Google+

Van Hakkında Bilinmesi Gerekenler

86816 Şub 2016Lokasyon Detay

1.096.397 nüfuslu Van, Türkiye’nin en kalabalık 9. şehri ve yüzölçümü bakımından da en büyük 6. şehridir.

Van Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1.096.397 nüfuslu Van, Türkiye’nin en kalabalık 9. şehri ve yüzölçümü bakımından da en büyük 6. şehridir. Şehir Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıp; aynı zamanda bulunduğu bölgenin de en büyük şehridir. Bölgenin volkanik dağlarının alçak kısmında kalan Van Gölü’ne 5 km mesafede kurulu olan şehrin sınırlarını aynı zamanda bu dağlar çizmektedir. Şehrin isminin nerden geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte bu konuda birçok rivayet vardır. En bilineni ise; Van Kalesi’nde bulunan Vank adlı bir mabedin şehre ismi verdiği düşünülmektedir.

Tarihi M.Ö. 7000 yıllarına kadar uzanan Van, Urartulardan kalma bir şehirdir.  O dönemde “Tuşpa” ismi ile Urartulara başkentlik yapmıştır. Şehirde yapılan kazılarda Kalkolitik, Bronz ve Demir Devrine ait birçok kalıntıya rastlanmıştır.  Bunun yanı sıra Persler, Hititler, Selçuklular gibi birçok uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır. Şehri ilk kuran ise Asur Kraliçesi Semiramis’tir. 

Kaleleri, rafting, yamaç paraşütü, kayak vb. çeşitli aktivitelere olanak sağlayan coğrafi yapısı, Van Gölü ile doğunun turizm açısından en zengin bölgelerinden biridir. Şehirde kale sayısının çokluğu ile de çoğu yerde “Kaleler Şehri” olarak geçmektedir. Van’da başlıca gezilecek yerler;  Van Kalesi, Hoşap Kalesi, Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü ve Akdamar Adası, Van Kedi Evi, Yedi Kilise, Van Müzesi, Kümbetler.

Van; sert iklimi, engebeli yapısı ile tarıma elverişli değildir ve yerleşim alanları bu yüzden de oldukça azdır ancak hayvancılık şehirde başlıca geçim kaynağıdır. Yılın dört mevsimi de hayvancılık yapılmaktadır. Özellikle kedisi, kahvaltısı ve otlu peyniri ile akıllara gelen Van, kendisine has bir kültür oluşturmuştur. 

Van ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-