Berlin Katedrali’nin karşısında, Spree Nehri kıyısında yer alan DDR Museum, farklı konseptiyle Berlin gezinizde girmeniz gereken yerlerden biridir. DDR’nin anlamı Demokratik Almanya Cumhuriyeti’dir. 2006 yılında Genschichte zum Anfassen yani ‘Dokunulabilir Tarih’ mottosuyla ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Bu sloganın manası elbette çok büyük. Nazi döneminde büyük baskı ve korku altında yaşayan, her şeyin üstünü kapatıldığı, müthiş bir güvensizlik ortamından sonra Almanlar, o dönemi en şeffaf ve erişilebilir haliyle insanlara sunmaya büyük önem verdiler.

Müzenin iç detaylarına geçmeden Doğu Almanya Cumhuriyeti hakkında kısaca bilgi verelim. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1949 yılında SSBC denetiminde kurulan Doğu Almanya, duvarın yıkıldığı 1990 yılına dek varlığını sürdürdü.

Müzede Demokratik Almanya Cumhuriyeti dönemindeki günlük yaşam ve kültürel faaliyetler yansıtılmaktadır. Müzede ‘Yokluk Ekonomisi’, ‘Eğitim’, ‘Gençlik Kültürü’, ‘Boş Zamanı Değerlendirme’ gibi 27 konu başlıklarıyla ilgili sergiler yer almaktadır. Etkileşimli bir müze olan DDR Museum’da isterseniz Doğu Almanya üretimi olan Trabant marka otomobilin direksiyonuna geçebilir ya da DDR’nin haber yayınlarını izleyebilirsiniz. Bu arada ilginç bir bilgi; Trabant otomobiller dünyada geri dönüşümle üretilmiş ilk otomobillerdir. Trabant uydu anlamına gelmektedir ve bu ismin kaynağı Rusların ünlü uzay aracı Sputnik’tir. Trabant halk arasında Trabi adıyla anılıyordu ve çok önemli bir statü sembolüydü. Zira komünist rejimin hüküm sürdüğü Doğu Almanya’da araba sahibi olmak çok da kolay bir şey değildi.

Müzenin tasarımında ziyaretçilerin o günlerin günlük yaşamına dair en basit detayı bile deneyimleme, yaşam alışkanlıkları hakkında fikir edinmesine özen gösterilmiş. İlginç bir ayrıntı DDR Müzesi hazırlanırken Berlin halkından evlerinde o dönemlerden kalma eşyaları getirmeleri istenmiş, böylece ortaya sahici bir müze çıkmış. Doğu Almanya’yı merak edenlerin büyük ölçüde görmek isteyeceği her şey büyük ölçüde ulaşabileceği, dahası interaktif oyunlarla sanki o günlerde yaşıyormuş gibi hissedeceği eğlenceli ve bilgilendirici bir ortama sahip olan müzede langırt masaları bile bulunuyor ve oynamak serbest.

Ziyaret Bilgileri: Tüm yıl boyunca her gün açık olan müzeyi Cumartesi günleri 10.00-22.00, diğer günlerde ise 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Bilet fiyatı ise online alırsanız 8.50 Euro, gişede ise 9.80 Euro’dur.

Adres: Karl-Liebknecht-Str. 1, 10178 Berlin

Yol Tarifi: DDR Müzesi’ne100, 200, 248, M48 numaralı otobüslerle veya M4, M5, M6 tramvay hatlarıyla gidebilirsiniz.

Yakın Yerler: Berliner Dom,Lustgarten, Altes Museum