Google+

Arama formu

Van Gezilecek Yerler

Van Gezilecek Yerler

Dünya üzerinde yaşanan en eski kentlerden birisi olan Van sadece tarihî güzellikleriyle değil eşsiz doğası ile de ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehirde geçmiş döneme ait eserleri görebilir, Van Gölü’nde tekne ile gezintiye çıkabilirsiniz. Zengin Van mutfağının eşsiz lezzetlerini tadabilir, doğa ve su sporlarının tadını çıkarırken bir an için Van’da olduğunuzu unutabilirsiniz. Dünyaca ünlü bir gözü yeşil, diğer gözü mavi olan Van kedisini görmeden sakın şehirden ayrılmayın. Urartu Uygarlığı’na başkentlik yapan, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’nde de önemini korumaya devam eden Van şehrine en az 3 gününüzü ayırarak doyasıya gezmenizi tavsiye ederiz.

Van Gezilecek Yerler

Van’da gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla. Bu nedenle gezinize başlamadan önce Van görülmesi gereken yerlerin listesini çıkarmanız işinizin kolaylaşmasına yardımcı olabilir. Van’a geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri elbette Van Kalesi olacaktır. Kaleler şehri olarak bilinen Van’da Hoşap Kalesi, Çavuştepe Kalesi ve Ayanis Kalesi görülmeye değer tarihîyerler arasındadır. Van Gölü ve Akdamar Adası da Van’a gelen ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken doğal ve tarihî güzelliklerdendir. Peri Bacaları, Muradiye Şelalesi, Şeytan Köprüsü ve Yedi Kilise Van’da gezilecek diğer yerler arasında sayılabilir.

Van şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Taht Palace Hotel, Şahmaran Hotel, Elite World Van Hotel, Fuat Hotel Van, Şahmaran Resort Hotel, Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Otel Şehrivan, Toprak Otel Van, White Bridge Van. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Haldi Hotel Van, tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Van aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Adı geçen tüm bu yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Van Kalesi

Van Kalesi

MÖ 9. yüzyılın ortalarında Urartu Kralı I. Sarduri tarafından yaptırılan Van Kalesi şehrin adeta sembol yapısıdır. Şehir merkezine yaklaşık olarak beş kilometre uzaklıkta bulunan Van Kalesi Tuşba adı ile uzun süre Urartu Devleti’ne başkentlik yapmıştır. Kalenin içerisinde Menua ve II. Sarduri kaya mezarları, Sardur Burcu, Analı Kız Açıkhava Tapınağı ve surlar bulunmaktadır. Kalenin içerisinde I. Sarduri’ye ait olduğu tahmin edilen Asur dilinde çivi yazılı kitabeler mevcuttur. Sarp bir kayalık üzerine inşa edilen Van Kalesi günümüze büyük ölçüde ulaşmayı başarmıştır. Kaleyi ziyaret etmişken hemen yanındaki Van Evi’ne de uğrayarak Van kültürünü daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz. Van Evi’ne giriş ücreti 5 TL’dir.

Hoşap Kalesi

Hoşap Kalesi

“Kaleler şehri” olarak bilinen Van gezinizde görmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer kale Hoşap Kalesi’dir. Van’ın Gürpınar ilçesinde bulunan kale Van şehir merkezine 60 kilometre uzaklıktadır. 1643 yılında Mahmudi Süleyman tarafından yaptırılan Hoşap Kalesi günümüze büyük ölçüde korunarak gelmeyi başarmış tarihî bir yapıdır. Kalenin içerisinde mescit, sarnıç, köy evleri, zindan yer almaktadır. Demir kapı kanatları ise ilk günkü haliyle görülebilir. Türkiye - İran yolu üzerinde bulunması ile zamanında stratejik bir öneme sahip olan kale 19. yüzyıl ortalarında terk edilmiştir. Van - Hakkari karayolu üzerindeki sarp kayalıklarda yer alan Hoşap Kalesi’nin eteklerine kurulu ufak bir köy de yer almaktadır.

Çavuştepe Kalesi

Çavuştepe Kalesi

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Çavuştepe Köyü’nde yer alan kale Van gezinizde ziyaret edebileceğiniz diğer bir tarihi yapıdır. Çavuştepe Kalesi Van’a 25 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kale II. Sarduri tarafından MÖ. 764-734 yılları arasında yaptırılmıştır. Yukarı ve aşağı kale olmak üzere iki bölümden oluşan Çavuştepe Kalesi 1960’lı yıllardan bu yana kazı çalışmalarının yürütüldüğü tarihî mekânlardan biridir. Yukarı kale içerisinde Urartu Baş Tanrısı Haldi’ye ait tapınak ile bir başka açıkhava tapınağı yer almaktadır. Aşağı kalede ise İrmuşini Tapınağı, sarnıç ve saray binaları bulunur. Tapınağın Urartu Tanrısı İrmuşini adına inşa edildiği üzerindeki çivi yazılı kitabede ortaya çıkarılmıştır. Van - Hakkari karayolunun güney tarafında yer alan Çavuştepe Kalesi tarihe ışık tutan önemli bulguları barındıran önemli bir mirastır.

Van Gölü

Van Gölü Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Van Gölü, Türkiye Cumhuriyeti’nin Van ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van bölümünde Van Gölü kapalı havzasında konumlanmaktadır. Göl, Türkiye’nin en büyük, Orta Doğu’nun ise ikinci en büyük gölüdür. Yerel halk tarafından Van Denizi de denen Van Gölü, dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Göl’ün yüzölçümü 3.713 kilometrekare, etrafı karadan 430 kilometre, ortalama derinliği 171 metre, en derin yeri 451 metre ve yüzeyin denizden yüksekliği 1.645 metredir. Van Gölü sodalı ve tuzlu bir yapıya sahip olduğundan, suyu içme ve sulama için elverişli değildir. Bu yüzden bünyesinde balık çeşitliliği de barındıramamaktadır. Pürüzlü bir üçgen şekline sahip olan Van Gölü’nde yaşayan tek balık türü olan inci kefali, tatlı sulu akarsuların göle karıştığı bölgelerde varlık göstermektedir.

Van Gölü
 
Herhangi bir çıkışı bulunmayan Van Gölü’ne farklı noktalardan başta Karasu, Güzelsu, Bendimahi, Zilan ve Yeniköprü çayları olmak üzere birçok akarsu beslemektedir. Doğusunda bulunan, 1990 yılında sit alanı olarak koruma altına alınan ve bir zamanlar karaya bağlı olan Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuşadası adlı dört adet ada; tarihî ve turistik açıdan öneme sahiplerdir. Akdamar Adası bu sebeple birçok ziyaretçiyi kendine çekmektedir.
 
Antik Yunan coğrafyacıları tarafından Thospitis Lacus veya Arsissa Lacus olarak da adlandırılmış olan Van Gölü, 600 bin yıllık geçmişe sahiptir. Nemrut Dağı’nın volkanik patlamaları sonucu akan lavların çıkış noktalarını kapatmasıyla oluştuğu düşünülmektedir. Derin tarihî geçmişi, bölgede birçok uygarlık ve topluluğun yaşam alanı kurmasına vesile olmuştur. Yıllar içinde kapladığı alanda değişimlerin gerçekleştiği Van Gölü, etrafında inşa edilen kimi yapıları bugün su altında bırakmıştır. Son zamanlarda keşfedilmiş, 3 bin yıllık geçmişe sahip, Urartulara ait olduğu düşünülen kale, bu örneklerden bir tanesidir. Kale, suyun sodalı yapısı sayesinde günümüze kadar neredeyse hiç bozulmadan gelmiştir. MÖ 10. ve 8. yüzyıllarda Urartu Krallığı’nın başkenti Van Gölü’nün doğu kıyılarında kurulmuştur. Akdamar Adası’nda yer alan, 915-921 yılları arasında inşa edilmiş olan Kutsal Haç Kilisesi en iyi korunmuş yapılardandır. Göl’ün doğusunda yer alan Van Kalesi ise diğer bir önemli tarihsel anıttır. Modern Van şehri, Van Kalesi’nin doğusunda yer almaktadır.

Van Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

Van’a hava yolu ile ulaşmak mümkündür. Havalimanından şehir merkezine toplu taşıma ile ulaşım yaklaşık 10 veya 15 dakika sürmektedir. Şehir merkezinden Van Gölü’ne ulaşmak için ise, İskele Caddesi’nden geçen toplu taşıma araçları kullanılabilir.
 
Ayrıca Vangölü Ekspresi, Ankara’dan hareket eden bir tren seferidir. Bu sefer yaklaşık 25 saat sürmektedir. Tren, Bitlis’in Tatvan ilçesine varmaktadır. Van Gölü, Tatvan ilçesine ise feribotlar ile bağlıdır.

Van Gölü’nde Yapılacaklar 

Van Gölü-1

Van Gölü, sahip olduğu su altı peribacaları diye bilinen dünyanın en büyük mikrobiyalitleri ve içinde barındırdığı tarihî esleri ile dalış aktivitesi için merak uyandırıcı birçok unsura sahiptir. Yükseklikleri yaklaşık 10 metreyi aşan mikrobiyalitler, kayaç benzeri yapılardır. Van Gölü mercanları olarak da adlandırılan mikrobiyalitler, bölge turizmine katkı sağlamaktadır. Van Gölü içinde yer alan önemli diğer birkaç değer arasında ise inci kefali, Rus batığı ve Urartu Kalesi sayılabilir. Bu tür su altı zenginlikleri, dalış faaliyetleri sırasında keşfedilmeyi beklemektedir.
 
Van Gölü kıyısında aynı zamanda 32 adet plaj yer almaktadır. Bu plajların 14’ü mükemmel kategorisinde yer edinmiştir. Van Gölü’nün plajları, yüzmek için değerlendirilebilir. Bu 14 plaj, yerleşim yerlerinden uzak bir konumda bulunmasından dolayı temiz bir şekilde kalmaktadır. Van Gölü’nün deniz ve okyanuslar gibi büyük dalgalar yerine küçük akıntılara sahip olması, suyunun birçok cilt hastalığı tedavisinde tamamlayıcı unsur olması, sahillerinin kayalık ve çok derin olmaması, suyun sodalı olmasından kaynaklı yosunlaşmanın bulunmaması Van Gölü’nü yüzme için ayrıcalıklı bir konuma koymaktadır.
 
Göl üzerinde botçuluk ve motorlu araçlar ile gezinti de yapılabilmektedir. Motorlu araçlarla göl üzerindeki adalara ulaşım sağlanabilmekte, ayrıca isteğe göre özel turlar da düzenlenebilmektedir.
 
Bir takım sporu olan kürekçilik ise festival ve etkinliklerde gerçekleştirilen bir aktivitedir. Durgun bir suya sahip olan Van Gölü kürekçilik için elverişli bir yapıdadır.
 
Van Gölü üzerinde ve göle bağlı olarak çevresinde yapılabilecek diğer aktiviteler arasında ise sandalla gezinti, kano, yelkencilik, su kayağı, piknik, dağ yürüyüşü (trekking), kamping, manzara seyri, fotoğrafçılık ve kuş gözlemciliği sayılabilir.

Akdamar Adası ve Kilisesi

Akdamar Adası ve Kilisesi

Van gezilecek yerler arasında bulunması gereken en önemli tarihî yapılardan biri Akdamar Adası’nda bulunan Akdamar Kilisesi’dir. Van Gölü’nün en büyük ikinci adası olan Akdamar Adası, Ağtamar ve Ahtamar isimleriyle de anılır. Van’ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan ada eşsiz manzarası ile gelenleri adeta büyülemektedir. Vaspurakan Hanedanlığı’ndan Kral I. Gakik tarafından MS 915 senesinde yaptırılan kilise Orta Çağ Ermeni sanatının en güzel örneklerinden biri sayılmaktadır. 1113 yılında manastıra dönüştürüldükten sonra “Kutsal Haç Kilisesi” adı ile de anılmaya başlanmıştır. Adaya ulaşım için Gevaş ilçesinden kalkan feribotlara binebilirsiniz. Feribot ücreti kişi başı gidiş-dönüş 15 TL olup yolculuk yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Akdamar Adası’na giriş ücreti kişi başı 10 TL’dir. Müzekart’ı olanlar adaya ücretsiz giriş yapabilirler.

Peri Bacaları

Peri Bacaları

Van’ın doğal güzelliklerinden bir diğeri ise halk tarafından “Vanadokya” olarak adlandırılan Peri bacalarıdır. Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyünde bulunan Peri Bacaları Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki Kapadokya’yı aratmayan bir görünüme sahiptir. Volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların rüzgar ve yağmur suları ile aşınması sonucu ortaya çıkan Van Peri bacaları özellikle yaz mevsiminde binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Yaklaşık 17 bin peri bacasının yanı sıra çok sayıda tünel ve mağara bulunan Vanadokya’yı gezerek Van gezinizde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Van’a 120 kilometre uzaklıkta bulunan Peri bacalarına özel aracınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi

Van seyahatiniz yaz aylarına denk geliyorsa görmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer doğa harikası da Muradiye Şelalesi’dir. Van’ın Muradiye ilçesine bağlı Karahan köyü yakınlarında bulunan Muradiye Şelalesi özellikle sıcak aylarda serinlemek isteyenlerin uğrak noktasıdır. İsminin IV. Murat’tan geldiği tahmin edilen şelalenin yüksekliği yaklaşık 50 metredir. Sadece görüntüsü ile değil çevresindeki yemyeşil bitkiler ile de görülmeye değer yerlerden biri olan Muradiye Şelalesi kış aylarında donar. Bu hali ile de büyüleyici bir güzelliğe sahip olan şelale huzurlu birkaç saat geçirmek için de idealdir. Yazın piknik yapmak için sıkça tercih edilen Muradiye Şelalesi kamp yapmak isteyenlerin de ilgi odağı konumundadır.

Şeytan Köprüsü

Şeytan Köprüsü

Muradiye Şelalesi’ni ziyaret ederken hemen yakınında bulunan Şeytan Köprüsü’nü de görmenizi tavsiye ederiz. Bend-i Mahi Çayı’nın üzerine kurulu olan köprü 17 metre yüksekliğindedir ve oldukça dar inşa edilmiştir. Köprünün genişliği 3 metre civarındadır. Hatta rivayete göre çok dar olduğundan dolayı zamanında köprüden geçmek isteyen bir düğün alayının düşerek hayatını kaybetmesi nedeniyle “Şeytan Köprüsü” ismi verilmiştir. Bend-i Mahi Çayı’nın batısında yer alan köylere geçit sağlayan köprü 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Van’ın en önemli tarihi miraslarından biri olan Şeytan Köprüsü üzerinde müthiş doğa manzarasını seyredebilir, huzurlu dakikalar geçirebilir, harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Yedi Kilise

Yedi Kilise

Van’ın değerleri arasında sayılabilecek bir diğer tarihî yapı Yedi Kilise’dir. Erek Dağı’nın eteklerinde Yukarı Bakraçlı köyünde bulunan Ermeni kilisesi Varak Surp Haç Manastırı olarak da bilinmektedir. İki grup halinde beş kilise, kiliseye eklenen Jamatun, çan kulesi ve kütüphaneden oluşmaktadır. Kiliselerden en eski olanı 8. yüzyılda inşa edilen St. Sophia Kilisesi’dir ve şu an sadece apsisi vardır. St. John Kilisesi ise yıkılmış durumdadır. İkinci gruptaki kiliselerin çekirdeği ise 1021 tarihinde inşa edilen Kutsal Meryem Ana Kilisesi’dir. Kubbesi günümüze kadar gelmeyi başaramasa da iç mekanı köşelere yerleştirilmiş odalar oluşturmaktadır.

Van Kedi Evi

Van Kedi Evi

Van’a geldiyseniz bir gözü mavi diğer gözü yeşil olan Van kedilerini görmeden şehirden ayrılmamalısınız. En güzel Van kedilerini görmek isterseniz Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma Merkezi’ne uğramanızı öneririz. Nesli tükenmekte olan Van kedilerini koruma altına alma amacıyla hayata geçirilen Van Kedi Evi’nde birbirinden sevimli kedileri sevme şansı bulabilirsiniz. Erkek ve dişi kedilerin ayrı odalarda tutulduğu evde yeni doğan kediler için de özel bir bakım odası bulunmakta ve hasta olan kediler de bu evde tedavi edilmektedir. Beyaz rengi tüyleri ve her iki gözünün de farklı renge sahip olması ile dünyada da ün yapan Van kedilerini yakından görebileceğiniz Van Kedi Evi’ne 1,5 TL ücret karşılığında girebilirsiniz.

Hüsrev Paşa Camii

Hüsrev Paşa Camii

Van’da uğrayabileceğiniz bir diğer tarihi yer Hüsrev Paşa Camii’dir. Eski Van şehrinin Orta Kapı mahallesinde bulunan Hüsrev Paşa Camii’nin giriş kapısı üzerinde Van Beylerbeyi Köse Hüsrev Paşa tarafından 1567 tarihinde Mimar Sinan’a yaptırıldığı yazılıdır. Medrese, türbe ve imaretten oluşan bir külliye içerisinde yer alan Hüsrev Paşa Camii’nin içerisindeki çinilerin büyük bir bölümü günümüze ulaşamamıştır. Yapının duvarları kesme taş, kubbe ise tuğladan yapılmıştır. Minare ve dış cephede ise iki renkli kesme taş malzemenin kullanıldığı göze çarpmaktadır. Mihrap yüzeyinde de çeşitli süslemeler bulunmaktadır. Kıble duvarının ortasında bulunan mihrap ise oldukça dikkat çekicidir.

Erçek Gölü

Erçek Gölü

Van Gölü’nün 30 kilometre doğusunda bulunan Erçek Gölü eşsiz doğası ile tam bir kuş cennetidir. Türkiye’deki 450 kuş türünün neredeyse yarı Erçek Gölü’nde yaşamını sürdürmektedir. Flamingo, batağan, cılbıt, yaz ördeği gibi yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Erçek Gölü göçmen kuşların da konaklama ve üreme alanlarından biri olması ile önemli bir konuma sahiptir. Van Gölü’nden sonra en büyük göl olma özelliği taşıyan Erçek Gölü kuş gözlemcilerinin de uğrak noktasıdır. Gölün suyu sodalı ve tuzlu olduğu için balık türüne rastlanmaz. Erçek Gölü’nde her sene düzenlenen Flamingo Festivali ile çok sayıda kuş türü ile tanışma şansı bulabilirsiniz.