Google+

Kutaisi

Kutaisi - : - / -
--℃
1 GEL=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon6℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon9℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon13℃
 • Araweather-icon9℃
Nüfus: 200,611 / Dil: Gürcüce / Para Birimi: Gürcistan Larisi / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Gürcistan’ın batısındaki Imereti bölgesinin başkenti ve ülkenin üçüncü büyük şehri olan Kutaisi, başkent Tiflis’in 221 kilometre batısında yer alır. M.Ö. 6. ve 5. yüzyıllarda Kolhis Krallığı’nın başkenti olmasına kadar dayanan tarihiyle Kutaisi, şimdilerde Gürcistan’ın parlamentosunu bu şehre taşımasıyla ülkenin idari başkenti olarak anılmaktadır.

Önceki dönemde çok gelişmiş olmayan şehir, parlamentonun buraya taşınmasıyla fazlasıyla yenilenmiştir. Yolların, binaların, parkların ve anıtların yenilenmesiyle Kutaisi turistlerin ilgisini daha çok çekmeye başlamıştır. Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı’nın UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edilmesi de bu etkiyi artıran unsurlardan biri olmuştur. Her ne kadar şehrin Karadeniz’e kıyısı ya da plajları olmasa da, sert geçen kış ayları nedeniyle daha çok haziran ve temmuz aylarında ziyaret edilmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=jZbzz9XTk2U

Kutaisi, sadece doğal güzellikleriyle değil, M.Ö. 6. yüzyıla dayanan tarihiyle de öne çıkan bir şehirdir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edilen Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı, bunun en önemli örneklerindendir.

Kutaisi’de görülmesi gereken diğer yerler

Colchis Çeşmesi, Opera Binası, Drama Theatre, David Heykeli, Prometheus Mağaraları, Beyaz Köprü.

Bagrati Katedrali

1214 Eki 2016Gezilecek Yerler

Bagrati Katedrali

Birleşik Gürcistan'ın ilk kralı III. Bagrat'ın adını alan Bagrati Katedrali'nin yapımına 10. yüzyıl sonlarında başlanmıştır. Tamamlanması ise 11. yüzyılın ilk yıllarını bulmuştur. 1691’de Osmanlı kuvvetleri tarafından büyük bir kısmı tahrip edilen katedral, uzun yıllar bu şekilde kalmıştır. 1952’de restorasyonuna başlanmıştır ancak 1994 yılında Dünya Kültür Mirası ilan edilene kadar yavaş ilerleyen çalışmalar, bu vesileyle hızlanmıştır. Katedral 2012'de hizmete açılmıştır.

-

Kutaisi lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Guest House - Millenium, Hostel Georgian Friends, Hostel Bavaria. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Nikola Guest House, Hostel Gio gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Villa Gelati, Kutaisi Hotel, Gelati Guest House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kutaisi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Gelati Manastırı

2414 Eki 2016Gezilecek Yerler

Gelati Manastırı

Yapımına 1106’da Kral 4. David zamanında başlanan manastırın inşası oğlu Kral Demetrius tarafından 1130 yılında tamamlanmıştır. Çevresinde yüksek taş duvar bulunan manastır; ortadaki ana kilise, diğer iki küçük kilise (St. George ve St. Nicholas), iki katlı çan kulesi, akademi binası ve rahiplerin konakladığı yapılardan oluşmaktadır. 13. yüzyılın sonu ile 14. yüzyılın başlarında yeni binalar eklenen manastır, 1510’da çıkan yangında hasar görmüş ama restore edilmiştir. 18. yüzyılın sonlarına kadar Batı Gürcistan'ın Katholikos merkezi olarak kullanılan manastır özellikle metal işçiliği, eşsiz mozaikleri ve daha çok İncil konulu duvar resimleri ile ön plana çıkmaktadır.

-

Parlamento Binası

10214 Eki 2016Gezilecek Yerler

Parlamento Binası

Her ne kadar Kutaisi ülkenin başkenti olmasa da, Gürcistan hükümeti parlamentoyu bu şehre taşımaya karar vermiştir. 2012 yılında açılan bina, farklı mimarisiyle ilgi çekmektedir. Altı katlı cam binayı ve mimarisini yakından incelemek için 1 saatlik ücretsiz turlara katılabilirsiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Gürcistan’ın batısındaki Imereti bölgesinde yer alan Kutaisi, başkent Tiflis’in 221 kilometre batısındadır. Rioni Nehri’nin çevresinde kurulu olan şehrin doğu ve kuzeydoğusunda Imereti Dağları, kuzeyinde Samgureli Düzlüğü, batısı ve güneyinde ise Kolheti Ovası yer almaktadır.

Geolocation

Subtropikal bir iklime sahip olan Kutaisi şehrinde yazlar sıcak ve kurak geçer. Kışlar ise yağışlı ve soğuktur. En soğuk ay olan ocakta hava sıcaklığı ortalama 5 derecedir. En sıcak ay olan temmuztda ise hava sıcaklığı ortalama 23 derece olur. Dönemsel olarak yoğun kar yağışı görülen şehirde yağmur her mevsimde yağabilmektedir.

Türkiye’den Kutaisi’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak aktarmalı uçuş yapabilirsiniz. Dilerseniz başkent Tiflis üzerinden trenle aktarma yapmanız da mümkündür.

Son yıllarda gelişen Kutaisi’de turizmin artmasıyla konaklama alanları da çeşitlilik göstermektedir. Yeni yapılan hostel ya da otellerin sayısı arttıkça rekabet artmaya başlamıştır, bu sayede de otel fiyatları pek çok kişi için uygun hale gelmektedir.

Kutaisi onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kutaisi Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kutaisi Otelleri

En Uygun Fiyatlı Kutaisi Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kutaisi Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Kutaisi Otelleri

DSC_9215.jpg

Kutaisi’de hizmet veren 1 numaralı şehir otobüsüne her iki yönde de bindiğinizde şehir etrafında tur atmış oluyorsunuz. Kutaisi’de taksi kullanımı da oldukça yaygındır. Ancak taksi şoförlerinin çoğunlukla Gürcüce ya da Rusça dışında dil bilmediklerini unutmayın.

Chakapuli.jpg

Tüm Gürcistan mutfağında olduğu gibi Kutaisi, kendisine özgü yemeklere sahiptir. Sadece bazı yemeklerde Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri görülür. Sebze de kullanıyor olsalar da yemekler daha çok et ağırlıklıdır. Tarhunotu yaprakları ve etle hazırlanan bir tür yahni çeşidi olan chakapuli, patlıcan, domates, patates ve kırmızı etle hazırlanan chanakhi, ülkemizdeki mantıya benzeyen, baharatlı kırmızı et ve hamurla hazırlanan khinkali en çok tercih edilen yemekler arasındadır.

Popüler restoranlar

Baraqa, Palaty, El Paso, Flamingo, Europa+, Club Almano.

Bahşiş

Kutaisi restoranlarında bahşişler çoğunlukta yüzde 10-15 olarak hesaba eklenmektedir. Buna dikkat ederek bahşiş bırakabilirsiniz.

Kutaisi’de gece hayatı pek canlı değildir. Yerel halk, restoran ya da kafe buluşmalarını tercih edilmektedir. Önerimiz, bu mekânlarda Gürcistan’ın yerli şaraplarından tatmanız olacaktır.

Kutaisoba (Mayıs)

Şehrin en önemli günlerinden biri olan Kutaisoba, her yıl 2 Mayıs’ta kutlanmaktadır. Halk, aileleriyle birlikte merkezdeki parkta toplanır ve çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Paliashvili ve Lermontov arasında yer alan büyük pazarda Kutaisi’de üretilen yerel ürünleri bulmanız mümkündür. Peynir, ceviz, baharat, meyve, sebze, pestil ya da şarap gibi yerli üretim tatları mutlaka deneyin. Bunun dışında şehirde bulunan alışveriş merkezlerinden ihtiyacınız olan ürünleri alabilirsiniz.

Kutaisi (GMT +4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Kutaisi’nin saati Türkiye’den 1 saat ileridir.

Gürcistan ülkesindeki Kutaisi şehrinin para birimi Gürcistan Larisi’dir. 1 TL yaklaşık 0,81 Gürcistan Larisi’dir.

Gürcistan ülkesinde bulunan Kutaisi’nin resmi dili Gürcüce’dir. Ülkede bunlar dışında ana dili Azerice, Ermenice ve Rusça olan bir kesim de yaşamaktadır.

TİFLİS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy 35, Chavchavadze Avenue 0179 Tbilisi -GEORGIA

Telefon: 00 995 32 225 20 72 -73-74-75-76

Faks: 00 995 32 222 06 66

embassy.tbilisi@mfa.gov.tr

http://www.tiflis.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Gürcistan

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Anneler Günü

Kadınlar Günü (8 Mart)

Bağımsızlık Yenileme Günü (9 Nisan)

Ortodoks Kutsal Cuma

Ortodoks Kutsal Cumartesi

Ortodoks Paskalya’dan Önceki Pazar

Ortodoks Paskalya’dan Önceki Pazartesi

Zafer Günü (9 Mayıs)

St. Andrew Günü (12 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (26 Mayıs)

Svetitskhovloba (14 Ekim)

St. George Günü (23 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kutaisi’ye girmek için vize almasına gerek yoktur.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.