Google+

Arama formu

Kutaisi

Yeni Yıl (1-2 Ocak) Ortodoks Noel Günü (7 Ocak) Anneler Günü...
Devamı oku
Gürcistan’ın batısındaki Imereti bölgesinin başkenti ve ülkenin...
Devamı oku
Acil yardım: 999 Yangın: 999 Polis: 999
Devamı oku
Gürcistan’ın batısındaki Imereti bölgesinde yer alan Kutaisi, başkent...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kutaisi’ye girmek için vize almasına...
Devamı oku
Gürcistan ülkesindeki Kutaisi şehrinin para birimi Gürcistan Larisi’dir...
Devamı oku
Gürcistan ülkesinde bulunan Kutaisi’nin resmi dili Gürcüce’dir. Ülkede...
Devamı oku
Kutaisi (GMT +4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
TİFLİS BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Turkish Embassy 35, Chavchavadze Avenue...
Devamı oku
Subtropikal bir iklime sahip olan Kutaisi şehrinde yazlar sıcak ve kurak...
Devamı oku
Türkiye’den Kutaisi’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak aktarmalı uçuş...
Devamı oku
Son yıllarda gelişen Kutaisi’de turizmin artmasıyla konaklama alanları...
Devamı oku
Kutaisi’de hizmet veren 1 numaralı şehir otobüsüne her iki yönde de...
Devamı oku
Kutaisi, sadece doğal güzellikleriyle değil, M.Ö. 6. yüzyıla dayanan...
Devamı oku
Tüm Gürcistan mutfağında olduğu gibi Kutaisi, kendisine özgü...
Devamı oku
Kutaisi’de gece hayatı pek canlı değildir. Yerel halk, restoran ya da...
Devamı oku
Paliashvili ve Lermontov arasında yer alan büyük pazarda Kutaisi’de...
Devamı oku
Kutaisoba (Mayıs) Şehrin en önemli günlerinden biri olan Kutaisoba,...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GEL = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 6℃
Mar 9℃
Nis 13℃
May 18℃
Haz 21℃
Tem 22℃
Ağu 23℃
Eyl 20℃
Eki 17℃
Kas 13℃
Ara 9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 200,611 / Dil: Gürcüce / Para Birimi: Gürcistan Larisi / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Kutaisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gürcistan’ın batısındaki Imereti bölgesinin başkenti ve ülkenin üçüncü büyük şehri olan Kutaisi, başkent Tiflis’in 221 kilometre batısında yer alır. M.Ö. 6. ve 5. yüzyıllarda Kolhis Krallığı’nın başkenti olmasına kadar dayanan tarihiyle Kutaisi, şimdilerde Gürcistan’ın parlamentosunu bu şehre taşımasıyla ülkenin idari başkenti olarak anılmaktadır.

Önceki dönemde çok gelişmiş olmayan şehir, parlamentonun buraya taşınmasıyla fazlasıyla yenilenmiştir. Yolların, binaların, parkların ve anıtların yenilenmesiyle Kutaisi turistlerin ilgisini daha çok çekmeye başlamıştır. Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı’nın UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edilmesi de bu etkiyi artıran unsurlardan biri olmuştur. Her ne kadar şehrin Karadeniz’e kıyısı ya da plajları olmasa da, sert geçen kış ayları nedeniyle daha çok haziran ve temmuz aylarında ziyaret edilmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=jZbzz9XTk2U

Kutaisi’de Gezilecek Yerler

Kutaisi, sadece doğal güzellikleriyle değil, M.Ö. 6. yüzyıla dayanan tarihiyle de öne çıkan bir şehirdir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edilen Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı, bunun en önemli örneklerindendir.

Kutaisi’de görülmesi gereken diğer yerler

Colchis Çeşmesi, Opera Binası, Drama Theatre, David Heykeli, Prometheus Mağaraları, Beyaz Köprü.

Bagrati Katedrali

Bagrati Katedrali

Birleşik Gürcistan'ın ilk kralı III. Bagrat'ın adını alan Bagrati Katedrali'nin yapımına 10. yüzyıl sonlarında başlanmıştır. Tamamlanması ise 11. yüzyılın ilk yıllarını bulmuştur. 1691’de Osmanlı kuvvetleri tarafından büyük bir kısmı tahrip edilen katedral, uzun yıllar bu şekilde kalmıştır. 1952’de restorasyonuna başlanmıştır ancak 1994 yılında Dünya Kültür Mirası ilan edilene kadar yavaş ilerleyen çalışmalar, bu vesileyle hızlanmıştır. Katedral 2012'de hizmete açılmıştır.

Kutais şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Beehives, Guest house Medea, Guest house on Gora güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Exclusive Apartament the Heart of Old Kutaisi, apartament MEDEA, Fortuna Palms. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Terrace Sinauri, Guest House Shota, Hotel Edelweiss gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz StarHostel, Hotel Golden Fleece, Art House Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kutaisi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Gelati Manastırı

Gelati Manastırı

Yapımına 1106’da Kral 4. David zamanında başlanan manastırın inşası oğlu Kral Demetrius tarafından 1130 yılında tamamlanmıştır. Çevresinde yüksek taş duvar bulunan manastır; ortadaki ana kilise, diğer iki küçük kilise (St. George ve St. Nicholas), iki katlı çan kulesi, akademi binası ve rahiplerin konakladığı yapılardan oluşmaktadır. 13. yüzyılın sonu ile 14. yüzyılın başlarında yeni binalar eklenen manastır, 1510’da çıkan yangında hasar görmüş ama restore edilmiştir. 18. yüzyılın sonlarına kadar Batı Gürcistan'ın Katholikos merkezi olarak kullanılan manastır özellikle metal işçiliği, eşsiz mozaikleri ve daha çok İncil konulu duvar resimleri ile ön plana çıkmaktadır.

Parlamento Binası

Parlamento Binası

Her ne kadar Kutaisi ülkenin başkenti olmasa da, Gürcistan hükümeti parlamentoyu bu şehre taşımaya karar vermiştir. 2012 yılında açılan bina, farklı mimarisiyle ilgi çekmektedir. Altı katlı cam binayı ve mimarisini yakından incelemek için 1 saatlik ücretsiz turlara katılabilirsiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kutaisi Nerededir?

Gürcistan’ın batısındaki Imereti bölgesinde yer alan Kutaisi, başkent Tiflis’in 221 kilometre batısındadır. Rioni Nehri’nin çevresinde kurulu olan şehrin doğu ve kuzeydoğusunda Imereti Dağları, kuzeyinde Samgureli Düzlüğü, batısı ve güneyinde ise Kolheti Ovası yer almaktadır.

 Kutaisi Ne Zaman Gidilir?

Subtropikal bir iklime sahip olan Kutaisi şehrinde yazlar sıcak ve kurak geçer. Kışlar ise yağışlı ve soğuktur. En soğuk ay olan ocakta hava sıcaklığı ortalama 5 derecedir. En sıcak ay olan temmuztda ise hava sıcaklığı ortalama 23 derece olur. Dönemsel olarak yoğun kar yağışı görülen şehirde yağmur her mevsimde yağabilmektedir.

Kutaisi’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Kutaisi’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak aktarmalı uçuş yapabilirsiniz. Dilerseniz başkent Tiflis üzerinden trenle aktarma yapmanız da mümkündür.

Kutaisi şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kutaisi’de Nerede Kalmalı?

Son yıllarda gelişen Kutaisi’de turizmin artmasıyla konaklama alanları da çeşitlilik göstermektedir. Yeni yapılan hostel ya da otellerin sayısı arttıkça rekabet artmaya başlamıştır, bu sayede de otel fiyatları pek çok kişi için uygun hale gelmektedir.

 Kutaisi Şehir içi Ulaşım

DSC_9215.jpg

Kutaisi’de hizmet veren 1 numaralı şehir otobüsüne her iki yönde de bindiğinizde şehir etrafında tur atmış oluyorsunuz. Kutaisi’de taksi kullanımı da oldukça yaygındır. Ancak taksi şoförlerinin çoğunlukla Gürcüce ya da Rusça dışında dil bilmediklerini unutmayın.

Kutaisi Mutfağı

Chakapuli.jpg

Tüm Gürcistan mutfağında olduğu gibi Kutaisi, kendisine özgü yemeklere sahiptir. Sadece bazı yemeklerde Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri görülür. Sebze de kullanıyor olsalar da yemekler daha çok et ağırlıklıdır. Tarhunotu yaprakları ve etle hazırlanan bir tür yahni çeşidi olan chakapuli, patlıcan, domates, patates ve kırmızı etle hazırlanan chanakhi, ülkemizdeki mantıya benzeyen, baharatlı kırmızı et ve hamurla hazırlanan khinkali en çok tercih edilen yemekler arasındadır.

Popüler restoranlar

Baraqa, Palaty, El Paso, Flamingo, Europa+, Club Almano.

Bahşiş

Kutaisi restoranlarında bahşişler çoğunlukta yüzde 10-15 olarak hesaba eklenmektedir. Buna dikkat ederek bahşiş bırakabilirsiniz.

Kutaisi Gece Hayatı

Kutaisi’de gece hayatı pek canlı değildir. Yerel halk, restoran ya da kafe buluşmalarını tercih edilmektedir. Önerimiz, bu mekânlarda Gürcistan’ın yerli şaraplarından tatmanız olacaktır.

Kutaisi Festivaller

Kutaisoba (Mayıs)

Şehrin en önemli günlerinden biri olan Kutaisoba, her yıl 2 Mayıs’ta kutlanmaktadır. Halk, aileleriyle birlikte merkezdeki parkta toplanır ve çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Kutaisi’de Alışveriş

Paliashvili ve Lermontov arasında yer alan büyük pazarda Kutaisi’de üretilen yerel ürünleri bulmanız mümkündür. Peynir, ceviz, baharat, meyve, sebze, pestil ya da şarap gibi yerli üretim tatları mutlaka deneyin. Bunun dışında şehirde bulunan alışveriş merkezlerinden ihtiyacınız olan ürünleri alabilirsiniz.

Kutaisi Saat Farkı

Kutaisi (GMT +4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Kutaisi’nin saati Türkiye’den 1 saat ileridir.

Kutaisi Para Birimi

Gürcistan ülkesindeki Kutaisi şehrinin para birimi Gürcistan Larisi’dir. 1 TL yaklaşık 0,81 Gürcistan Larisi’dir.

Kutaisi Resmi Dili

Gürcistan ülkesinde bulunan Kutaisi’nin resmi dili Gürcüce’dir. Ülkede bunlar dışında ana dili Azerice, Ermenice ve Rusça olan bir kesim de yaşamaktadır.

Kutaisi Türkiye Dış Temsilcilikleri

TİFLİS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy 35, Chavchavadze Avenue 0179 Tbilisi -GEORGIA

Telefon: 00 995 32 225 20 72 -73-74-75-76

Faks: 00 995 32 222 06 66

embassy.tbilisi@mfa.gov.tr

http://www.tiflis.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Gürcistan

Kutaisi Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Anneler Günü

Kadınlar Günü (8 Mart)

Bağımsızlık Yenileme Günü (9 Nisan)

Ortodoks Kutsal Cuma

Ortodoks Kutsal Cumartesi

Ortodoks Paskalya’dan Önceki Pazar

Ortodoks Paskalya’dan Önceki Pazartesi

Zafer Günü (9 Mayıs)

St. Andrew Günü (12 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (26 Mayıs)

Svetitskhovloba (14 Ekim)

St. George Günü (23 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Kutaisi İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Kutaisi Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kutaisi’ye girmek için vize almasına gerek yoktur.

Gürcistan Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.