Google+

Arama formu

Kocaeli

Eşsiz doğası ile ideal tatil yerlerinden biri olan Kocaeli’nin gerek...
Devamı oku
Polis: 155 Ambulans: 112 Belediye Başkanlığı: 0262 318 10 00...
Devamı oku
Avrupa ile Asya yakasını birleştiren konumdaki Kocaeli dört mevsim en...
Devamı oku
Kocaeli il genelinde şehir içi ulaşım özel halk otobüsü, belediye...
Devamı oku
Marmara Bölgesi’nde yer alan Kocaeli, Avrupa ve Asya’yı birleştiren...
Devamı oku
Kocaeli’nin dağlık kesimlerinde sert bir iklim hakimken körfez...
Devamı oku
Marmara Bölgesi’nin hızla gelişen şehirlerinden biri olan Kocaeli...
Devamı oku
Geçmişten günümüze kültürel çeşitliliğini korumayı başaran Kocaeli’...
Devamı oku
Kocaeli’ne gitmeden önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atmanız...
Devamı oku
Marmara Bölgesi’nin üçüncü büyük ili olan Kocaeli, Asya ile Avrupa’yı...
Devamı oku
Marmara Bölgesi’nin en büyük üçüncü şehri olma özelliğinin yanı sıra...
Devamı oku
Marmara Bölgesi’nin İstanbul ve Bursa’dan sonra en büyük 3. ili olan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 7℃
Mar 9℃
Nis 13℃
May 17℃
Haz 22℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 20℃
Eki 16℃
Kas 12℃
Ara 8℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1.830.772 / İklim: Akdeniz ve Karadeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Kocaeli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kocaeli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marmara Bölgesi’nin İstanbul ve Bursa’dan sonra en büyük 3. ili olan Kocaeli gelişen sanayi sektörünün yanı sıra doğal güzellikleri ile de öne çıkmaktadır. Toplam yüz ölçümü 3.397 km2 olan Kocaeli ülkemizin en küçük altıncı şehridir. TÜİK’in 2016 verilerine göre 1.830.772 bin kişinin yaşadığı Kocaeli, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağladığı için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Hem Marmara Denizi’ne hem de Karadeniz’e kıyısı bulunan Kocaeli turizm bakımından da gün geçtikçe gelişen bir ilimizdir. İzmit, Başiskele, Çayırova, Darıca, Dilovası, Derince, Gebze, Gölcük, Kartepe, Kandıra, Karamürsel ve Körfez Kocaeli’nin 12 ilçesidir. 1993 yılında Büyükşehir unvanı kazanmış, 2004 yılında çıkartılan kanun ile büyükşehir belediyesinin sınırları il mülki sınırları olmuştur.

İstanbul’dan sonra sanayinin en çok geliştiği şehir olan Kocaeli’nin tarihi geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. Bölgede ilk yerleşimlere ait tespitler MÖ 8. yüzyıla aittir ve adı bilinen en eski yerleşim yeri Astakoz’dur. Megaralılar tarafından kurulan bir Yunan kolonisi olan Astakoz kenti Bitinya Krallığı döneminde Nicomedia adını almıştır. 284 yılında Roma İmparatoru Diocletian Nicomedia’yı Roma İmparatorluğu’nun başkenti ilan etmiştir. Bu dönemde şehrin sınırları oldukça gelişmiş ve dünyanın sayılı şehirlerinden biri haline gelmiştir. Roma Dönemi’nde önemli bir il olan bölge uzun süre Bizans hakimiyetinde kalmış ancak depremlerin de etkisiyle büyük hasar görmüştür. 11. yüzyılda Anadolu Selçukluları’nın hakimiyetine giren şehir İznik’in başkent olması ile eski günlerdeki önemini geri kazanmaya başlamıştır. Ancak şehir Haçlı Seferleri sonrası tekrar Bizans İmparatorluğu’nun olmuştur.

Tanıtım Videosu:

Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Eşsiz doğası ile ideal tatil yerlerinden biri olan Kocaeli’nin gerek merkezinde gerek çevresinde görmeniz gereken birçok yer var. İstanbul’a ve Bursa’ya yakın olması nedeniyle hafta sonu ya da günübirlik seyahatseverleri ağırlayan Kocaeli geçmişten günümüze miras kalan tarihi eserleri, muhteşem Körfez manzarası, yeşilin bin bir tonunu görebileceğiniz tabiat parkları, doğanın sesini dinleyebileceğiniz Maşukiye ile binlerce kişinin uğrak noktası konumundadır. Türkiye’nin en yeni kayak merkezlerinden biri olan Kartepe her yıl snowboard ve kayakseverlerin yanı sıra kış tatili yapmak isteyenlerin de ilk tercihlerinden biridir.

Kocaeli Nerededir?

Marmara Bölgesi’nin üçüncü büyük ili olan Kocaeli, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Marmara Denizi’nin doğusunda yer almaktadır. Doğusunda Sakarya, kuzeyinde Karadeniz, batısında Yalova ve İstanbul, güneyinde Bursa ile komşudur. Kocaeli İstanbul’a 108 kilometre, Bursa’ya 138 kilometre mesafede yer almaktadır. Kocaeli Ankara arasındaki mesafe 345 kilometre, Kocaeli, İzmir arasındaki mesafe ise 456 kilometredir. Marmara Bölgesi’nin en kalabalık illerinden biri olan Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit’in doğusundan geçen 30 derece doğu boylamı Türkiye saati için esas kabul edilmektedir. İzmit körfezi doğal bir liman olmakla birlikte önemli bir deniz yoludur. Sapanca Gölü’nün bir kısmı Kocaeli sınırları içerisinde yer almaktadır. Karadeniz’e dökülen Ağva Deresi, Riva, Yulaflı Deresi, Kocadere, Sansu ile birlikte İstanbul’un su ihtiyacının bir kısmını karşılayan Darlık Deresi şehirdeki önemli akarsu kaynakları arasında sayılabilir. Kocaeli 1. derece deprem bölgesinde yer almaktadır.

Kocaeli’ne Ne Zaman Gidilir?

Kocaeli’nin dağlık kesimlerinde sert bir iklim hakimken körfez kıyılarında ve Karadeniz’e yakın kesimlerinde iklim daha ılımandır. Kocaeli iklimi Akdeniz ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş oluşturmaktadır. Kentte yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları soğuk ve yağışlıdır. Kar yağışı fazla olmamakla birlikte toprak en fazla 10 gün karla örtülü kalır. Kış aylarında ortalama sıcaklık 5 derece, yaz aylarında ise 22 derecedir. Yıllık ortalama sıcaklık ise 15 dereceyi bulmaktadır. Yazın Körfez kıyıları aşırıcı sıcakken Karadeniz kıyısında bulunan kesimlerde hava daha serindir. Bu kısımda yağış miktarı da daha fazladır. Kışın kuzey ve kuzeydoğudan esen rüzgâr yaz aylarında kuzeydoğudan eser.

Kocaeli’nin kıyısı ile dağlık alanlar arasında bitki örtüsü farklılık göstermektedir. Kentin güney kısımlarına doğru inildikçe Karadeniz bitki örtüsü yerini Akdeniz bitkilerine bırakmaya başlar. İl topraklarının büyük bit kısmı maki, funda ve ormanlarla kaplıdır. Özellikle Samanlı Dağları’nda yemyeşil ormanlarıyla ünlüdür. Kocaeli yılın her mevsimi ziyaret edilebilir. Hem yazın hem kışın özellikle İstanbul’dan binlerce misafir ağırlayan Maşukiye muhteşem doğası ile en çok tercih edilen yerler arasındadır. İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden biri olan Kartepe Kocaeli ilçesinde yer alır ve kış aylarında kayakseverlerin uğrak noktasıdır. Siz de şehri en sakin haliyle görmek ve doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak isterseniz ilkbahar ve sonbahar aylarında da bu güzel şehre uğrayabilirsiniz.

Kocaeli’ne Nasıl Gidilir?

Marmara Bölgesi’nde yer alan Kocaeli, Avrupa ve Asya’yı birleştiren önemli bir konumda bulunmaktadır. Şehir, ülkemizde trafik yoğunluğunun en yüksek olduğu illerin başında gelmektedir. Kocaeli, İstanbul’a 108 kilometre uzaklıktadır. Kocaeli ile Ankara arasındaki mesafe 345 kilometre, Kocaeli ile İzmir arası ise 456 kilometredir. Bursa da Kocaeli’ne 138 kilometre mesafede yer almaktadır. İstanbul’dan özel aracınızla Kocaeli’ne gitmek isterseniz yol yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika sürmektedir. Ankara Kocaeli arası ise özel araçla yaklaşık olarak 3.5 saat sürerken İzmir Kocaeli arası yaklaşık 5 saat sürmektedir. Bursa Kocaeli arası araç ile yaklaşık 2 saat sürer. Önemli sanayi şehirlerinden biri olan Kocaeli’ne şehirlerarası yolcu taşıyan birçok otobüs firması düzenli olarak sefer düzenlemektedir. Trakya ile Anadolu’ya birbirine bağlayan demiryolu üzerinde bulunan Kocaeli’ne tren ile de ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk Havaalanı Kocaeli’ne en yakın iki havaalanıdır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Kocaeli’ne gün içerisinde düzenli otobüs seferi sağlamaktadır. Kocaeli’ne denizyolu ulaşımı da mümkündür. Karamürsel Hereke arasında vapur seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca, Gebze Eskihisar Yalova Topçular arası 24 saat arabalı vapur seferleri de şehre ulaşım için tercih edilebilir. İzmit Körfezi’nin her iki yakası arasında kurulan Osmangazi Köprüsü 2016 yılında açılarak şehirler arası ulaşım açısından büyük bir kolaylık sağlamıştır.

Kocaeli şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kocaeli’nde Nerede Kalınır?

Kocaeli’nde Nerede Kalınır?

Avrupa ile Asya yakasını birleştiren konumdaki Kocaeli dört mevsim en çok talep gören kentlerimizin başında gelmektedir. Bahar ve yaz aylarında eşsiz doğası ile misafirlerini ağırlayan kent kışın ise bembeyaz karlar altında kayak sporunu sevenler için uğrak rotalardan biridir. İstanbul’a 1,5 saat uzaklıkta olması sayesinde hafta sonu tatili için de tercih edilebilen Kocaeli yıl içerisinde binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede şehirde pek çok tatil oteli, apart otel, butik otel ve pansiyon bulunmaktadır. Kocaeli doğal güzelliklerinin yanı sıra kaplıcaları ile de ünlü bir şehirdir. Pek çok rahatsızlığın tedavisi için her yıl pek kişi Kocaeli’ndeki kaplıcalara ve termal otellere gelmektedir.

Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit’te konaklayabileceğiniz birçok otel seçeneği mevcuttur. Ramada Plaza İzmit Kocaeli şehir merkezinde konaklamak için tercih edilebilecek 5 yıldızlı otellerden biridir. Gerek konumu, gerek hizmet kalitesi ile misafirlerini ağırlayan otelde ücretsiz otopark, Wi-Fi, kapalı havuz gibi seçenekler de mevcut. Wellborn Luxury Hotel Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde nefis deniz manzarası ve sakin konumu ile tercih edilen bir diğer 5 yıldızlı oteldir. La Flora House Otel ise 1+1 ev konsepti ile hizmet veren şehir merkezindeki kaliteli apart oteller arasındadır.

Kocaeli Şehir İçi Ulaşım

Kocaeli Şehir İçi Ulaşım

Kocaeli il genelinde şehir içi ulaşım özel halk otobüsü, belediye otobüsleri, minibüsler ve tramvay ile sağlanmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı otobüslerde akıllı ödeme sistemi olan Kent Kart kullanılmaktadır. Kent Kart birçok büyükşehirde kullanılan ve ulaşımda bozuk para taşıma dönemini sonlandıran yararlı bir uygulamadır. Kent Kart’a internet üzerinden dolum yapılabileceği gibi insansız kart dolum makineleri ile de hızlı ve kolayca bakiye yüklenebilmektedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüs sefer saatlerine buradan ulaşabilirsiniz: http://www.kocaeli.bel.tr/OtobusSaatleri.aspx

Kocaeli’de otobüs ile yolcu taşıma ücretleri şu şekildedir:

Tam bilet: 2,50 TL

İndirimli bilet: 2 TL

Öğrenci bileti 1,50 TL

Kocaeli Mutfağı

Geçmişten günümüze kültürel çeşitliliğini korumayı başaran Kocaeli’nde bu durum mutfağa da yansımış, birbirinden lezzetli yöresel lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Çorbadan hamur işine kadar çeşitlilik gösteren Kocaeli mutfağı ziyaretçilerine eşsiz lezzetler deneme imkanı sunmaktadır. Un, toz biber ve yağ ile hazırlanan umaç çorbası Kocaeli sofralarının vazgeçilmez başlangıçlarından biridir. Bulgur, un, tereyağı kullanılarak özellikle kış aylarında içleri ısıtan bulamaç çorbası şehre uğradığınızda deneyebileceğiniz lezzetler arasındadır. Bulgur veya pirinç pilavının üstüne etlerin kavrulması ve üzerine süt kaymağı eklenmesi ile hazırlanan ciğceli kavurma Kocaeli’nin yöresel yemeklerindendir.

Mancar bitkisinin iki saat süre ile soğuk suda bekletilerek hazırlanması ile sofraları süsleyen çiçekli mancar yolunuz bu şehre düştüğünde denemenizi önerdiğimiz yöresel bir lezzettir. Genellikle Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde mancar otu ile hazırlanan mancarlı Kandıra pidesi ile aşurelik buğday, tavuk göğsü ve tereyağı ile hazırlanan tavuklu keşkek damakları lezzetlendiren yemeklerdendir. Krep benzeri görüntüsüyle hem tatlı hem tuzlu yenebilen cızlama, tuzsuz beyaz peynirin un, yağ ve şekerle karıştırılmasıyla hazırlanan höşmerim Kocaeli mutfaklarında en sık pişen lezzetler arasındadır. Kocaeli denince herkesin aklına gelen ilk tatlı ise şüphesiz pişmaniyedir. İzmit’e yolu düşenlerin mutlaka denemesi gereken pişmaniye un, şeker ve tereyağı kullanılarak hazırlanmasına rağmen yapımı oldukça emek istemektedir. Yolunuz Kocaeli Kandıra’ya düşerse manda ve inek sütü ile hazırlanan nefis Kandıra yoğurdunu ve Değirmendere ilçesinin fındığını yemeyi unutmayın.

Kocaeli’nde Gece Hayatı  

Kocaeli’nde Gece Hayatı  

Marmara Bölgesi’nin en büyük üçüncü şehri olma özelliğinin yanı sıra iki tane de üniversiteye sahip olan Kocaeli’nde genç nüfusun fazla olması gece hayatının gelişmesinde etkili olmuştur. Şehirde eğlence hayatı bar ve gece kulüpleri ile sabaha kadar devam etmektedir. Canlı müzik dinleyeceğiniz birçok mekân da bulunmaktadır. Özellikle İzmit sokakları geceleri oldukça hareketlidir. İzmit Barlar Sokağı şehirde gece hayatına yön veren ve gençlerin gece eğlenmek için en çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Club Address Kocaeli gece hayatına yön veren ve daha çok üniversiteli gençlerin tercih ettiği bir mekandır. DJ performansları ile eğlencenin sabaha kadar sürdüğü mekan dans gösterileri ile de adından söz ettirmektedir. Kocaeli’nde canlı müzik eşliğinde eğlenmek isterseniz Vidimo Bar’ı tercih edebilirsiniz. Haftanın altı günü farklı sanatçıların sahne aldığı Vidimo Bar Cumhuriyet Caddesi’nde yer alıyor. Park Door Club İzmit’in nezih eğlence mekânlarından bir diğeridir. Cumartesileri canlı müzik eşliğinde keyifli saatler geçirebileceğiniz mekanda ünlü DJ’ler de sahne almaktadır. Moody Retro Kocaeli’nde eğlenmek için gidilebilecek barlardan bir diğeridir. Merkezde yer alan Yüce Bar karaokeseverlerin ilk tercihleri arasındadır. Elinize mikrofonu alıp çalan şarkılara eşlik edebilir ve eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz. Tadı damağınızda kalacak kokteylleri denemek için Seven Cafe&Bar’a uğramanızı öneririz.

Kocaeli’deki Festivaller

Kocaeli’deki Festivaller

Kocaeli’ne gitmeden önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atmanız gezinizi daha keyifli hale getirmeye yardımcı olabilir. Kocaeli’nde düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali

Her yıl Kocaeli Bölge Tiyatrosu tarafından geleneksel olarak mayıs ayının son haftasında düzenlenen Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali gösteriler ve kortej eşliğinde eğlenceli anlara sahne olmaktadır. Çocuk oyunculardan oluşan 12 grubun 12 farklı oyun ile sahne aldığı festival çocukların tiyatro ile buluşmasını sağlaması açısından önemli bir etkinliktir.

Değirmendere Fındık ve Kültür Sanat Festivali

Fındık yetiştiriciliğinin merkezi konumunda olan Değirmendere’nin önemini vurgulamak ve Değirmendere fındığının tanıtımını sağlamak amacıyla her yıl temmuz ayında düzenlenen Fındık ve Kültür Sanat Festivali oldukça coşkulu geçmektedir. Konserler, yarışmalar, açıkhava gösterilerinin yanı sıra birbirinden lezzetli fındıkları tatma imkânı bulabileceğiniz festival Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde düzenlenmektedir.

Lale Festivali

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl nisan ayında düzenlenen Lale Festivali şenlik havasında geçmektedir. Sekapark’ta birbirinden güzel görüntülere sahne olan Lale Festivali’nde en güzel laleyi yetiştirenlere de para ödülü dağıtılmaktadır.

Kocaeli’de Alışveriş

pics_cover-news_1140x641_TR-Kocaeli-Izmit-Shopping-Mall-Burda-Vector-foiltec-Texlon-ETFE1-1000x661.jpg

Marmara Bölgesi’nin hızla gelişen şehirlerinden biri olan Kocaeli alışveriş yönünden oldukça zengindir. Kentte alışveriş için AVM’lerin yanı sıra pek çok mağaza ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit alışveriş mağazalarının yoğun olarak yer aldığı yerlerden biridir. Arasta Park AVM gerek merkezi konumu gerek restoranları gerek mağazaları ile en çok tercih edilen alışveriş merkezleri arasındadır. NCity AVM ise daha çok yemek için tercih edilen İzmit’teki butik bir alışveriş merkezidir. Symbol Kocaeli Alışveriş Merkezi şehrin en büyük AVM’sidir ve Başiskele ilçesinde yer alır. Her türlü ihtiyaca cevap veren mağaza çeşitliliğinin yanı sıra keyifli kafe ve restoranlara da sahip olan Symbol AVM sinemaseverlerin de uğrak noktalarından biridir. İzmit Adapazarı yolu üzerinde bulunan Özdilek Kocaeli AVM alışveriş için uğrayabileceğiniz bir diğer adrestir. Kocaeli’nin en eski outlet alışveriş merkezi olarak bilinen Outlet Center İzmit‘te oldukça uygun fiyatlara giyimden elektroniğe kadar pek çok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Gebze Center AVM, Darıca Park AVM, Avrasya AVM Kocaeli’ne yakın alışveriş imkânı sağlayan alışveriş merkezleri arasındadır. Hürriyet Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, İstiklal Caddesi ünlü markalara ait mağazaların ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu adreslerdir.

Kocaeli’ne bağlı bir kıyı semti olan Hereke’nin halıları oldukça meşhurdur. Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası açıldığı 1843 yılından bugüne halı üretimine devam etmektedir. Pamuk iplik üzerine yün ve ipek üzerine ipek olarak iki şekilde dokunan halılar sadece ülkemizde değil dünyaca ünlüdür. Bu fabrikada dokunan halılar başta Japonya, Rusya ve ABD olmak üzere pek çok ülkenin yöneticisine hediye olarak götürülmüştür. Siz de Kocaeli ziyaretiniz sırasında Hereke’ye uğrayarak bu kıymetli halıları yakından inceleme şansı bulabilir, dilerseniz kendinize ve sevdiklerinize alabilirsiniz. Kocaeli’nin şirin ilçesi Karamürsel’in meşhur sepetleri de buradan satın alabileceğiniz bir diğer hediyelik eşyadır. Pişmaniye ve Saray helvası da yolunuz Kocaeli’ne düştüğünde almadan dönmemenizi tavsiye ettiğimiz lezzetler arasındadır.

Kocaeli İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 155

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0262 318 10 00

Emniyet Müdürlüğü: 0262 315 72 72