Google+

Arama formu

Siirt

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Siirt, Bitlis,...
Devamı oku
Karasal iklime sahip olan Siirt, yaz aylarını sıcak ve kurak...
Devamı oku
Siirt’te konaklama seçenekleri turistik diğer şehirlere göre biraz...
Devamı oku
Siirt’te ilçeler arası ulaşım belediye otobüsleriyle ve minibüslerle...
Devamı oku
Birçok kültüre ev sahipliği yapan Siirt’in mutfağı da bu çeşitliliği...
Devamı oku
Siirt gece hayatı daha çok merkezde yaşanmaktadır. Daha çok kahve ve...
Devamı oku
Zabıta ve İtfaiye: 110 Sahil Güvenlik: 158 Jandarma: 156 Ambulans...
Devamı oku
Siirt hem tarihî çarşılara hem de modern alışveriş merkezlerine sahip...
Devamı oku
Siirt’e gittiğinizde halkın geleneksel eğlencelerine katılmak...
Devamı oku
Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Siirt, Batı tarafından...
Devamı oku
Anadolu’nun ve Mezopotamya’nın kesişim noktasında bulunan Siirt’in...
Devamı oku
Kara yolu ile ulaşım sağlanabilen şehre isterseniz özel aracınızla...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2℃
Şub 3℃
Mar 7℃
Nis 13℃
May 17℃
Haz 24℃
Tem 29℃
Ağu 29℃
Eyl 24℃
Eki 17℃
Kas 11℃
Ara 5℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 320.000 / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Siirt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siirt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan SiirtBitlisBatmanŞırnakMardin ve Van’la komşudur. Siirt’in 7 ilçesi ve 12 belediyesi vardır. Bu ilçeleri şöyle sıralamak mümkündür: Baykan, Eruh, Kurtalan, Pervari, Siirt Merkez, Şirvan ve Tillo. Türklerin Anadolu’da ilk yerleşim yerlerinden biri olan Siirt, bereketli topraklara, köklü bir tarihe ve manevi bir atmosfere sahiptir. Siirt Vakayinamesi adında, Siirt Kildani Kilisesi Başpiskoposu Adday Şer tarafından yazılan bir kitap da bulunmakta, şehrin dine değin tarihini, o dönemde şehirde yaşayan halkın ve çevredeki diğer devletlerin ilişkilerini anlatmaktadır. Siirt tarihinin bir dönemine ışık tutmaktadır.

 

Tanıtım Videosu:

Siirt’te Gezilecek Yerler

Siirt’te Gezilecek Yerler

Anadolu’nun ve Mezopotamya’nın kesişim noktasında bulunan Siirt’in birçok gezilecek ve görülecek yer var. Cilalı Taş Devri’nden beri birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklarda gezerek o dönemlere gidip tarihi yeniden yaşayabileceksiniz. Anadolu’daki Türklerin ilk yerleştiği topraklar olan şehir, hem ilmî hem de tarihî açıdan ziyaretçilerine birçok şey vaat ediyor.

Siirt Nerededir?

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Siirt, Batı tarafından Batman’a, Güneyden Şırnak ve Mardin’e, Doğu tarafındansa Van’a komşudur. Engebeli bir araziye sahip olan Siirt, Herakol Dağı’na, Bekovi Dağı’na ve Çerrand Dağı’na ev sahipliği yapmaktadır. Bu dağlar bir yay şeklinde ilerler ve Hakkâri Dağlarıyla birleşir.

Siirt’e Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklime sahip olan Siirt, yaz aylarını sıcak ve kurak yaşamaktadır. Güneydoğu Anadolu Projesi sonrası ilkbaharda daha fazla yağış alan şehir ilkbahar aylarını yağmurla beraber geçirir. Gece gündüz sıcaklık farkı çok olan şehirde kış ayları özelliklerini diğer mevsimler kadar belirgin yaşamaz. Gitmeden önce günce hava durumunu kontrol etmek ve mevsimin gerekliliklerine göre hazırlık yapılması gerekmektedir.

Siirt’e Nasıl Gidilir?

Kara yolu ile ulaşım sağlanabilen şehre isterseniz özel aracınızla isterseniz şehre giden özel otobüs firmalarıyla ulaşabilirsiniz. Diyarbakır’a kadar gelen Güney Kurtalan Ekspresi ile Ankara’dan tren ile Diyarbakır’a gelebilir oradan da otobüsle 180 kilometre uzaklıktaki Siirt’e gidebilirsiniz. Güney Kurtalan Ekspresi, Kayseri, Sivas ve Malatya duraklarında da durmaktadır. Bur duraklardan da trene binip Diyarbakır’a oradan da Siirt’e varabilirsiniz.

Hava yoluyla ulaşmak isteyenler 180 kilometre uzaklıktaki Muş’ta bulunan ve 200 kilometre uzaklıktaki Diyarbakır’daki havaalanını kullanabilirler. 1994 yılında Siirt’te inşa edilen de bir havaalanı aslında bulunmaktadır ancak günümüzde aktif durumda kullanılmamaktadır.

Siirt şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Siirt’te Nerede Kalınır?

siirt_kurban_bayrami_namazi_tam_saat_kacta_2017_1504017898_2256.jpg

Siirt’te konaklama seçenekleri turistik diğer şehirlere göre biraz daha az. Bu seçenekler şehir merkezinde yoğunlaşmaktadır. Siirt’te Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan “işletme belgeli” konaklama tesisi bulunmamaktadır. Yine de belediye belgeli tesisler bulunmaktadır. Kalınacak yerleri ayarlarken bu otellere bakabilir, fiyat olarak uygun seçenekleri olan Öğretmenler Evi’nde konaklama yapabilir aynı zamanda akşamları tesisin restoranını da deneyebilirsiniz. Belediye belgesi olan Otel Erdef’i, Büyük Otel’i, Özer Otel’i ve Vatan Oteli’ni tercih edebilirsiniz.

Daha fazla olanağı ve odası bulunan bir oteli tercih etmek isterseniz engelli odası da bulunan Barden Hotel & Spa’yı konaklama için kullanabilirsiniz. Misafirlerine sunduğu olanaklardan ve konum olarak Siirt’in ana caddesi olan Hükümet Caddesi’nde bulunduğu için bu otelin fiyatları diğer seçeneklere göre biraz daha pahalı. Şehirdeki tek büyük otel olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Gitmeden önce rezervasyon yaptırabilirsiniz. Oteller ve öğretmen evi dışında şehirde başka konaklama seçenekleri de bulunmaktadır. Konuk evleri, pansiyonlar ve gecelik olarak kiralanabilen evler ve polis evi de tercih edilebilir.

Siirt pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Siirt Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Siirt Otelleri
En Uygun Fiyatlı Siirt Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Siirt Otelleri

Siirt’te Şehir İçi Ulaşım

Siirt’te ilçeler arası ulaşım belediye otobüsleriyle ve minibüslerle sağlanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda ulaşım araçlarını satan ve yeni ulaşım araçları alan belediye, her yıl otobüs sayısını artırmaktadır. Otobüs seferleri belirlidir ve belediyenin internet sitesinde bulunmaktadır. Bu otobüsler engelli vatandaşlar için donanımlıdır. Aynı zamanda şehir içinde taksi ile de ulaşım sağlanabilmektedir.

Siirt Mutfağı

Siirt Mutfağı

 

Birçok kültüre ev sahipliği yapan Siirt’in mutfağı da bu çeşitliliği en güzel şekilde göstermektedir. Mezopotamya’dan beri önemli bir nokta olan bu topraklar birçok kentten izler taşır. Bu izler Siirt’in günümüzdeki yemek kültürünü de etkilemiştir.

Yemeklere geçecek olursak bu yöreye ait birçok lezzet bulunmaktadır. Bunların başında büryan, püryan veya biryan olarak bilinen lezzet geliyor. Kuzu etinin derin bir kuyuda kızgın ateşte pişirilmesiyle yapılan bu yemek genelde yazın hazırlanıyor. Görsel olarak da şölen yaratan perde pilavı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sofralarda yerini bulmaktadır. Bir yufkanın içinde pilavın tavukla ve birçok baharatla birleşerek hazırlanan bu yemek yörenin ağır yemeklerindendir.

Siirt’te Gece Hayatı 

burasi-atakoy-degil-pervari.jpg

Siirt gece hayatı daha çok merkezde yaşanmaktadır. Daha çok kahve ve çay bahçelerine sahip olan Siirt’te bar, disko tarzı eğlence mekânları çok azdır. Pervari Belediyesi yapılan modernleştirme çalışmalarında sonra bölgedeki alt yapı sorunlarını çözmüş ve etrafı güzel ışıklarla donatmıştır. Geceleri burası çok güzel görüntüler vermektedir. Gece eğlence mekânları daha çok öğrenciler tarafından tercih edilir yine de bu mekân sayılarının azlığından akşamları bar tarzı mekânlar çok tercih edilmez.

Halk geceleri birbirlerine oturmaya gider, sokaklarda bulunan çay bahçelerinde vakit geçirerek zaman geçirmektedir. Bu yerlerden biri Yudo. Dondurması ünlü olan mekân şehir merkezinde bulunmaktadır. Yaz aylarında dolu olan bu mekân tercih edilebilir.

Siirt’teki Festivaller

Siirt’teki Festivaller

Siirt’e gittiğinizde halkın geleneksel eğlencelerine katılmak kaçınılmaz olacaktır. Sinemadan müziğe birçok etkinliğe katılabilir, ilçelerin kendilerine özgü yaptığı festivallerle yöre halkını daha iyi tanıyabilirsiniz.

Mahalli Yumurta Bayramı: Her yılın mayıs ayında kutlanan bayramda her evde yumurtalar haşlanır. Hatta yeni evlenen ve nişanlı olan çiftlere yumurtalar gönderilir. Kutlamanın yapılacağı alanlara gelinerek yumurtalar boyanır ve tokuşturulur, eğlenceler düzenlenir. Bayramın ikinci günü “Şihrilmemelik” adı verilen nişanlıların eğlenceleri başlar.

Siirt’te Alışveriş

Siirt’te Alışveriş

Siirt hem tarihî çarşılara hem de modern alışveriş merkezlerine sahip. Böylelikle hem tarihi yerlerde alışveriş yapabilir ya da alışveriş merkezlerinde büyük mağazaları gezebilirsiniz. Alışveriş merkezlerini gezmek isteyenler için AnderaparkSiirt Park ve Grosmall iyi seçenekler olabilir. Tarihî çarşıları gezmek istenilirse, Şeyhler ÇarşısıTabbaklar Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ve Helvacılar Çarşısı gezinilebilir.

Siirt İçin Faydalı Bilgiler

Zabıta ve İtfaiye: 110

Sahil Güvenlik: 158

Jandarma: 156

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0 484 223 22 60 - 64