Selçuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1

Eski adıyla Ayasuluk, 1304 yılında Aydınoğulları Beyliği’nin, 1426 yılında ise Osmanlı Devleti’nin hâkimiyeti altına girmiştir. 1914 yılında ise adı Selçuk olarak değiştirilmiştir. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Akıncılar adı ile Kuşadası'na bağlı bir bucak olan Selçuk, 1957’de ise İzmir’e bağlı bir ilçe oldu.

Selçuk, Küçük Menderes Nehri’nin alüvyonlarının limanı doldurmasından çok önce, doğu ile batıyı birbirine bağlayan kara ve deniz yolları üzerindeki önemli bir liman kenti idi. Anadolu’nun batı ucundaki en büyük ve en işlek limana sahip olması sayesinde, verimli toprakları üzerinde hüküm süren parlak uygarlıkların en önemli şehirlerinden oldu hep.

MÖ 6000 yıllarına dek uzanan geçmişi, kültür turizminin en önemli merkezlerinden biri olanEfes Antik Kenti, farklı dönemlere ve inançlara ait onlarca tarihî eseri ve doğası ile sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlayan Selçuk, sahip olduğu bu değerlerle günümüzde de önemini koruyor. Günümüzde Selçuk’un ekonomisi sırasıyla turizm, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Pamuk, zeytin, üzüm, şeftali, nar ve narenciye başlıca gelir kaynaklarıdır.