Google+

Niğde

Niğde - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon18℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon2℃
Nüfus: 346.114 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TL) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Nigde,_Turkey_2009-10-16-minamie-3.jpg

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve eski adı Nahita ya da Nakita olduğu düşünülen Niğde, yaklaşık olarak 10.000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Asurlulardan Hititlere, Firiglerden Perslere, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi devletlerin hâkimiyetine girmiştir. Bu tarihi ve kültürel sentez sonucunda günümüze kadar korunabilmeyi başarmış turizm kentlerinden biridir.

Termal kaynakları, ören yerleri, zengin tarihi dokusu, doğal güzellikleri, dağ ve kış turizm olanakları kenti turizm merkezi yapan önemli özellikleridir. Şehrin ekonomik gelirinin çoğunluğunu tarım ve hayvancılık oluşturur. Özellikle elma ve patates üretimi önde gelir. Niğde Merkez Organize Sanayi, Bor Deri Organize Sanayi, halı fabrikası ve diğer küçük sanayi kolları Niğde halkı için önemli istihdam alanlarıdır. Geleneksel el sanatları konusunda da öne çıkan Niğde’de dokunan halılar dünyanın birçok ülkesinde alıcı bulmaktadır.

10.000 yıllık geçmişe sahip olan Niğde’de tarihi ve kültürel yapılar, kale ve kuleler, termal ve SPA merkezleri, milli parklar ve korunan alanlar, müzeler, ören yerleri turizm açısından çeşitli olanaklar yaratır.

Gezilmesi Gereken Diğer Yerler: Sungurbey Cami, Afife Hanım Cami, Sır Ali Cami, Rahmaniye Cami, Cullaz Mescidi, Kıble Mescidi, Şah Mescidi, Darü’z-zikr Mescidi, Kıble Mescidi, Hüdavent Hatun Türbesi, Gündoğdu Türbesi, Şeref Ali Türbesi, Şah Süleyman Türbesi, Gülbaba Türbesi, Aladağlar Milli Parkı.

Alaaddin Cami

10615 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Alaaddin Cami

1223 yılında Niğde sancak beyi Ziynettin Beşare tarafından yaptırılmıştır. 09.30-11.00 saatleri arasında güneş ışıklarının bıraktığı gölge, ‘Taçlı Kadın Başı’nı ortaya çıkarmaktadır. Efsaneye göre usta aşık olduğu ve evlenemeyeceğini bildiği sancak beyinin kızına duyduğu aşkı yaşatmak için kadını kapı süslemesindeki taşa resmetmiştir.

-

Niğde lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Grand Hotel Nigde, Hotel Şahiner. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Niğde aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kesikbaş (Şems-i Tebrizi) Türbesi

3715 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kesikbaş (Şems-i Tebrizi) Türbesi

Niğde’nin Eskisaray Mahallesi’nde bulunan türbe, oldukça sade inşa edildiğinden süslemeler görülmemektedir. Türbe hakkında birçok söylenti vardır. En kuvvetlisi burada yatan kişinin Şems-i Tebrizi olduğudur. ‘Mevlana’ adlı eserde Mehmet Önder “Niğde’deki Kesik baş Türbesi de Şems’e mal edilir” diyerek inanışı kuvvetlendirmiştir.

-

Eskiciler Mescidi

1215 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Eskiciler Mescidi

Burhan mahallesinde yer alan bu mescidi yaptıran Hacı Mahmut’tur. Ahşap tavanlı ve direkli camiler grubundadır. Mescidin dışının oldukça sade olmasına karşın içinde zengin bezemeler göz alır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Niğde İç Anadolu’nun Orta Kızılırmak kesiminde Kapadokya bölgesinde yer alır. Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Adana, Mersin ve Konya illeriyle çevrilidir.

Geolocation

Niğde geneline hâkim olan sert karasal iklim dolayısıyla yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Kışları dağ ve kış turizmi, yazları kültür turizmi ve her mevsim termal suların bolluğundan kaynaklı sağlık turizmi için uygun bir lokasyondur.

Niğde’ye ülkenin her yerinden karayolu ile ulaşım mümkündür. Demiryolu ile ulaşım Kayseri-Niğde-Adana üzerinden sağlanmaktadır. Niğde Garı’ndan Erciyes Ekspresi ile Kayseri ve Adana’ya, Çukurova Ekspresi ile Kayseri, Ankara, Adana’ya ulaşım mümkündür. Havayolu ile seyahat etmek isteyenler ise ulaşım için Niğde’ye 130 kilometre uzaklıktaki Kayseri Havalimanını kullanabilir.

Niğde’ye bağlı merkezle beraber 6 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Çiftlik, Merkez, Çamardı, Altunhisar, Bor ve Ulukışla’dır. Tatilinizin amacına göre (kültür, sağlık, kış turizmi) kalacağınız ilçe değişmektedir. Kış turizmi için Demirkazık, Bolkar Dağları eteklerinde konaklayabilirsiniz. Çiftehan kasabası sağlık turizmi için merkezdir. Kaplıcaları, termalleri ile 5 yıldızlı oteller mevcuttur. Kültür turizmi için Niğde Merkez olmak üzere çevre ilçelerde de tarihi cami, kilise ve şapeller bulunmaktadır. Burada da konuk evleri, yıldızlı oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır.

Niğde onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Niğde Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Niğde Otelleri

En Uygun Fiyatlı Niğde Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Niğde Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Niğde Otelleri

Niğde’de şehir içi ulaşım halk otobüsleri, dolmuş ve taksi ile sağlanmaktadır.

455009886849.jpg

Niğde’nin bulunduğu coğrafi konum bakımından yemekleri çoğunlukla tarım ürünleriyle yapılır. Kış için kabak, biber gibi sebzeleri kuruturlar. Kışlık ekmek yapımı gelenek haline gelmiştir. Rumeli göçmenlerinin getirdiği tepsi ekmeği ve kapama yemekleri de sık yapılan yemekler arasındadır. Köfte, pirinçli elma dolması, ayva boranası, işkembe dolması, Niğde kuzu söğürme, Niğde tavası, ekşili pırasa çorbası, papara, soğan yahnisi, bamya, çılbır, tirit, söğürme yöreye özgü tatlardan sadece birkaçı.

Popüler restoranlar

Sofram: Lezzetli et yemeklerini tadabileceğiniz bir mekândır.

Şehir lokantası: Eski belediye karşısında merkezi bir yerde bulunan lokanta özellikle sakatat sevenler için sabahın erken saatlerinde gidilmesi tavsiye edilen bir mekândır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Niğde’de bir gece hayatının varlığından söz etmek kolay değildir. Ancak bazı otellerin lobi ya da barlarında canlı müzik yapılmaktadır.

TKC_8575.JPG

· Darboğaz Kiraz Festivali (9-12 Temmuz / Darboğaz) Türkiye’nin son turfanda kirazının Ulukışla ilçesine bağlı Darboğaz’da yetişmesi nedeniyle bölgenin kirazları çok önemli hale gelmiştir.

· Tyana Kültür Festivali (27-28 Temmuz / Bor) Yörenin Tarihi,Kültürel değerlerini tanıtmak ve bölgedeki antik Tyana kentine dikkat çekmek amacıyla düzenlenir.

· Kayırlı Sılayı Rahim Ayran Şöleni (Ağustos 4. haftası / Kayırlı)

· Melendiz Yayla Şenliği (Ağustos 3. haftası / Çiftlik)

· Ulukışla Üzüm ve Kültür Festivali (Eylül 4. haftası / Ulukışla)

· Çömlekçi Çömlekçilik Festivali (Ağustos / Çömlekçi)

· Nevruz Bayramı (21 Mart / Niğde Merkez)

Niğde özgün el dokuma halılarıyla dünyaca tanınan bir şehirdir. Ayrıca palancılık (semercilik), çancılık, keçecilik, bıçakçılık, bu bölgede sürdürülen geleneksel el sanatları arasındadır. Bölgenin iklim koşulları bal ve pekmez yapımına elverişlidir. Aynı zamanda hasır sedir, el dokuma kilim gibi yöreye özgü ürünleri de alabilirsiniz.

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0388 232 35 50