Alaçatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Alaçatı, İzmir ilinin bir beldesidir. Çeşme ilçesi sınırlarında yer alır. Son yıllarda Ege Bölgesi’nde bulunan en gözde tatil yeri ve turizm merkezidir. Özellikle Akdeniz sıcağını sevmeyenlerin başlıca tatil adreslerinden biridir. Zira rüzgârı bol Alaçatı’nın deniz suyu hem daha serin hem daha az tuzludur. Rengârenk taş evleri ve hayat dolu sokaklarıyla kendi küçük ünü büyük bu belde, sadece Türk ünlülerin değil rüzgâr sörfü tutkunlarının da uğrak yeridir. Özellikle yaz tatili için ideal bir turizm merkezi olan Alaçatı’da 4 ila 5 günlük bir tatil yapabilirsiniz; ancak beldenin sokaklarını, butiklerini, kafe ve restoranlarını keşfetmeniz için 2 gün yetecektir. Türkiye’nin sörf cenneti olan Alaçatı’dan canlı gece hayatı, denizi, plajları, dinamik turist nüfusu, butik otel ve dükkanları için günlerce ayrılmak istemeyeceksiniz. Alaçatı sadece yazın değil kışın da sörf tutkunlarının ortak adresidir. Hem yılın yorgunluğunu atmak hem hayat dolu kalabalık içinde eğlenmek istiyorsanız burası, Türkiye’de gidebileceğiniz en iyi tatil rotalarından biridir.

Antik Çağ’daki adı Agrilia olduğu düşünülen Alaçatı, en eski çağlardan bugüne dek Ege’nin incisidir. Alaçatı hakkındaki ilk bilgiler 1300’lü yıllarda yazılan belgelerde karşımıza çıkar. Osmanlı döneminde piyadeler/ süvariler köyü olarak bilinen bu beldenin bugünkü adı, Alaca at ailesinin buraya yerleşmesiyle yıllar içinde Alaçatı olarak evrilir. 1566 yılında Osmanlıların Sakız Adası’nı fethetmesine kadar geçen süre içinde Alaçatı, Cenevizlilerin yönetimi altında şarapçılığı ile ön plana çıkmış, Anadolu’nun önemli ticaret merkezlerindendi.

19. yüzyılın ortalarında güneyi bataklık olan Alacaat köyünde sıtma salgını baş gösterir ve bataklığı kurutmak amacı ile bir kanal açılmasına karar verilir. Osmanlı mimarı Hacı Memiş’in çalışmaları ve çevreden yöreye getirilen Rum işçilerin emekleri sonucunda Alaçatı’nın güneyindeki bataklık bölge kurtarılarak yerleşime açıldı. Sağlıklı bir yerleşim yeri halini aldıktan sonra burada 45 bin kişi yaşıyordu. Bunların 40 bini Rum, 5 bini ise Türk’tü. Taş evlerinin çoğu 1850-1902 arasında inşa edilmiştir. ‘Alaçatı taşı’ adı verilen ve pomza taşı görünümlü kesme taşlar sayesinde bu evler kışın sıcak, yazın serin tutar. Özellikle Rum mimarisinin etkisinde kalan Alaçatı’da evler yöreye özgü taşlardan cumbalı ve iki katlı olarak inşa edilmişlerdir. 1912 Balkan Savaşı'nda Osmanlı'nın aldığı yenilgi sonucu, Balkanlardan kaçan göçmenler Alaçatı' ya gelmeye, Rumlar da köyü terk etmeye başlamıştır.

Devamını Oku

Alaçatı Nerededir?

Alaçatı, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan ve üçüncü en büyük ili olan İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir beldedir.

Devamını Oku

Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Alaçatı’da sadece yaz tatili değil kültürel etkinlik yapmak ve beldeyi yürüyerek keşfetmek isterseniz Alaçatı’da gezilecek yerler üzerine yaptığımız bu derlemeye mutlaka göz atmalısınız. Çünkü günümüzdeki ünü kadar tarihi bir geçmişi de olan Alaçatı’da bazı yerler var ki görmeden dönmemelisiniz. Aşağıdaki adresleri keşfetmeden Alaçatı ruhunu soluyamaz, tadına varamazsınız. Alaçatı çoğu zaman deniz keyfi, sörf dersleri, eğlenceli gece hayatı gibi unsurlarla özdeşleştiği için buradaki seyahatinizi 4 ila 7 gün arasına tutabilirsiniz.

