Günübirlik Darıca Turu, Kocaeli

Kısa süreli tatillerde İstanbul’da yaşayanların en büyük kabusu trafiktir. Köprüden geçmek bir dertken arabalı vapur sırası beklemek ayrı bir çile olur. Tüm bu olumsuzlukları yaşayarak tatili kendime zehir etmek yerine daha yakın ve huzurlu bir yere gitsem nasıl olur?

01 Mayıs 2015 tatilinin Cuma güne rastlamasıyla Ağva’nın dolup taştığını gördüm. Bir tane oda kalmaz mı? Kalır ama oda başı 700 TL ödemeniz lazım. Küçük bir araştırma yaptım. Yakınlarda spa otel aradım. Çok uzağa gitmeden Kocaeli’ye bağlı Darıca’da yeni bir otelin açıldığını gördüm. Otelde dinlenirim, dönerken de hayvanat bahçesine uğrarım, bir de Darıca’da küçük bir tur atarım diyerek kısa programımı belirledim.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Leopar

Darıca Hayvanat Bahçesi Timsah

Darıca’da sahil şeridi boyunca tadilat yapılıyor. Deniz doldurulmuş ve alan genişletilmiş. İki hilal şeklindeki anıt ve çevresi hareketliydi. Hava güzel olduğu için insanlar yürüyüş yapıyordu. Parkta deniz manzaralı belediyenin bir kafesi yer alıyor. Halkın deniz manzarasının tadına varması adına yararlı olmuş. Bildiğiniz gibi deniz gören kafelerin fiyatları hemen tavan yapar. Ama işletme belediye olduğu zaman hizmet kalitesi yüksek olmamakla beraber fiyatlar aşağı iniyor. Sahil şeridinde güneşin batışını görebileceğiniz seyir terası bulunuyor. Bu tepeye kartal heykelinin kondurulması Beşiktaşlı olarak beni ayrıca heyecanlandırdı. Burada da çay bahçeleri ve lokantalar var. Manzara gayet hoş…

Darıca’ya gelip de hayvanat bahçesini ziyaret etmemek olmazdı. Hayvanların kafese kısılması ve doğal hayattan kopması çok üzücüdür. Çocukların onları görünce neşelenmesi ise bambaşka güzelliktedir. Gülhane’de yer alan hayvanat bahçesi kapandığından beri İstanbullular da buraya akın ediyor. Penguen, aslan, puma, ayı, zürafa ve zebra gibi çok çeşitli hayvanlar yaşıyor. Alan 2-3 saatte gezilecek kadar büyüktür. Kafelerde dinlenme payı, hayvanları besleme saatlerini bekleme ve çocukla beraber gezme gibi etkenleri de eklersek tüm gününüzü buraya ayırabilirsiniz. Giriş 20 (Mayıs 2015) liradır. Eğer yıl içinde birden çok kez gidecekseniz 35 TL ücret ile yıllık kart almak daha mantıklı olur.

Kaplan

İstanbul’dan çok uzaklaşmadan kafa dinlemek istiyorsunuz sizin için güzel bir yer Kocaeli. 1 gece, 2 günlük planınız hazır!

www.tatiliyet.com/darica-sahil-foto-galeri

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Galeri