Bir Günlük Akçakoca Gezi Rehberi

Diğer birçok hayat40tansonra yazılarına konu olan yerler gibi Akçakoca da uzun zamandır aklımda olan yerlerden biriydi. Akçakoca, gerek son zamanlarda okuduğum başka arkadaşların yazı ve görsellerinin cazibesi, gerekse Koronavirüs günlerinde konaklamalı gezileri tercih etmemem sebebiyle; hem gezmek, hem fotoğraf çekmek hem de yazmak için en yakınımdaki ideal gezi noktalarından birisi oldu. 

Hazırsanız, günübirlik ama iki ayağınız bir pabuca girmeden, tadını çıkararak gezebileceğiniz Akçakoca Gezi Rehberine başlıyorum. Diğer yazılardan biraz daha farklı olarak, az yazı bol görsel ile Akçakoca sizlerle:-)
 
Milattan Önce 1200'lere dayanan tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan Akçakoca'nın, özellikle devam eden kazı çalışmaları ile ortaya çıkarılan/ çıkarılacak eserler sonucunda yakın zamanda sadece yaz tatillerinin değil, kültür ve tarih turizminin de odak noktalarından biri olacağına emin olabilirsiniz. Hazır çok fazla insan tarafından keşfedilmemişken gitmekte ve görmekte fayda var:-)

Ulaşım:

Ulaşım için aşağıya, altında gezi noktalarının ismi olan bir görsel bırakıyorum. Rota güzergahında bu mevsimde gezilebilecek tüm yerler mevcut. Fotoğraftaki sırayı izlemeniz size ciddi bir zaman tasarrufu sağlayacaktır. Yollar mükemmel değil ama size ve aracınıza sıkıntı çıkaracak kadar da kötü değil.
Gezi Rotası

A- KONURALP MÜZESİ, B-PRUSIAS DA HYPIUM ANTİK KENTİ, C-FAKILLI MAĞARASI, D-AKÇAKOCA MERKEZ CAMİ, E-ORHANGAZİ İLKOKULU, F-TARİHİ YUKARI MAHALLE, G-CENEVİZ KALESİ VE SOLAT YALIYAR KAYASI, H-TARİHİ HEMŞİN KÖYÜ AHŞAP CAMİ, I-MELENAĞZI BALIKÇI LİMANI

Keşfet:

Keşfet kısmını, yukarıdaki görselde hazırladığım sıra ile maddeliyorum;

1. Konurnalp Müzesi:

Konuralp Müzesi
Burası gezimden önceki son geceye kadar ne duyduğum, ne de gezi planımda olan bir yer değildi, gezilecek yerlerin gözüme az görünmesi nedeniyle, Google Maps'te gezilecek yerler aramasında karşıma çıkınca hemen listeme ekledim ve inanın çok da mutlu ayrıldım. Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında hizmet eden en başarılı ve aynı zamanda ilk Türk Komutanlarından olan Konuralp Bey'in ismini taşıyan tarihi belde ileride kesinlikle turizm merkezlerinden biri haline gelecek.

Düzce İline bağlı tarihi belde ile aynı ismi taşıyan müzeye giriş ücretsiz. Pazartesi günleri hariç her gün öğleden önce saat 10'da açılarak hizmet vermeye başlıyor. Müze 4 ana bölümden oluşuyor. Birinci ve en geniş alan bahçe kısmı;
Müze Bahçesinde ki En Görkemli Eserlerden-Lahit

İkinci Alan ise müze içerisindeki Arkeoloji bölümü. Daha çok Roma ve öncesi dönemlere ait değerli eserlerin sergilendiği alan;

Konuralp Müzesi Arkeoloji Bölümü

Müzenin en değerli eseri, bu bölgede çıkarılmasına rağmen, orjinali İstanbul Arkeoloji Müzesinde muhafaza edilen " Kader, Şans ve Başarı Tanrıçası" Tykhe Heykeli. Gerçekten göz alıcı.

Tykhe Heykeli

Müzenin diğer değerli eseri; Orpheus Mozaği. Bu mozaik, Arkeoloji Bölümünün girişi yasak olan, ortasında ve alt katında bulunuyor. 

Orpheus Mozaği

Müzenin diğer bir alanı ise; arkeoloji kısmı kadar ilgi çekici olmayan Etnografya Bölümü. Bu bölümde daha çok geleneksel kültürlere ait eserler sergileniyor.

Konuralp Müzesi Etnografya Bölümü

Müzenin son alanı ise bizleri pek ilgilendirmeyen, konferans salonu. Geçelim ikinci durağımıza.

2. Prusias Da Hypium Antik Kenti:

Yukarıda gördüğünüz ilginç isim, bu beldenin M.Ö 3üncü yüzyıldan bu yana aldığı isimlerin bir kısmı. Konuralp Müzesi'ne araba ile yaklaşık 5 dk. mesafesinde bulunan bu antik kenti şu an ne yazık ki detaylı bir şekilde gezme şansınız yok. Çünkü hummalı bir şekilde arkeolojik kazı çalışması var. Soğuk, yağmur demeden devam ediyor. Sadece belli bir kısmına kadar ilerlemenize izin veriliyor. Kibarca da kazı çalışması yapılan yerlerin fotoğrafının çekilmemesi isteniyor.
Prusias Ad Hypium Antik Kenti

Bu kentin çok önemli görülmesinin en önemli nedeni ise; geçmişten günümüze kadar gelen en sağlam antik kent olduğunun söylenmesi.

Prusias Ad Hypium Antik Kenti

Bu arada antik kentte muhabbet ettiğim çalışan bir arkadaşın, fotoğrafını çekmemi söylediği ve geçen ay bulunan, değerli Medusa Kabartması

Medusa Kabartması

Antik kentin hemen önü ve kısmen girişinde bir otağ, her iki yanında birer heykel ile mozaik bulunuyor. Bunlar tarihi eser değil, daha sonradan yapılmış ancak neden buranın önüne konulmuş, açıkçası bir fikrim yok. Hemen aşağı tarafta bulunan caminin yanında Konuralp Türbesi mevcut. İlgisini çeken arkadaşlar buraya da uğrayabilir.

Prusias Ad Hypium Antik Kenti Ön Tarafı

Son olarak Konuralp Beldesinden çıkarken, bu bölgenin hemen her yerinde olan tarihi evlerden fotoğraf kareleri alabilirsiniz.

Konuralp Beldesi Tarihi Evler

3. Fakıllı Mağarası:

Üçüncü durağımız Fakıllı Mağarası. Konuralp'ten sonra yaklaşık 30 dk. kadar gitmeniz gerekiyor ve harita uygulaması kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü yol ayrımında tabela terse koyulmuş ve görme şansınız yok. Mağaraya ulaşım kolay olsa da, bu mevsimde ve hafta içi mağarayı işleten bakkal abiye ulaşmak pek kolay değil. Ona ulaşmadan da mağarayı gezme şansınız yok. Çünkü mağara aydınlatmaları onun bakkaldan açılıyor:-)) Ben denedim, ışıksız olmuyor... Mağaraya giriş ücreti 4 TL. Yaklaşık 20 dk.lık bakkal abiyi bulma çabalarım netice verdi ve mağaraya girebildik. Beklemeye ve gezmeye değer bir mağara.
Fakıllı Mağarası İniş Yolu Salıncakları

Mağaranın giriş kısmı biraz ürkütücü görünüyor ve ilerledikçe de kaybolacakmışsınız hissi veriyor. Ancak girişi atlattıktan sonra problem kalmıyor. İçeride kaybolma şansınız yok çünkü tüm yollar yine giriş kapısına dönüyor.

Fakıllı Mağarasının Ürkütücü GirişiFakıllı Mağarası İlk Giriş Koridoru

Birçok kaynakta, mağara için astım ve nefes darlığına iyi geldiği söyleniyor. Açıkçası ben içeride farklı bir hava teneffüs etmedim. Nefes almakta zorlanacağımı düşünmüştüm ama öyle de olmadı. Sanırım mevsime bağlı bir hava sirkülasyonu var içeride. Yağmur çok yağdığında içeri çok fazla su girişi ve birikmesi olduğu söyleniyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Burada ayakkabı tercihiniz önem kazanıyor. Yerler hem kaygan hem de birçok noktada ıslak.

Fakıllı Mağarası Beyaz Oda

Gezi rotamız üzerinde, bu mağara orjinal ve görülmesi gereken bir doğal oluşum.

