Google+

Kartepe

Kartepe - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 107.988/ Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karadeniz-Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

afdecff3c43c40adc0e2bae115d00ab2_1313640007.jpg

Kocaeli’ne bağlı Kartepe; Köseköy, Arslanbey, Sarımeşe, Uzunçiftlik, Uzuntarla, Eşme, Suadiye, Derbent, Maşukiye ve Acısu beldelerinin birleşmesiyle ilçe statüsü kazanmıştır. Merkez belediye olan Köseköy’ün yerleşim tarihçesi 17. yüzyılın başlarına uzanmaktadır. Ancak yapılan bazı kazı ve araştırmalarda, Köseköy’de bulunan eser ve mezarlar incelendiğinde, bölgenin kuruluşunun 1600’lerden çok daha önce, Roma ve Bizans döneminde, hatta Bitinya Krallığı’yla başlamış olabileceği düşünülmektedir. Arabistan’a uzanan İpek Yolu’nun Kartepe’nin eteklerinden geçtiği bilinmektedir. Bu durum Kartepe’yi yerleşim ve ticaret yeri olarak güçlendirdiği gibi, bölgenin Osmanlı döneminde de sahip olduğu önemi göstermektedir.

Bugün kış turizmi açısından yoğun ilgi gören Kartepe, Marmara Bölgesi’nin üçüncü yüksek noktasıdır. Kestane, fındık, çam, meşe gibi ağaçların karışımından oluşan oldukça sık ve gür ormanlarla kaplıdır. Bahar aylarında yemyeşil ağaçlar arasında doğa yürüyüşü, trekking yapabilir ya da ATV ile gezebilirsiniz.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Görülmesi gereken diğer yerler: Alabalık Vadisi, Hikmetiye Camii, Soğuksu Piknik Alanı, Uzuntarla, Eşme

Kartepe Kayak Merkezi

319 Oca 2017Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden biri olan Kartepe Kayak Merkezi’ne ulaşım araçla 20 dakika sürmektedir. Kocaeli Belediyesi yollara sık sık tuzlama uyguladığı için zirveye çıkan yol çoğu zaman açıktır.

Green Park Kayak Merkezi bölgede hizmet veren tek işletmedir. Bunun avantajı ise tek Ski Pass ile merkezde yer alan çok çeşitli ve her düzeye hitap eden pistlere giriş hakkınız olmasıdır. Zorluk derecelerine göre pistleri deneyip istediğiniz pistte kayabilirsiniz.

Kayak pistlerinin sizi zirveye taşıyan dört ayrı lift noktası vardır. Bunlardan üç tanesi telesiyej, yani sizi oturarak yukarı çıkaran yukarı çeken sistem; bir tanesi teleski, yani ayakta yukarı çıkartır.

Kaymak için temin edeceğiniz ekipmanlara gelince, Green Park Kayak Merkezi’nde bir adet kayak odası bulunuyor. Şunu belirtmek gerekirse buradan kiralanacak ekipmanların fiyatları oldukça pahalı. Dolayısıyla eğer sahipseniz kendi ekipmanlarınızla zirveye gidip Green Park Kayak Merkezi’nden Ski Pass temin ederek kayabilir ya da zirveye çıkarken yoldaki kayak odalarından daha uygun fiyatlara temin edebileceğiniz ekipmanlarla kayak merkezinden yararlanabilirsiniz.

