Google+

Arama formu

Niğde

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Niğde kuzeyde...
Devamı oku
Niğde’ye ülkemizin dört bir yanından kara yolu ile ulaşım...
Devamı oku
İç Anadolu’nun Kapadokya Bölgesi içerisinde yer alan Niğde ören...
Devamı oku
İç Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusunda, Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer...
Devamı oku
Niğde ilinde karasal iklim hâkimdir. Etrafının yüksek dağlarla...
Devamı oku
Geçmiş dönemlerde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Niğde...
Devamı oku
Niğde şehir içi ulaşım halk otobüsleri ve dolmuşlarla sağlanmaktadır...
Devamı oku
Kendine has mutfak kültürü ile öne çıkan Niğde’de yemekler ağırlıklı...
Devamı oku
İç Anadolu Bölgesi’nin tarihî ve doğal güzellikleri ile öne çıkan...
Devamı oku
Niğde tarihî ve doğal güzelliklerinin yanı sıra renkli festivalleri...
Devamı oku
Niğde’ye uğradığınızda şehrin yöresel lezzetlerini deneyebilir ve...
Devamı oku
Zabıta: (0388)232 35 50-140 Polis: 155 Ambulans: 112 Belediye...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 1℃
Mar 5℃
Nis 10℃
May 14℃
Haz 18℃
Tem 21℃
Ağu 21℃
Eyl 17℃
Eki 12℃
Kas 6℃
Ara 2℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 352.727/ İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Niğde Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Niğde Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İç Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusunda, Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Niğde zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Antik adı Nahita ya da Nakita olarak bilinen Niğde’nin geçmişi MÖ 600’lü yıllara dayanmaktadır. HititlerAsurlarFriglerMedlerPerslerRomalılarBizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan Niğde köklü kültürel geçmişi ile öne çıkan şehirlerimizden biridir. Paleolitik Çağ’dan günümüze kesintisiz yerleşim yeri olan Niğde’nin antik tarihine dair bilgilere Bahçeli Köşk HöyüğüAltunhisar Pınarbaşı HöyüğüDivaralı Höyüğü kazılarından ulaşılmıştır. Niğde’de yerleşik yaşamın günümüzden on bin yıl öncesine kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Asur ve Hitit dönemine ait yazılı belgelerde MÖ 1800’lü yıllardan itibaren 1.000 yıl süreyle bölgede Hititlerin hâkim olduğu belirlenmiştir. MÖ 710 yılında Asurluların Hitit egemenliğine son vermesi ile bölge önce Asurlulara sonra Friglere geçmiştir. MS 395 yılında Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca Niğde Bizans yönetimine girmiş, 1071 tarihinde Türklerin Anadolu’ya hâkim olması ile Niğde 1308 yılına dek Selçuklu egemenliğine girmiş, 1470 yılından itibaren Osmanlı Devleti hâkim olmuştur.

 

Tanıtım Videosu:

 

Niğde Gezilecek Yerler

Niğde Gezilecek Yerler

İç Anadolu’nun Kapadokya Bölgesi içerisinde yer alan Niğde ören yerleridoğal güzellikleridağ ve kültür turizmi ile öne çıkan şehirlerimizden biridir. Yılın her mevsiminde ziyaretçilerini ağırlayan Niğde zengin tarihî geçmişi ile birçok tarihî esere ev sahipliği yapmaktadır. Aladağlar Milli Parkı’nda doğanın tadını çıkarabilir, trekking yapabilir ve yeşilin en güzel tonlarını bir arada görebilirsiniz. Niğde, kaplıcaları ile ünlü bir şehirdir. Şifalı sularda sağlık dolu bir tatil geçirebilir, şehrin yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Niğde’ye en az iki gününüzü ayırarak birbirinden lezzetli Niğde yemeklerini tadabilir, şehri doyasıya gezebilirsiniz.

Niğde Nerededir?

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Niğde kuzeyde Kırşehir ve Nevşehir, güneyde Mersin, güneydoğuda Adana, güneybatıda Konya, kuzeybatıda ise Ankara illeri ile komşudur. Kuzey bölümünde Ekecik Dağları, orta kesimde Melendiz - Hasan Dağları, güneyinde Aladağlar ve Bolkar Dağları ile çevrili olan Niğde’de geniş ovalar da bulunmaktadır. Misli Ovası ve Bor Ovası şehirdeki en büyük ovalar arasında yer alırken Karasu Deresi, Çiftehan Çayı, Uluırmak başlıca akarsulardır.

Niğde’ye Ne Zaman Gidilir?

Niğde’ye Ne Zaman Gidilir?

Niğde ilinde karasal iklim hâkimdir. Etrafının yüksek dağlarla çevrili olması ve deniz seviyesinden yüksekliği, kuzeyden gelen soğuk rüzgârlara açık olması nedeniyle şehirde sert iklim özellikleri gözlemlenir. Niğde’nin yazları sıcak ve kurakkışları soğuk ve yağışlı geçer. Kış ayları ağırlıklı olarak kar yağarken bahar aylarında yağışlar yağmur şeklindedir. Ağustos yılın en kurak ayı olurken mayıs ayı en fazla yağışın görüldüğü aydır. 21,3 derece sıcaklık ortalaması ile temmuz en sıcak ay, 0 derece ile ocak en soğuk aydır. Karasal iklim hâkim olduğu için Niğde’de gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı yüksektir. Niğde’yi ziyaret etmek için en uygun mevsim yaz aylarıdır.

Niğde’ye Nasıl Gidilir?

Niğde’ye Nasıl Gidilir?

Niğde’ye ülkemizin dört bir yanından kara yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. İç Anadolu Bölgesi ile birlikte Kuzey ve Batı Anadolu’yu güney ve doğu bölgeleri ile birbirine bağlayan önemli bir kavşak noktasıdır. Niğde İstanbul’a 795 kilometre uzaklıktadır. Özel aracınız ile Niğde’ye gelmek isterseniz yolculuk ortalama 8 saat sürer. Niğde - Ankara arası 346 kilometre olup araçla yaklaşık 4 saatte ulaşmak mümkündür. Kayseri - Niğde arası 130 kilometredir ve araba ile 1 saat 50 dakikalık kısa bir yolculuk sonrası Niğde’ye ulaşılabilir. Adana - Niğde arası 194 kilometre, İzmir - Niğde arası ise 800 kilometredir. Özel araçla gelmek istemeyenler için Türkiye’nin birçok şehrinden Niğde’ye otobüs seferleri mevcuttur. Niğde Aydoğanlar Turizmİnan TurizmIğdırlı TurizmLider Adana Seyahat sık aralıklarla Niğde’ye sefer düzenleyen şehirlerarası otobüs firmaları arasındadır. Kayseri - Adana kara yolu üzerinde yer alan Niğde Otobüs Terminali’nden merkeze ve diğer ilçelere düzenli minibüs seferleri mevcuttur.

Niğde şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Niğde’de Nerede Kalınır?

Niğde’de Nerede Kalınır?

Geçmiş dönemlerde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Niğde kültür turizmi açısından görülmeye değer şehirlerden biridir. Her medeniyetten farklı izler taşıyan Niğde ören yerlericamilerimanastırları ve müzeleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. İç Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Niğde’de konaklamak isteyenler için kent otelleributik oteller ve pansiyonlar yıl boyunca hizmet vermektedir. Eğer Niğde’nin tarihî güzelliklerini yakından görmek ve kültür gezisi yapmak isterseniz Niğde merkezde konaklamanızı tavsiye ederiz. Niğde otellerinin büyük bir kısmı merkezde olmakla birlikte her bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri mevcuttur. Konforlu odaları, merkezi konumu ve eşsiz şehir manzarası ile Honour Hotel Niğde’de konaklayabileceğiniz en iyi otellerden biridir. Oda kahvaltı konseptinde hizmet veren otelin a la carte restoranında birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakabilir, ücretsiz Wi-Fi ve otopark hizmetinden yararlanabilirsiniz. Şehrin kalbinde yer alan Grand Hotel Niğde gezilecek yerlere yakın konumu ile öne çıkmaktadır. Ev konforunda konaklayabileceğiniz otel dört yıldızlıdır. İş ve alışveriş merkezlerinde yürüme mesafesinde yer alan Nahita Hotel Niğde merkezde konaklamak isteyenler için bir diğer alternatiftir.

Niğde pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Niğde Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Niğde Otelleri
En Uygun Fiyatlı Niğde Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Niğde Otelleri

Niğde Şehir İçi Ulaşım

Niğde Şehir İçi Ulaşım

Niğde şehir içi ulaşım halk otobüsleri ve dolmuşlarla sağlanmaktadır. 2014 yılında Niğde otobüslerinde Kentkart uygulamasına geçilmiştir. Hızlı, güvenilir ve kolay ulaşım için Kentkart’ınıza şehrin birçok noktasında bulunan dolum merkezlerinden bakiye yükleyebilir, dilerseniz internetten dolum seçeneğini kullanabilirsiniz. Kentkart mobil uygulamasını cep telefonlarınıza yükleyerek gideceğiniz yere hangi otobüslerin hizmet verdiğini ve otobüs saatlerini de kolayca öğrenebilirsiniz. Kentkart alırsanız ulaşımda indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Niğde Mutfağı

Niğde Mutfağı

Kendine has mutfak kültürü ile öne çıkan Niğde’de yemekler ağırlıklı olarak tarım ürünleri ile yapılır. Sebze yemekleri sofraları süslerken Niğde’ye yolunuz düştüğünde birbirinden lezzetli et yemeklerini de deneyebilirsiniz. Mangır çorbası ve oğma çorbası Niğde’nin geleneksel çorbaları arasında yer alırken arabaşı çorbası yanında özel hamuru ile servis edilir. Kıyma, irmik, köftelik bulgur, yumurta ve maydanoz ile hazırlanan mazaklı köftesi oldukça doyurucu bir yemektir. İnciğin ayva, nohut ve pekmezle pişirilmesi ile damakları şenlendiren ayva boranası Niğde’nin yöresel yemeklerinden bir diğeridir. Kuzu etinin sacda biber ve domatesle buluştuğu Niğde tava mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir. Kuzu eti, yeşilbiber ve soğan ile hazırlanan söğürme bir yiyenin bir kez daha yemek isteyeceği nefis bir yemektir.

Niğde’de Gece Hayatı 

İç Anadolu Bölgesi’nin tarihî ve doğal güzellikleri ile öne çıkan şehri Niğde’de aktif bir gece hayatından söz etmek mümkün değildir. Şehirde yer alan az sayıda eğlence mekânı keyifli vakit geçirmek isteyenleri ağırlamaktadır. Bariyer Cafe&Bar Niğde’de gece hayatı denince akla ilk gelen mekândır. Canlı müzik eşliğinde eğlenceli vakit geçirebileceğiniz mekânda arkadaşlarınızla içki içebilir, sosyalleşebilirsiniz. Nezih Bar Niğde’de eğlenmek için tercih edebileceğiniz bir diğer mekândır. Casablanca Bistro&Pub birbirinden ünlü sanatçıların sahne aldığı Niğde’nin en iyi eğlence mekânlarındandır. Nezih ortamı ile öne çıkan mekânda her gün canlı müzik performansları düzenlenmektedir. Henry Jones arkadaşlarınızla yemek yiyebileceğiniz ve canlı müziğin keyfini çıkarabileceğiniz mekânlar arasındadır. Kahverengi Cafe sevdiklerinizle bir şeyler içip canlı müzik dinleyebileceğiniz Niğde’nin eğlence mekânlarındandır. Daha sakin bir akşam geçirmek isterseniz Beyaz Piyano Cafe’de kahve molası verebilir, arkadaşlarınızla keyifle sohbet edebilirsiniz.

Niğde’deki Festivaller

Niğde’deki Festivaller

Niğde tarihî ve doğal güzelliklerinin yanı sıra renkli festivalleri ile öne çıkan şehirlerimizden biridir. Niğde gezinizi planlamadan önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atarsanız hem farklı deneyimler edinebilir hem de seyahatiniz daha keyifli hale getirebilirsiniz. Niğde’de düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Darboğaz Kiraz Festivali

Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Darboğaz köyünde geleneksel olarak temmuz ayında düzenlenen Darboğaz Kiraz Festivali birbirinden renkli görüntülere sahne olmaktadır. En iyi kiraz yetiştiricilerinin belirlenip ödüllerin dağıtıldığı festivalde tadına doyulmaz kirazların tadına bakabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Niğde’de Alışveriş

Niğde’de Alışveriş

Niğde’ye uğradığınızda şehrin yöresel lezzetlerini deneyebilir ve sevdiklerinize satın alabilirsiniz. Niğde balı ve pekmezi oldukça meşhurdur. Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan bal ve pekmezi yöresel ürünler satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Niğde elması kendine has tadı ve aroması ile oldukça lezzetlidir. Ülkemizde elma yetiştiriciliğinde ilk sıralarda yer alan Niğde özellikle misket elması ile öne çıkmaktadır. İnce kabuklu ve kokulu misket elmasının en tazesini semt pazarlarından satın alabilirsiniz. Özbeldeİlhanlı ve Selçuk mahallelerinde kurulan kapalı semt pazarlarına uğramanızı ve doğal ürünleri yakından incelemenizi tavsiye ederiz. Niğde’nin Darboğaz ilçesinde yetiştirilen Napolyon kirazı da oldukça lezzetlidir. Yaz aylarında Niğde’yi ziyaret ederseniz tadına doyum olmayan kirazların tadına bakabilir, sevdiklerinize götürebilirsiniz. Niğde’de özellikle ramazan aylarında tok tuttuğu için sıkça tüketilen tahinli ekmek şehrin yöresel lezzetleri arasındadır. Çay saatlerinin en iyi eşlikçisi olan tahinli ekmeği Niğde fırınlarından satın alabilirsiniz. Ülkemizde üretilen en eski gazlı içeceklerden biri olan Niğde gazozu frambuaz aroması ile hafif içimlidir. Özellikle yaz aylarında ferahlatıcı içeceklerden biri olan Niğde gazozundan almayı unutmayın.

Niğde İçin Faydalı Bilgiler

Zabıta: (0388)232 35 50-140

Polis: 155

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0 388 232 35 50

Emniyet Müdürlüğü: (0388) 232 40 00