4. Akçakoca Merkez Cami:

Akçakoca Merkez Cami

Farklı mimarisi ile Türkiye'nin en ilgi çekici camilerinin başında geliyor. Alt katındaki mağaza, dükkan yerleşimi gözlerinizi rahatsız etse de, içeri girdiğinizde sizi en az dışı kadar farklı bir iç mimari/yerleşim bekliyor.

Akçakoca Cami Giriş KısmıAkçakoca Cami

Akçakoca Merkez tabi ki sadece yukarıda ki görsellerden ibaret değil. Caminin hemen önünde ufak bir saat kulesi, yan tarafında ise tarihi görünümlü bir adliye binası ve Atatürk Anıtı var.

Akçakoca Saat KulesiAkçakoca Atatürk Anıtı ve Parkı

Bunların hemen arkasında ise, güzel bir sahil kordonuAkçakoca tanıtım panosu ve Anıtlar mevcut.

Akçakoca Merkez Sahil​​​​​​​Mükemmel Zamanlama Dedikleri Bu Olsa Gerek:-)Osmangazi, Akçakoca Bey ve Konuralp Bey Anıtı

Sahilden batıya ilerlediğiniz zaman ise Akçakoca Limanı sizleri bekliyor. Burada renkli bir mendirek ile limanda bulunan korsan gemisi görmeye değer yerler. 

Meşhur Korsan Gemisi (Balık Restoran)
Bir sonraki durağımız ise Tarihi Orhangazi İlkokulu. Ancak buraya giderken renkli Akçakoca sokakları da görülmeye değer.
 
Akçakoca Sokakları

5. Tarihi Orhangazi İlkokulu:

1928 Yılında Devlet eliyle yapılan ve Cumhuriyetimizin ilk eserlerinden birisi olan okulda eğitim-öğretim son yıllara kadar devam etmiş. Ancak şu an benim gördüğüm kapalı ve bir tadilat yapılmış. Sanırım müze olma yolunda adımlar atılmış ancak yapılan boyama vb. işlemler sonucunda tarihi görüntüsünden bir hayli uzaklaşıp, sıradan bir bina haline gelmiş.
Orjinal Tabela Tarihi Orhangazi İlköğretim Okulu

Bu tarihi ilköğretim okulunda geçireceğiniz zaman sadece 5 dk.

6. Tarihi Yukarı Mahalle: 

Adres olarak Yukarı Mahalle Cami yazdığınızda uygulama sizi bu mahallenin ortasından geçirecek. Şu an bu mahalleye gittiğinizde size hissettireceği duygu, western filmlerinde haydutların kasabaya girmeden önceki oluşan sessizlik, yerlerden uçuşan ot yumakları sahnesi ile birebir. Kalabalık olmasını ister miydim? O zaman bu kadar rahat gezip, fotoğraf çekme imkanım olmazdı ama kalabalık olsa bende daha olumlu izlenimler de oluştururdu.
​​​​​​​​​​​​​​
Akçakoca Yukarı Mahalle Tarihi Evler

Yaklaşık 160 evin korunma altına alındığı ve restorasyon faaliyetlerinin olduğu bir mahalle. Kalabalıkta gerçekten ilgi çekici olabilecek bir yer. Yoldan geçen bir amca ile kısa sohbetimizde "yöresel ürünler pazarına denk gelseydin, çok keyif alırdın" cümlesi de buranın pazar kurulduğunda daha hareketli ve keyifli bir yer olduğunu anlatıyordu

Akçakoca Yukarı Mahalle

Burada gideceğiniz mevsime bağlı 15 dakika da kalabilir, 2 saat de kalabilirsiniz.

7. Ceneviz Kalesi ve Soyat Yalıyar Kayası:

Akçakoca denilince sanırım ilk akla gelen yerlerden biri de Ceneviz Kalesi. Her ne kadar harabe şeklinde olsa da görülmeye değer bir yer. İçerisindeki park gerçekten güzel düşünülerek yapılmış ve parktaki seyir teraslarından manzarayı izlemek büyük keyif.
Kadınlar Plajından Ceneviz Kalesi GörüntüsüKaleden Geriye Kalan HarabelerKale İçi Seyir Terasları

Ceneviz Kalesi'nden doğu tarafa doğru ilginç bir yapısı olan Soyat Yalıyar Kayası'nı görmek de mümkün. Açıkçası Kefken ve Sardala'daki kayalık oluşumundan çok farklı değil.

Soyat Yalıyar Kayası

​​​​​​Ceneviz Kalesi ile Kaya arasında kalan bölgede Kadınlar Plajı isimli bir alan mevcut. Yaz döneminde, plaj açıkken 10 yaş üzeri erkek çocukların ve erkeklerin girmesi yasak. Tabi kış mevsimi olduğu için böyle bir yasak şu an söz konusu değil:-) Plajın en önemli özelliği dünyada ender rastlanan siyah taneli kuma sahip olması. Ancak biz gittiğimizde daha önce hiç almadığım kadar kötü bir koku vardı. O yüzden çok kalamadık ve buradan ayrıldık.

Akçakoca Kadınlar Plajı

Son durağımıza doğru yola çıkıyoruz artık:-)

8. Tarihi Hemşin Köyü Ahşap Cami:

Gezimizin son önemli durağını haritalar uygulaması olmadan bulmanız pek mümkün değil. Gezeceğimiz cami 1877 yılında Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında bölgeye göç eden Artvin Hemşinliler tarafından yapılmış, farklı mimaride bir cami. Örnekleri arasında en iyi mimarilerden biri olarak gösteriliyor. Alt katı taş, üst katı ahşap mimari.
Tarihi Ahşap Cami

 

Tarihi Ahşap CamiTarihi Ahşap Cami

Son gezi noktamızdan sonra en başta da bahsettiğim gibi Karasu-Şile yolundan geri dönüş yapıyoruz. Yol üzerinde Melenağzı Balıkçı Limanı da güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bir bölge. Ancak doğru mevsimde daha keyifli bir yer olduğu belli. Daha çok tatil maksatlı işletmelerin, yazlıkların olduğu güzel bir sayfiye yeri.

Melenağzı Balıkçı Limanı

Bu arada burada gördüğünüz yer Melen Çayı, burası bildiğiniz gibi rafting için en çok tercih edilen bölgelerden biri.

Benim, eşimle birlikte yapmış olduğum gezi bu kadar:-) Başta da belirttiğim gibi gezilebilecek yerlerin tamamını sizlerle paylaştım. Sadece uygun mevsimde gelirseniz buralara ilave olarak Aktaş Şelalesi'ni ve Karasu'da ki Maden Deresi Şelalelerini de ziyaret edebilirsiniz. Ancak Aralık ayı buralar için gerçekten tehlikeli olduğu için ben buraları keşfetmeyi önümüzdeki bahar ayına bıraktım.

Tavsiyeler:

Ziyaret mevsimi kesinlikle kış ayları değil:-) İlk tavsiyemiz bu olsun. Çok kalabalık olmadan, rahat rahat gezelim derseniz; Ekim ve Kasım ayları ile Mart ve Nisan aylarının en uygun mevsimler olacağını düşünüyorum. Yaz aylarını tavsiye etmiyorum çünkü denize girmenin burada çok keyifli olmayacağı kanaatindeyim. Ayrıca gezi noktalarının birçoğu da yaz aylarında kalabalık olacaktır.
 
Kıyafet ve ayakkabıların kesinlikle spor olması da ayrı bir tavsiyem olacak.
 
Fotoğraf sever arkadaşlar için birbirinden güzel karelerin çekilebileceği bir rota. Ayrıca camilerden dolayı geniş açılı lensiniz varsa yanınıza almanız iyi olacaktır.
 
Burası için ciddi bir bütçe ayırmanıza gerek yok. Konaklamalı ziyaret olmayacaksa; yol için sarf edilecek araç yakıtı ile yemek dışında bir gideriniz olmayacaktır. Tabi eşe, dosta alınacak hediyeleri de unutmayalım.​​​​​​​
#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı

Yorumlar

Hayat40tansonra.... gerisini siz doldurun:-))
22 Tem 2024, Pazartesi - 08:26
Hayat40tansonra.... gerisini siz doldurun:-))

Yazar Hakkında

hayat40tansonra

Hayat40tansonra ....  diye yazıp gerisini size bırakıyorum. Gerek mesleğim gerekse bireysel olarak yurt içi ve dışında birçok şehir görme şansı yakaladım.