Alaçatı Gezilecek Yerler:

Alaçatı, genel itibarıyla deniz, kum, güneş üçlüsünden oluşan bir seyahat ortamı sunabilir. Ancak bunun da ötesinde görmeniz gereken çok sayıda noktaya sahiptir. Meşhur Alaçatı pazarından Alaçatı değirmenlerine, Alaçatı Limanı’ndan sörf dersleri alacağınız koylara kadar bu noktaları çeşitlendirmek mümkün. Ayrıca Çeşme ilçesinin bir beldesi olması sebebiyle Çeşme’ye bağlı pek çok noktayı da Alaçatı seyahatiniz sırasında görebilirsiniz. Tüm bu yerlerle ilgili detaylı bilgiye aşağıda ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Alaçatı Şehir İçi Ulaşım


Alaçatı o kadar küçük bir yer ki aceleniz yoksa merkezindeki her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Sokakları oldukça dar olan bu yerde özel araç veya taksi ile zaten ulaşım pratik olmayacak; üstelik özellikle bahar ve yaz aylarında Arnavut kaldırımlı ve rengârenk sokakları yaya olarak keşfetmek tatilinizi başka bir boyuta taşıyacaktır. Böylece istediğiniz an durup park yeri arama sorunu yaşamadan dilediğiniz gibi fotoğraf çekebilir, hoşunuza giden bir kafede soluklanabilirsiniz. Alaçatı’yı bisiklet ile keşfetmeniz de mümkün elbette. Beldenin yerlileri gibi siz de Alaçatı’da bisiklet ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Kendinize ait bisikletiniz varsa yanınızda götürebileceğiniz gibi Alaçatı’da kolaylıkla bulabileceğiniz bisikletçilerden bisiklet kiralayabilirsiniz. Hatta eğer sevdiğiniz kişiyle tatil yapıyorsanız çift kişilik bisikletlerden bile kiralayabilir ve Alaçatı’nın sokaklarını böyle keşfedebilirsiniz. Ancak şunu da söylemekte fayda var: Özellikle akşam saatlerinde Alaçatı’nın sokakları çok kalabalık olmakta, bu sebeple bisikletle ulaşım elverişli olmamaktadır. Bu noktada yine yaya olmak, avantaj olacaktır.

Alaçatı’nın merkezi plaj ve koylarına uzak mesafededir. Merkezde konaklıyorsanız plaja gitmek için mutlaka bir araca ihtiyacınız vardır. Bu noktada dilerseniz taksiye binmek de mümkündür; ancak hem çok popüler hem küçük bir yer olması sebebiyle taksi, çok pahalı bir seçenektir. Dolayısıyla Alaçatı seyahatiniz sırasında kişisel aracınız yoksa araba kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Alaçatı’dan Çeşme’ye veya yakın mesafedeki diğer tatil beldelerine gitmek içinse 10 dakikada bir kalkan dolmuş ve minibüslerden faydalanabilirsiniz. Sabah 07.00’den akşam 10’a kadar hizmet veren bu toplu ulaşım araçları sizi Alaçatı’nın çevresindeki birçok yerleşim yerine götürecektir.

Havaalanına yaklaşık 90 km uzaklıkta olan Alaçatı’ya otobüsle, otelinizin havaalanı servisiyle veya araba kiralayarak ulaşabilirsiniz. Yaz sezonunda Alaçatı-Bodrum arası karayolu trafiğinin özellikle çok yoğun olduğunu hatırlatırız.

Alaçatı’da Nerede Kalınır?

74913907.jpg


Alaçatı’da konaklama deyince herkesin cevabı butik oteller olacaktır. Zira yel değirmenleri ve taş evlerinden sonra Alaçatı’nın imzası haline gelen yapılar bu butik otellerdir. Bizim de size önerimiz Alaçatı atmosferini doyasıya yaşamanız için butik otelleri tercih etmeniz yönündedir. Böylece Alaçatı’da bir taş ev edinemeseniz bile seyahatiniz boyunca taş evde konaklamayı deneyimlemeniz mümkün olacaktır. Butik otellerin sahipleri aynı zamanda işletmecileri oluyorlar ve müşterileriyle bizzat ilgileniyorlar. Müşterilerinin odasının temizliğinden kahvaltısına kadar her detayla kendileri ilgileniyorlar. Bu butik otellerde konaklamanın ikinci özelliği ise kalabalığın ve gürültünün olmamasıdır. Bu otellerin bazılarında muhtemelen fitness salonu, masaj hizmeti bulamayacaksınız ama hangisinde kalsanız kendinizi 5 yıldız standartlarında hizmet alıyor gibi hissedeceksiniz. Üstelik sizin ve aileniz için en uygun oteli çeşitli otel rezervasyon sitelerinden ücretsiz iptal ve/veya kredi kartsız işlem seçenekleriyle ayırtabileceksiniz.

Alaçatı’yı eskiden sadece sörf meraklıları bilirdi. Son zamanlarda bu kadar tanınmasının nedeni ünlülerin Bodrum’un popülerliğinden kaçmasıydı. Bu adres değişikliği Alaçatı’nın da Bodrum kadar popüler olmasıyla sonuçlandı. Dolayısıyla siz de Alaçatı’ya gitmek istiyorsanız otel rezervasyonlarınızı en az 3-4 ay önceden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü butik otellerde yerler çok çabuk doluyor. Öyle ki Butik oteller yaz sezonuna en az yüzde 80 doluluk oranıyla giriyorlar. Her butik otelde oda sayısı kısıtlı olduğu için size tavsiyemiz elinizi çabuk tutmanızdır.

Alaçatı küçücük bir belde olmasına rağmen yaklaşık 300 otele ev sahipliği yapıyor. Size kalmanızı en çok önerdiğimiz butik oteller Alaçatı merkezi, Yeni Mecidiye Mahallesi ve Port Alaçatı çevresinde bulunmaktadır. Çocuklu bir tatil planlıyorsanız otelinize karar verirken otellerin çocukları kabul edip etmediklerinden emin olmayı unutmayınız. Ayrıca evcil hayvanıyla seyahat etmek isteyen turistlerin hayvan dostu otelleri araştırması gerektiğini söyleyebiliriz. Port Alaçatı dolaylarında konakladığınız takdirde plajlara daha kolay ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Butik otel rezerve etmekten ziyade bir taş ev kiralamayı tercih eden turistler ev kiralama sitelerinden uygun fiyata bir Alaçatı evinin bir odasını veya tamamını kiralayabilirler. Bu alternatif konaklama seçeneğini genellikle kalabalık bir grupla tatile çıkanlar tercih etmektedir. Bu konaklama tarzı da son zamanlarda yoğun rağbet gördüğü için seyahatinizden en az 3 ay önce ev kiralamanızı tavsiye ediyoruz.

Devamını Oku

Alaçatı Otelleri - Alaçatı Otel Fiyatları

İzmir ilinin bir beldesi olan Alaçatı, Çeşme ilçesine bağlıdır. Alaçatı, son yılların popüler yaz tatili yeridir. Yaz aylarında daha serin yerde denizin tadını çıkarmak isteyenler için Alaçatı, bol rüzgarlı ve deniz suyunun az tuzlu olmasıyla tercih edilebilir. Taş evleri ve cıvıl cıvıl sokaklarıyla renklerin güzelliğini ziyaretçilerine yaşatır. Alaçatı otelleri konuklarına pek çok seçenek sunar. Yeni evli çiftler için Alaçatı balayı otelleri ön plana çıkarken; Alaçatı butik oteller beldenin klasikleşen taş ev yapısında hizmet verir. Alaçatı denilince akla ilk gelenlerden biri rüzgar sörfüdür. Beldede yaz tatilinin yanısıra kültürel anlamda da gezilecek yerler vardır. Bunlardan biri 1800’lü yıllarda yapılan Alaçatı Değirmenleri’dir. Hacı Memiş Camii, Delikli Koy, Alaçatı Çarşı ve Alaçatı Pazaryeri Camii de gezip görülecek yerler arasındadır. Ege ve Akdeniz mutfaklarından lezzetler sunan Alaçatı’da sakızlı muhallebi, limonlu mereng, bademli kurabiye, lokma, gerdan tatlısı ve lavantalı limonatayı tatları deneyebilirsiniz. Renkli ve canlı gece hayatı olan Alaçatı’da ünlü DJ ve şarkıcıların performansları eşliğinde sabahın ilk ışıklarına kadar dans edebilir, doyasıya eğlenebilirsiniz. Antikacılar Çarşısı’daki butik dükkanlardan antika eşyalar, resim, heykel, ev yapımı reçeller, işlemeli bez giysiler, organik zeytinyağı ve lavantalı sabunlar satın alabilirsiniz. Alaçatı’yı 4 ila 7 gün arasında keşfedebilirsiniz.
 

Alaçatı Otelleri Fiyatları 

 
Alaçatı’da her bütçeye uygun, iyi hizmet veren bir otel bulmak mümkündür. Aradığınız kriterlere göre fiyatlar 230-6.020 arasında değişiklik gösterir. Her türlü ihtiyacınızı gözeterek oldukça kapsamlı hizmet veren resort otellerin gecelik ücreti genelde 510-6.020 TL fiyatları arasında değişirken; dört yıldızlı otellerin fiyatları 290-790 TL arasında, apart otellerin fiyatları 230-1.090 TL arasındadır. Butik oteller misafirlerini ortalama 230-1.630 TL gibi bir aralıkta ağırlar. Daha ekonomik bir tatil planlıyorsanız, tercihinizi gecelik ücretleri 250-430 TL arasında değişen pansiyonları tercih edebilirsiniz. 
 

Alaçatı’da 5 Yıldızlı Her Şey Dahil Oteller

Hem lüks tasarıma sahip odaları hem de özel villaları ile hizmet veren Alaçatı’da beş yıldızlı her şey dahil oteller sunduğu olanaklarla dikkat çekmektedir. Özel plaj alanı da bulunan tesisler her şey dahil konseptinde olmasıyla tercih edilebilir. Spa merkezlerinde yer alan Türk hamamı, buhar banyosu, sauna gibi imkanlarıyla dinlenebilirken; spor salonunda rutin egzersizlerinize devam edebilirsiniz. Tesislerde ayrıca sabah kahvaltısının dışında diğer öğünlerde de lezzetli yemekler açık büfe olarak sunulur.

 • Zigana Resort Alaçatı

Denize sıfır konumdaki tesisin 102 odası ve bahçede 65 villası vardır. Kendine ait mavi bayraklı özel plajında veya açık havuzunda serin suların ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Her şey dahil konaklama hizmeti sunan tesiste sabah kahvaltısının yanısıra öğle ve akşam yemekleri de açık büfe olarak servis edilmektedir. SPA merkezinde Türk hamamı, sauna, buhar banyosu, kapalı havuz, spor salonu ve masaj hizmetleri gibi olanaklar yer almaktadır. Çeşme Merkez’e 17 km, İzmir şehir merkezine 70 km uzaklıktadır.


