Van Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan VanTürkiye’nin nüfus bakımından en kalabalık 19. ilidir. Toplam yüz ölçümü 21.334 km2 olan Van bu özelliği ile Türkiye’nin en büyük 6. şehri olarak bilinmektedir. TÜİK’in 2016 verilerine göre Van’da yaklaşık olarak 1.100.190 kişi yaşamaktadır. Bu bakımdan Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehri Van’dır. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün çevresi volkanik dağlarla çevrilidir ve çöküntü durumundadır. Başkale, Çaldıran, Erciş, Tuşba, Muradiye, Çatak, Gürpınar başta olmak üzere 13 tane ilçesi bulunmaktadır. Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Van tarih, doğa ve kültür turizmi bakımından önemli bir konuma sahiptir. 2014 yılında “Büyükşehir” statüsüne kavuşan Van dünyada yaşanılan en eski kentler arasında yer almaktadır.

 
Devamını Oku

Van Nerededir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van, bölgenin nüfus bakımından en büyük ilidir. Kuzeyinde Ağrı ileBitlis, güneyinde Siirt ve Hakkâri, doğusunda İran ile komşudur. Ankara’ya 1.255 kilometre, İstanbul’a 1.700 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü il sınırları içerisinde yer alır. Van Gölü aynı zamanda dünyanın en büyük sodalı gölü olma özelliği ile de bilinmektedir. Erçek ve Keşiş Gölü şehirdeki diğer göller arasındadır. Van ve Erciş Ovası da şehrin iki önemli ovası arasında sayılabilir.

Van’a Nasıl Gidilir?


 

Van’a gitmek içintercih edeceğiniz ulaşım aracı Türkiye’nin hangi şehrinden nasıl gideceğinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Doğu Anadolu ya da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Van’a gidecekseniz mesafeniz yakın olacağı için özel arabanızı ya da şehirlerarası otobüsü tercih edebilirsiniz. Erzurum - Van arası özel araç ile yaklaşık 5 saat sürmektedir. Diyarbakır - Van arası mesafe ise özel araçla 4 saat 45 dakikadır.

Devamını Oku

Van’a Ne Zaman Gidilir?

Van’a gitmeyi planlıyorsanız bölgenin iklim şartlarını göz önünde bulundurmanızı öneririz. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van’da karasal iklim hakimdir. Şehirde kış ayları oldukça sert geçer. Karlı gün sayısı ise çok fazladır. Kışın yaklaşık olarak 150 gün sıcaklık derecesi sıfırın altındadır. Kar yaklaşık olarak üç ay yerde kalır. Yaz ayları ise genel olarak sıcak ve kurak geçse de Van Gölü serinlik verir. Yağışın en az olduğu mevsim yazdır ve sıcaklık değerleri diğer şehirlere göre oldukça yüksektir. Yılın yaklaşık 120 günü havanın açık olduğu Van Türkiye’nin en fazla güneş alan illerinden biridir. Van’ın Urartular döneminde Tuşba adını alması da bu nedenledir. Tuşba “bol güneşli” anlamına gelmektedir.

Geçmişten günümüze gelen tarihî birikimi ile öne çıkan Van’ı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Ancak doğa aktivitelerine elverişli özellikleri sayesinde Van kış aylarında da yoğun olarak ziyaretçi ağırlamaktadır. Geveli ilçesinde bulunan Abalı Kayak Merkezi kış sporlarını sevenlerin uğrak noktası konumundadır. Her yıl haziran ayında düzenlenen Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali, eylül ayında Erçek Gölü Flamingo Göçü Festivali ve eylül ayının ikinci haftasında Akdamar Adası Ayin Törenleri ile şehir renkli bir havaya bürünmektedir.

