Van Mutfağı

Zengin bir yemek kültürüne sahip olan Van’da her damağa hitap eden lezzetlerle karşılaşabilirsiniz. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehri olan Van farklı mutfakların bir araya gelmesiyle damaklarda unutulmaz tatlar bırakır. Van deyince akla ilk olarak meşhur Van kahvaltısı gelir. İpek Yolu güzergâhında olan Van’ın konumu kahvaltı kültürünün oluşmasında etkin şekilde rol almış, bu kültür tarihten bugüne değişmeden gelmiştir. Van kahvaltısı sadece Türkiye’de değil yurt dışında da oldukça meşhurdur. Avrupa’nın birçok şehrinde Van kahvaltı restoranları açılmaya başlamıştır. Van kahvaltısının asıl sırrı bütün malzemelerin doğal ürünler ile hazırlanıyor olmasıdır. Van balı, süt kaymağı, yayık tereyağı, otlu peynir, beyaz peynir, murtuğa, kavut gibi birbirinden lezzetli ürünler Van serpme kahvaltısının olmazsa olmazları arasındadır. Taş fırında pişirilen lavaş ekmeği ve yanında semaver ile Van’a geldiğinizde unutulmaz bir kahvaltı deneyimi yaşayabilirsiniz. Van’da kahvaltı sofralarının büyük bir kısmı ara sokaklarda bulunur ve günün aydınlanması ile kapılarını misafirlerine açar.

Van’ın kendine özgü ve eşsiz lezzetleri arasında et ve sebze yemekleri ile birlikte hamur işleri de önemli bir yere sahiptir. İklim şartları nedeniyle şehirde hayvancılığın yaygın olması et ve süt ürünlerinin bol miktarda tüketilmesini sağlar. Van Gölü’nde yetişen inci kefali yörenin en lezzetli balığıdır. İnci kefali tandırda pişirilmesiyle ünlüdür ve tandır balığı olarak da bilinir.

Mercimek, kavurma ve salça ile hazırlanan virik Van’ın yöresel çorbalarının başında gelir. Erciş yöresine ait olan ayran aşı ise yemek öncesi sofraları süsleyen bir diğer lezzettir. Mercimek ve sarımsaklı yoğurt ile hazırlanan sengeser Van sofralarının baş tacıdır. Şifa deposu olarak bilinen ve Van topraklarında sıkça yetişen uşgun bitkisi ile hazırlanan kavurmalı uşgun ekşilisi lezzetli yemeklerden bir diğeridir. Bulgur, soğan, un ve reyhan otu ile hazırlanıp üzerine sarımsaklı salçalı yoğurt ile hazırlanan kurut köftesi Van’a yolunuz düşerse denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Un, yumurta ve tereyağının nefis birleşimiyle hazırlanan murtuğa Van kahvaltılarının olmazsa olmazlarındandır. Hamurun kaşık yardımıyla tavaya atılarak kızartılması ile hazırlanan kaşık tatlısı damakları lezzetlendirmektedir. Bunlar dışında diğer yöresel lezzetler arasında gavut, helise, çılış pilavı, ciğer köftesi, borani ve erik kızartması sayılabilir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı