Google+

Diyarbakır

AVRUPATürkiyeDiyarbakır
Diyarbakır - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1℃
 • Şubweather-icon3℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon25℃
 • Temweather-icon30℃
 • Ağuweather-icon29℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon9℃
 • Araweather-icon4℃
Nüfus: 1.635.048 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Kara İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

1.635.048 kişilik nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 12. şehri olan Diyarbakır, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kısmında yer alır. 15.272 kilometrekarelik yüzölçümüyle doğuda Batman ve Muş, batıda Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, kuzeyde Elazığ ve Bingöl, güneyde ise Mardin illeriyle komşudur. Türkülerde bile adı geçen, Elazığ il sınırlarından çıkan ünlü Dicle nehri, Diyarbakır’dan geçer ve ildeki akarsuların neredeyse tümünü toplar. Yaz aylarında sıcaklığın 46 dereceye kadar çıkması, şehrin mimarisini etkilemiş, düz damlı evleriyle farklı bir görüntü oluşmasını sağlamıştır.

17 adet ilçesi bulunan şehrin merkezi yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tarih boyunca pek çok medeniyetin geçiş bölgesinde bulunması, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran bir şehir olarak anılmasını sağlamıştır. Şehirde yapılan araştırmalar sonucunda Yontma Taş Devri’nden (Paleolitik) başlayıp Cilalı Taş Devri’ne (Neolitik) kadar uzanan tarihi izlere rastlanmaktadır. Bunun en güçlü kanıtı olarak, Silvan yakınındaki Hassuni Mağara Kenti ve Ergani yakınındaki Hilar Mağaraları gösterilir. Dicle Nehri ve kolları üzerindeki Eğil ve Çermik ilçesindeki Sinag Çayı kabartmaları da bu gerçekliği kanıtlamaktadır. Osmanlı dönemi öncesinde Asurlular, Urartular, Persler, Ermeniler, Romalılar, Bizanslılar, Eyyübiler ya da Moğollar gibi onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, Osmanlı döneminde doğuya sefer yapan orduların hareket üssü ve kışlası olmuştur. Cumhuriyet döneminde ise 2 Eylül 1993’te büyükşehir ünvanını kazanmıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır’da gezilecek yerler bir hayli fazladır. Tarihi camiler, müzeler, kaleler, köprüler, han ve kervansaraylar gibi gezginlerin uğrak noktası olan onlarca yer vardır. Kimisi şehir merkezinde kimisiyse şehrin dışında olduğundan, Diyarbakır’ı bir günde gezmek mümkün değildir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Safa Camii, Nebi Camii, Fatihpaşa Camii, Hüsrev Paşa Camii, Melik Ahmet Camii, İskender Paşa Camii, Zenciriye Medresesi, Ömer Şaddat Camii, Kadı Camii, Hacı Büzürk Camii, Arap Şeyh Camii, Lala Kasım Camii, Kurt İsmail Paşa Camii, Hadım Ali Paşa Camii.

Ulu Camii

6411 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ulu Camii

M.S. 639 yılında İslam orduları Diyarbakır’ı ele geçirince Mar-Toma Kilisesi’nin camiye çevrilmesiyle kurulan Ulu Camii, Anadolu’nun en eski camilerinden biridir. Oldukça sağlam olan caminin mimarisi kara taştan yapılmıştır. İslam aleminde 5. Haremşerif olarak tanınan caminin duvarlarında pek çok uygarlığın kitabesi görülmektedir.

-

Diyarbakır lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Dies Hotel, Liluz Hotel, Liv Suit Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Köprücü Hotel, Hotel Kaya gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Kent Hotel, Malkoc Hotel, Hotel Akdag otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Diyarbakır aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Behram Paşa Camii

6411 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Behram Paşa Camii

1572 yılında Diyarbakır Valisi Behram Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Behram Paşa Camii, süslü minberi ve kesme taştan yapılmış olmasıyla dikkat çeker. Tek kubbeli caminin giriş kapısının üzerindeki ters düzende bulunan sağ ve sol sahanlarının bugün inşaatlarda kullanılan modern sıkıştırma tekniğiyle yapılmış olması, mühendisleri şaşırtmaktadır.

-

Dört Ayaklı Minare

4011 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Dört Ayaklı Minare

Balıkçılarbaşı semtinde yer alan ve pek çok isimle anılan Şeyh Mutahhar Camii, ününe ün katan dört ayaklı minaresinden dolayı Dört Ayaklı Minare Camii olarak da anılmaktadır. Yekpare taş sütun üzerinde dört köşeli olarak inşa edilmiş olan yapı, Anadolu’nun tek dört ayaklı minare örneğidir. Dört ayağın önemi, İslam mezhebini simgelemesinden gelir. Bir inanışa göre yedi defa sütunların altından geçenin dileği kabul olur.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kısmında yer alan Diyarbakır’ın doğusunda Batman ve Muş, batısında Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, kuzeyinde Elazığ ve Bingöl, güneyinde ise Mardin illeri yer alır.

Geolocation

Sert bir kara iklimine sahip olan Diyarbakır’da yazlar çok sıcak geçse de, Güneydoğu Toroslar kuzeyden gelen soğuk rüzgarları kestiği için kış ayları tahmin edildiği kadar soğuk olmaz. Şehirde şimdiye kadar en yüksek sıcaklık Temmuz 1937’de ölçülen 46,2 dereceyken, ocak 1933’te ölçülen -24,2 en düşük sıcaklık olmuştur. Diyarbakır’a gitmek için en uygun mevsim yağışların azalıp güneşin kendini hafifçe göstermeye başladığı bahar aylarıdır. Özellikle mayıs ayının sonu, Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali de düzenlendiği için tercih edilebilir.

Diyarbakır’a havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Her gün Ankara, İzmir ve İstanbul’dan, haftanın belirli günlerindeyse Antalya ve Adana arasında uçuşlar yapılmaktadır. Şehir merkezine yakın olan havaalanı 6 kilometre uzaklıktadır.

Diyarbakır Tren İstasyonu’nda Adana-Elazığ arasında giden Fırat Ekspres durmaktadır. Diyarbakır-Batman, Diyarbakır-Kurtalan ve Diyarbakır-Adana tren seferleri de mevcuttur.

Karayolunu tercih edenler için Diyarbakır’a Türkiye’nin her yerinden otobüs seferleri yapılmaktadır. Otogardan şehre ulaşım için 4 kilometre gitmek gerekir. Otomobille gidecekler için Diyarbakır İstanbul’dan 1.381 kilometre, İzmir’den 1.436 kilometre, Adana’dan 536 kilometre, Ankara’dan 1.002 kilometre, Konya’dan 861 kilometre uzaklıktadır.

Diyarbakır şehir merkezinde 3, 4 ya da 5 yıldızlı pek çok yeni ve modern otel mevcuttur. Şehrin biraz dışına çıkıldığındaysa otantik binalarda (Büyük Kervansaray Otel gibi) konaklamak mümkün. Otel fiyatları, sunulan imkanlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik gösteriyor.

Diyarbakır onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Diyarbakır Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Diyarbakır Otelleri

En Uygun Fiyatlı Diyarbakır Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Diyarbakır Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Diyarbakır Otelleri

Diyarbakır merkezde yaya olarak gezilebileceği gibi, toplu taşıma aracı olarak belediye otobüsleri, dolmuş ve minibüsler hizmet vermektedir. İlçelere giden minibüsler de mevcuttur. Daha çok otobüs kullanacak olan kişiler, indirimli yolculuk sağlayan Diyarkart’tan edinebilirler. Taksilerde açılış ücreti ise 2,50 TL. Taksimetre kilometre başına 1,60 TL artıyor.

