Berlin Katedrali (Berliner Dom)

Berlin’in görkemli sembollerinden Berlin Katedrali (Berliner Dom), 1700’lü yıllarda barok stilinde tasarlanmış, 1822 yılında yeniden modellenmiş ve 1894’te II. Wilhelm’in yıkılarak yeniden yapılmasını emretmesiyle neo-barok tarzda tasarlanarak 1905 yılında inşa edilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda büyük hasar gören yapı, 1981 yılında restore edilmiştir. Katedral bugünkü halini alana dek barok, neo-klasik ve neo-barok tarzlarında tasarlanmıştır.

Bu etkileyici yapının içindeki merdivenlerden en tepeye çıkıldığında panoramik Berlin manzarası görülmektedir. Bunun için 270 basamak çıkarak toplamda 114 metrelik bir yüksekliğe tırmanmalısınız ama kubbede sizleri nefes kesici bir Berlin manzarasının beklediğinden emin olabilirsiniz.  

Protestanlık mezhebinin şehirdeki en önemli merkezi olan katedral, ayrıca uzun dönem Prusya ve sonrasında Alman İmparatorluğu hükümdarlığı yapan Hohenzollern hanedanlığının saray kilisesi olarak kullanıldığı için önemlidir. Berlin’in en gösterişli yapılarından olan katedralde zaman zaman konserler de düzenlenmektedir. 1900’lerin başında piyano yapımcısı Wilhelm Sauer tarafından yapılan kilise orgunun da hayranları vardır.

Katedralin önündeki geniş çimlerde vakit geçirmekse hem Berlinlilerin hem de turistlerin çokça tercih ettiği bir aktivite. Burada çimlere uzanıp sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebilir, etkileyici Berliner Dom’u seyre dalabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri: Her gün açık olan katedrali 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Katedralin bilet fiyatı ise 15 Euro’dur.

Adres: Am Lustgarten, 10178 Berlin

Yol Tarifi: Am Lustgarten Caddesi’nde yer alan Berlin Katedrali’ne şehir merkezinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: DDR Müzesi, Eski Saray Müzesi