-

Thököly İmre Anıtı

519 Oca 2017Gezilecek Yerler

Tökeli İmre, Avusturya’ya bağlı Protestan Macarlar’ın şefiyken, Avusturya İmparatoru’nun Katolik mezhebine geçmeleri için yaptığı teklifi reddedince; Protestan Macarlar Tökeli İmre önderliğinde Avusturya İmparatorluğu’na karşı ayaklanırlar. Tökeli İmre Osmanlı himayesine girmek istediğini beyan etse de o dönemde Avusturya İmparatorluğu ile barışı bozmak istemeyen Osmanlı reddeder. Buna rağmen Tökeli İmre ayaklanmayı devam ettirir ve yukarı Macaristan’ı ele geçirir. Bunun ardından aldığı Osmanlı yardımıyla pek çok Avusturya kalesini de ele geçirir; ancak İkinci Viyana Kuşatması’ndan önce aldığı kaleleri tek tek kaybeder. 1701 yılında Osmanlı’ya sığınan Tökeli İmre ve Eşi İzmit’e Kartepe’ye yerleştirilir.

1705’te İzmit’te hayatını kaybeden Tökeli İmre’nin mezarı 1906 yılına kadar Kartepe’deydi ancak 1906 yılında mezar Macaristan’ın Kesmark kentine götürülmüştür.

Bugün Tökeli İmre’nin bir zamanlar mezarının bulunduğu eski SEKA Kağıt Fabrikası’nın yerine kurulmuş olan SEKA Parkı’nda Tökeli İmre ve eşi İrona Ziri için bir anıt bulunmaktadır. Kocaeli Belediyesi tarafından hazırlanan anıtta Tökeli İmre ve İrona Ziri hakkında şöyle yazılıyor: “Onların tüm yaşamı ülkesinin özgürlük mücadelesinde geçti. Onlar, bu mücadeleli yaşamın son yıllarını burada inanç ve kararlılıkla vatanlarından uzak yaşadı. Onlar özgür olamadılar. Ama yeni nesil onları örnek aldı. Mücadele devam etti… Özgür, bağımsız, modern Macaristan Cumhuriyeti yaratıldı.”

-
Kartepe şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; İstanbul: Giriş Biletlerini İçeren Topkapı Sarayı ve Harem Turu (64.72 €), Ayasofya Kabul Biletleri ve Kısa Karşılama Yürüyüşü (25.89 €), Topkapı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Hipodrom ve Çarşı (59.55 €), İstanbul: Boğaz Dinner Cruise Türk Gecesi (59 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Maşukiye

719 Oca 2017Gezilecek Yerler

Maşukiye

Sapanca Gölü’nün kıyısında ve Kartepe’nin eteklerinde yer alan Maşukiye, eski ismiyle Voçhe Hable, yaklaşık 6.500 nüfuslu, iki mahalleli Kartepe ilçesinin bir beldesidir. 1860 yılında Osmanlı ile ilişkiler kurmak için gelen Abhaz ve Çerkes gruplar Maşukiye’nin kurucuları olarak kabul edilmektedir.

Şehirden kaçanların, yerli turistlerin ve Kartepe’de kayaktan sıkılıp çevreyi gezmek isteyenlerin uğrak noktası, şirin bir köy Maşukiye. Kiremitte pişen taze alabalıkları, taptaze sebzelerle hazırlanmış mezeleri ve salatalarıyla lezzetli ve uygun fiyatlı restoranları da Maşukiye’ye gitmek için güzel sebeplerden.

Maşukiye’nin ismini nasıl aldığına dair birçok söylenti var; ancak bunlardan en popüleri şu ikisinin etrafında yoğunlaşıyor: Osmanlı zamanında Çerkeslerin yaşadığı Maşukiye’ye saray görevlileri harem için güzel kadın aramaya gelirlermiş. Erkek sevdiği zaman “aşık”, kadın sevdiği zaman “maşuk” dendiği için köyün ismi Maşukköy olarak kalmış. Zamanla Maşukköy söylemesi zor olduğu için Maşukiye’ye dönmüş.

Bir diğer rivayete göreyse; yöreye yakın yaşayanlar evlenmek için Maşukiye’ye gelirmiş, buranın adı da “aşıklar köyü” diye anılırmış. Hangi hikayenin doğru olduğu kesin olarak bilinmesede eşsiz doğası, ormanları, dereleri, şelalesiyle Maşukiye, ziyaret eden herkesi gerçekten de kendine aşık ediyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kocaeli sınırları içinde bulunan Kartepe, İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü arasında yer almaktadır. Batıda Köseköy yerleşim alanından başlayarak doğuda Sapanca Gölü ve Sakarya sınırına dek uzanır. Güneyde ve güneydoğuda Kartepe adlı dağı içine alacak şekilde Sakarya sınırına, güneybatıda ise Başiskele ilçesine dayanır.

Geolocation

sapanca-masukiye.jpg

Eğer siz de kayak tatili yapmak ya da sessiz, sakin şömine başında oturup yağan karı izlemek istiyorsanız kış aylarında Kartepe’ye gitmelisiniz. Özellikle kayakseverler için not düşmek gerekirse, Kartepe’de kayak sezonu aralık ortası gibi başlayıp mart ayının başında bitmektedir.

Kayak sezonu dışında da eşsiz doğası ve beldelerinin kültürel ve tarihsel dokusu nedeniyle Kartepe’ye gidip, Maşukiye’nin sokaklarında gezebilir; dere kenarında Alabalık yiyebilirsiniz.

Kartepe’ye ulaşmanın pek çok yolu var. Otobüsle ulaşmak isteyen gezginlerin İstanbul’daki ya da Ankara’daki otogarlardan; İstanbul’dan 1 saat, Ankara’dan 3 saat süren bir yolculuk sonrası tatil merkezlerine ulaşmaları mümkün.

2011 yılına kadar Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na ulaşarak oradan da belli saat aralıklarıyla devamlı kalkan minibüs ve otobüslerle Kartepe’ye havayolu ile de ulaşmak da mümkündü. Ancak havalimanı 2011 yılında kullanıma kapandığı ve ne zaman yeniden açılacağı bilinmediği için en uygun yol olarak karayolunu öneriyoruz.

İstanbul’dan özel aracıyla seyahat edecek yolcuların TEM otoyolundan İzmit ve Kartepe tabelasını takip ederek, 1 saat ile 1 buçuk saat arasında keyifli bir yolculukla Kartepe’ye varmaları mümkün. Ankara’dan gelen yolcular ise yine TEM otoyolunu kullanarak, Sapanca gişelerden geçtikten sonra İzmit istikametinde devam ederlerse 8 km sonra Maşukiye’ye varacaklar.

Kartepe’de konaklamak için kayak merkezinde bulunan The Green Park Resort Kartepe tercih edilebilir. Ancak kış sezonunda çok kalabalık ve yüksek fiyatlı olması sebebiyle, Kartepe’nin merkezinde ya da Maşukiye’de konaklama seçenekleri de düşünülebilir. Maşukiye’de bulunan Elgarden Hotel&Residence ve Cevizdibi Hotel yemyeşil doğa manzaraları ve huzurlu konumlarıyla iyi tercihlerdir. Kartepe Derbent’te bulunan Kocaeli Üniversitesi’nin uygulama oteli; Kartepe Park Otel ise fiyatının uygunluğuyla dikkat çeker.

tsr01309635486195019928750.jpg

Kartepe’de belediye otobüsleri, minibüs ve taksilerle şehir içi ulaşımı sağlamak mümkündür. Beldeler arasında oldukça yoğun bir belediye otobüsü ağı bulunmakta ve şehirde çalışan pek çok taksi durağı ve taksi bulunmaktadır.

hb_b_21141735_l-b.jpg

Kartepe mutfağı denince akla ilk olarak kayak merkezlerinde yenen sucuk ekmek geliyor. Hemen hemen bütün kayak merkezlerinde var olan sucuk ekmek, pratik olması, lezzetli olması ve yarattığı sıcak ortamlar ile vazgeçilmez bir ritüel. Kartepe’den dönmeden önce bölgeye özgü tatlardan alabalık, kiremitte köfte, ayva tatlısı, İzmit pişmaniyesi, ovma çorbası, gebze mantısı ve çene suyunu tatmayı ihmal etmeyin.

Popüler restoranlar

Cansu Alabalık: Yemyeşil bir doğada, açık ve tertemiz havayı içinize çekerek, taze alabalığınızı yiyebileceğiniz, ilgili personeli sayesinde mutlu ayrılacağınız, Kartepe’nin popüler restoranlarından biridir.

Vadi Restaurant: Otoparkı, çocuk oyun alanı, balık havuzları ve şelale manzarası ile Vadi Restaurant; hafta sonu ve hafta içi şehrin stresinden arınmak ve doğayla buluşmak, arkadaşlarınızla güzel bir yemek yemek için doğru bir tercih olacaktır.

Maşukiye Değirmen Restaurant: Bölgenin en popüler restoranlarından biridir. Kiremitte helvası mutlaka denenmelidir.

Diğer restoranlar: Yayla Alabalık, Yazıcılar Restaurant

7_thumb_maxresdefault-3.jpg

Yaz aylarında sakin geçen Kartepe gece hayatı, kışları kayak sezonunda hareketleniyor. Gece hayatı, kış aylarında en çok da zirvede bulunan kayak merkezleri ve oteller bölgesinde yoğunlaşıyor. Canlı müzik, DJ performansları, yarışmalar, konserlerin düzenlendiği kış festivalleri boyunca bölgede hareketli geceler yaşanıyor. Bu hareketlilikte üniversite şenlikleri ve kayak sonrası aktivitelerinin payı büyük. Green Park Otel Bar, Körfez Bar ve Kadıkonağı Bar ise festivaller dışında tüm sezon boyunca eğlenebileceğiniz popüler eğlence mekanlarıdır.

Unutulmuş Değerler Festivali (Haziran):

2016 yılında ikincisi düzenlenen Unutulmuş Değerler Festivali, yurtdışından ve yurtiçinden katılımcıların desteğiyle Kartepe Seka Park’ta gerçekleşiyor. Yaklaşık 100 adet çadır kurulan festival alanında; ebru, minyatür, hat, ahşap oyma, kırk yama, minyatür, seramik, güzel yazı yazma, geleneksel Türk okçuluğu, geleneksel Türk dövüş sporu matrak, geleneksel Osmanlı zeka oyunu mangala, kağıt işlemeciliği, mesir macunu, halk ozanları ve Hacivat&Karagöz oyunları gibi birçok unutulmaya yüz tutmuş değerler yeniden değer kazanıyor.

Lale Festivali (Nisan):

2007 yılından beri gerçekleştirilen festivalde “En Güzel Laleyi Yetiştirme” yarışması düzenleniyor ve en güzel üç laleyi yetiştirenlere para ödülü veriliyor.

Çocuk Oyuncakları Festivali (23 Nisan)

Uluslararası Halk Oyunları Festivali (Haziran)

Maşukiye Kartepe Altın Armut Festivali (Ağustos)

Kartepe Yayla Şenliği (Eylül)

Kartepe Motokross Şenliği (Eylül)

Kayak tesislerinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarından ya da merkezde bulunan mağazalardan magnet, anahtarlık ya da duvar süsleri alabilirsiniz. Yöreye özgü el işleri, ev yapımı reçeller ve taze meyveler de buradan dönmeden alabilecekleriniz arasındadır.

Kartepe’ye geldiğinizde gerek hediyelik eşya olarak gerekse de evde ya da bahçenizde yetiştirmek için alabileceğiniz en güzel şeylerden biri çiçeklerdir. Botanik turizminin giderek geliştiği Kartepe’de doğa yürüyüşleriniz, piknikleriniz esnasında görebileceğiniz rengarenk çiçekler, aynı zamanda bölgenin farklı yerlerinde karşınıza çıkacak tezgahlarda da satılmaktadır.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155