Diyarbakır Mutfağı

Binlerce yıllık tarihi boyunca Araplara, Ermenilere, Kürtlere, Süryanilere, Türklere, Yahudilere ve Zazalara ev sahipliği yapan Diyarbakır’ın mutfak kültürü de oldukça zengindir. Kırmızı et, pirinç, tereyağı ve bulgurun sıkça kullanıldığı yemek kültüründe çiğ köfte, lahmacun, kaburga dolması, buğday ve etle yapılan keşkek, yoğurt ve buğdayla hazırlanan lebeni, içli köfte, sac tava, kuşbaşı et ve patlıcanla yapılan meftune, ciğer kebabı, sütlü nuriye ve kadayıf tatlısı öne çıkan lezzetler arasındadır. Diyarbakır karpuzunun da ayrı bir yeri ve lezzeti olduğunu da unutmamak gerek.

 

Sanıldığının aksine Diyarbakır’da oldukça renkli bir gece hayatı vardır. Kentte bar, türkü kafe ve 4-5 yıldızlı otellerin diskolarının yanı sıra sıra gecesi dinlemek isteyenler restoranları tercih etmektedir. Diyar Cafe, Yekbun Cafe, Best Cafe, Yankı Cafe, Brother’s Cafe ve Prestige Rof Bar hem müzik dinleyip hem de içki içebileceğiniz mekanlardan bazıları. Sıra gecesi içinse Gazi Köşkü’ndeki Şark Evi’ni deneyebilirsiniz.

Diyarbakır’da düzenlenen çok fazla festival yoktur. Daha çok dini günlerle ilgili çeşitli festivaller yapılmaktadır ama onlar dışında en dikkat çekicisi, meşhuru ve belki de eğlencelisi karpuz için yapılandır.

Nevruz Kutlamaları (21 Mart): Kürtlerin doğa ve aşk bayramı olarak kutladığı Nevruz eğlencelerinde gençler ateş yakarak üstünden atlar ve çevresinde halay çekerler. Nevruz günü Diyarbakır halkı yöresel kıyafetlerini giyerek kutlamalara katılır. Eğlence programında Türkçe, Ermenice, Arapça, Farsça, İngilizce ve Kürtçe gibi pek çok dilde şarkı söyleyen sanatçılar sahne alır.

Sersal (14 Ocak): Kürtçe’de ‘yeni yıl’ anlamına gelen Sersal, Kürtlerin kullandığı takvim miladi takvimden 13 gün geride olduğundan 14 Ocak’ta kutlanır. Köylerde gençler ve çocuklar, gün batımından önce bir araya gelir ve içlerinden biri Kale Sersale (Noel Baba), diğeriyse onun yaşlı eşi olur. Geleneksel kıyafetler giyen çocuklar, komşuları ziyaret ederek pestil, ceviz ve et topluyorlar.

Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali (Mayıs ayının son haftası): 2000 yılından bu yana Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen festival, şehirdeki kültür sanat kurumları ve sivil toplum örgütleriyle birlikte hazırlanır. Festival zamanı kent merkezi ve ilçelerdeki belirli mekanlarda konserler, paneller, sergiler ve gösteriler düzenlenir.

Diyarbakır Karpuz Festivali (Eylül): Şehrin en gözde tarım ürünlerinden karpuz için Park Orman’da düzenlenen festivalde ses yarışması ya da karpuz yeme yarışması gibi etkinlikler düzenlenir.

Kilim-3.jpg

Kuyumculuk, ipekçilik ve bakırcılık açısından gelişmiş olan Diyarbakır’da hasır bilezik, kişmiş gerdanlık ve gümüş işlemeli nalın ilgi çekici el sanatı örneklerindendir. Köylerinde hâlâ devam eden el dokumacılığı sayesinde halı ve kilim meraklılarının ilgisini çekmektedir. Gıda açısından bölgenin örgü peyniri meşhurdur. Bu ve farklı çeşitteki peynirler Gazi Caddesi’ndeki Peynirciler Pazarı’nda bulunabilir.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0412 229 48 80