Van’da Alışveriş

Van gerek tarihî değerleri gerek eşsiz doğası gerekse kültürel zenginliği kadar geleneksel el sanatları ile de öne çıkan şehirlerimizden biridir. Van gezinizden dönerken size seyahatinizi anımsatacak hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Gümüş işlemeciliğinde süsleme sanatı olarak bilinen savat Van’a özgü bir el sanatıdır. Savatı ilk üreten uygarlık da Urartulardır. Urartulardan sonra farklı medeniyetlerden geçerek Van’a ulaşan savat bugün Van’ın önemli el sanatları arasında gelir. Van’a gelen ziyaretçilerin kendilerine ve sevdiklerine aldıkları hediyelik eşyalar arasında savatlı gümüşler ilk sırada bulunmaktadır. Özellikle gümüş üzerine siyah renkli savat çamurunun sürülmesiyle ortaya çıkan bu harika el sanatı Van’da alışveriş yaparken mutlaka gözünüze çarpacaktır.

Ceviz oymacılığı sanatı da Van’da uzun yıllardır süren bir gelenektir. Evinizi süsleyecek birbirinden güzel ceviz takı sandığı, kutu ve tepsiler Van’da sizleri bekliyor. Geçmiş yıllardan günümüze miras kalan el sanatlarından bir diğeri kilimciliktir. Van’da el sanatlarının bu kadar yaygın olmasının bir sebebi de İpek Yolu üzerinde bulunmasıdır. Van kilimlerinin sadece Türkiye’ye değil dünyaya tanıtılması için belediyeler yeni çalışmalara başlamıştır. Kendine özgü motifleri ile beğeni toplayan Van kilimleri dokuması yapılan yöreye göre adlandırılır. Canbezar kilimi, Lüper kilimi, Şehvani kilimi Van’ın en ünlü yöresel kilimlerinden birkaçıdır. Van kilimlerinde genellikle dört temel renk kullanılır. Bunlar siyah, beyaz, lacivert ve kırmızıdır.

Van’da alışveriş merkezleri de halkın uğrak noktaları arasındadır. Van AVM şehrin en büyük alışveriş merkezidir. Giyimden elektroniğe kadar aradığınız birçok şeyi Van AVM’de bulabilirsiniz. Cumhuriyet Caddesi ve Maraş Caddesi üzerinde de alışveriş yapabileceğiniz pek çok mağaza bulunmaktadır. Rus Pazarı da farklı hediyelik eşyalar bulabileceğiniz yerlerden biridir. Satılan malların büyük bir kısmı İran üzerinden getirildiği için fiyatlar oldukça uygundur. Ucuz fiyatlara yemek takımı ve ev eşyalarının yanı sıra şal, elbise gibi otantik giyecekler de bulabilirsiniz. Pazarlık yapmayı ise sakın unutmayın. Van’a gittiğinizde meşhur otlu peynirini almadan dönmeyin. Ayrıca çatak balı ve ceviz de Van seyahatinizden dönerken alabileceğiniz diğer yiyecekler arasındandır.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı