Ballıkayalar Tabiat Parkı

Piknik yapmak, mis gibi doğada yürümek ve kamp kurmak isterseniz Gebze’ye 10 kilometre mesafede yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı’na mutlaka uğrayın. Barındırdığı hayvan ve bitki örtüsü zenginliği nedeniyle 1995’te milli park ilan edilen Ballıkayalar şehir gürültüsünden uzak huzur dolu anlar yaşayabileceğiniz eşsiz bir yer. Eğer doğa tutkunu biriyseniz Ballıkayalar’da trekking yapabilirsiniz. Farklı zorluklardaki trekking parkurları ile öne çıkan Ballıkayalar’da gürül gürül akan akarsular da size eşlik edecek. Kireçtaşı kayalarına sahip olması ile kaya tırmanışı için de en ideal noktalardan biri olan Ballıkayalar bu konuda da maceraseverlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında kamp kurmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği Kocaeli il sınırları içerisindeki Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda yıldızların altında uyuyarak unutamayacağınız bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.
 

Ballıkayalar Tabiat Parkı, sakin bir doğa gezisi için keşfedilmeyi bekleyen güzel yerlerden biri. İstanbul’a sadece 45 dakikalık mesafede bulunan Gebze’nin saklı cenneti Ballıkayalar doğanın kalbinde güzel bir dinlence vadediyor.
Bu muazzam doğal alan korunabilmesi için 1995 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Ballıkayalar Tabiat Parkı olarak koruma altına alındı. Yaklaşım 2 kilometrelik bir alanı kapsayan Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde yürüyüş yaparken pek çok farklı endemik bitki türünü incelemeniz mümkün. Alanda ayrıca; farklı kuş türleri, köstebek, çakal, keçi ve tilki gibi farklı hayvan türleriyle de karşılaşmak mümkün oluyor.

Ballıkayalar Tabiat Parkı sadece yürüyüşler için değil, farklı etkinlikler yapmak için de ideal bir bölge. Göletin kenarındaki ahşap masalarda piknik yapabilir, dere boyunca trekking (dağ yürüyüşü) yapabilir, kamp kurabilir ya da biraz adrenalin istiyorsanız kaya tırmanışı da yapabilirsiniz.

Ballıkayalar Piknik Alanı 

Ballıkayalar Tabiat Parkı tam anlamıyla doğayla baş başa kalabileceğiniz bakir bir yer. Sadece doğa sporlarını seven trekkingçilerin ya da dağcıların değil, piknikçilerin de sıkça uğradığı bir park alanı.

Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde yer alan küçük göletin çevresi ise bu etkinlik için oldukça ideal bir alan. Göletin çevresinde bulunan tahta masalar, özellikle ilkbahar, sonbahar ve yaz ayları içerisinde haftanın her günü piknikçiler ve biraz kafasını dinlemek isteyenler ile dolup taşıyor.

Ballıkayalar piknik alanı bölgesinde ziyaretçilerin kullanımı için masalar dışında tuvalet de mevcut.

Ballıkayalar Restaurant 

Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde daha önceleri yeme – içme için bir tesis mevcuttu. Ancak yakın zamanda kaldırıldı. Bu sebeple eğer Ballıkayalar Tabiat Parkı’nı ziyaret etmeyi planlıyorsanız piknik malzemelerinizi, yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda götürmeniz iyi olacaktır. Eğer eliniz boş gidip de parkın içindeyken bir şeye ihtiyaç duyarsanız, buraya en yakında bulunan Tavşanlı köyü ya da Demirciler köyüne otomobilinizle 5 dakikada ulaşmanız mümkün. Tabii ki köylerde büyük marketler yok ancak bakkal ya da manav gibi noktalardan ihtiyacınız olan malzemeleri temin edebilirsiniz.

Ballıkayalar Kamp 

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda otel ya da pansiyon gibi hizmet veren işletmeler mevcut değil. Ancak ücret karşılığında kamp yapılmasına izin veriliyor. Su ve tuvalet imkânının bulunduğu kamp alanında ateş yakmak serbest bırakılıyor. Ancak elektrik konusunda sıkıntılar mevcut. Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde alışveriş imkânı da olmadığından tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmeniz şart.

Ballıkayalar Trekking 

Ballıkayalar Tabiat Parkı özellikle hafta sonlarında trekking sevenlerin tercih ettiği bir doğal alan. Kolay – orta seviyeli yürüyüş yapmayı planlayanlar için ideal bir bölge. Park içerisindeki trekking yollarında yürürken küçük şelaleler, göletler ve pek çok hayvan türüyle karşılaşmanız mümkün. En popüler ve çok tercih edilen rotanın park girişinden başlayıp kanyonun üzerinden geçilen rota olduğunu da hatırlatalım. Tüm turu tamamlarsanız yaklaşık 2 saat boyunca trekking yapmış olacaksınız.

Eğer tek başınıza gitmek istemezseniz, pek çok firma buraya trekking için günübirlik veya kamplı turlar düzenliyor.

Ballıkayalar Giriş Ücreti 

Ballıkayalar Tabiat Parkı ziyaretinizi otomobiliniz ile yapacaksanız, araçlar için günlük otopark ücreti olarak 10 TL alınıyor. Yaya olarak parka girecekler için talep edilen bir ücret mevcut değil. Eğer Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda konaklamayı planlıyorsanız kamp kurmak için çadır başına 20 TL ödemeniz gerekiyor.

Ballıkayalar Nasıl Gidilir? 

Otomobil: Ballıkayalar Tabiat Parkı’na özel otomobiliniz ile gidecekseniz İstanbul – İzmit istikametinde D–100 kara yolu boyunca ilerleyin. Gebze’yi geçtikten sonra Tavşanlı köyü tabelasını takip edin. Tavşanlı Köyü’nden yaklaşık 1 km sonra Ballıkayalar Tabiat Parkı’nı sol tarafınızda görebilirsiniz.

Toplu taşıma: Eğer yolculuğunuz için toplu taşımayı tercih ediyorsanız otobüs ya da treni tercih edebilirsiniz. İstanbul Pendik’ten hızlı trene binerseniz bir durak sonra inin. Ardından otobüs ile Gebze Otogarı’na gidin. Gebze merkezden Demirciler köyü ya da Tavşanlı köyüne giden minibüslere binebilirsiniz. Diğer seçenek ise Tavşanlı köyünün içinden geçen 399 Tepecik – Gebze otobüsü olacaktır. Yaklaşık 15 dakika sonra Ballıkayalar tabelasında inip 5 dakika yürüyerek bölgeye ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Gebze merkezden taksiye de binebilirsiniz.

Tur: Ballıkayalar Tabiat Parkı bölgesine günübirlik ya da kamplı turlar düzenleyen pek çok şirket mevcut. Bu şekilde ulaşım sağlayarak seyahatinizi rahat bir şekilde yapmanız da mümkün.