Google+

Arama formu

KOCAELİ'NİN DOĞA HARİKASI PEMBE KAYALAR

Bu yazı Gezimanya üyesi serap selçuk tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Yoğun bir bayram trafiğinden daha yeni kurtulmuşken, kendimizi bir anda yolda bulduk. Yeni rotamız yakın mesafede bir doğal güzellik ''Pembe Kayalar''. Daha önce sonbaharda gitmemize rağmen yolu biraz şaşırmıştık. İyi ki internet var!

Kocaeli'nin, Karadeniz'e açılan penceresi Kandıra'ya doğru ilerledik. Kandıra deniz kenarında olmamasına rağmen genelde emeklilerin yazları yerleştiği şirin tatil beldelerine sahip. Karadeniz'e açılan alanda tatil beldeleri sırasıyla Kandıra'nın sağında ve solunda dizilerek; Kerpe, Kefken, Kovanağzı, Cebeci, Seyrek, Sarısu gelmekte... Pembe Kayalara gitmek için Kandıra'dan sonra Kefken yönüne doğru ilerlememiz gerekiyordu.

Kocaeli

Kocaeli-1

Kerpe, Kefken, Kovanağzı sıralamasını geçtikten sonra Cebeci’ye yaklaşık 500 kilometre önce, yokuşun hemen solunda taşlık yolda ilerlediğimizde karşımıza çıktı. Yazın burası ''ana baba günü''. Denize girenler, boş boş dolaşanlar, piknik yapanlar kısacası herkes burada. Biraz hüsrana uğradık. Moralimizi bozmamamız gerekti!

Kocaeli şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Doubletree By Hilton Kocaeli, Tryp By Wyndham İzmit, Wellborn Luxury Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Eren Otel, Work Home Hotel Suites, Akçam Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Cuci Hotel Di Mare, El Garden Hotel Residence, Workinn Hotel tesislerini incelebilirsiniz.

Kocaeli otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Kocaeli otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Yaklaşık 2 saatlik yolculuktan sonra tepede yol arkadaşımla dinlenme molası verdik. Araç köftecisi bir ailenin yanında kısa süreli soluklandık. Karnımız aç, durur muyuz? Nefis ekmek arası köfte, bir de yanına ayran kısa süreli açlığımızı giderdi. Köftecinin yeni demlenmiş çayından da içince kendimizden geçtik. Güzel bir aile yazın bu alanda, tam donanımlı araçlarında ''köftecilik'' yapmaktalar. Ailenin evliliklerinin de 30. yılı, yanımızda bir pastayla kutladılar. Dile kolay ''otuz yıl'' birlikte!

Kocaeli-2

Kocaeli-3

Tepeden aşağıya indiğimizde bizi bekleyen muhteşem manzara oradaydı. Etrafta yoğun kalabalıktan dolayı bir türlü istediğimiz kareyi çekemiyorduk. Hava yavaş yavaş kararmakta, zaman fotoğraf çekmeye uygundu. Yoğun kalabalığın azalmasını bekledik. Ara sıra fırsatlar yakalayarak birkaç güzel kare çekebildik. Sonra atmosferin güzelliğine bırakarak, gün batımını sessizce izledik. Yazın yoğunluk fazla sonbahar ya da ilkbaharda gelmek gerek!

Kocaeli-4

Çekilen birkaç güzel kare, gün batımında içilen çaylar, günü tamamlamamıza yetti. Eve dönüş zamanı gelmişti. Kocaeli'ye kadar sıkıntı yoktu. Ancak otoban bağlantısında yoğunluk başladı. Bayram sonrası iki saatlik trafik yoğunluğunu yaşayarak evimize vardık. Güzel bir gün, güzel bir manzara, güzel birkaç kare bizim için yeterliydi.

Etiketler


serap selçuk kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü. 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer fizik 1993 M armara Üniversitesi Pedagoji ve Formasyon eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta 2004 Oryantiring Antrenörlüğü Yeni keşiflere...