Google+

Arama formu

Temmuz sonu - Ağustos başı tur ile Baltıklara gittik. Aslında tur ile gitmeyi sevmiyoruz ama Helsinki, Tallinn, Riga olunca, 3 ülke olunca turla gittik. THY ile yolculuğumuzu yaptık.

İlk gördüğümüz yer Sibelius anıtı ve büstü oldu. Güzel ve büyük bir parkın içinde bulunuyor. Sibelius bir müzisyen. Ancak hayatı çok inişli çıkışlı ve zor olmuş. Finliler de çok sevdikleri bu müzisyenin büstünü (bu arada büstü aynı Nazım Hikmet'inkine benziyor) ve onun müziğini temsil eden uç boyutlu metal anıtı inşa etmişler. Anıtın içi de gezilebiliyor. Aynı zamanda anıttaki iniş çıkışlar, hayatının iniş çıkışlarını, yıpranmış olan metaller de Sibelius'un hayatının zorluğunu temsil ediyormuş.

Helsinki

İkinci gördüğümüz yer ise Temppeliaukio Kaya Kilisesi. Biraz şehrin dışında sayılabilir. Büyük bir Kaya'nın içi oyularak yapılmış. Ben ilk gördüğümde epey eski bir yapı zannettim, ancak bir yarışma sonucu bu tasarım seçilmiş ve 1969 yılında yapılmış. Çok büyük bakırdan bir kubbesi var. Hiç sütun kullanılmamış. Bu nedenle akustiği çok güzel ve sürekli konserler veriliyormuş. Çok enteresan bir yapı... Modern ve eskinin karışımı.

Helsinki bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Tuomiokirkko Katedrali en tanınmış sembolüdür Helsinki'nin. Senato meydanında bulunur.

Helsinki şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Uniq Home Helsinki, Perkkaantie 3, Sleep Well Rooms güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri WeHost Meritullinkatu 13 C, Wonderful Helsinki apartment, New Modern Top Floor Residence. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Helsinki South Central Apartment Lönnrot, Spacious and cozy eight-floor two-bedroom apartment in Kontula, Helsinki (ID 7865), 2ndhomes Eerikinkatu Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Arkadia Hotel & Hostel, CheapSleep Hostel Helsinki, Hostel Suomenlinna tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Helsinki aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Helsinki-1

Meydan aynı küçük bir Rusya gibidir. Görenler St. Petersburg'a benzediğini söylediler ama ben görmediğim için yorum yapamıyorum. Katedral beyaz ve gri bir kubbeden oluşur, kiliseye ulaşmak için epey bir merdiveni çıkmanız gerekir. Etkileyici ama bir o kadarda sade bir meydandır. Kilisenin önünde sevdikleri Rus çarı Aleksandr II'nin heykeli bulunuyor. Meydanın çevresinde belllerim tarzda uç yapı daha var. Bunlar hükümet sarayı, Helsinki Üniversitesi ve Fin ulusal kütüphanesi.

İkinci büyük kilisesi şehir merkezinde ve denize yakın olan Irticama Kilisesi Uspenski Katadreli. Soğan kubbesiyle Rusya'yı hatırlatır. 1862-1868 yılında yapılmıştır. Tam karşısında Başkanlık Sarayı bulunuyor. Başkan eğer konuttaysa bayrak yukarıda oluyormuş, konutta değilse bayrak çekilmiyormuş.

Yine sahilde çok güzel bir havuz var. Büyük market meydanı bulunuyor. Bu meydandan gezi tekneleri ile sahilde tur yapabilirsiniz. Zira Helsinki yaklaşık 180 göl ve adadan oluşmaktadır. Bu güzel manzarayı başka şekilde göremezsiniz zaten. Kısa tur 45 dakika, uzun tur 1 saat 30 dakika sürüyor. Çok da pahalı olmayan bu tur kesinlikle yapılmaya değer bence. Yine aynı meydandan Suomenlinna Adası'na tekneler kalkıyor. Yaklaşık 15 dakikalık yolculuk sonrası 6 Euro karşılığında adaya ulaşabiliyorsunuz. Tur'un 50 Euro'ya yaptığı ekstra geziyi kendiniz 6 Euro'ya yapabilirsiniz. Gerçi biz gitmedik. Çünkü II. Dünya Savaşı ile ilgili şeyleri sevmiyorum. Ancak UNESCO kültür mirasında bulunuyor. İlginiz ve zamanınız varsa mutlaka gidin.

Helsinki-2

Market meydanının yanında Esplandi Parkı bulunuyor. Burada bütün gününüzü geçirebilirsiniz, çok güzel bir park. Parkın sağında ve solundaki caddelerde lüks alışveriş ve eğlence ortamları bulabilirsiniz. Gece de çok güzel bir ortam oluşuyor. Zengin turistler ve otellerin bulunduğu yer, çok elit bir ortam oluyor. Parkın bitiminde Swedish Theatre bulunuyor. Bu şehirde epey tiyatro ve opera yer almaktadır. Ben her seyahatimde mutlaka Opera - Bale'ye giderim. Burada da çok istedim, ama zamanımız yeterli değildi.

Park'tan Yukarı Mannerheiminne caddesinden (burada da güzel alışveriş yapılabilir) yukarı gidince, tren garı geliyor. Burada da güzel bir çiçekli meydan var. Çok düzgün ve temiz. Bu parkın yanında ise National Theatre yani Ulusal Tiyatro bulunuyor.

Aslında bu tren garı ve arasındaki tüm sokaklarda alışveriş ve eğlence bulunabilir. Alışveriş merkezi olarak Stockmann vardır. Pazar meydanı (Kauppatori)'nda da taze balıktan kazağa kadar her şeyi bulabilirsiniz. (Pazartesi, Cumartesi)

Fin saunası, hemen hemen her otelde var. Ancak biz gidemedik.

Ayrıca hava çok geç kararıyor Ağustos başında bile. Saat 23:00'de bile alacakaranlık halindeydi hava. Çok intihar oluyormuş. Ama bunun nedeni iç karartıcı hava değilmiş. Nedeni rehberimizin dediğine göre psikologların konuşmayıp, direkt ilaç verip eve yollamasıymış. Bu da hastaların pek yararına olmuyor. İnsanın ve arkadaşın yerini hiç birşey tutmuyor. Sanırım bu da Batılılar'ın eksik yönü. Ancak sağlık sistemi çok gelişmiş durumda. Hastaneleri ve hastane şartları çok üst seviyelerde. Devlet bu konuda çok başarılı olsa da özel hastaneler çok pahalıymış.

Helsinki çok büyük olmadığından rahatlıkla otobüs ya da tramvay kullanabilirsiniz. Ancak yürüyerek de şehri keşfetmek keyif veriyor insana. Tramvay bileti sürücüden alınıyor. Fiyatı ise 2,2 Euro.

Biz zamanımız olmadığı için hiç bir müzenin içini gezemedik.

Helsinki'den St Petersburg'a gemi ile gidebilirsiniz. İki şehir arası çok uzun sürmüyor. Yol ise çok keyifli eminim. Bence tur ile gitmezseniz mutlaka St. Petersburg'a da geçebilirsiniz. Nasıl olsa artık Rusya bizden vize istemiyor. Ama Finliler'den vize istendiği için, onlar gidemiyorlarmış. Çok içimde kaldı ama tura dahil olduğumuz için yapacak bir şey yoktu. Biz de bir gün Helsinki'de geçirdikten sonra, o büyük gemilerden birine binerek Tallinn'e doğru yola çıktık. Gemiden çok korkan ben bile çok eğlendim. Zaten iki saat sonra Estonya'da idik.

Genel olarak ben Finliler'i biz Türklerle bağ kurulduğu için mi bilmem çok sevdim. Bir kere kız olsun erkek olsun çok güzeller... Porselen gibi! Son derece mütevazı, kibar, saygılı, hatta çok da eğlenmesini bilen insanlar. Her şey çok düzgün ve kurallı, adalet duygusu çok yüksek, hatta vergileri ve cezaları bile insanların ekonomik durumlarına göre fiyatlandırıyorlarmış. Finlandiya pahallı bir ülke. son dönemde vergiler yükselmiş. O yüzden tüm yatırımları Estonya'ya yani Tallinn'e yapıyorlarmış hatta daha ucuz olduğu için gemilere binip Tallinn'de alışveriş yapıp geri dönüyorlarmış. Ayrıca sonradan görme değiller! Nokia'nın merkezi burada. Ama ben bir tane telefonla konuşan adam görmedim. Biz de konuşmayan yok.

Neyse, ben Finlilieri ve Finlandiya'yı çok ama çok sevdim. Bence mutlaka görülmeli, değişik bir kültür ve coğrafya...

Etiketler


Yazar Hakkında

PINAR ÇAĞLARbeyboy kullanıcısının resmi
beyboy
Pzt, 11/18/2013 - 20:29
Pinar tebrikler resimler süper cikmis ayrica cok güzel yerler gitigine sevindim, gercekten gidilmeye deger yerler umarim bende bir gün giderim !!! ve Japonyayi cok merak ediyorum uzak dogu üklerinden oraya muhakak gitmeliyim :-))
Çağrıhan Dinçer kullanıcısının resmi
Çağrıhan Dinçer
Paz, 05/04/2014 - 17:06
Fortness of Soumelinna 2. Dünya Savaşıyla ilgili bi yer değil, ülke İsveç egemenliğindeyken yapılmış. Yani keşke oraya da gitseymişsin güzel yer.Biraz zaman alıyor tabi
malikyavas kullanıcısının resmi
malikyavas
Per, 07/03/2014 - 13:32
Pınar hanım, 16 temmuzda orada olacağım, verdiğiniz bilgilerden yararlanacağım. Teşekkürler