Kutaisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gürcistan’ın batısındaki Imereti bölgesinin başkenti ve ülkenin üçüncü büyük şehri olan Kutaisi, başkent Tiflis’in 221 kilometre batısında yer alır. M.Ö. 6. ve 5. yüzyıllarda Kolhis Krallığı’nın başkenti olmasına kadar dayanan tarihiyle Kutaisi, şimdilerde Gürcistan’ın parlamentosunu bu şehre taşımasıyla ülkenin idari başkenti olarak anılmaktadır.

Önceki dönemde çok gelişmiş olmayan şehir, parlamentonun buraya taşınmasıyla fazlasıyla yenilenmiştir. Yolların, binaların, parkların ve anıtların yenilenmesiyle Kutaisi turistlerin ilgisini daha çok çekmeye başlamıştır. Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı’nın UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edilmesi de bu etkiyi artıran unsurlardan biri olmuştur. Her ne kadar şehrin Karadeniz’e kıyısı ya da plajları olmasa da, sert geçen kış ayları nedeniyle daha çok haziran ve temmuz aylarında ziyaret edilmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=jZbzz9XTk2U

Kutaisi ile İlgili

Kutaisi Nerededir?

Gürcistan’ın batısındaki Imereti bölgesinde yer alan Kutaisi, başkent Tiflis’in 221 kilometre batısındadır. Rioni Nehri’nin çevresinde kurulu olan şehrin doğu ve kuzeydoğusunda Imereti Dağları, kuzeyinde Samgureli Düzlüğü, batısı ve güneyinde ise Kolheti Ovası yer almaktadır.

Kutaisi’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Kutaisi’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak aktarmalı uçuş yapabilirsiniz. Dilerseniz başkent Tiflis üzerinden trenle aktarma yapmanız da mümkündür.

 Kutaisi Ne Zaman Gidilir?

Subtropikal bir iklime sahip olan Kutaisi şehrinde yazlar sıcak ve kurak geçer. Kışlar ise yağışlı ve soğuktur. En soğuk ay olan ocakta hava sıcaklığı ortalama 5 derecedir. En sıcak ay olan temmuztda ise hava sıcaklığı ortalama 23 derece olur. Dönemsel olarak yoğun kar yağışı görülen şehirde yağmur her mevsimde yağabilmektedir. Tüm bu sebeplerden Kutaisi’ye gitmek için turistler daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmektedir.

Kutaisi’de Nerede Kalmalı?

Son yıllarda gelişen Kutaisi’de turizmin artmasıyla konaklama alanları da çeşitlilik göstermektedir. Yeni yapılan hostel ya da otellerin sayısı arttıkça rekabet artmaya başlamıştır, bu sayede de otel fiyatları pek çok kişi için uygun hale gelmektedir.

Kutaisi’de Gezilecek Yerler

Kutaisi, sadece doğal güzellikleriyle değil, M.Ö. 6. yüzyıla dayanan tarihiyle de öne çıkan bir şehirdir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edilen Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı, bunun en önemli örneklerindendir.

Kutaisi’de görülmesi gereken diğer yerler

Colchis Çeşmesi, Opera Binası, Drama Theatre, David Heykeli, Prometheus Mağaraları, Beyaz Köprü.

Devamını Oku

 Kutaisi Şehir içi Ulaşım

DSC_9215.jpg

Kutaisi’de hizmet veren 1 numaralı şehir otobüsüne her iki yönde de bindiğinizde şehir etrafında tur atmış oluyorsunuz. Kutaisi’de taksi kullanımı da oldukça yaygındır. Ancak taksi şoförlerinin çoğunlukla Gürcüce ya da Rusça dışında dil bilmediklerini unutmayın.

Kutaisi Mutfağı

Chakapuli.jpg

Tüm Gürcistan mutfağında olduğu gibi Kutaisi, kendisine özgü yemeklere sahiptir. Sadece bazı yemeklerde Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri görülür. Sebze de kullanıyor olsalar da yemekler daha çok et ağırlıklıdır. Tarhunotu yaprakları ve etle hazırlanan bir tür yahni çeşidi olan chakapuli, patlıcan, domates, patates ve kırmızı etle hazırlanan chanakhi, ülkemizdeki mantıya benzeyen, baharatlı kırmızı et ve hamurla hazırlanan khinkali en çok tercih edilen yemekler arasındadır.

Popüler restoranlar

Baraqa, Palaty, El Paso, Flamingo, Europa+, Club Almano.

Bahşiş

Kutaisi restoranlarında bahşişler çoğunlukta yüzde 10-15 olarak hesaba eklenmektedir. Buna dikkat ederek bahşiş bırakabilirsiniz.

Kutaisi’de Alışveriş

Paliashvili ve Lermontov arasında yer alan büyük pazarda Kutaisi’de üretilen yerel ürünleri bulmanız mümkündür. Peynir, ceviz, baharat, meyve, sebze, pestil ya da şarap gibi yerli üretim tatları mutlaka deneyin. Bunun dışında şehirde bulunan alışveriş merkezlerinden ihtiyacınız olan ürünleri alabilirsiniz.

Kutaisi Gece Hayatı

Kutaisi’de gece hayatı pek canlı değildir. Yerel halk, restoran ya da kafe buluşmalarını tercih edilmektedir. Önerimiz, bu mekânlarda Gürcistan’ın yerli şaraplarından tatmanız olacaktır.

Kutaisi Festivaller

Kutaisoba (Mayıs)

Şehrin en önemli günlerinden biri olan Kutaisoba, her yıl 2 Mayıs’ta kutlanmaktadır. Halk, aileleriyle birlikte merkezdeki parkta toplanır ve çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Kutaisi Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Anneler Günü

Kadınlar Günü (8 Mart)

Bağımsızlık Yenileme Günü (9 Nisan)

Ortodoks Kutsal Cuma

Ortodoks Kutsal Cumartesi

Ortodoks Paskalya’dan Önceki Pazar

Ortodoks Paskalya’dan Önceki Pazartesi

Zafer Günü (9 Mayıs)

St. Andrew Günü (12 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (26 Mayıs)

Svetitskhovloba (14 Ekim)

St. George Günü (23 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Kutaisi İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Kutaisi Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kutaisi’ye girmek için vize almasına gerek yoktur.

Kutaisi Türkiye Dış Temsilcilikleri

TİFLİS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy 35, Chavchavadze Avenue 0179 Tbilisi -GEORGIA

Telefon: 00 995 32 225 20 72 -73-74-75-76

Faks: 00 995 32 222 06 66

[email protected]

http://www.tiflis.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Gürcistan

Kutaisi Para Birimi

Gürcistan ülkesindeki Kutaisi şehrinin para birimi Gürcistan Larisi’dir. 1 TL yaklaşık 0,81 Gürcistan Larisi’dir.

Kutaisi Resmi Dili

Gürcistan ülkesinde bulunan Kutaisi’nin resmi dili Gürcüce’dir. Ülkede bunlar dışında ana dili Azerice, Ermenice ve Rusça olan bir kesim de yaşamaktadır.

Kutaisi Saat Farkı

Kutaisi (GMT +4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Kutaisi’nin saati Türkiye’den 1 saat ileridir.

Kutaisi Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6oC
  • Şub 6oC
  • Mar 9oC
  • Nis 13oC
  • May 18oC
  • Haz 21oC
  • Tem 22oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 17oC
  • Kas 13oC
  • Ara 9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 200,611 / Dil: Gürcüce / Para Birimi: Gürcistan Larisi / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün