Tuzla (İstanbul) Genel Bilgiler / Rehber

Tuzla, İstanbul'un en güneyindeki ilçesidir. İlçenin kuzeyinde ve batısında Pendik ilçesi bulunur. Doğusunda ise Kocaeli'nin Çayırova ilçesi yer alır. İlçenin güneyinde Marmara Denizi vardır ve ilçe denize 13 km kıyı şeridi ile bağlanır. Deniz seviyesinden yüksekliği, ilçenin merkezinde ortalama 25-30 metredir. Tuzla Burnu ilçenin güneyindeki belirgin bir coğrafik oluşumdur. Ortalama yükseklik ilçenin Akfırat ve Orhanlı Beldeleri’nde 250-300 metreyi bulur. Tuzla’nın en yüksek yeri ise 300 m ile Akfırat'dır.


 
Tuzla’daki önemli yerler arasında; İstanbul Park Formula 1 Pisti, İTÜ Denizcilik Fakültesi, Koç Okulları (Lise ve Üniversite), Okan Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Askeri Yedeksubay Okulu (Piyade Okulu), Deniz Harp Okulu bulunur.
 
Tuzla’nın tarihine bakacak olursak 1400 yılında Yıldırım Bayezid tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Tuzla'da yaşayan Rumlar mübadeleye tabi tutulmuşlar ve Lozan Anlaşması çerçevesinde Selanik, Kavala ile Drama'dan gelen Türkmenlerle yer değiştirmişlerdir. 1980'lerin sonuna kadar balıkçılık ve çiftçiliğin bir arada sürdürüldüğü şirin bir kasaba olan Tuzla zamanla sanayi merkezi haline geldiği için tarım ve çiftçilik önemini yitirmiştir. Günümüzde Tuzla, sahip olduğu tersaneler ve denizcilik okulları ile bilinir.
 
Tuzla ilçesi, Marmara ikliminin etkisi altındadır. Tuzla’da yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Kış mevsiminde sıcaklık sıfırın altına belirli aralıklarla düşer. Bahar ayları yağışlıdır ve nisan ayından itibaren sıcaklık belirgin bir şekilde ivmelenir. Meteorolojik verilere göre kış ayları ortalama sıcaklığı 6,4°C-8,5 °C arasında, yaz ayları ortalama sıcaklığı ise 22°C-24,3°C arasında hissedilir.

Tuzla Ulaşım

İstanbul’un en uzak ilçelerinden biri olan Tuzla’ya ulaşım kara ve demir yoluyla sağlanmaktadır. İETT ve Özel Halk otobüsleriyle Tuzla'dan Kadıköy'e ve Bostancı'ya otobüs hatları bulunmaktadır. Deniz ulaşımına müsait olmasına rağmen şehir merkezine uzak konumu nedeniyle deniz yolu ulaşımı yetersizdir. Tuzla'da bulunan demiryolu Marmaray çalışmaları kapsamında yenileme olduğundan 2018 yılının sonuna kadar hizmet vermeyecektir. Şifa Mahallesi'nden 500T hattı ile Topkapı'ya ulaşım vardır.

Tuzla Gezilecek Yerler 

İdris Güllüce Kütüphanesi: 30 binden fazla kitabın oluşturduğu bir kütüphane olan İdris Güllüce, araştırmacıların ve öğrencilerin uğrak yeridir. Kütüphane üç katlı bir binada bulunur. İdris Güllüce Kütüphanesi’nin birinci katında ansiklopedi, felsefe ve psikoloji alanına ait kitaplar; ikici katında dil bilimler, doğa bilimleri, matematik ve toplum bilimlerine ait kitaplar; üçüncü katında ise tarih, coğrafya ve dünya edebiyatına ait kitaplara ulaşabilirsiniz.
 
Holografik Hayvanat Bahçesi: Tuzla Şelale Eğitim Parkı’nda bulunan Hayvanat Bahçesi, Türkiye’nin ilk Holografik Hayvanat Bahçesi’dir. Burada nesli tükenmek üzere olan ya da tükenmiş olan 50’den fazla hayvanın hologram teknolojisi ile birer temsili yer alır. Nuh’un Gemisi görünümünde olan Hayvanat Bahçesi’nde bulunan hayvanlar gerçek boyutu canlandırılmışlardır. Özellikle çocuklar tarafından sevilen Holografik Hayvanat Bahçesi, ailecek yapacağınız en güzel gezilerinizden biri olabilir.
 
Şelale Eğitim Parkı: Tuzla’da dinlenmek ve güzel bir hafta sonu geçirmek için en çok tercih edilen yerdir. Şelale Park; restoran, kafe, amfi tiyatro, lunapark, olimpik bay ve bayan havuzu, sıpa merkezi, çocuk ve araç müzesi, camii, gemi restoranı ve küçük bir çarşıdan oluşmaktadır. Park ismini içindeki yapay şelale ve süs havuzundan almaktadır. Yeşil alanı ile dinlendirici olan bu parkta hafta sonunuzu değerlendirebilirsiniz.

Tuzla Otelleri

Tuzla, Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığı nedeni ile özellikle iş toplantıları açısından çokça tercih edilir. Tuzla otelleri İstanbul Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanı’na 4 km, Harem Otogarı’na 38 km uzaklıktadır. Atatürk Havalimanı’na ise 51 km uzaklıktadır. Otellerden talep üzerine, ek ücret karşılığında ulaşım servisi sağlanmaktadır. İstanbul Park dört km, Viaport Alışveriş Merkezi 2 km, Pendik şehir merkezi 8 km, Bostancı Caddesi ise 16 km mesafededir. Oteller; Tuzla Tren İstasyonu'na 5 km, IDO Feribot İskelesi'ne 8 km mesafede konumlanmaktadır. Otellerin standart odalar için belirledikleri gecelik fiyatları 150 ila 350 TL arasında değişmektedir.
 
Tuzla’daki Asya Park Hotel; Tuzla Orhanlı Mevkii'nde yani sanayi bölgesinde yer almaktadır. Otelin imkanları arasında açık yüzme havuzu, sauna ve masaj olanakları mevcuttur. İstanbul Tuzla'da bulunan Radisson Blue Hotel & Spa ise modern mimaride 125 standart, 74 superior, 20 business class, 14 junior suit, 14 tek yatak suit, 3 executive suit ve 4 engelli odası olmak üzere toplamda 254 oda ile konuklarını ağırlamaktadır. Bunun yanı sıra Radisson Blu Hotel & Spa, iki adet SPA merkezi, iki adet hamam, iki adet sauna, çocuk kulübü, açık-kapalı yüzme havuzu, spor salonu, masaj gibi hizmetler sunar. 2010 yılında IHRA International Hospitality ödülüne layık görülen İstanbul Park Hotel ise İstanbul'un Tuzla ilçesinde yıllardır faaliyet göstermektedir. Marmara Denizi'nin kıyısında bulunan ve kolay ulaşılabilir bir konuma sahip olan İstanbul Park Hotel, Sabiha Gökçen Havaalanı'na ve İstanbul Park Yarış Pisti'ne sadece 15 dakikalık uzaklıktadır. Diğer bir Tuzla oteli olan Hotel Chatto, sahilde bulunan konumu itibariyle restoranlara, kafelere ve alışveriş mekanlarına yakın bir noktadadır. Otel adından da anlaşıldığı gibi şato mimarisi, havası ve dekorasyonuna sahip masal gibi bir ortamda konuklarına hizmet vermektedir. İstanbul Tuzla'da bulunan Tuzla Termal Tesisleri ise çam ağaçları ile kaplı 70 dönümlük bir arazi üzerinde yer alır. Otel 33 oda ve 13 bungalovda toplam 100 yatak kapasitesine sahiptir. Termal tesisler 1300'lü yıllardan bu yana şifalı sularıyla konuklarını ağırlamaktadır.

Tuzla (İstanbul) ile İlgili

Tuzla (İstanbul) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa