Google+

Adıyaman

Adıyaman - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon4℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon9℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon20℃
 • Hazweather-icon25℃
 • Temweather-icon30℃
 • Ağuweather-icon29℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon19℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon6℃
Nüfus: 602.774 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

 

M.Ö. 40000 yılına kadar uzanan tarihi ve bu tarihin ardında bıraktığı eserlerle öne çıkan Adıyaman, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat bölümünde yer almaktadır. 9 ilçesi ve 427 köyüyle beraber 7.871 kilometrekarelik yüzölçümünde 597.835 kişilik nüfusa sahiptir. Adıyaman kuzeyinde Malatya, batısında Kahramanmaraş, güneybatısında Gaziantep, güneydoğusunda Şanlıurfa ve doğusunda Diyarbakır ile komşudur.

Binlerce yıllık tarihe sahip Adıyaman, Helenistik ve Roma dönemi eserlerine sahiptir. Bu kalıntıların en önemlisi, dünyaca üne kavuşmuş olan Karadut Köyü yakınlarındaki 2206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nın üzerindedir. Bu, Geç Helenistik Devir’den kalma tapınaksal mezar anıtı, yeryüzünün en değerli kültür varlıklarından biri olarak kabul edilmiştir. Bu anıt ve çevresi 1987 yılında UNESCO nezrindeki İnsanlığın Kültür Mirası listesine alınmış, 1988 yılında da milli park ilan edilmiştir. Özellikle bu parkı ve kalıntıları görmek isteyen turistler, şehirde kış ayları sert geçtiğinden mayıs-eylül ayları arasında şehre akın etmektedir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Adıyaman’da gezilecek yerler bir hayli fazladır. Tarihi camiler, müzeler, köprüler, anıtlar ve mağaralar gibi gezginlerin uğrak noktası olan onlarca nokta vardır. Kimisi şehir merkezinde kimisiyse şehrin dışında olduğundan, Adıyaman’ı bir günde gezmek mümkün değildir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Derik Kalesi, Gerger Kalesi, Perre Antik Kenti, Sofraz Tümülüsleri (Büyük Tümülüs), Sofras Tümülüsleri (Küçük Tümülüs), Sesönk (Dikilitaş), Karadağ Tümülüsü, Beştepeler, Malpınarı Kaya Yazıtı, Göksu - Kızılin Köprüsü, Altınlı Köprü, Dolmenler, Zey Mağaraları, Palanlı Mağarası, Gümüşkaya (Palaş) Mağaraları, Çarşı Camii, Eskisaray Camii, Kap Camii, Yenipınar Camii, Çelikhan İçmesi, Besni İçmesi, Kotur İçmesi

Nemrut Dağı

5709 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı

1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Nemrut Dağı, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde 2150 metre yüksekliğindedir. Yamaçlarındaki Kommagene Kralı I. Antiochos’un Tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Anıtsal heykeller ise doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı, henüz keşfedilememiştir.

Nemrut’a ulaşım için kullanılan yol Karadut köyüne kadar asfalttır, sonrasındaysa taş parke vardır. Geziler genellikle şehir merkezinden turlarla yapılırken, istenirse Kahta’dan araç kiralanarak da ulaşılabilir.

-

Adıyaman lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Antiochos, Tugra Otel, Vadi-i Leman Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Samos Hotel, Hotel Grand Iskender gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Unal Hotel, Bozdogan Hotel, Grand Isias Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Adıyaman aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Arsameia Ören Yeri (Nymphaios Arsameia'sı)

7309 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Arsameia Ören Yeri (Nymphaios Arsameia'sı)

Kral I. Antiochos’un kitabelerinden anlaşıldığı üzere, Arsameia İ.Ö. 2. yüzyılın başlarında Kommagenelerin atası Arsemez tarafından Kahta çayının doğusunda Eski Kahta kalesinin karşısında kurulmuştur. Burası krallığın yazlık başkenti ve idare merkezi olmuştur. Güneydeki tören yolunda Mitras'ın kabartma steli, ayin platformu üzerinde Antiochos-Herakles tokalaşma steli ve önünde Anadolu'nun bilinen en büyük Grekçe yazıtı, yazıtın bulunduğu yerden başlayan 158 metre derine inen bir tünel ile yazıtın batısında benzer bir kaya dehlizi bulunmaktadır. Tepe üzerindeki platformda Mithridathes Callinichos'un mezar tapınağı ve sarayı yer almaktadır. Arsameia ören yeri, Adıyaman'a 60 kilometre uzaklıktadır.

