Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak Merkezi İzmir’in Ödemiş ilçesinde yer alan turistik bir kayak tesisi alanıdır. Fakat aslında dağ burayla sınırlı kalmamaktadır. Kayak merkezine de adını veren Bozdağlar İzmir, Aydın ve Manisa illeri arasında sıradağlar şeklinde yer alır. 1.150 metrede, dağın zirvesine en yakın yerleşim olan Bozdağ beldesinde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi Ege’nin Uludağ’ı olarak biliniyor. Bozdağ, konumu itibariyle çok fazla ormanlık alana sahip olduğu için belde içerisindeki piknik ve mesire yerleri ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin tercih ettiği yerlerden olmaktadır. Yolunuz İzmir’e düşerse dilerseniz kayak yapmak dilerseniz doğayla iç içe bir piknik etkinliği için burayı tercih edebilirsiniz.

1

 

Bozdağ Kayak Merkezi Hakkında Bilgi

Yaz ve kış aylarında turizme açık olan Bozdağ Kayak Merkezi 1998 yılından beri hizmet veriyor. Tesis, tatil zamanı gelince ortalama 15 bin ziyaretçiye hizmet verebiliyor. Tesiste 3 adet kayak alanı olmakla birlikte profesyonel ve amatör kayak tutkunlarına hitap ediyor. Fiziksel imkanlara gelecek olursak tesiste 60 yataklı otel, restoran, kafeterya, izleme balkonları yer alıyor.
Seyahat firmaları aracılığı ile Bozdağ’a günübirlik turlar da organize ediliyor. Bu turlar sadece Bozdağ ile sınırlı kalmıyor. Genellikle Ödemiş, Birgi, Gölcük, Bozdağ, Salihli Kaplıcaları ve Sart şeklinde bir sırlamayla gerçekleştiriliyor.
Bozdağ etkinlikleriyle de adından söz ettiren bir cazibe merkezi olarak biliniyor. Burada her yıl Şubat ayında “Dağcılık Şenlikleri” düzenleniyor. Bölgeye gelen dağcılık kulübü üyeleri kamp kurarak zirveye yürüyebiliyor. Ayrıca Bozdağ’ın yamaç paraşütü için de uygun coğrafi koşulları barındırdığını hatırlatalım. Yamaç paraşütü için en uygun dönem bahar ve yaz ayları oluyor.

Bozdağ Kayak Merkezi Kar Kalınlığı

Bozdağ Kayak Merkezi kar kalınlığı 80 cm ile 120 cm arasında değişmektedir. Kayak alanlarının ise 1528 metre ile 2157 metre arasında değiştiği Bozdağ Kayak Merkezi’nde 2 adet teleski yer alıyor. Bunlardan biri 650 metre çıkış, 1200 metre iniş kapasitesine sahip. Ayrıca bunların yanı sıra bir tane telesiyej, Bozdağ Kayak Merkezi’nde misafirlerine hizmet veriyor. Telesiyej 1549 metre çıkış yapabiliyor ve saatte ortalama 1000 kişi taşıyabiliyor. Fakat her ihtimale karşı gitmeden önce Bozdağ Kayak Merkezi hava durumu ve kar kalınlığı ile bilgi almakta fayda var. Çünkü Akdeniz iklimine sahip olduğu için kış sezonunun kısa olabildiği kayak merkezleri zaman zaman elverişsiz kar durumuna da sahip olabiliyor. Ama çok gitmek istediğiniz bir tarihte koşullar kayak için uygun değilse üzülmeyin. Kayak dışında kamp ve dağ yürüyüşü için de çok uygun bir merkez olan Bozdağ Kayak Merkezi dağ, orman ve göl keyfini bir arada sunarak size adeta bir tablo görünümünde manzara vaat ediyor.

Bozdağ Kayak Merkezi Turları

Hayat koşuşturmasından sıyrılıp kendinize bir gün ayırmak isterseniz günübirlik Bozdağ Kayak Merkezi turları ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Fakat bu turların İzmir’den yapıldığını belirtmekte fayda var. Günübirlik şekilde yapılan turların pazar günü yola çıkışlı olanları için ödeyeceğiniz ücret 65 TL.  0-12 yaş arası için ise daha az ödüyorsunuz. Öğle yemekli ve içecek ikramlı turlar ise yaklaşık 100 TL oluyor. Bunların yanı sıra gitmişken 1 saat de kayak dersi almak isterseniz ödemeniz gereken tutar minimum 250 TL oluyor. Bilgi için 0232 425 22 06’yı arayabilirsiniz.
*Fiyatlar Eylül 2019  tarihinde güncellenmiştir.

 1

Bozdağ Kayak Merkezi Ulaşım

Otomobil: İzmir’den özel araçla Bozdağ Kayak Merkezi’ne ulaşılabiliyor. Güzergah olarak Torbalı istikameti kullanıldığında yol yaklaşık olarak 150 km, Salihli istikameti kullanıldığında ise 130 km. Bozdağ Köyü’nden sonraki yolların çok iyi olmadığını hatırlatalım.
Otobüs: Şehir merkezinden Bozdağ kayak merkezine otobüs ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. İzmir’den Bozdağ’a giden otobüs firmalarıyla sorunsuzca gidebilirsiniz.
Bozdağ Kayak Merkezi giriş ücreti ise bulunmamaktadır.
Adres: Bozdağ Kayak Merkezi Cumhuriyet, Beyler Sk, 35755 Ödemiş/İzmir, Türkiye