Niğde’deki Festivaller

cherries-1433525_960_720.jpg

Niğde tarihî ve doğal güzelliklerinin yanı sıra renkli festivalleri ile öne çıkan şehirlerimizden biridir. Niğde gezinizi planlamadan önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atarsanız hem farklı deneyimler edinebilir hem de seyahatiniz daha keyifli hale getirebilirsiniz. Niğde’de düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Darboğaz Kiraz Festivali

Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Darboğaz köyünde geleneksel olarak temmuz ayında düzenlenen Darboğaz Kiraz Festivali birbirinden renkli görüntülere sahne olmaktadır. En iyi kiraz yetiştiricilerinin belirlenip ödüllerin dağıtıldığı festivalde tadına doyulmaz kirazların tadına bakabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Cadı Çayı Kültürel ve Yöresel Yayla Şenliği

Haziran ayında Niğde’nin Azatlı kasabasında düzenlenen Cadı Çayı Kültürel ve Yöresel Yayla Şenliği’nde unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetler tanıtılıp, yöre kültürünün yeni nesillere aktarılması amaçlanmaktadır. Yöresel oyunlar ve yarışmalarla devam eden şenlikte yerel halkla kaynaşabilir, Niğde kültürünü yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Tyana Kültür ve Turizm Festivali

Her yıl temmuz ayında Niğde’nin Bor ilçesinde gerçekleştirilen Tyana Kültür ve Turizm Festivali’nde bölgedeki Tyana Antik Kenti’nin tanıtımı amaçlanmaktadır. Yörenin tarihî ve kültürel değerlerinin vurgulandığı festival çeşitli gösteriler ile oldukça eğlenceli geçmektedir.

Sıla-i Rahim ve Ayran Şöleni

Ağustosun son haftasında Niğde’nin Kayırlı kasabasında geleneksel olarak düzenlenen Sıla-i Rahim ve Ayran Şöleni’nde yöresel oyunlar ve gösteriler eşliğinde eğlenebilirsiniz. Şölen üç gün boyunca devam etmektedir.

Not: Her festivalin tarihi kendi sitesinden yolculuk öncesi teyit edilmelidir.