İzmir’de Gece Hayatı

1

Güneş battıktan sonra da Ege Denizi’nin incisi İzmir’de ayak sesleri sona ermez. İzmir, gece yaşayan, oldukça hareketli ve faal bir şehirdir. Öncelikle gece yürüyüşlerini seven biriyseniz, kesinlikle Kordon boyunca yapacağınız yürüyüş size çok iyi gelecektir. İzmir’in yumuşak iklimi ve denizin iyotlu kokusu günün yorgunluğunu üzerinizden silecektir. Gezilecek noktaların çoğu, Alsancak ve Konak bölgelerinde bulunur. Şehir turundan sonra enerjiniz hala varsa ve bir gece mehtap eşliğinde yemek yiyip otelinizden dışarıda vakit geçirmek için bir yer arıyorsanız, İzmir sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Hatta gündüz gezdiğiniz yerlere bir de gece ışıklandırmalarıyla bakmanızı da tavsiye ederiz.

Eğer biraz daha sanatsal faaliyetlerde bulunmak istiyorsanız, kent içerisinde kolaylıkla sinemalara ve şehir tiyatrolarının etkinliklerine dahil olabilirsiniz. Ayrıca festival dönemine denk geldiyseniz, burada festival alanlarında keyif dolu dakikalar sizi bekliyor olacaktır. Şehirde hem kültürel dokunun getirdiği geleneksel faaliyetleri hem de modern zaman eğlence anlayışına uygun etkinlikleri bir arada bulabilirsiniz.

Eğer hareketli gece kulüplerinde 24 saatinizin kalanını değerlendirmek isterseniz, İzmir’de çok sayıda ve farklı bütçelere hitap eden gece kulübü bulunduğunu hatırlatmakta yarar var. Bu mekanlarda hem kaliteli hem de eğlenceli zaman geçirmek mümkündür. Mekanların çoğu Alsancak çevresinde bulunur. Alsancak'ta ayrıca çok çeşitli Kabare gösterilerinin yer aldığı bir eğlence mekanları bulabilirsiniz. İlginç sahne şovlarının yer aldığı bu mekanlar yine isteğinize bağlı olarak gece ziyaret edilecekler listesine eklenebilir. Yine Alsancak’ta güzel dans gösterilerinin yapıldığı farklı ve canlı mekanlar mevcuttur.

Özellikle yaz aylarında, gerek meydanlarda gerekse otellerin davet alanların Türkiye’nin değerli seslerinin ve dünyaca ünlü starların konserlerine denk gelebilirsiniz. Ayrıca belediyenin organize ettiği şenliklere de katılarak eğlencenize eğlence katabilirsiniz. Yine daha sakin bir gece geçirmek istiyorsanız, sahilde bir çay bahçesinde ya da bir bankta oturup lokmanızı, çayınızı, kahvenizi elinize alıp denizin sesini dinleyebilirsiniz. Eğer denizin karşı yakasından Yunan havasını yanınıza davet etmek isterseniz, karşı kıyıların manzarası eşliğinde lüks bir restoranda balık yiyebilir; Yunan tavernalarının eğlence anlayışı çerçevesinde eğlenebileceğiniz mekanlar da bulabilirsiniz.

Geceye daha farklı bir rota çizerek devam etmeye karar verirseniz, kolaylıkla İzmir’e bağlı yakın beldelere doğru da yol alabilirsiniz. Arabayla yaklaşık 45 dakika-1 saat mesafede bulunan Çeşme, Alaçatı gibi yerlere giderek oralardaki gece manzarasının ya da kulüplerin tadını çıkarıp geri dönebilirsiniz. Özetle güler yüzlü insanların şehrinde, çok farklı alternatiflerle dolu keyifli bir akşam geçirmek için çok sayıda alternatifiniz var. Herhangi bir tanesini değerlendirerek İzmir seyahatinizi daha eğlenceli kılabilirsiniz.