Google+

Arama formu

DAMBULLA VE KAYA TAPINAKLARI

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Dambulla, Colombo’nun 148 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor. Kandy’ye ise yaklaşık 2 saat mesafede.

Küçük bir kasaba olan Dambulla’nın ünü, Sri Lanka’nın en büyük ve en iyi korunmuş mağara tapınak kompleksine ev sahipliği yapmasından geliyor. Aslen Dambulla’da yaklaşık 80 tane tapınak olarak kullanılmış mağara bulunuyor. Ancak bunlardan 5 tanesi büyük önem taşıyor. Çünkü içerisinde Budizm’e özgü heykeller ve resimler barındırıyor.

Altın Tapınak olarak bilinen bu mağara tapınakları bir tepenin üzerinde yer alıyor. Tepeye ulaşmak için yaklaşık 300 basamak çıkmak gerekiyor. Ama endişe etmeyin... Eğer Dambulla öncesinde Sigiriya Aslan Kayası’na çıktıysanız burası sizi hiç zorlamayacaktır.

Arabayı park ettiğimiz alanda küçük bir tapınak ve üzerinde devasa boyutta altın renkli bir buda heykeli var… Tapınağın dış görünüşü gerçekten çok hoş.

Dambulla

Ama asıl görmemiz gerekenler mağara tapınaklar. Yaklaşık 20 dakikalık tırmanış sonrası tapınak kompleksine ulaşıyoruz. Çıkış yolu üzerinde sağlı sollu seyyar satıcılar (özellikle dondurma), dilenciler ve sayısız maymun görüyoruz.

Hatta burada komik bir olay da yaşadık. Yukarı çıkarken maymunlar da bize eşlik ediyor. Çantamda 1-2 tane muz vardı ama tam olmamış, biraz ham. Ben de maymunlardan birine verdim. Açmaya çalışırken bayağı uğraştı ham olduğu için. Tam açtı, bir ısırık aldı, sonra bir muza baktı bir bana ve muzu tuttu fırlattı ve attı. Bu olay bizi çok güldürmüştü.

Dambulla şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Miracle Home Stay, The Green Garden, A.I.O Home Stay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Nature's Lake View, Rock View Home Stay, One More Night Hostel-Dambulla. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Richwin Villa Dambulla, Backpacker Blue Sky Budget Hostel, Villa Dambulla gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz BED & BICYCLE HOSTEL DAMBULLA, Dambulla eco hostel, Riveen Tourist Inn tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Dambulla aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Dambulla-1

Evet tepeye ulaştık. Buraya girişte ayakkabılar çıkartılıyor. Bir de çok kısa şort falan varsa altınızda bir örtü veriyorlar, tapınağa bu şekilde giriyorsunuz.

Burası daha önceleri Budist rahiplerin halktan biraz uzaklaşarak, daha rahat meditasyon yapmaları için tasarlanmış bir yer. Kayaların içinde mağaraları bulan rahipler, burayı tapınak haline getirmişler. Yaklaşık 5 tane farklı tapınak var. Bunların özellikle üç tanesinin içlerinde bolca Buda heykelleri var.

Dambulla-2

Kral, MÖ 1.yüzyılda Anuradhapura’da tahta geçtiğinde, Dambulla’daki bir mağaraya bir kaya tapınağı yaptırmış. Sonraki krallar da eklemeler yaptırarak, burayı tapınaklar kompleksi haline getirmişler.

Dambulla-3

Buda’nın Nirvana'ya ulaşmış olan yan yatmış heykellerinde ayaklarının altında hep lotus çiçeği figürleri bulunuyor. Mesela mağaranın içinde gördüğümüz yan yatmış buda heykelinin ayağının uzunluğu 2 metre 40 cm, heykelin tamamının uzunluğu ise 24 metre. Gerçekten çok görkemli.

Dambulla Kaya Tapınakları, 1991 senesinde Unesco Dünya Mirasları listesine dahil edilmiş. Burası ülkenin en etkileyici ibadet yerlerinden biri ve kesinlikle görülmesi gereken bir yer.
Dambulla'da merkezi konumu ile şehrin simgesel yapıllarına yakın Oasis Tourist Family Resort ve Dignity Villa otelleri çok tercih edilen konaklama yerlerinden.

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...