Zigana Resort Alaçatı

Alaçatı Butik Oteller

Tarihi taş evlerin restore edilmesiyle işletilen Alaçatı butik oteller huzur dolu bir tatil geçirmenizi sağlar. Sabahları bahçelerinde Ege’ye özgü ev yapımı reçellerden ve organik ürünlerden oluşan kahvaltı servisi misafirlere sunulur. Tesislerin açık yüzme havuzlarında yüzebilir, güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bu tesisler Alaçatı’nın meşhur şirin kafe ve restoranlarına yakın konumda bulunur.

 • Alaroof Butik Otel

Alaçatı’nın otantik taş evlerinden ilham alan Alaroof Butik Hotel, huzurlu ve konforlu bir tatil sunmaktadır. Tesiste 20 oda ve özel havuzlu 2 villa mevcut olup odaların tümünde LCD TV, minibar, klima, telefon, duş, WC, kablosuz internet, oda servisi, uyandırma servisi, saç kurutma makinesi ve buklet banyo malzemeleri bulunmaktadır. Müstakil bahçeleri içerisinde yer alan ve ev konforu sunan villalarda ise aile ya da kalabalık arkadaş gruplarının rahatlıkla konaklayabilmesi için ihtiyaç duyulan imkanlar sunulmaktadır. Sabahları tesisin bahçesinde serpme Ege kahvaltısı ile güne keyifli ve lezzetli bir başlangıç yapabilirsiniz. 

Alaroof Butik Otel

 • Alacaat Butik Otel

Alaçatı'da şehrin gürültüsünden uzak, huzurlu bir atmosferde misafirlerini ağırlayan Alacaat Butik Otel, alışveriş ve ulaşım noktalarına yakın konumu ile misafirlerine avantaj sağlamaktadır. Ege ruhunu Alaçatı’nın dinginliğiyle birleştiren tesisin odalarında minibar, telefon, kablosuz internet, kasa, klima ve LCD TV gibi olanaklar vardır. Güne tesisin havuz ve bahçe ile iç içe olan restoranında ev yapımı reçeller, taze köy ürünleri, zeytin ve peynir çeşitleri eşliğinde servis edilen kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Çeşme Otogar'a 10 km, Adnan Menderes Havalimanı'na ise 96 km mesafededir.

 • Vivento Hotel Alaçatı

Rüzgar sörfüne elverişli plajları, tarihi taş evleri ve şirin sokakları ile görenleri kendine hayran bırakan Alaçatı’da yer alan tesis, misafirlerini doğa ile iç içe huzur verici ortamda ağırlar. Tesisin konforlu tasarlanmış odalarında minibar, merkezi klima, kettle, çay-kahve seti, kasa, buklet banyo ürünleri ve fransız balkon ve cumba bulunur. Her sabah misafirlere taze sebzelerden ve yöresel lezzetlerden oluşan zengin bir kahvaltı sunulmaktadır. Alaçatı’nın şirin kafe ve restoranları tesise yürüme mesafesindedir.

 • Alaçatı Eski Ev Hotel

Alaçatı'da 350 yıllık tarihi bir rum evinin, tarihi dokusu bozulmadan restore edilmesi ile hizmete başlayan Alaçatı Eski Ev Hotel, huzurlu ve konforlu bir konaklama alternatifidir. Tesisin odalarında minibar, klima, televizyon ve internet erişimi gibi olanaklar vardır. Çeşme Otogarı’na 8 km, Adnan Menderes Havalimanı'na ise 85 km mesafede konumlanmaktadır.

 • Afet Hanım Konağı

Alaçatı köy meydanında yer alan tesis, merkezi konumu ve 160 yıllık tarihi konağın restore edilmesiyle misafirlerine huzurlu ve konforlu bir tatil alternatifi sunmaktadır. Sabah kahvaltıları limon ve mandalina ağaçları altında, tesisin kendi yetiştirdiği yeşillikler ve ev yapımı reçellerden oluşmaktadır. Sade ve şık tasarıma sahip odalarında klima, televizyon, minibar, saç kurutma makinesi ve kablosuz internet erişimi gibi olanaklar mevcuttur. Alaçatı'nın meşhur sokakları, kafe, bar ve restoranlar tesise birkaç adım mesafede bulunmaktadır.


Afet Hanım Konağı

Alaçatı Balayı Otelleri

Şık dekore edilen odalarda konaklama hizmeti veren Alaçatı balayı otelleri yeni evli çiftler için romantizm dolu bir tatil vadeder. Bazı tesislerde jakuzi varken; bazılarında şömine bulunmakla beraber kış sezonunda da hizmet vermeye devam eder. Sabah kahvaltılarında doğal ürünler oluşan Ege’nin lezzetlerini tadabilirsiniz. Çamaşırhane, otopark ve havaalanı transferi gibi olanaklardan da yararlanabilirsiniz.

 • İğdeli Han Suite

İğdeli Han Suite Hotel, misafirlerini tarihi taş evleri ve rüzgar sörfüne uygun plajlarıyla ünlü Alaçatı’da ağırlar. Tesisin şık tasarıma sahip ev rahatlığındaki odalarında klima, televizyon ve uydu yayını bulunur. Otopark, açık yüzme havuzu, bahçe, lobi ve 24 saat açık resepsiyon tesisin sunduğu diğer imkanlar arasındadır. Her sabah, Ege’nin taze sebzeleri ve kendine özgü lezzetleriyle donatılmış olan kahvaltı misafirler için özenle hazırlanmaktadır. Alaçatı’nın kafe, bar ve restoranları tesise yürüme mesafesinde yer almaktadır.

İğdeli Han Suite

 • Seya Beach Hotel

Kendisine ait plajı ve geniş iskelesiyle fark yaratan Seya Beach Hotel, birbirinden şık ve konforlu 190 odasıyla misafirlerini ağırlamaktadır. Türk hamamı, sauna, fitness merkezi ve masaj hizmeti gibi olanaklarla yılın yorgunluğundan arınacağınız bir atmosfer sunmaktadır. Balayı konsepti bulunan tesiste ayrıca çocuklu aileler için de animasyon ve mini kulüp bulunmaktadır. Çeşme merkeze 12 km, İzmir şehir merkezine 80 km mesafededir.

 • Alaçatı Hotel De Gold

Oda kahvaltı konseptinde hizmet veren tesisin odaları Yunan mitolojisinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Tesiste jakuzi, şezlonglarla çevrili açık havuz, bahçe , havuz bar gibi olanaklar bulunmaktadır. Tesisin restoranında lezzetli tatlar misafirlerin beğenisine sunulmaktadır. Kablosuz internet, havaalanı servisi, çamaşırhane, kuru temizleme, otopark ve oda servisi tesisin sunduğu diğer olanaklar arasındadır.
 

 • Köşe Konak Hotel

Alaçatı dokusuna uygun olarak seçilmiş eski taşlardan inşa edilen tesis, yeşil cumbaları ve localı havuzu ile misafirlerine konforlu bir konaklama hizmeti vermektedir. Tesiste toplam 6 oda vardır ve odaların hepsi havuz manzaralı olup, 3 odada cumba bulunmaktadır. Odalarda doğal sabun, şampuan, d​üz ekran TV, klima, kablosuz internet ve minibar mevcuttur. Kendi bahçesinde yetiştirdiği domates, biber, salatalık gibi doğal ürünlerin yer aldığı kahvaltısı ile öne çıkan tesiste güne yerel lezzetlerle keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz. Tesisin havuz manzaralı salonunda bulunan şömine de kış ayları için misafirlere keyifli bir atmosfer sunmaktadır.

 • Alaçatı Balbadem Otel

Ilıca Plajı'na 3 km mesafede bulunan tesis, Alaçatı'nın merkezinde doğayla iç içe tarihi ve nostaljik atmosferiyle hizmet vermektedir. Zevkli bir şekilde dekore edilmiş konforlu ve geniş odalarda minibar, klima, LCD TV, uydu yayını ve kablosuz internet erişimi hizmeti mevcuttur. Misafirlerin konforu için sunulan hizmetler arasında restoran, otopark, bahçe jakuzisi, çamaşırhane ve havalimanı ulaşımı gibi olanaklarda bulunmaktadır.

Alaçatı Balbadem Otel

Alaçatı Denize Sıfır Otelleri

Kendilerine ait özel plaj alanları ve iskeleleri ile dikkat çeken Alaçatı denize sıfır otelleri yaz tatillerinde ilk tercihler arasındadır. Bu tesislerde su sporlarını sevenler için sörf ve yelken aktiviteleri vardır. Denize ek olarak açık ve kapalı yüzme havuzları ile misafirlerinin eğlenceli bir tatil geçirmelerine imkan sağlar. Araç kiralama, doktor, güzellik merkezi sunulan diğer olanaklar arasında yer alır.

 • Antmare Alaçatı Hotel

4000 m2 alanda kurulmuş olan Antmare Alaçatı Hotel, oda kahvaltı konseptiyle denize sıfır konumda misafirlerine hizmet vermektedir. Tesisin kendine ait 10 metre uzunluğunda kum plajı bulunur. Alakart restoranında lezzetli yemekleri tadabilir, açık ve kapalı yüzme havuzlarında eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Tatilde spor ve eğlenceyi tercih edenler için sörf, yelkenli faaliyetleri de vardır. Tesiste yer alan  spa ve masaj gibi dinlendirici olanaklarının yanısıra doktor, araç kiralama hizmetleri de mevcuttur.


Antmare Alaçatı Hotel

 • Premier Solto Hotel By Corendon

Alaçatı’da konumlanan tesis, misafirlerini zeytin ağaçları ve lavanta kokuları arasında ağırlamaktadır. Sakin ve huzurlu tatil geçirmek isteyenlere hitap eden tesis, SPA merkezinde dinlendirici uygulamalar sunmaktadır. Tesis, sörf merkezlerine ve sörf okullarına yürüme mesafesinde yer alır. Tesiste çocuk misafirler için açık ve kapalı çocuk havuzu bulunurken; balayı çiftleri için de özel jestler yapılmaktadır.

 • Alkoçlar Exclusive Alaçatı Hotel

45000 m2 alanda kurulmuş olan Alkoçlar Exclusive Alaçatı Hotel, ultra herşey dahil konseptiyle misafirlerine hizmet vermektedir. Denize sıfır konumuyla dikkat çeken tesisin 150 m uzunluğunda kendine özel plajı ve iskelesi vardır.  2 adet alakart restoranı ile misafirlerine özel tatlar sunarken; açık ve kapalı yüzme havuzları ile eğlenceli zamanlar geçirmenize olanak sağlar. Spor ve eğlenceyi sevenler için banana, deniz bisikleti, jetski, kano, katamaran faaliyetleri vardır. Ayrıca doktor, güzellik salonu, kuaför, market, araç kiralama gibi olanakları da bulunmaktadır.

 • Port Alaçatı Hotel

Rüzgar sörfüne elverişli plajlara, tarihi taş evlere ve şirin sokaklara sahip Alaçatı’da hizmet veren Port Alaçatı Hotel, misafirlerine şehir stresinden arınma fırsatı sunmaktadır. Tesisteki bütün odalarda balkon, klima, banyo, duş, televizyon, kasa, vantilatör ve saç kurutma makinesi mevcuttur. Sabahları tesisin bahçesinde açık büfe Ege kahvaltısı ile güne keyifli ve lezzetli bir başlangıç yapabilirsiniz. 

Alaçatı Uygun Fiyatlı Oteller

Daha düşük bütçe ile ekonomik tatil fırsatı sağlayan Alaçatı uygun fiyatlı oteller huzurlu ve keyif dolu zamanlar geçirmenize imkan verir. Merkezi yerlere de yakın mesafede bulunan bu tesislerin odaları ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu tesisler ayrıca resepsiyon, havaalanı servisi, doktor, araç kiralama, otopark, çamaşırhane, ütü servisi ve kablosuz internet bağlantısı gibi olanaklar da sunar.

 • Alalucca Alaçatı

Alalucca Alaçatı, dar sokaklarında birbirinden seçkin lezzetleri barındıran restoranlarıyla ünlü Hacımemiş ve çarşıya sadece 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Şık dekorasyonu ve modern mimarisinin yanısıra bahçe, havuz veya belde manzarasına hakim 20 ferah odasıyla hizmet vermektedir. Yörede yetiştirilen taze ürünlerle hazırlanmış serpme kahvaltı ile güne zinde bir başlangıç yapabileceğiniz tesisin bahçesinde serinlemenin tadını çıkarabileceğiniz yüzme havuzu bulunmaktadır.

Alalucca Alaçatı

 • Ala Baykuş Otel

İzmir’in popüler tatil beldesi Alaçatı’da yer alan Ala Baykuş Butik Otel, misafirlerini huzur verici bir atmosferde ağırlamaktadır. Sigara içilmeyen oda seçeneği sunan tesisin odaları ahşap mobilyalar ile döşenmiştir ve odalarda klima mevcuttur. 24 saat açık resepsiyon, havaalanı transferi, ütü servisi, çamaşırhane ve kablosuz internet tesisin sunduğu olanaklar arasındadır. Ilıca Otogar'a 3 km, Adnan Menderes Havalimanı'na ise 85 km mesafededir.

 • Alaçatı Golden Resort Otel

Oda kahvaltı konseptinde hizmet veren tesis Ilıca Plajı’na 1 km uzaklıkta konumlanmaktadır. Tesiste hem yetişkinler hem de çocuklar için açık yüzme havuzları mevcuttur. Tesisin açık ve kapalı restoranlarında yemek servisi yapılırken; bar kısmında özenle hazırlanan içeçekler sunulmaktadır. Tesiste doktor, araç kiralama, otopark, resepsiyon, emanet kasa ve havalimanına ulaşım gibi imkanlar da bulunmaktadır.

 • Alaçatı Limonaia Hotel

Rüzgar sörfünün merkezi Alaçatı’da hizmet veren Alaçatı Limonaia Hotel misafirlerine keyifli zaman geçirecekleri bir tatil alternatifidir. Tesiste bulunan tüm odalarda klima, kasa, duş, banyo, LCD TV, uydu yayını, oturma alanı ve kablosuz internet erişimi mevcuttur. Her sabah serpme sabah kahvaltısı ile güne başlayabilir, açık yüzme havuzu ile güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Tesiste ayrıca soğuk içecekler alabileceğiniz bar, kuru temizleme ve resepsiyon hizmeti de vardır.

 • Lucky Angel Otel

Doğal güzellikleri ve eğlenceli hayatı ile kendine hayran bırakan Alaçatı’da merkezi bir konumda misafirlerini ağırlamaktadır. Tesisin şık bir tasarıma sahip konforlu odalarında klima, balkon, kablosuz internet, LCD TV, uydu yayını, buklet banyo ürünleri ve gardırop vardır. Tesiste yer alan ortak mutfak, misafirlere istedikleri yiyecek ve içecekleri hazırlanma olanağı verirken; her sabah, taze sebze ve organik besinlerle donatılmış zengin bir kahvaltı bahçede sunulur. Yüzmek ve güneşlenmek isteyen misafirler için açık yüzme havuzu bulunmaktadır. Alaçatı’nın meşhur kafe, restoran ve barları tesise yürüme mesafesindedir.


Lucky Angel Otel

Alaçatı Pansiyonları

Taş evden veya bungalovdan oluşan Alaçatı otelleri uygun fiyatlarla herkesin bütçenize hitap eder. Odalarda buklet banyo malzemeleri, klima, kablosuz internet, televizyon, çalışma masası, balkon gibi olanaklar vardır. Restoran, bisiklet veya araç kiralama, kuru temizleme gibi olanaklarından da yararlanabilirsiniz. Bazı tesislerin açık yüzme havuzu da mevcuttur.

 • Alapietra Otel Alaçatı

Geceleri ve gündüzleri hareketli yaşantısıyla öne çıkan Alaçatı'da konumlanan Alapietra Otel, eğlence, alışveriş ve sörf merkezine yakınlığı ile dikkat çekmektedir. Toplam 10 oda misafirlerini ağırlayan tesisin tüm odalarında banyo, kablosuz internet, klima ve LCD TV gibi olanaklar bulunmaktadır. Çark Plajı’na 6 km mesafede hizmet veren tesis misafirlerine; açık restoran, kablosuz internet, otopark ve açık havuz gibi imkanlar da sunmaktadır.


Alapietra Otel Alaçatı

 • Villa Fora Alaçatı Otel

Alaçatı taş mimarisine göre tasarlanan tesis, ferah odaları ve huzurlu bahçesi ile misafirlerini ağırlamaktadır. 10 oda ile hizmet veren tesisin ev konforundaki odalarında klima, banyo, teras, cumba, balkon, kablosuz internet ve oturma alanı gibi olanaklar bulunmaktadır. Güne enfes bir köy kahvaltısı ile başlayabileceğiniz tesisin bahçesinde bulunan açık havuzda huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Tesiste ayrıca masaj, bisiklet ve araba kiralama, otopark, çamaşırhane gibi olanaklar da mevcuttur.

 • Fora Konak Alaçatı Otel

Fora Konak Alaçatı, sevimli bahçesi, yüzme havuzu ve konforlu odalarıyla konuklarına huzur dolu bir tatil yaşatır. Tesisin şık ve konforlu odalarında kablosuz internet, klima, vantilatör, TV, gardırop ve çalışma masası vardır. Tesis misafirlerine 24 saat açık resepsiyon, havaalanı servisi, çamaşırhane ve ütü hizmeti sunmaktadır. Açık yüzme havuzu ve güneşlenme terası, misafirlere gün boyu suyun ve güneşin keyfini doyasıya çıkarma imkanı vermektedir. Her sabah açık büfe kahvaltı tesisin bahçesinde servis edilmektedir.

 • Sakızlar Park Bungalow Otel

Alaçatı Merkez’de bulunan tesis, sörf olanaklarına yakınlığı ve bungalov konsepti ile keyifli bir konaklama sunmaktadır. Çam ağacından yapılmış 16 bungalov ile hizmet veren tesis, doğa ile iç içe bir atmosfere sahiptir. Bungalovlarda buklet banyo ürünleri, duş, kablosuz internet, saç kurutma makinesi, klima gibi olanaklar vardır. Güne keyfili bir kahvaltı ile başlayacağınız tesiste farklı seçeneklerin sunulduğu menüsü ile restoranı hizmet vermektedir. Tesisin havuzunda serinleyebilir ya da güneşlenme alanında keyifle dinlenebilirsiniz.

 • Pupil Alaçatı Otel

Pupil Alaçatı Hotel, 24 odasıyla misafirlerine konforlu ve keyifli bir tatil imkanı sağlamaktadır. Şık ve zarif bir şekilde dekore edilmiş odalarında minibar, telefon, balkon, banyo, duş, kablosuz internet, kasa, LCD TV, split klima, uydu yayını ve saç kurutma makinesi gibi olanaklar bulunmaktadır. Misafirlerin konforuna sunulan dinlendirici olanaklar arasında hamam, sauna, buhar odası ve spa vardır. Ayrıca tesiste doktor, çamaşırhane, açık havuz, kuru temizleme, bar, açık restoran, asansör, lobi, telefon ve faks hizmetleri de mevcuttur.


Pupil Alaçatı Otel

Alaçatı’da Gece Hayatı


Özellikle yaz sezonunda oldukça renkli ve hareketli olan Alaçatı’da ünlü kulüp ve barları bulabilirsiniz. Bu mekanlarda DJ performanslarıyla coşabilir, dans edebilir ve sabahın ilk ışıklarına kadar gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Alaçatı’nın daracık sokaklarında bulunan barlarda kokteylinizi yudumlayarak canlı müzik eşliğinde eğlenirsiniz. Yazın bu mekanların çok kalabalık olacağını unutmamalısınız. Zira sokakları dar ve kendi de oldukça küçük olan Alaçatı’da yazın turist nüfusu 50 bine ulaşabilmektedir. Ancak bu kalabalık ne olursa olsun Alaçatı’da çok iyi vakit geçirir.

Yaz aylarında kumsal partileri olduğunu da unutmayın. Kapalı bir mekanda durmaktansa bu “beach” partilerine katılmak isteyebilirsiniz. Bu sebeple Alaçatı’da gece hayatı akşamüstü saatlerinden itibaren başlıyor desek abartmış olmayız. Çünkü akşamüstleri birçok özel beach, sahnesinde ünlü şarkıcıları ve sosyal medyada fenomen olan DJ’leri ağırlamaktadır. “Happy hour” konseptinde kokteylinizi yudumlayarak Alaçatı eğlence dünyasına giriş yapabilirsiniz. Bu beachlere örnek olarak Zio Beach ve Madeo Beach verilebilir.

Devamını Oku

Alaçatı’daki Festivaller

Alaçatı, hayat dolu insanı ve rüzgarıyla ünlü bir beldedir. Bu yüzden bu iki özelliği bir araya getiren festivaller Alaçatı’da sıkça düzenlenir. Sizin için en önemlilerini yazımızda bir araya getirdik. Alaçatı’ya gitmişken her birine katılmanızı tavsiye ederiz.
Alaçatı Ot Festivali: Alaçatı’nın en ünlü festivalidir. Topraklarında yetişen bin bir çeşit şifalı ot ile Alaçatı’da yapılan yemeklerin sergilendiği, çeşitli yarışmaların düzenlendiği festivale çok sayıda yerli ve yabancı turist katılır. Her yıl nisan ayında gerçekleşen ot festivali kapsamında yapılan yemeklerde her zaman olduğu gibi beldede üretilen zeytinyağı kullanılır.
Alaçatı Uçurtma Festivali: Fly Me Kite Fest Alaçatı Uçurtma Festivali, Çeşme Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşmektedir. Yerli ve yabancı  profesyonel uçurtmacıların katıldığı festivalde Alaçatı ve Çeşme semaları uçurtmalarla renklenir. Halka binin üzerinde uçurtmanın dağıtıldığı festivali hayatınızda en az bir kez deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz. Festival tarihlerinde Alaçatı ve Çeşme’ye doğru kalkan otobüsler ücretsizdir.
Alaçatı Sörf Şenliği: Genelde temmuz ayında düzenlenen Alaçatı Sörf Şenliği’nde Alaçatı’nın ve Türkiye’nin en ünlü sörfçüleri yarışır. Alaçatı’ya gelmişken her sene gerçekleşen bu şenliği mutlaka izlemelisiniz.

Alaçatı’da Alışveriş

alacatida_alisveris_galeri_xlarge_12052017125348.jpg


Alaçatı’da alışveriş deyince akla hemen butik dükkanlar, pazar yeri ve antikacılar gelmelidir. Farklı dekorasyon ve temalarıyla müşterilerini ağırlayan butikler misafirlerini baştan çıkarır. Ayrıca Pazar Yeri Camii’nin yanındaki Antikacılar Çarşısı’nın Alaçatı’nın en gözde adreslerinden biri olduğunu kısa sürede anlayacaksınız. Bu çarşıda sadece Alaçatı’dan veya çevresinden değil ülkenin her yerinden gelen antika eşyayı, birçok sanatçının resim ve heykellerini görebilecek, dilediğinizi satın alabileceksiniz. Bu çarşıdan ayrıca hem kendinizi hediyelerle şımartabilir hem de sevdiklerinize Alaçatı hatırası götürebilirsiniz. Alaçatı’da her cumartesi kurulan pazarı kesinlikle kaçırmamalısınız. Hem yerli halkın hem turistlerin vazgeçilmez durağı bu cumartesi pazarıdır. Ev yapımı reçelleri, el emeği göz nuru işlemeli bez giysileri, sakızlı veya lavantalı sabunları, yöresel zeytinyağları, organik zeytin çeşitlerini, sakızlı Türk kahvesini ve çok daha fazlasını bu pazarda bulabilirsiniz. Alaçatı’daki hanımların vazgeçilmezi olan butiklerde ise kendi konseptlerine uygun sınırlı stokta giysi ve aksesuar bulabilmeniz mümkündür. Bu butiklerden özellikle az sayıda üretilen elişi takılardan almanızı öneririz. Bunların dışında kalan dükkanlardan dekoratif yüzlerce eşya, seramik, ayna, el yapımı kolye, kapı süsleri, mutfak süsleri bulmanız mümkündür. Alaçatı’nın dar ve uzun sokaklarında her türlü dükkan veya bakkaldan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Esnafın her daim güler yüzlü oluşu Ege insanının mutlu olmayı bildiğinin bir göstergesi olarak karşınıza çıkacak. Özellikle şehir hayatını bırakıp burada stresten uzak esnaf hayatını tercih eden “yeni Alaçatılılar”ı gördükçe hayatınızda bir değişim yapma fikrine ısınacaksınız.

Alaçatı Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9oC
  • Şub 10oC
  • Mar 11oC
  • Nis 15oC
  • May 19oC
  • Haz 23oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 18oC
  • Kas 14oC
  • Ara 11oC

Kısa Kısa

Nüfus: 8.000 / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün