Siirt’te Alışveriş

33791652.jpg

Siirt hem tarihî çarşılara hem de modern alışveriş merkezlerine sahip. Böylelikle hem tarihi yerlerde alışveriş yapabilir ya da alışveriş merkezlerinde büyük mağazaları gezebilirsiniz. Alışveriş merkezlerini gezmek isteyenler için Anderapark, Siirt Park ve Grosmall iyi seçenekler olabilir. Tarihî çarşıları gezmek istenilirse, Şeyhler Çarşısı, Tabbaklar Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ve Helvacılar Çarşısı gezinilebilir.

Siirt’ten dönmeden kendiniz ve sevdikleriniz için alacağınız hatıra ve hediyelik ürünler şüphesiz yöresel ürünler olacaktır. Bunların başında bıttım sabunu gelmektedir. Fıstık ağacının aşılanmamış halinin verdiği bir meyvenin öğütülmesiyle oluşan posanın yağı ile üretilen sabunun birçok faydası bulunmaktadır. Saç dökülmesini engellediği, ciltteki yağ dengesini koruduğu ve sivilceleri engellediği söylenmektedir.

Bir diğer meşhur ürünü yöreye ait olduğu tescillenen Siirt battaniyesi. Siirt’te yetişen küçükbaş hayvanlardan olan tiftik keçisi tüyünden yapılmaktadır. Tiftiğin el emeği ile dokunması sonucu yapılan bu yöresel ürün hediyelik eşyalar satan birçok dükkân da satılmaktadır. “Yok, ben battaniye istemiyorum” derseniz, yine bu şekilde yapılan yelek, çanta gibi ürünlerde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölgede üretilen pekmez helvasını, namı şehrin sınırlarını çoktan aşmış olan Siirt fıstığını, bin bir çiçek özünden yapılan Pervari balını alabilir ve evinize dönünce de yemeye devam edebilirsiniz.