Van’da Nerede Kalınır?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Van zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Van Gölü, kedisi, kaleleri, dillere destan kahvaltısı ve yemekleri ile seyahatseverlere farklı seçenekler sunmaktadır. Şehir merkezinde bulunan Van otelleri şehri keşfetmek isteyenlerin çoğunlukla tercih ettiği tesislerdir. Van şehir merkezinin yanı sıra Van Gölü kıyısında da konaklayabileceğiniz oteller mevcuttur. 4 ve 5 yıldızlı oteller konfor arayışı içerisinde olanları beklerken daha uygun fiyatlara konaklamak isteyenler için de seçenekler oldukça fazladır. Van’da beş yıldızlı otellerin geceliği iki kişi için ortalama 200 TL iken üç yıldızlı oteller iki kişi için 150 TL’den başlayan fiyatlarla konaklama imkanı sunmaktadır. Van otellerinin büyük bir kısmında fiyata kahvaltı dahilken bazıları için ekstra ücret ödemek gerekebilir. Apart otellerde çok daha uygun fiyatlara Van’da konaklama yapılabilir. Otellerin büyük bir bölümünde ek ücret ödeyerek havaalanına transfer hizmeti de sağlanabilmektedir.

Devamını Oku

Van Otelleri

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van, Türkiye’nin tarih, kültür ve doğa turizmi bakımından önemli bir şehridir. Dünyanın en eski kentleri arasında bulunan Van, ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü’ne ev sahipliği yapmaktadır. Birçok medeniyetin izlerini taşıyan şehirde gezilecek pek çok tarihi mekanlar vardır. Konaklama hizmeti sunan Van otelleri ise tarihi yerlere ve Van Gölü’ne yakın mesafede bulunmasıyla ziyaretçilere ulaşım avantajı sağlar. Kaleler şehri olarak bilinen Van’da Çavuşpaşa Kalesi’ni, Hoşap Kalesi’ni, Van Kalesi’ni ve Ayanis Kalesi’ni ziyaret edebilir, şehrin tarihiyle bilgileri daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz. Akdamar Adası ve Kilisesi, Peri Bacaları, Muradiye Şelalesi, Şeytan Köprüsü, Erçek Gölü ve YediKilise ise şehrin hem tarihini hem de doğal güzelliklerini yansıtır. Dünyaca ünlü olan ve günümüzde nesli tükenmekte olan bembeyaz tüyleri ve tek gözü mavi diğer gözü ise yeşil olan Van kedilerini Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma Merkezi’nde görebilirsiniz. En önemli turistik noktalarından olan Van Gölü’nde dalış yaparak sualtında inci kefali, Rus batığı ve Urartu Kalesi’ni keşfedebilirsiniz. Yaz aylarında şehri ziyaret edecekseniz Van Gölü plajlarında yüzebilirsiniz. Gölde ayrıca kano, su kayağı, yelken gibi sporları yapabilir veya motorlu araçlarla göl üzerinde gezintiye çıkıp muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Lezzetli serpme kahvaltısıyla da ön plana çıkan şehirde Van balı, otlu peynir, süt kaymağı, yayık tereyağı, murtuğa ve kavuttan oluşan kahvaltısıyla yeni güne zinde başlayabilirsiniz. Yaklaşık 3 günde gezebileceğiniz şehiri eğer mayıs ayında ziyaret etmek isterseniz Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali’ne veya Kanispi Bal, Ceviz ve Doğa Festivali’ne, haziran ayında Emrah ile Selvi Kültür Sanat Festivali’ne, eylül ayında ise Erçek Gölü Flamingolar Göç Festivali’ne ya da Akdamar Adası Ayin Törenleri’ne katılma şansı bulabilirsiniz. Oldukça uygun fiyatlarla konaklama hizmeti sunan Van otelleri bilgilerine sayfayı aşağı kaydırarak ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Van Gezilecek Yerler

Dünya üzerinde yaşanan en eski kentlerden birisi olan Van sadece tarihî güzellikleriyle değil eşsiz doğası ile de ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehirde geçmiş döneme ait eserleri görebilir, Van Gölü’nde tekne ile gezintiye çıkabilirsiniz. Zengin Van mutfağının eşsiz lezzetlerini tadabilir, doğa ve su sporlarının tadını çıkarırken bir an için Van’da olduğunuzu unutabilirsiniz. Dünyaca ünlü bir gözü yeşil, diğer gözü mavi olan Van kedisini görmeden sakın şehirden ayrılmayın. Urartu Uygarlığı’na başkentlik yapan, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’nde de önemini korumaya devam eden Van şehrine en az 3 gününüzü ayırarak doyasıya gezmenizi tavsiye ederiz.

Van Gezilecek Yerler

Van’da gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla. Bu nedenle gezinize başlamadan önce Van görülmesi gereken yerlerin listesini çıkarmanız işinizin kolaylaşmasına yardımcı olabilir. Van’a geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri elbette Van Kalesi olacaktır. Kaleler şehri olarak bilinen Van’da Hoşap Kalesi, Çavuştepe Kalesi ve Ayanis Kalesi görülmeye değer tarihîyerler arasındadır. Van Gölü ve Akdamar Adası da Van’a gelen ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken doğal ve tarihî güzelliklerdendir. Peri Bacaları, Muradiye Şelalesi, Şeytan Köprüsü ve Yedi Kilise Van’da gezilecek diğer yerler arasında sayılabilir.

Adı geçen tüm bu yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Van Şehir İçi Ulaşım

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık ili olma özelliği taşıyan Van’da şehir içi toplu ulaşım belediye otobüsü, özel halk otobüsü, minibüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Özellikle son yıllarda Van Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımda yaptığı düzenlemeler sayesinde otobüs sefer aralıkları azaltılmış ve yeni güzergâhlar eklenerek şehir içi ulaşım büyük ölçüde kolaylaştırılmıştır. Ulaşımda bir diğer yenilik ise “Belvan Kart”tır. Van’da belediye ve özel halk otobüslerinde kullanılabilen elektronik bilet Belvan Kart sistemine kısa süre önce geçilmiştir. Araç içinde para alışverişine son veren Belvan Kart Van’da ulaşım adına oldukça kolaylık sağlamıştır. Otobüs bileti fiyatı tam 1,80 TL, öğrenci bileti fiyatı ise 1,25 TL’dir.

Van şehir içi otobüs kalkış-varış saatlerini öğrenmek için tıklayınız.

Van Ferit Melen Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Van Ferit Melen Havaalanı şehir merkezine yakın olduğu için ulaşım kolay bir şekilde sağlanmaktadır. 351 numaralı Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüs Ferit Melen Havaalanı ve şehir merkezi arasında hizmet vermektedir. Mavi dolmuşlar ile de Ferit Melen Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Terminal binasının çıkışında bulunan nizamiyenin önünden 30 dakikada bir kalkan mavi dolmuşlar ulaşım için tercih edebileceğiniz diğer bir seçenektir. Terminal binasının önünden kalkan taksilerle de yaklaşık 50 TL’ye Van şehir merkezine kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ferit Melen Havaalanı’nda araç kiralama firmaları da hizmet vermektedir. Dilerseniz buradan araç kiralayabilirsiniz.

*Ulaşım fiyatları 2018 ocak ayında güncellenmiştir.

Van Mutfağı

Zengin bir yemek kültürüne sahip olan Van’da her damağa hitap eden lezzetlerle karşılaşabilirsiniz. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehri olan Van farklı mutfakların bir araya gelmesiyle damaklarda unutulmaz tatlar bırakır. Van deyince akla ilk olarak meşhur Van kahvaltısı gelir. İpek Yolu güzergâhında olan Van’ın konumu kahvaltı kültürünün oluşmasında etkin şekilde rol almış, bu kültür tarihten bugüne değişmeden gelmiştir. Van kahvaltısı sadece Türkiye’de değil yurt dışında da oldukça meşhurdur. Avrupa’nın birçok şehrinde Van kahvaltı restoranları açılmaya başlamıştır. Van kahvaltısının asıl sırrı bütün malzemelerin doğal ürünler ile hazırlanıyor olmasıdır. Van balı, süt kaymağı, yayık tereyağı, otlu peynir, beyaz peynir, murtuğa, kavut gibi birbirinden lezzetli ürünler Van serpme kahvaltısının olmazsa olmazları arasındadır. Taş fırında pişirilen lavaş ekmeği ve yanında semaver ile Van’a geldiğinizde unutulmaz bir kahvaltı deneyimi yaşayabilirsiniz. Van’da kahvaltı sofralarının büyük bir kısmı ara sokaklarda bulunur ve günün aydınlanması ile kapılarını misafirlerine açar.

Van’ın kendine özgü ve eşsiz lezzetleri arasında et ve sebze yemekleri ile birlikte hamur işleri de önemli bir yere sahiptir. İklim şartları nedeniyle şehirde hayvancılığın yaygın olması et ve süt ürünlerinin bol miktarda tüketilmesini sağlar. Van Gölü’nde yetişen inci kefali yörenin en lezzetli balığıdır. İnci kefali tandırda pişirilmesiyle ünlüdür ve tandır balığı olarak da bilinir.

Mercimek, kavurma ve salça ile hazırlanan virik Van’ın yöresel çorbalarının başında gelir. Erciş yöresine ait olan ayran aşı ise yemek öncesi sofraları süsleyen bir diğer lezzettir. Mercimek ve sarımsaklı yoğurt ile hazırlanan sengeser Van sofralarının baş tacıdır. Şifa deposu olarak bilinen ve Van topraklarında sıkça yetişen uşgun bitkisi ile hazırlanan kavurmalı uşgun ekşilisi lezzetli yemeklerden bir diğeridir. Bulgur, soğan, un ve reyhan otu ile hazırlanıp üzerine sarımsaklı salçalı yoğurt ile hazırlanan kurut köftesi Van’a yolunuz düşerse denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Un, yumurta ve tereyağının nefis birleşimiyle hazırlanan murtuğa Van kahvaltılarının olmazsa olmazlarındandır. Hamurun kaşık yardımıyla tavaya atılarak kızartılması ile hazırlanan kaşık tatlısı damakları lezzetlendirmektedir. Bunlar dışında diğer yöresel lezzetler arasında gavut, helise, çılış pilavı, ciğer köftesi, borani ve erik kızartması sayılabilir.

Van’da Alışveriş

Van gerek tarihî değerleri gerek eşsiz doğası gerekse kültürel zenginliği kadar geleneksel el sanatları ile de öne çıkan şehirlerimizden biridir. Van gezinizden dönerken size seyahatinizi anımsatacak hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Gümüş işlemeciliğinde süsleme sanatı olarak bilinen savat Van’a özgü bir el sanatıdır. Savatı ilk üreten uygarlık da Urartulardır. Urartulardan sonra farklı medeniyetlerden geçerek Van’a ulaşan savat bugün Van’ın önemli el sanatları arasında gelir. Van’a gelen ziyaretçilerin kendilerine ve sevdiklerine aldıkları hediyelik eşyalar arasında savatlı gümüşler ilk sırada bulunmaktadır. Özellikle gümüş üzerine siyah renkli savat çamurunun sürülmesiyle ortaya çıkan bu harika el sanatı Van’da alışveriş yaparken mutlaka gözünüze çarpacaktır.

Devamını Oku

Van Gece Hayatı 

Köklü tarihi ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerimizin başında gelen Van’da eğlence sektörü yeni gelişmeye başlamıştır. Muhafazakar bir kimliğe sahip olan kentte geçmiş yıllarda yaşanan siyasi olaylar da eğlence sektörünün gelişimini olumsuz yönde etkilemiştir. Ancak özellikle son yıllarda açılmaya başlayan gece kulübü ve pub’lar şehre gelen misafirlere eğlenceli anlar yaşatırken, türkü barlar da geçmişten günümüze Van eğlence hayatında önemli bir yere sahiptir. Van’ın en eski türkü barlarından biri olan Halay şehirde gece eğlenmek isteyenlerin uğrak noktalarından biri arasında yer almaktadır. Maraş Caddesi üzerinde olması ile ulaşım imkânı da kolaydır.

Devamını Oku

Van’daki Festivaller

IMG_6501-2-w800.jpg

Van seyahatinizi planlamadan önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atarsanız hem farklı deneyimler edinebilir hem de gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Van’da düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali

Van Gölü’ne özgü bir balık türü olan inci kefali balığının tanıtılması adına her yıl mayıs ayının sonunda düzenlenen festival renkli anlara sahne olmaktadır. İnci kefali balığının neslini korumak ve bu konuda farkındalık yaratmak festivalin ana amaçları arasındadır.

Devamını Oku

Van İçin Faydalı Bilgiler

Zabıta ve İtfaiye: 444 44 65/3300

Polis: 155

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 444 44 65

Emniyet Müdürlüğü: 0432 217 46 20

Van Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -3oC
  • Şub -2oC
  • Mar 1oC
  • Nis 7oC
  • May 12oC
  • Haz 17oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 11oC
  • Kas 4oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.100.190 / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün