Google+

GÜRCİSTAN'IN BAŞKENTİ: TİFLİS

1607116 Eyl 2014Gezi Notu
Başar KurtbayramBaşar KurtbayramSilver Yazar16 Eyl 2014160710 Yorum

Gürcistan'ın başkenti Tiflis hoş bir yer. Bakü'nün 38 derecelik caddelerinden Tiflis'in hafif yağmurlu serinliğine geçmenin bu yorumda katkısı olduğu bir gerçek tabii ama şehir daha yeşil,  gezilesi yerleri daha çok ve daha ucuz.

Tiflis

Tiflis-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Şehirde turistlere hitap eden bölgelerin çoğu Kura Nehri kıyılarına yakın. Kura'nın kaynağı Ardahan ili sınırları içinde oradan Tiflis'e sonra da Azerbaycan’a geçip Hazar'a dökülüyor. Şehri keşfetmenin en iyi yolu her zaman olduğu gibi yürümek, şehrin yerleşimi de sanki bunu desteklemek için yapılmış. Görülmesi gereken Vera Mahallesi, Rustaveli Bulvarı ve Eski Şehir düz bir hat üzerinde yer alıyor. Birinden ötekine geçip bir günde şehrin çoğunu görebilirsiniz.

Tiflis-2

Vera, Tiflis'in zenginlerinin oturduğu semt. Parklar, bahçeler, hesaplı bir dinginlik ve büyük evler dikkati çekiyor.

Oradan geleceğiniz Rustaveli Caddesi kentin ana arterlerinden biri ve pahalı markaların gösteri alanı. Aynı zamanda işportacıların ve dilencilerin boy göstermeye başladığı bölge.

Tiflis şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Dreamlike World Apartment on Rustaveli, My luxury Aparments Griboedovi, Hostel Tamar. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Santi Maria, Hotel Sympatia gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Global, Leadora, Orion Hostel Plus tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tiflis aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tiflis-3

Gürcistan bağımsızlığını kazandıktan sonra Sovyetler Birliği'ne mal üreten hemen hemen bütün fabrikalar kapanmış. Üstüne bir de Rusya ile takışıp kısa da olsa bir savaş yaşayınca (Abhazya ve Güney Osetya sorunu) ekonomi çökmüş. Hükümet ülkeye yatırım çekmek için bürokrasiyi azaltmış ve yapılması çok zor bir şey başarmış; yolsuzluğu ortadan kaldırmış. Tiflis'te karşılaştığım bir Türk işadamı: “Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan'da iş yaptım. Azerbaycan’da kazandığımdan daha fazlasını rüşvet istediler, çıktım. Ermenistan, malum pek sevmezler bizi, ticaret şöyle böyle. En iyisi Gürcistan, çok memnunum; vergi düşük, polis iyi çalışıyor, tek kuruş rüşvet yok.” diyordu.

Tiflis-4


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Rustaveli Bulvarı’nın bittiği  Özgürlük Meydanı’nda şehir haritasını bulabileceğiniz bir turizm bürosu var. Metro durağı da meydanın yakınlarında yer alıyor. Şehirde küçük bir metro var ama kullanmadan da geniş bir alanı dolaşabilirsiniz. Taksi kullanacaksanız önceden pazarlık etmeyi unutmayın. Genelde 10 dakikalık mesafeye 5 GEL (Gürcistan Lari'si)’e gidebilirsiniz.

Tiflis-5

Şehrin eski kısmında yüzlerce caddede ilginç görüntüler sizi bekliyor. Arada bir kaybolarak yarım gününüzü rahatlıkla burada harcayabilirsiniz. Yorulunca bölgedeki kafelerden birine oturuverin, Tiflisliler bu bölgeye hava kararınca gelmeyi seviyor.

Tiflis-6

Gürcistan içinde veya 7-8 saat mesafedeki yerlere (Erivan, Rize vb.) Tiflis'in dört ayrı yerinden minibüs seferleri var. Genelde Ortachala durağından her yere (İstanbul dâhil) vasıta var, oradan yoksa Didube istasyonuna gitmeniz gerekebilir. En iyisi kaldığınız yere danışmanız…

Tiflis-7

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar