Google+

Arama formu

Kınalıada

Kınalıada’ya gitmek için yaz veya bahar aylarını tercih ederseniz...
Devamı oku
Bostancı, Kadıköy, Kabataş, Karaköy ve Eminönü’nden kalkan motorlar...
Devamı oku
Kınalıada’da konaklayabileceğiniz birkaç pansiyon ve butik otel...
Devamı oku
Oldukça seyrek olarak iskeleden kalkan belediyenin minibüsü dışında...
Devamı oku
Kınalıada yeşil bakımından fakir bir ada olmasına karşın yürüyüş ve...
Devamı oku
Yöresel bir lezzeti bulunmayan Kınalıada’nın sahil kısmında bulunan...
Devamı oku
Ada denilince ilk akla gelen rakı-balık seçeneğiniz haricinde Kınalıada’...
Devamı oku
Kınalıada’da hediyelik eşyalar bakımından pek zengin bir yer değil....
Devamı oku
Adalar Sokak Festivali – (Ağustos/Eylül) Adalar sokak festivali ilk kez...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı (23 Nisan) Emek...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 110 Polis: 155
Devamı oku
Dört büyük ada arasından en küçüğü olan Kınalıada 1,356 kilometre...
Devamı oku
Kınalıada, Marmara Denizi’ndedir ve Prens adaları arasında İstanbul’a...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 2047 / Dil: Türkçe  / Para Birimi: Türk Lirası (TL) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Kınalıada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

612664395a40232133447d33247d3831363334373931.jpg

Dört büyük ada arasından en küçüğü olan Kınalıada 1,356 kilometre karedir. Ada, “Kınalı” adını kum taşı uçurumlarının kızılımrtak renginden almaktadır. Kınalıada, Prens Adaları’nın arasında İstanbul’a en yakın olan adadır. İklimi diğer adalara nazaran daha serttir, maden ve taş bakımından zengin olan toprağı ağaç bakımından fakirdir. Bizans döneminde Bizans surları, 19. yüzyılda ise Haydarpaşa Limanı ve Tophane Rıhtımı inşa edilirken bu adadaki taşlardan da yararlanılmıştır. Bizans döneminde adalara yapılan sürgünlerin bir kısmı bu adaya yapılmıştır ve bu sürgünlerden tarihte en çok yer eden isim Romen Diyojen’dir. Kınalıada’da 1800’lü yılların ortalarından itibaren adaya yerleşmeye başlayan Ermeni nüfusu yoğunluktadır. Adaya 1857 yılında Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi ve Nersesyan Ermeni Mektebi; 1869 senesinde Ortodoks Panayia Kilisesi ve Rum İlkokulu inşa edilmiştir. Farklı kültürden birçok insanın bir arada yaşadığı Kınalıada’daki Türk İlkokulu 1935 yılında eğitime başlamış, Kınalıada Camii ise 1963 yılında ibadete açılmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=BJofGHt1pho

Kınalıada’da Gezilecek Yerler

Kınalıada yeşil bakımından fakir bir ada olmasına karşın yürüyüş ve piknik yapmak için uygundur. Ayrıca Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi ve Hristos Manastırı gibi dini yapıları ve mimarisiyle de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Bu küçük ve sevimli ada da özellikle yaz ve bahar aylarında yürüyüş yapabilir, fotoğraf çekebilir, denize girebilir ve bisiklete binebilirsiniz.

Görülmesi gereken diğer yerler

Sirakyan İkiz Evleri, Rum Ortodoks – Panayia Kilisesi

Ayazma Plajı

Ayazma Koyu’nda bir adet özel bir adet te halk plajı bulunmakta. Aynı zamanda bir beach club olan özel plajda, denize girebileceğiniz plaj kısmının yanında sauna, havuz, bar, jimnastik salonu, restoran gibi hizmetlerden de yararlanabiliyorsunuz. Sahil uzunluğu 90 metre gibi kısa bir mesafe olmasına karşın gün içinde sakin ve nezih zaman geçirebileceğiniz bir yer. Tesis yaz aylarında sabah 08:00 da açılıp 02:00 da kapanıyor. Özel tesisin yanında bulunan halk plajının hizmet ve imkân bakımından orta kalitede olduğunu söyleyebiliriz. Eğer erken saatlerde giderseniz şemsiye ve şezlong bulmakta problem yaşamazsınız.

