Google+

Arama formu

Selçuk

Yangın: 110 Polis: 155 Selçuk Belediyesi: 0232 892 69 25
Devamı oku
Selçuk’ta her cumartesi günü kurulan semt pazarında taze meyve-...
Devamı oku
Eski adıyla Ayasuluk, 1304 yılında Aydınoğulları Beyliği’nin, 1426...
Devamı oku
MÖ 6000 yıllarına dayanan bir tarihi olan Selçuk, Paganizm,...
Devamı oku
Selçuk coğrafi konumu itibarı ile Akdeniz iklimi etkisi altındadır....
Devamı oku
Selçuk'ta konuklama tesisleri ilk zamanlarda ev pansiyonculuğu...
Devamı oku
Selçuk'ta şehir içi ulaşımda kullanılan otobüsler 2017'de devreye...
Devamı oku
Selçuk’ta zeytinyağlı, sebze yemeği, ot kavurması, salata gibi klasik...
Devamı oku
Gümüldür, Özdere, Seferihisar ve Kuşadası gibi tatil beldelerine yakın...
Devamı oku
İzmir il sınırları içinde bulunan Selçuk, Ege Bölgesi’nin batısında ve...
Devamı oku
Selçuk’a havayolu, karayolu ya da demiryolu ile ulaşım mümkündür. En...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8℃
Şub 9℃
Mar 11℃
Nis 14℃
May 18℃
Haz 22℃
Tem 24℃
Ağu 24℃
Eyl 21℃
Eki 17℃
Kas 13℃
Ara 9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 35.281 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Selçuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

fft107_mf5475289.Jpeg

Eski adıyla Ayasuluk, 1304 yılında Aydınoğulları Beyliği’nin, 1426 yılında ise Osmanlı Devleti’nin hâkimiyeti altına girmiştir. 1914 yılında ise adı Selçuk olarak değiştirilmiştir. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Akıncılar adı ile Kuşadası'na bağlı bir bucak olan Selçuk, 1957’de ise İzmir’e bağlı bir ilçe oldu.

Selçuk, Küçük Menderes Nehri’nin alüvyonlarının limanı doldurmasından çok önce, doğu ile batıyı birbirine bağlayan kara ve deniz yolları üzerindeki önemli bir liman kenti idi. Anadolu’nun batı ucundaki en büyük ve en işlek limana sahip olması sayesinde, verimli toprakları üzerinde hüküm süren parlak uygarlıkların en önemli şehirlerinden oldu hep.

MÖ 6000 yıllarına dek uzanan geçmişi, kültür turizminin en önemli merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti, farklı dönemlere ve inançlara ait onlarca tarihî eseri ve doğası ile sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlayan Selçuk, sahip olduğu bu değerlerle günümüzde de önemini koruyor. Günümüzde Selçuk’un ekonomisi sırasıyla turizm, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Pamuk, zeytin, üzüm, şeftali, nar ve narenciye başlıca gelir kaynaklarıdır.

Selçuk’ta Gezilecek Yerler

Selçuk’ta Gezilecek Yerler

MÖ 6000 yıllarına dayanan bir tarihi olan Selçuk, Paganizm, Hıristiyanlık ve İslamiyet inançlarının dünyaya yayıldığı bir merkez olmasının da etkisiyle, çok önemli tarihî kalıntılara sahiptir. Arkeolojik değerlerinin kapladığı alanla dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olarak bilinen Selçuk’ta gezilecek yerleri sizler için derledik.

Selçuk Nerededir?

İzmir il sınırları içinde bulunan Selçuk, Ege Bölgesi’nin batısında ve İzmir’in güneyinde yer alır. Kuzeyde Torbalı, güneyde Germencik, doğuda Tire ve güneybatıda Kuşadası ilçeleri ile komşudur. Batısında Ege Denizi, kuzeybatısında ise Menderes Nehri bulunur. Denize uzaklığı 8 kilometre, denizden yüksekliği ise 16 metredir.

Selçuk’a Ne Zaman Gidilir?

selcuk1.jpg

Selçuk coğrafi konumu itibarı ile Akdeniz iklimi etkisi altındadır. 295 kilometrekarelik yüzölçümünün neredeyse yarısı ormanlarla kaplıdır. Küçük Menderes Irmağı’nın taşıdığı alüvyonlarla oluşan delta ovasının etrafında küçük göller yer alır. Doğuda yüksekliği fazla olmayan Maden, Kayser ve Sarıkaya dağları, güneyde ise Meryem Ana Kilisesi’nin bulunduğu Bülbül Dağı ile çevrilidir.

Selçuk’ta yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Kar yağışı görülmez. En yüksek sıcaklık ortalama 25 derece ile temmuz ayında, en düşük sıcaklık ise ortalama 9 derece ile ocak ayında görülür. Yumuşak iklim yılın 8-10 ayı doğa ve su sporları yapılmasına olanak verir.

Selçuk ve yakın çevresindeki turistik beldelerde deniz ve güneşten faydalanmak için ilçeyi yaz aylarında ziyaret etmenizi öneririz. Yalnızca kültür gezisi yapacaklar, sıcakların bastırmadığı bahar aylarını da tercih edebilirler.

Selçuk’a Nasıl Gidilir?

selcuk4.jpg

Selçuk’a havayolu, karayolu ya da demiryolu ile ulaşım mümkündür. En yakın havalimanı 60 kilometre uzaklıktaki İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Buradan araç kiralayarak ya da otogara giderek otobüsle Selçuk’a ulaşılabilir. Otobüsle gidecekler için İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Selçuk seferi bulunmaktadır.

Özel araçları ile seyahat edecekler, bulundukları noktadan en yakın karayoluna bağlanarak Selçuk’a ulaşabilirler. İzmir yönünden geleceklere, İzmir-Aydın otoyolunu kullanmalarını ve Kuşadası tabelalarını takip etmelerini öneririz. Demiryolu seçeneğini tercih edecekler, İzmir’deki Basmane Garı’ndan kalkan ve Aydın’a giden trenlerle bir buçuk saatte Selçuk’a ulaşabilirler.

Selçuk şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Selçuk’ta Nerede Kalmalı?

Selçuk'ta konuklama tesisleri ilk zamanlarda ev pansiyonculuğu şeklinde gelişme göstermiştir. Bu durum son yıllarda değişmiş, konaklama tesisleri açısından bölge çok gelişme kaydetmiştir.  Selçuk’un merkezinde, belde ve köylerinde 2, 3, 4 ya da 5 yıldızlı pek çok lüks otel, butik otel, pansiyon ve konuk evi mevcuttur. Tesislerin çoğu Selçuk’un merkezinde ve Şirince’de yer alır. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik gösterir.

Selçuk'un merkezine yakın oteller yerine biraz daha farklı yerlerdeki otelleri de tercih edilebilirsiniz. Şirince bu anlamda tercih edebileceğiniz küçük bir beldedir. Burada bulunan otel ve pansiyonlarda konaklayarak Selçuk bölgesinin doğal manzarasını keşfedebilirsiniz.

Örneğin dağ manzaralı odalarıyla bilinen Şirince Taş Konak Oteli kendinizi güvenli ve huzurlu hissedebileceğiniz bir yer. Selçuk'ta tercih edebileceğiniz diğer bir otel ise, Selçuk tren istasyonuna 6-8 dakika yürüme mesafesinde bulunan Rilican Best View Otel'dir. Tarihî yapı Artemis Tapınağı'na 6-8 dakika yüreme mesafesinde bulunan Amazon Petite Palace adlı otelde de kalabilirsiniz. Bu otelden Efes Antik Kenti'ne minibüsle ulaşımın mümkün olması da bir diğer tercih sebebi olabilir. Enfes bir manzara sunan Ayasoluk Hotel ise antik yapılara olan konumu sebebi ile en çok tercih edilen tesislerden biridir. 

Selçuk Şehir İçi Ulaşım

Selçuk'ta şehir içi ulaşımda kullanılan otobüsler 2017'de devreye girmiştir. 2017 yılı sonuna kadar da şehir içi ulaşım tam ve öğrenci ücretleri 1 TL olarak belirlenmiştir. Otobüs seferleri sabah saat 07.00'de Efes Meslek Yüksekokulu önünden başlıyor. Saat 08.00' e kadar 20 dakikada bir, 08.00'den sonra akşam saat 19.00'a kadar ilçe garajından yarım saatte bir karşılıklı olarak 18 araç şehir içinde hizmet vermektedir. Şehir içi ulaşımı daha kolay sağlamak için İzmir'den araba kiralayabilirsiniz. 

Selçuk Mutfağı

sutlu-balik.jpg

Selçuk’ta zeytinyağlı, sebze yemeği, ot kavurması, salata gibi klasik Ege tatlarının yanı sıra sütlü balık, sardalya buğulaması, midye dolma, midye tava gibi balık ve deniz ürünleriyle yapılan yemekler de yaygındır. Çeşitli et yemekleri ve kebapların arasından öne çıkan en ünlü yemek ise, yol üzerinde veya Selçuk’un merkezinde tadabileceğiniz çöp şiştir.

Popüler restoranlar

Sultan Han Restoran: Selçuk’un Şirince Köyü’nün meydanında bulunan Sultan Han Restoran, lezzetli kebapları ve mezeleri ile bölgenin en iyi restoranlarında biri olarak biliniyor. Şirince Sultan Kebabı’nı mutlaka deneyin.

Bizim Ev Hanımeli Restoran: Selçuk’un çıkışında, Şirince yolu üzerindeki bu restoran yemyeşil bahçesi ve leziz ev yemekleri ile ünlüdür. Çöp şiş, patlıcan musakka ve sarma favoriler arasındadır.

Yedi Bilgeler Restoran: Gökçealan Köyü’nde bulunan Yedi Bilgeler Şaraphane Oteli’nin restoranı, 100 yıllık zeytin ağaçlarının, üzüm bağlarının, lavanta bahçelerinin ve yemyeşil bir vadinin ortasında yer alıyor. Yemekler ise, ambiyans ve şaraplar kadar başarılıdır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Selçuk Gece Hayatı

Gümüldür, Özdere, Seferihisar ve Kuşadası gibi tatil beldelerine yakın olması sayesinde, Selçuk ve çevresinde şarap evi, türkü bar, kafe/bar, club gibi pek çok eğlence alternatifi mevcuttur. Selçuk ilçesinde Cafe Carpouza, St. John Cafe Shop, Keyf In Cafe, Anton Cafe Restaurant, Le Jardin Cafe&Restaurant gibi keyifli vakit geçirebileceğiniz kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Selçuk'taki gece hayatının başlangıcı yörenin birbirinden güzel şaraplarını tadacağınız şarap evlerinde başlar. Çirkince, Kırkınca, Kavala ve Artemis Şarap Evleri Selçuk'ta mutlaka görülmesi gereken yerler. Bu şarap evlerinde simetra şarabı,karadut şarabı,Ayasuluk şarapları ve sıcak şarap denenmeli. Selçuk çevresinde birbirinden güzel butik şaraphaneler mevcuttur. Burgaz Köyü civarındaki Yedi Bilgeler Şaraphanesi'nde bağbozumu döneminde yörenin en güzel şaraplarını tadabilirsiniz. 

Selçuk’ta Alışveriş

Selçuk’ta her cumartesi günü kurulan semt pazarında taze meyve-sebzeden antika eşyalara kadar pek çok şey bulabilirsiniz. İlçe merkezinde ve yakın çevrede bulunan mağazalardan halı, kilim, deri, seramik ürünler, el yapımı gümüş takılar alınabilir. Efes civarındaki dükkânlarda ise Meryem Ana ve antik kent figürlü çeşitli objeler vardır. Şirince’ye uğrarsanız sabun ve şarap almayı unutmayın. Ayrıca yörenin en güzel meyvelerinden yapılan reçellerden bir kavanoz alarak sevdiklerinize hem organik hem tatlı bir armağan verebilirsiniz.

Selçuk İçin Faydalı Bilgiler 

Yangın: 110

Polis: 155

Selçuk Belediyesi: 0232 892 69 25