Van’daki Festivaller

IMG_6501-2-w800.jpg

Van seyahatinizi planlamadan önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atarsanız hem farklı deneyimler edinebilir hem de gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Van’da düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali

Van Gölü’ne özgü bir balık türü olan inci kefali balığının tanıtılması adına her yıl mayıs ayının sonunda düzenlenen festival renkli anlara sahne olmaktadır. İnci kefali balığının neslini korumak ve bu konuda farkındalık yaratmak festivalin ana amaçları arasındadır.

Emrah ile Selvi Kültür Sanat Festivali

Van’ın Erciş ilçesinin korunması, tanıtılması ve değerlerinin öne çıkarılması adına geleneksel olarak düzenlenen festivallerden biridir. Her yıl haziran ayının ikinci haftasından düzenlenen festivalde saz şairlerinin öneli temsilcilerinden olan Aşık Emrah ile Selvi’nin hikayeleri anlatılır ve ünlü sanatçılar sahne alır.

Kanispi Bal, Ceviz ve Doğa Festivali

Her yıl mayıs ayının sonunda düzenlenen bu festival Van’ın Çatak ilçesinin tarihî ve kültürel dokusunun tanıtılması amaçlanmaktadır.

Erçek Gölü Flamingolar Göç Festivali

Her yıl eylül ayında Erçek Gölü’nde düzenlenen Flamingolar Göç Festivali ile çok sayıda kuşu bir arada görme fırsatının yanı sıra nesli tükenmekte olan kuş türlerinin koruma altına alınması konusunda da farkındalık yaratılması amaçlanmaktadır.

Akdamar Adası Ayin Törenleri

Van’ın Akdamar Adası’nda bulunan Akdamar Kilisesi’nde her yıl eylül ayının ikinci haftasında düzenlenen ayin sadece yurt içinden değil yurt dışından da yoğun ilgi görüyor.

*Her festivalin tarihi kendi sitesinden yolculuk öncesi teyit edilmelidir.