Rustavi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rustavi_georgia.JPG

Güneydoğu Gürcistan’da Kvemo Kartli bölgesinde yer alan Rustavi, başkent Tiflis’in güneydoğusunda ve başkente 25 kilometre mesafededir. Kura nehri kıyısında konumlanan şehir yenilenmiş meydanıyla ve yenilenmekte olan tiyatro binasıyla yeni bir kimliğe kavuşmaktadır. Eskiden bir sanayi şehri olan Rustavi’de Sovyet mimarisi hâkimdir. Pek çok terkedilmiş fabrika, metruk park ve kurak tepe ile çevrilidir. Rustavi’nin tarihi iki döneme ayrılmaktadır. Şehrin 13. yüzyılda tamamen yok edilmesiyle sonuçlanan antik tarihi ve Sovyet döneminden bu yana uzanan modern tarihi.

Kent, 1948’de, metalurji fabrikasının yanında kurulmuştur. Bu adı, Moğolların 1256 yılında yıktığı, hemen yakınlardaki eski Rustavi kentinden almaktadır. Bu eski Rustavi kentinden günümüze sadece kale kalıntıları kalmıştır. Modern Rustavi kenti, kuruluşundan kısa sürede Güney Kafkasya’nın endüstri merkezi haline gelmiştir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra bu önemini yitirmiştir. Kent endüstri merkezi olmaktan çıkıp ve nüfusun büyük kısmı işsiz kalmıştır.

Rustavi halk dansları topluluğu bu kenttedir. Kentte ayrıca, yükseköğretim kurumları, tiyatro ve müze bulunmaktadır. Düzenli olarak “Altın Maske” adıyla uluslararası tiyatro festivali düzenlenmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=yrLRGo9am-M

Rustavi ile İlgili

Rustavi Nerededir?

Rustavi, Gürcistan’ın güneydoğusunda Kvemo Kartli idari bölgesinin merkezi olan bir şehirdir. Gürcistan'ın başkenti Tiflis'ten 25 kilometre uzaklıkta yerleşen şehrin ortasından Kura Nehri geçmektedir.

Rustavi’ye Nasıl Gidilir?

Rustavi’ye Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak pek çok havayoluyla başkent Tiflis’e gidilebilir. Rustavi’ye 25 kilometre uzaklıkta olan Tiflis’ten şehir merkezine sürekli minibüs ve otobüsler çalışmaktadır.

 Rustavi'ye Ne Zaman Gidilir?

Subtropikal bir iklime sahip olan Rustavi şehrinde yazlar sıcak ve kurak geçer. Kışlar ise yağışlı ve soğuktur. En soğuk ay olan ocakta hava sıcaklığı ortalama 5 derecedir. En sıcak ay olan temmuzda ise hava sıcaklığı ortalama 23 derece olur. Dönemsel olarak yoğun kar yağışı görülen şehirde yağmur her mevsimde yağabilmektedir. Tüm bu sebeplerden Rustavi’ye gitmek için turistler daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmektedir.

Rustavi’de Nerede Kalmalı?

Rustavi’de konaklamak için çok fazla seçenek bulunmamaktadır. Bu sebeple Tiflis’te kalıp günübirlik ziyaret yapmak için daha uygundur. İyi oteller için Yeni Rustavi bölgesine bakılabilir.

Rustavi’de Gezilecek Yerler

Yenilenmekte olan şehir merkezi bir hayli ilgi çekicidir. Buradan Kura nehri geçmektedir. Geceleri ışıl ışıl olan bu meydandaki tiyatro binasının renovasyonu devam etmektedir. Şehrin tamamı Sovyet mimarisi ile bezelidir.

Devamını Oku

 Rustavi Şehir İçi Ulaşım

Mini-bus-in-Tbilisi-e1436183883228.jpg

Rustavi kolaylıkla yürünerek gezilebilir. Yine de pek çok minibüs şehir içinde faaliyet göstermektedir. Bu minibüslere yerel dilde marshrutka denmektedir. Bir bilet 50 Tetridir.

Rustavi Mutfağı

Tüm Gürcistan mutfağında olduğu gibi Rustavi kendine has yemeklere sahiptir. Sadece bazı yemeklerde Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri görülmektedir. Sebze de kullanıyor olsalar da yemekler daha çok et ağırlıklıdır. Tarhun otu yaprakları ve etle hazırlanan bir tür yahni çeşidi olan “chakapuli”, patlıcan, domates, patates ve kırmızı etle hazırlanan “chanakhi”, ülkemizdeki mantıya benzeyen, baharatlı kırmızı et ve hamurla hazırlanan “khinkali” en çok tercih edilen yemekler arasındadır.

Popüler restoranlar

Cafe Askili, Cafe Ukrainka, Cybo, Restaurant Ukrainka.

Bahşiş

Gürcistan’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Rustavi’de Alışveriş

Rustavi şükent merkezinde iki tane pazar vardır. Eski Rustavi bölgesindekine Eski Pazar, Yeni Rustavi bölgesindekine ise Yeni Pazar denmektedir. Yeni Pazar daha büyük ve temizdir. Marshrutka’yla ya da yürüyerek ulaşılabilir.

Rustavi Gece Hayatı

Rustavi’de çok hareketli bir gece hayatı yoktur. Megobroba Caddesinde yer alan Guda Buda en popüler barlarından biridir. Ghvinos Saxli, isimli şarap evi de aynı cadde üzerindedir. Sahiplerinin İngilizce bildiği mekân ayrıca yerel içkilerden de satmaktadır. Fiyatları çok uygundur.

Rustavi Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Anneler Günü

Kadınlar Günü (8 Mart)

Bağımsızlık Yenileme Günü (9 Nisan)

Ortodoks Kutsal Cuma

Ortodoks Kutsal Cumartesi

Ortodoks Paskalya’dan Önceki Pazar

Ortodoks Paskalya’dan Önceki Pazartesi

Zafer Günü (9 Mayıs)

St. Andrew Günü (12 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (26 Mayıs)

Svetitskhovloba (14 Ekim)

St. George Günü (23 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Rustavi İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Rustavi Türkiye Dış Temsilcilikleri

TİFLİS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy 35, Chavchavadze Avenue 0179 Tbilisi -GEORGIA

Telefon: 00 995 32 225 20 72 -73-74-75-76

Faks: 00 995 32 222 06 66

[email protected]

http://www.tiflis.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Gürcistan

Rustavi Para Birimi

Gürcistan ülkesindeki Rustavi şehrinin para birimi Gürcistan Larisi’dir. 1 TL yaklaşık 0,81 Gürcistan Larisi’dir.

Rustavi Resmi Dili

Gürcistan ülkesinde bulunan Rustavi’nin resmi dili Gürcüce’dir. Ülkede bunlar dışında ana dili Azerice, Ermenice ve Rusça olan bir kesim de yaşamaktadır.

Rustavi Saat Farkı

Rustavi (GMT +4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Rustavi’den 2 saat geridir.

Rustavi Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1oC
  • Şub 2oC
  • Mar 6oC
  • Nis 12oC
  • May 17oC
  • Haz 21oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 13oC
  • Kas 7oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 122,900 / Dil: Gürcüce / Para Birimi: Gürcistan Larisi (GEL) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün