Alaçatı Şehir İçi Ulaşım


Alaçatı o kadar küçük bir yer ki aceleniz yoksa merkezindeki her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Sokakları oldukça dar olan bu yerde özel araç veya taksi ile zaten ulaşım pratik olmayacak; üstelik özellikle bahar ve yaz aylarında Arnavut kaldırımlı ve rengârenk sokakları yaya olarak keşfetmek tatilinizi başka bir boyuta taşıyacaktır. Böylece istediğiniz an durup park yeri arama sorunu yaşamadan dilediğiniz gibi fotoğraf çekebilir, hoşunuza giden bir kafede soluklanabilirsiniz. Alaçatı’yı bisiklet ile keşfetmeniz de mümkün elbette. Beldenin yerlileri gibi siz de Alaçatı’da bisiklet ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Kendinize ait bisikletiniz varsa yanınızda götürebileceğiniz gibi Alaçatı’da kolaylıkla bulabileceğiniz bisikletçilerden bisiklet kiralayabilirsiniz. Hatta eğer sevdiğiniz kişiyle tatil yapıyorsanız çift kişilik bisikletlerden bile kiralayabilir ve Alaçatı’nın sokaklarını böyle keşfedebilirsiniz. Ancak şunu da söylemekte fayda var: Özellikle akşam saatlerinde Alaçatı’nın sokakları çok kalabalık olmakta, bu sebeple bisikletle ulaşım elverişli olmamaktadır. Bu noktada yine yaya olmak, avantaj olacaktır.

Alaçatı’nın merkezi plaj ve koylarına uzak mesafededir. Merkezde konaklıyorsanız plaja gitmek için mutlaka bir araca ihtiyacınız vardır. Bu noktada dilerseniz taksiye binmek de mümkündür; ancak hem çok popüler hem küçük bir yer olması sebebiyle taksi, çok pahalı bir seçenektir. Dolayısıyla Alaçatı seyahatiniz sırasında kişisel aracınız yoksa araba kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Alaçatı’dan Çeşme’ye veya yakın mesafedeki diğer tatil beldelerine gitmek içinse 10 dakikada bir kalkan dolmuş ve minibüslerden faydalanabilirsiniz. Sabah 07.00’den akşam 10’a kadar hizmet veren bu toplu ulaşım araçları sizi Alaçatı’nın çevresindeki birçok yerleşim yerine götürecektir.

Havaalanına yaklaşık 90 km uzaklıkta olan Alaçatı’ya otobüsle, otelinizin havaalanı servisiyle veya araba kiralayarak ulaşabilirsiniz. Yaz sezonunda Alaçatı-Bodrum arası karayolu trafiğinin özellikle çok yoğun olduğunu hatırlatırız.