Yunanistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“ Yunanistan’ın manzarasını görmelisiniz, kalbinizi yerinden oynatır.”-Lawrance Durrell
Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye’nin komşusu Yunanistan çok eski zamanlara dayanan tarihi, birbirinden güzel ada ve sahilleri ile hem deniz hem de kültürel tatilin vazgeçilmez noktalarından biri.


istanbul.com

Felsefe tarihinin en önemli merkezlerinden biri olan Yunanistan, Helen Uygarlığı’nın devamı niteliğindedir. Antik Yunan’a uzanan kökleri ile felsefe, tiyatro, edebiyat, tarih, matematik ve siyaset gibi konularda dünyaya öncülük ettiği kabul edilir. Resmi adı ise Helen Cumhuriyetidir. Tarihi M.Ö. 3.000’li yıllara kadar uzanan Yunanistan doğal olarak kültür turizmi açısından da oldukça ilgi çeken ülkelerin de başında yer alır. Büyük İskender’in ele geçirmesi ile birlikte bölge Helenistik Dönem’e girmiş, böylece Yunan Kültürü doğuya yayılma imkânı bulmuştur. Helenistik Dönem sonrasında ise Roma İmparatorluğu dönemi başlamış ve tarihin bu en büyük İmparatorluğu sayesinde Yunan Medeniyeti etkisini artırmıştır. Roma’nın yıkılması ile birlikte Bizans Dönemi başlamıştır. Bölge 15.y.y.’da Osmanlı hâkimiyetine girmiş ve üç yüz yıl boyunca yönetimi altında kalmıştır. Modern Yunanistan ise 1830 yılında Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanarak kurulmuştur. 

Ülke coğrafi olarak 13 bölgeye ayrılmıştır. 14 bin km’ye ulaşan sahil uzunluğu ile deniz turizminin gözde bölgelerinden biridir. Yanı sıra UNESCO’nun koruma altına aldığı 17 bölgeye de ev sahipliği yapmaktadır. Büyüklü küçüklü ortalama 6.000 adaya sahip olan Yunanistan’ın başlıca geçim kaynağı tarım, balıkçılık ve turizmdir. Uzun yıllar süresince Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetimi altında kalan Yunanistan aynı zamanda Osmanlı eserleri açısından da oldukça zengindir. 

Tanıtıcı Video: