Google+

Selçuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

42618 Ağu 2016Lokasyon Detay

Selçuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eski adıyla Ayasuluk, 1304 yılında Aydınoğulları Beyliği’nin, 1426 yılında ise Osmanlı Devleti’nin hâkimiyeti altına girmiştir. 1914 yılında ise adı Selçuk olarak değiştirildi. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Akıncılar adı ile Kuşadası ilçesine bağlı bir bucak olan Selçuk, 1957’de ise İzmir’e bağlı bir ilçe oldu.

Selçuk, Küçük Menderes Nehri’nin alüvyonlarının limanı doldurmasından çok önce, doğu ile batıyı birbirine bağlayan kara ve deniz yolları üzerindeki önemli bir liman kenti idi. Anadolu’nun batı ucundaki en büyük ve en işlek limana sahip olması sayesinde, verimli toprakları üzerinde hüküm süren parlak uygarlıkların en önemli şehirlerinden oldu hep.

M.Ö. 6000 yıllarına dek uzanan geçmişi, kültür turizminin en önemli merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti, farklı dönemlere ve inançlara ait onlarca tarihi eseri ve doğası ile sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlayan Selçuk, sahip olduğu bu değerlerle günümüzde de önemini koruyor. Selçuk’un ekonomisi sırasıyla turizm, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Pamuk, zeytin, üzüm, şeftali, nar ve narenciye başlıca gelir kaynaklarıdır.

Selçuk ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-