Hristos Tepesi ve Manastırı

Hristos Tepesi ve Manastırı

Hristos Tepesi’ndeki manastır bölgesi, Bizans döneminden kalma dört sütun başı ve dört kemerli yeraltı sarnıcı da dahil olmak üzere çeşitli tarihi kalıntıların yanında harika bir manzaraya sahiptir. Bu tepeden açık ve güzel bir havada bütün prens adaları ve İstanbul’un sahil şeridini görebilirsiniz. Kaynaklar tarafından doğrulanmamış olsa da bir söylendiğine göre bu manastır antik bir yunan tapınağının kalıntıları üzerine kurulmuştur. Manastır bölgesinin hemen yukarısında bir rum mezarlığı bulunmaktadır. Manastırın yanında ağaç gölgelerinden de yararlanabileceğiniz ve piknik yapabileceğiniz bir alan da var.

Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

1857’de kurulmuş ve Surp Krikor Lusavoriç’e ithaf edilmiştir. Narçiçeği Sokağı’nda bulunan bu kilise, 1988’de yeniden yapılan inşasından sonra günümüzdeki halini almıştır. 1857 yılında İstanbul Ermeni Patriği III. Hagopos Seropyan tarafından ibadete açılmış olan bu ermeni kilisesi, adalarda bulunan ilk ve tek Ermeni Gregoryen kilisesidir. Bu kilisenin duvarlarındaki panolar Ermeni taş oymacılığının güzel örneklerini içermektedir ve bu panolardan biri ünlü Ermeni besteci Gomidas’a adanmıştır. Bu kilisedeki Mihrap perdesi Trabzon’daki Aziz Auxent Ermeni Kilisesi’nden getirilmiştir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kınalıada Nerededir?

Kınalıada, Marmara Denizi’ndedir ve Prens adaları arasında İstanbul’a en yakın olan ada’dır

Kınalıada’ya Ne Zaman Gidilir?

Kınalıada’ya gitmek için yaz veya bahar aylarını tercih ederseniz denizin ve doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Denize girmek, yürüyüş ve piknik yapmak için uygun birçok alanı olan Kınalıada, özellikle yaz aylarında hafta sonları İstanbul’dan gelen günübirlikçiler dolayısıyla oldukça kalabalıktır.

Kınalıada’ya Nasıl Gidilir?

Bostancı, Kadıköy, Kabataş, Karaköy ve Eminönü’nden kalkan motorlar ve vapurlarla Kınalıada’ya ulaşabilirsiniz. Motorlar ve vapurların sefer sıklıkları yaz-kış ve hafta içi-hafta sonu olarak değişmektedir. İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri, Mavi Marmara ve Turyol firmalarının düzenledikleri Kınalıada seferlerini internetten güncel olarak takip edebilirsiniz.

Kınalıada şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kınalıada’da Nerede Kalmalı?

612664395a40232133447d33247d383239323139343337.jpg

Kınalıada’da konaklayabileceğiniz birkaç pansiyon ve butik otel bulunmaktadır.

Kınalıada İçi Ulaşım

Oldukça seyrek olarak iskeleden kalkan belediyenin minibüsü dışında kullanabileceğiniz, fayton da dahil herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmamakta. Bununla beraber 1,356 kilometre karelik yüz ölçümüyle Kınalıada’nın en uzak noktasına 20 dakika gibi kısa bir sürede yürüyebilir ya da bisiklet kiralayabilirsiniz.

Kınalıada Mutfağı

delicious-65238_960_720.jpg

Yöresel bir lezzeti bulunmayan Kınalıada’nın sahil kısmında bulunan restoranlarda genellikle deniz ürünleri olmak üzere çeşitli yemek seçenekleri bulabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Murat Kebap: Murat kebap’ın lezzetinin yıllardır değişmediği bir çok müşterisi tarafından dile getirilir. Özellikle çıtır çıtır lahmacunuyla meşhur olan bu mekan balık yemek gibi bir planınız yoksa doğru bir seçim olacaktır. Adaya gelip sadece lahmacun mu yiyeceğiz diyorsanız kebaplarının da lahmacunundan aşağı kalır bir tarafı yok, bu mekan size bir çok kebap çeşidi de sunmakta. Özellikle hafta sonları bir süre sıra beklemeyi göze almanız gerekebilir çünkü Murat kebap uzun süredir adayı ziyaret eden yerli turistler tarafından bilinen ve sevilen bir mekân olduğu için oldukça kalabalık olabiliyor.

Bahar Pastanesi: Her ne kadar ismi pastane olsa da Bahar pastanesi, kahvaltı ve yemek seçenekleri de sunmakta. Aynı zamanda Bahar pastanesi adanın en keyifli yerlerinden birinde yer alıyor. Ortalama fiyatları olan bu pastane gün içinde yaptığınız bir yürüyüş ardından ya da deniz kenarında dalgaların tadını çıkarmayı bitirdiğiniz bir akşam üstünde çay ve tatlı eşliğinde soluklanıp sohbet edebileceğiniz nezih bir mekan.

Yeşil Roma: Yeşil Roma dondurmacısının özellikle yaz aylarında yapılan ziyaretlerde bir an olsun serinlemenize yardımcı olacağına inanıyoruz. Özellikle meyveli dondurmalarının oldukça lezzetli olduğu ve yerken gerçek meyve parçalarıyla karşılaşabilecek kadar da doğal olduğu söyleniyor. Adaya ayak bastığınız gibi gezinize tatlı bir giriş yaparak başlamak isterseniz Yeşil Roma dondurmacısı motor iskelesinin tam karşısında bulunuyor.

Meydan Sahil Kafe:. Sahilde hemen deniz kenarında bulunan Meydan Sahil Kafe oldukça sakin ve sıradan bir yer. Fiyatları oldukça makul olan bu kafe, vapur beklerken çay, kahve içebileceğiniz, tost yiyebileceğiniz bir yer. Yaz aylarında özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olan bu adada popüler yerlerde yer bulamaz ya da kalabalıktan bunalırsanız diğer mekanlara nazaran daha kolay yer bulabileceğiniz basit bir işletme.

Teos Beach Club: Teos beach club hem denize girebileceğiniz, hem yemek yiyebileceğiniz, hem içki hem de çay, kahve içebileceğiniz bir yer. Çok fazla kalabalığa maruz kalmadan kaliteli zaman geçirebileceğiniz nadir yerlerden biri olan bu mekan hem gün içinde hem de akşamları zaman geçirebilmeniz adına çok yönlü hizmet sunmakta. Harika bir manzara eşliğinde lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir aile işletmesi olan bu mekanın fiyatları ortalamanın biraz üzerinde olsa da, fiyat ve hizmet kalitesi bakımından dengeli olduğu söyleniyor.

Diğer restoranlar: Çınaraltı Kuyu Restoran, Dezire Pastanesi, Taş Meyhanesi Kınalıada Cunda’s Pub/Restoran, 3 Kardeşler Restoran, Meşhur Sarıyer Börekçisi.

Kınalıada Gece Hayatı

Ada denilince ilk akla gelen rakı-balık seçeneğiniz haricinde Kınalıada’da oturabileceğiniz çeşitli kafe ve barlar da bulunmakta. Ayazma Koyu’ndaki Beach Club ya da Çarşı Caddesindeki kafe/barlar oturup bir şeyler içebileceğiniz seçeneklerinizden birkaçı.

Kınalıada Festivaller

Adalar Sokak Festivali – (Ağustos/Eylül) Adalar sokak festivali ilk kez 2015 yılında gerçekleştirilmiştir. Ada sakinleri ve dışarıdan gelen katılımcılar tarafından gönüllülük esasına dayalı ve imece usulü gerçekleştirilmiş bir sivil girişim etkinliğidir. Bu etkinlik Kınalıada ile beraber Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’da da gerçekleştirilmekte, her adada farklı etkinlikler düzenlenmektedir. 2. Adalar Festivali 27-28-29 Ağustos 2016 tarihlerinde gerçekleştirilmiş, Kınalıada’da sadece 27 Ağustos tarihinde etkinlik düzenlenmiştir.

Kınalıada’da Alışveriş

Kınalıada’da hediyelik eşyalar bakımından pek zengin bir yer değil. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz marketler haricinde alışveriş yapabileceğiniz bir yer bulunmamakta.

Kınalıada Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı (23 Nisan)

Emek ve Dayanışma günü (1 Mayıs)

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)

Ramazan Bayramı Arifesi (24 Haziran (yarım gün))

Ramazan Bayramı (25 Haziran - 27 Haziran)

Demokrasi ve Özgürlükler Günü (15 Temmuz)

Zafer Bayramı (30 Ağustos)

Kurban Bayramı Arifesi: (31 Ağustos (yarım gün))

Kurban Bayramı (1 Eylül - 4 Eylül)

Cumhuriyet Bayramı (28 Ekim (yarım gün) - 29 Ekim)

Kınalıada İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155