Kocaeli’deki Festivaller

KORTEJ.jpg

Kocaeli’ne gitmeden önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atmanız gezinizi daha keyifli hale getirmeye yardımcı olabilir. Kocaeli’nde düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali

Her yıl Kocaeli Bölge Tiyatrosu tarafından geleneksel olarak mayıs ayının son haftasında düzenlenen Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali gösteriler ve kortej eşliğinde eğlenceli anlara sahne olmaktadır. Çocuk oyunculardan oluşan 12 grubun 12 farklı oyun ile sahne aldığı festival çocukların tiyatro ile buluşmasını sağlaması açısından önemli bir etkinliktir.

Değirmendere Fındık ve Kültür Sanat Festivali

Fındık yetiştiriciliğinin merkezi konumunda olan Değirmendere’nin önemini vurgulamak ve Değirmendere fındığının tanıtımını sağlamak amacıyla her yıl temmuz ayında düzenlenen Fındık ve Kültür Sanat Festivali oldukça coşkulu geçmektedir. Konserler, yarışmalar, açıkhava gösterilerinin yanı sıra birbirinden lezzetli fındıkları tatma imkânı bulabileceğiniz festival Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde düzenlenmektedir.

Lale Festivali

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl nisan ayında düzenlenen Lale Festivali şenlik havasında geçmektedir. Sekapark’ta birbirinden güzel görüntülere sahne olan Lale Festivali’nde en güzel laleyi yetiştirenlere de para ödülü dağıtılmaktadır.

Pişmaniye Festivali

Her yıl temmuz ayında İzmit’te düzenlenen Pişmaniye Festivali ile saray tatlısı olan pişmaniyenin yurt içi ve yurt dışında daha fazla tanıtılması amaçlanmaktadır. Festivalde pişmaniye ikramının yanı sıra konserler ve yarışmalar da düzenlenmektedir.

Altın Kiraz Festivali

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 44 yıldır kesintisiz devam eden Altın Kiraz Festivali temmuz ayının ilk haftasında düzenlenmektedir. Halk oyunları gösterilerinin yanı süre ünlü isimlerin konserleri ile eğlenceli anlar yaşanan festivalde yağlı güreş müsabakaları da izlenebilir.

Not: Her festivalin tarihi kendi sitesinden yolculuk öncesi teyit edilmelidir.