-

Yeni Kale

6809 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Yeni Kale

Arsemeia’nın karşısında, Kommageneler tarafından inşa edilen Yeni Kale, Romalılar ve ardından Memluklular tarafından restore edilmiş, en son 1970'lerde kısmen onarılmıştır. Kale içinde hâlâ çarşı, cami, zindan, suyolları, güvercinlik kalıntıları ve kitabeler görülebilmektedir. Kale'den Nymphois'e inen suyolu bir tünelle Arsameia'ya da bağlanmıştır. Yaklaşık 80 metre uzunluğundaki bu yol ile suya ulaşmak hâlâ mümkündür.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat bölümünde yer alan Adıyaman, kuzeyinde Malatya, batısında Kahramanmaraş, güneybatısında Gaziantep, güneydoğusunda Şanlıurfa ve doğusunda Diyarbakır ile komşudur.

Geolocation

Adıyaman, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri arasında köprü vazifesi gören bir şehirdir. Zaman zaman Akdeniz Bölgesi’nin iklim ve bitki örtüsü özellikleri bile görülür. Şehri doğudan batıya doğru bölen Toros Dağları, şehrin kuzeyinde ve güneyinde farklı iklimler yaratır. Dağların kuzeyinde kalan kesimde yazlar kurak ve serin, kış ayları ise yağışlı ve soğuktur. Güneyde kalan kısımda ise yazlar kurak ve sıcak geçerken, kışların ılık ve yağışlı olduğu görülür.

Ancak Atatürk Baraj Gölü’nün de etkisiyle zaman zaman iklimde yumuşamalar hissedilmektedir. Kış ayları sert geçtiğinde Adıyaman daha çok mayıs-eylül ayları arasında ziyaret edilmektedir.

Adıyaman’a Türkiye’nin farklı noktalarından karayolu, havayolu, tren yolu ve feribotla ulaşım mümkündür. Hızlı olmak için havayolunu tercih edenlerin Ankara ve İstanbul’dan tarifeli uçak seferlerini kullanması gerekir. Havaalanından şehir merkezine giden otobüs ve servisler mevcuttur.

Karayolu’nu tercih edecekler için Adıyaman’a Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Diyarbakır olmak üzere 5 farklı güzergah üzerinden gitmek mümkündür.

Demiryolu ulaşımı için Adıyaman'a 63 kilometre uzaklıktaki Gölbaşı ilçesindeki tren istasyonu kullanılmaktadır. Demiryolu ulaşım hattı Elazığ–Adana ve Adana–Elazığ istikametlerinde mevcuttur.

Adıyaman'a bir diğer ulaşım seçeneğiyse feribottur. Adıyaman’dan Şanlıurfa ve Diyarbakır’a karayoluyla ulaşım sağlanırken şehri Diyarbakır’a bağlayan karayolu, Gerger ilçesine bağlı Güzelsu Köyü’ndeki feribot seferleriyle Siverek ilçesine, oradan da Diyarbakır’a bağlanır.

Adıyaman şehir merkezindeki otellerde 3 ve 4 yıldızlı hizmet ve konforu yaşayabilirsiniz. Ama tarihi güzelliklere yakın olmak isteyenler için Nemrut Dağı eteğindeki Karadut Köyü’nde havuzlu oteller bile mevcuttur. Otel fiyatları, sunulan imkanlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik gösteriyor.

Adıyaman onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Adıyaman Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Adıyaman Otelleri

En Uygun Fiyatlı Adıyaman Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Adıyaman Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Adıyaman Otelleri

Adıyaman’da şehir içi ulaşım için daha çok belediye otobüsleri tercih edilmektedir. İndirimli yolculuklar için Yamankart kullanılabilir. Belediyenin son dönemdeki çalışmalarıyla şehir içinde gece otobüsleri de çalışmaya başlamıştır. Bunun dışında dolmuş, minibüs ve taksi kullanılmaktadır. Demiryolu ulaşımı ise Gölbaşı ilçesinden yapılmakta olup hat Elazığ-Adana istikametine devam eder. Atatürk barajı üzerinden yapılan feribot seferleri için de Gerger ilçesine bağlı Güzelyurt köyü kullanılmaktadır.

Adıyaman Mutfağı

 

Adıyaman’da bölgenin yarattığı etkiyle yemeklerin temelini et, buğday, bakliyat ve sebze ürünleri oluşturur. Baharatın eksik olmadığı ana yemeklerin yanında yöreye özgü yarpuz (nane türü bir bitki) mancası, pirpirim (bir tür ot çeşidi) ve patates salataları tercih edilir. Adıyaman halkı salatalardaki gibi yemek yanına tercih ettikleri cacıklarda da farklı çeşitler kullanır: Pirpirim cacığı, kabak cacığı, marul ve yarpuz cacığı. Ana yemeklerde ise soğan ve köfteyle alüminyum folyoda pişirilen ebuzer giffari kebabı, patlıcanla hazırlanan dövmeç, kuşbaşı et ve patlıcanla fırında pişirilen besni tavası, bulgur, nohut ve kırmızı etle tencerede hazırlanan basalla öne çıkanlar arasındadır. Tatlı olaraksa tene, top ve peynirli irmik gibi helva çeşitlerinin yanında şillik, kesme ve burma tatlısı tercih edilmektedir.

 

Adıyaman’da çok hareketli bir gece hayatı yoktur. Halk daha çok restoranda yemek yemeği ya da ev misafirliklerine gitmeyi tercih eder. Müzik dinlemek isteyenler için Cafe Reina, Adıyaman Makara Bar ya da otellerin eğlence salonları tercih edilebilir.

Adıyaman Arsemia Müzik Festivali (Haziran/Şehir merkezi): Adıyaman Belediyesi ve Adıyaman Filarmoni Orkestrası Derneği tarafından düzenlenen kültürel bir festivaldir.

Uluslararası Nemrut-Kommagene Festivali (25-27 Haziran/ Nemrut ve Kahta): Festival kapsamında uluslararası arkeoloji konferansı halka açık konserler bölgenin turizme yönelik sorunları ve çözüm önerilerinin gündeme getirildiği konferanslar düzenlenir ve Nemrut’ta Kral Antiochos’un hayatı canlandırılır. Bunlara ek olarak Nemrut Dağı’nda balon ve motorlu yamaç paraşütü uçuşları, Atatürk Barajı’nın Kahta kıyısında su sporları yarışları yapılmaktadır.

Eğitim ve Kültür Festivali (Eylül/Besni): Her yıl geleneksel olarak Besni’de düzenlenen festival dünyanın ilk ve tek eğitim bayramı olma özelliğini taşıyor.

Zerban Şenlikleri (20 Temmuz/Çelikhan) Alevi nüfus tarafından kutsal sayılan Zerban Suyu etrafında gerçekleştirilen Zerban Şenliklerinde Kürtçe ve Türkçe söylenen şarkılarla hep birlikte eğlenerek barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik vurgulanır.

Pek çok yöresel ürüne sahip Adıyaman’da alışveriş için ilk durak Oturakçı Pazarı olmalıdır. Şehir merkezindeki bu devasa pazarda Adıyaman’da dokunan, kendine has desen ve motifleriyle tanınan Pişinik ve Alikan halıları ile değişik el sanatları ürünlerini bulmak mümküdür.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0416 214 04 46