Google+

Selçuk

Selçuk - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon8℃
 • Şubweather-icon9℃
 • Marweather-icon11℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon24℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon13℃
 • Araweather-icon9℃
Nüfus: 35.281 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

fft107_mf5475289.Jpeg

Eski adıyla Ayasuluk, 1304 yılında Aydınoğulları Beyliği’nin, 1426 yılında ise Osmanlı Devleti’nin hâkimiyeti altına girmiştir. 1914 yılında ise adı Selçuk olarak değiştirildi. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Akıncılar adı ile Kuşadası ilçesine bağlı bir bucak olan Selçuk, 1957’de ise İzmir’e bağlı bir ilçe oldu.

Selçuk, Küçük Menderes Nehri’nin alüvyonlarının limanı doldurmasından çok önce, doğu ile batıyı birbirine bağlayan kara ve deniz yolları üzerindeki önemli bir liman kenti idi. Anadolu’nun batı ucundaki en büyük ve en işlek limana sahip olması sayesinde, verimli toprakları üzerinde hüküm süren parlak uygarlıkların en önemli şehirlerinden oldu hep.

M.Ö. 6000 yıllarına dek uzanan geçmişi, kültür turizminin en önemli merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti, farklı dönemlere ve inançlara ait onlarca tarihi eseri ve doğası ile sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlayan Selçuk, sahip olduğu bu değerlerle günümüzde de önemini koruyor. Selçuk’un ekonomisi sırasıyla turizm, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Pamuk, zeytin, üzüm, şeftali, nar ve narenciye başlıca gelir kaynaklarıdır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

M.Ö. 6000 yıllarına dayanan bir tarihi olan Selçuk, Paganizm, Hıristiyanlık ve İslamiyet inançlarının dünyaya yayıldığı bir merkez olmasının da etkisiyle, çok önemli tarihi kalıntılara sahiptir. Arkeolojik değerlerinin kapladığı alanla dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olarak bilinen Selçuk’ta gezilecek yerleri sizler için derledik.

Meryem Ana Evi

Meryem Ana’nın hayatını anlatan kitapta geçen bilgilerin ışığında, Meryem Ana Evi olarak bilinen Panaya Kapulu’daki ev, uzun araştırmalar sonucu Efes’te bulunmuştur. İsa’nın ölümünden sonra, Meryem Ana’nın St. Jean ile birlikte Efes’e geldiği ve son yıllarını burada geçirdiği söylenmektedir. Kubbeli küçük bir kilise olan bu yapı, restore edilerek bugünkü halini almıştır.

St. John Kilisesi

Bizans Dönemi’ne ait eserlerden biri olan St. John Kilisesi, Selçuk Kalesi’nin bulunduğu tepenin güney eteğinde kurulmuştur. İsa’nın 12 havarisinden biri olan ve Aziz Johanna olarak da bilinen St. John buraya gömülmüştür. Artemis Tapınağı’ndan sonra Efes’te inşa edilmiş olan en büyük ikinci dini yapı olan St. John Kilisesi Ortaçağ’da Hıristiyanların haç kilisesi haline gelmiştir. Bina 6 kubbeli ve haç planlıdır.

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Panayır Dağı’nın eteğindeki Yedi Uyuyanlar Mağarası, Roma’da İmparator Decius’un hüküm sürdüğü yıllarda yaşamış 7 Hıristiyan gencin, kurban sunma ritüelinden kaçarak saklandığı yer olarak bilinir. Rivayete göre gençler bu mağarada yüzyıllar boyunca uyumuştur. Yapılan kazılarda ortaya çıkan yüzlerce mezar arasında Azize Maria Magdalene’nin mezarı da bulunuyor. Yedi Uyuyanlar Mağarası’nda, duvarlarında Yedi Uyuyanlar hakkında yazıtların bulunduğu bir de kilise var.

İsabey Camii

Aydınoğullarından İsa Bey tarafından mimar Şamlı oğlu Ali’ye 1375 yılında yaptırılmıştır. 51 metreye 57 metre ölçüleriyle dörtgene yakın bir alan kaplar. Camide kullanılan pek çok mimari parça Efes Harabeleri’nden getirilmiştir. Türk sanat tarihindeki en önemli eserlerden biridir.

 

Efes Antik Kenti

2818 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti

Selçuk ilçesi sınırları içinde, Bülbül Dağı ve Panayır Dağı arasındaki ovada bulunan Efes Antik Kenti, dünya çapında bir şöhrete sahiptir ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alır. Tarih boyunca defalarca yeri değişen bir şehir olması; kalıntılarının 8 kilometrekare gibi oldukça geniş bir alana yayılmasına neden olmuştur. Antik çağın başlıca liman kentlerinden biri olan Efes; aynı zamanda dönemin kültür, sanat, bilim ve inanç merkezidir. Cilalı Taş Devri’nden itibaren çeşitli dönemlere ve büyük uygarlıklara ait pek çok arkeolojik kalıntının bulunduğu Efes Antik Kenti’nde, dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı da dâhil olmak üzere, mimari açıdan çok değerli yapılar yer alır. Arkadiane Caddesi, Büyük Tiyatro, Celsus Kitaplığı, Ticari Pazaryeri, Oktagon, Hadrian Tapınağı, Traian Çeşmesi, Memmius Anıtı, Domitian Tapınağı ve Stadyum bu yapıların bazılarıdır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İzmir il sınırları içinde bulunan Selçuk, Ege Bölgesi’nin batısında ve İzmir’in güneyinde yer alır. Kuzeyde Torbalı, güneyde Germencik, doğuda Tire ve güneybatıda Kuşadası ilçeleri ile komşudur. Batısında Ege Denizi, kuzeybatısında ise Menderes Nehri bulunur. Denize uzaklığı 8 kilometre, denizden yüksekliği ise 16 metredir.

Geolocation

selcuk1.jpg

Selçuk coğrafi konumu itibarı ile Akdeniz İklimi etkisi altındadır. 295 kilometrekarelik yüzölçümünün neredeyse yarısı ormanlarla kaplıdır. Küçük Menderes Irmağı’nın taşıdığı alüvyonlarla oluşan delta ovasının etrafında küçük göller yer alır.Doğuda yüksekliği fazla olmayan Maden, Kayser ve Sarıkaya dağları, güneyde ise Meryem Ana Kilisesi’nin bulunduğu Bülbül Dağı ile çevrilidir.

Selçuk’ta yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Kar yağışı görülmez. En yüksek sıcaklık ortalama 25 derece ile temmuz ayında, en düşük sıcaklık ise ortalama 9 derece ile ocak ayında görülür. Yumuşak iklim yılın 8-10 ayı doğa ve su sporları yapılmasına olanak verir.

Selçuk ve yakın çevresindeki turistik beldelerde deniz ve güneşten faydalanmak için ilçeyi yaz aylarında ziyaret etmenizi öneririz. Yalnızca kültür gezisi yapacaklar, sıcakların bastırmadığı bahar aylarını da tercih edebilirler.

selcuk4.jpg

Selçuk’a havayolu, karayolu ya da demiryolu ile ulaşım mümkündür. En yakın havalimanı 60 kilometre uzaklıktaki İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Buradan araç kiralayarak ya da otogara giderek otobüsle Selçuk’a ulaşılabilir. Otobüsle gidecekler için İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Selçuk seferi bulunmaktadır.

Özel araçları ile seyahat edecekler, bulundukları noktadan en yakın karayoluna bağlanarak Selçuk’a ulaşabilirler. İzmir yönünden geleceklere, İzmir-Aydın otoyolunu kullanmalarını ve Kuşadası tabelalarını takip etmelerini öneririz. Demiryolu seçeneğini tercih edecekler, İzmir’deki Basmane Garı’ndan kalkan ve Aydın’a giden trenlerle bir buçuk saatte Selçuk’a ulaşabilirler.

Selçuk’un merkezinde, belde ve köylerinde 2, 3, 4 ya da 5 yıldızlı pek çok lüks otel, butik otel, pansiyon ve konuk evi mevcuttur. Tesislerin çoğu Selçuk’un merkezinde ve Şirince’de yer alır. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik gösterir.

Selçuk onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Selçuk Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Selçuk Otelleri

En Uygun Fiyatlı Selçuk Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Selçuk Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Selçuk Otelleri

Selçuk’ta şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksiyle mümkündür.

sutlu-balik.jpg

Selçuk’ta zeytinyağlı, sebze yemeği, ot kavurması, salata gibi klasik Ege tatlarının yanı sıra sütlü balık, sardalye buğulaması, midye dolma, midye tava gibi balık ve deniz ürünleriyle yapılan yemekler de yaygındır. Çeşitli et yemekleri ve kebapların arasından öne çıkan en ünlü yemek ise, yol üzerinde veya Selçuk’un merkezinde tadabileceğiniz çöp şiştir.

Popüler restoranlar

Sultan Han Restoran: Selçuk’un Şirince Köyü’nün meydanında bulunan Sultan Han Restoran, lezzetli kebapları ve mezeleri ile bölgenin en iyi restoranlarında biri olarak biliniyor. Şirince Sultan Kebabı’nı mutlaka deneyin.

Bizim Ev Hanımeli Restoran: Selçuk’un çıkışında, Şirince yolu üzerindeki bu restoran yemyeşil bahçesi ve leziz ev yemekleri ile ünlüdür. Çöp şiş, patlıcan musakka ve sarma favoriler arasında...

Yedi Bilgeler Restoran: Gökçealan Köyü’nde bulunan Yedi Bilgeler Şaraphane Oteli’nin restoranı, 100 yıllık zeytin ağaçlarının, üzüm bağlarının, lavanta bahçelerinin ve yemyeşil bir vadinin ortasında yer alıyor. Yemekler ise, ambiyans ve şaraplar kadar başarılıdır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Gümüldür, Özdere, Seferihisar ve Kuşadası gibi tatil beldelerine yakın olması sayesinde, Selçuk ve çevresinde şarap evi, türkü bar, kafe/bar, club gibi pek çok eğlence alternatifi mevcuttur.

1.JPG

Selçuk’ta her cumartesi günü kurulan semt pazarında taze meyve-sebzeden antika eşyalara kadar pek çok şey bulabilirsiniz. İlçe merkezinde ve yakın çevrede bulunan mağazalardan halı, kilim, deri, seramik ürünler, el yapımı gümüş takılar alınabilir. Efes civarındaki dükkânlarda ise Meryem Ana ve antik kent figürlü çeşitli objeler vardır. Şirince’ye uğrarsanız sabun ve şarap almayı unutmayın.

Yangın: 110

Polis: 155

Selçuk Belediyesi: 0232 892 69 25