Selçuk Mutfağı

1

Selçuk’ta zeytinyağlı, sebze yemeği, ot kavurması, salata gibi klasik Ege tatlarının yanı sıra sütlü balık, sardalya buğulaması, midye dolma, midye tava gibi balık ve deniz ürünleriyle yapılan yemekler de yaygındır. Çeşitli et yemekleri ve kebapların arasından öne çıkan en ünlü yemek ise, yol üzerinde veya Selçuk’un merkezinde tadabileceğiniz çöp şiştir. Kısaca toparlamak gerekirse Selçuk mutfağı eşsiz İzmir mutfağının adeta bir özetidir.

Popüler restoranlar

Sultan Han Restoran: Selçuk’un Şirince Köyü’nün meydanında bulunan Sultan Han Restoran, lezzetli kebapları ve mezeleri ile bölgenin en iyi restoranlarında biri olarak biliniyor. Şirince Sultan Kebabı’nı mutlaka deneyin.

Bizim Ev Hanımeli Restoran: Selçuk’un çıkışında, Şirince yolu üzerindeki bu restoran yemyeşil bahçesi ve leziz ev yemekleri ile ünlüdür. Çöp şiş, patlıcan musakka ve sarma favoriler arasındadır.

Yedi Bilgeler Restoran: Gökçealan Köyü’nde bulunan Yedi Bilgeler Şaraphane Oteli’nin restoranı, 100 yıllık zeytin ağaçlarının, üzüm bağlarının, lavanta bahçelerinin ve yemyeşil bir vadinin ortasında yer alıyor. Yemekler ise, ambiyans ve şaraplar kadar başarılıdır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.