Msc Magnifica İle Dalmaçya Kıyıları: Mykonos

MSC Magnifica ile çıktığımız cruise gezisinde üçüncü gündeyiz. Bari'den başladığımız rotamızda dün Katakolon'u ziyaret ettik. Bugün ise Mykonos'a yanaşıyoruz. Mykonos, Yunanistan’ın Cyclades Takımadaları içerisindeki adalardan biri. Tinos, Siros, Paros ve Nakos bu takımadalar içerisindeki diğer adalar. Mykonos granit kayalardan oluşan bir ada. Denizden baktığınızda granit kayalar üzerindeki beyaz evleri görüyorsunuz. Yeşili çok az kıraç bir görünümü var. Adada yetersiz su olduğundan deniz suyu arıtılarak kullanılıyor. Ada ününü renkli gece hayatı ve plajları ile almış.

Gemi yeni limana yanaşıyor. Yeni limandan merkezin bulunduğu eski limana 1,60 Euro karşılığı otobüsle gidebilirsiniz. Her 15 dakikada bir otobüs var. Gemiden botla transfer alırsanız kişi başı 10 Euro, yürüyerek eski limana gitmeyi düşünmeyin. Yol 3 kilometre ancak yürüyüşe çok elverişli değil. Mykonos 4-5 saatte rahatlıkla gezilebilecek küçük bir tatil adası.

Biz otobüsle eski limana geldik. Buraya üçüncü gelişimiz. Bu nedenle nerede ne var çok iyi biliyoruz. Eski liman bölgesinde gemimizin turuncu renkli plaj havluları çiçek gibi serpilmişti. Gemideki yolcuların bir kısmı burada güneşlenmeyi ve denize girmeyi tercih etmişlerdi. Biz liman bölgesinden ilerleyerek, çeşitli hediyelik eşyaların ve tasarım mağazalarının sıralandığı daracık sokaklardan geçerek yel değirmenlerinin bulunduğu bölgeye geliyoruz. Yel değirmenleri ve Pelikan Petrus adanın sembolü. Buraya gelen tüm turistlerin yaptığı gibi çok güzel fotoğraflar çekiyoruz. 

Yel değirmenlerinin karşı kıyısı ise denize sıfır rengârenk boyalı evleri ile Küçük Venedik olarak adlandırılıyor. Küçük Venedik dediysem sakın ola ki beklentinizi yüksek tutmayın. 7-8 adet denize sıfır 3 katlı evlerin bulunduğu küçük bir yerleşim. Pelikan Petrus da adanın sembolü demiştim. İlk geldiğimizde sahilde birinci Petrus’u kendi elimizle beslemiştik. Birinci Petrus ölünce ikincisini, ikincisi de ölünce üçüncü Petrus ve eşini getirmişler. Biz de üçüncü kuşak Petrus’u da göreceğiz derken sevgili Petrus’u göremedik. Kimbilir hangi sokakta dolaşıyor... Petrus’u madem göremedik bari magnetini alalım dedik ve Petrus’lu magnetimizi alarak Küçük Venedik'e geldik.

Burada buz gibi yerel biralarımızı içerek yorgunluk attık. Bildiğiniz gibi Yunanistan’ın yerel içkisi Uzo, ancak bu sıcakta yerel bira tercihimiz oldu. Yine Yunanistan’a özgü dondurmalı grappe’mizi de dün Katakolon’da içmiştik. Mykonos içinde yapılabilecekler bu kadar. Gece kalıp çılgın gece hayatını tanımamıza imkân yok. Gemimiz saat 20.00’de kalkıyor. Ancak buraya gelmişken ünlü plajlarına gitmek isterseniz, plajlara ulaşım çok kolay. Elia Beach’e 2,5- 3 Euro ücret karşılığı otobüslerle gidebilirsiniz. Plajlarda şemsiye ve şezlong bedeli kişi başı 7-8 Euro.

Eğer farklı cinsel tercihleri olan kişilerin gittiği Super Paradise Beach’a gitmek isterseniz, plajın servislerini kullanabilirsiniz.Zamanınız varsa binicilik merkezi Delos Adası'na gidebilirsiniz. Mykonos’ta yılda iki defa rüzgar esermiş ancak her biri altı ay sürermiş. Bugün de hava çok rüzgarlı. Bu nedenle Delos ada turu iptal. Bugün gemimiz 20:00’de 128 deniz mili uzaklıktaki Pire limanına hareket ediyor. Yarın Pire’deyiz.

MSC tarafından sunulan bu turun detaylarını görmek ve satın almak için tıklayın.

SERİNİN DİĞER YAZILARI İÇİN:
MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: BARİ
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-bari
MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: KATAKOLON
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-katakolon
MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: PİRE-ATİNA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-pire-atina
MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: DUBROVNİK
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-dubrovnik
MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: VENEDİK https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-venedik

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.