Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Eşsiz doğası ile ideal tatil yerlerinden biri olan Kocaeli’nin gerek merkezinde gerek çevresinde görmeniz gereken birçok yer var. İstanbul’a ve Bursa’ya yakın olması nedeniyle hafta sonu ya da günübirlik seyahatseverleri ağırlayan Kocaeli geçmişten günümüze miras kalan tarihi eserleri, muhteşem Körfez manzarası, yeşilin bin bir tonunu görebileceğiniz tabiat parkları, doğanın sesini dinleyebileceğiniz Maşukiye ile binlerce kişinin uğrak noktası konumundadır. Türkiye’nin en yeni kayak merkezlerinden biri olan Kartepe her yıl snowboard ve kayakseverlerin yanı sıra kış tatili yapmak isteyenlerin de ilk tercihlerinden biridir.

Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin üçüncü büyük ili olan Kocaeli dört mevsim ziyaretçilerine ayrı güzellikler sunar. Kocaeli gezinize tarihî yapıları keşfederek başlamanızı tavsiye ederiz. Osmanlı Dönemi’nin ünlü ressamlarından olan Osman Hamdi Bey Müzesi ve kent merkezindeki Kocaeli Saat Kulesi görmeniz gereken yerler arasındadır. İzmit Sarayı Kocaeli’de görülebilecek önemli bir tarihi yapıdır. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Kocaeli tarihi yakından incelemek için iyi bir fırsat sunmaktadır. Doğa ile baş başa kahvaltı keyfi yapmak isterseniz Maşukiye’ye mutlaka uğramalısınız. Mis gibi havasıyla yürüyüş ve kamp yapmak için Ballıkayalar Tabiat Parkı görülmeye değer yerler arasındadır. Darıca Hayvanat Bahçesi ve Kirazlı Yaylası da Kocaeli gezinizde unutulmaz kılabilir. Eğer şehre yaz aylarında uğramayı düşünüyorsanız en güzel tatil beldelerinden biri olan Kefken’i es geçmeyin. Şifalı suları ile ünlü Kocaelin’de Soğuksu Piknik alanı da ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerlerden biridir. Kış aylarında ise Kartepe binlerce kayakseveri ağırlamaktadır. Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Osman Hamdi Bey Müzesi

193435,osman-hamdi-bey-evi-ve-muzesi.png

Osmanlı Dönemi’nde yaşayan en ünlü Türk ressamlardan biri olan Osman Hamdi Bey’in Eskihisar’daki köşkünü yolunuz Kocaeli’ne düştüğünde mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. 26 sene boyunca yaz aylarını bu köşkte geçiren Osman Hamdi Bey birbirinden değerli birçok eserini de burada tamamlamıştır. Başta Kaplumbağa Terbiyecisi, Silah Taciri ve Vazo Yerleştiren Kız olmak üzere ünlü ressamın birçok eserinin replikasını burada görme şansı bulabilirsiniz. İki katlı köşkte Osman Hamdi Bey’in balmumundan yapılan heykeli de bulunmaktadır. Eskihisar köyünün kıyısında yer alan köşk muhteşem deniz manzarası ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Fransız mimarisinden izler taşıyan Köşk’ün bahçesi de oldukça keyiflidir. Osman Hamdi Bey Müzesi pazartesi günleri hariç diğer günler mesai saatler içerisinde ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

İzmit Saat Kulesi

nice-scenery.jpg

Kocaeli seyahatiniz sırasında görülmeye değer eserlerden bir diğeri İzmit Saat Kulesi’dir. Kemalpaşa Mahallesi’nde yer alan Saat Kulesi şehrin sembolleri arasında sayılabilir. Sultan II. Abdulhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü nedeniyle 1902 senesinde yaptırılan eserin giriş kısmında kitabe yer almaktadır. Saat Kulesi’nin orta katında Sultan II. Abdulhamit’in tuğrası bulunmaktadır. Dört katlı Saat Kulesi’nin herbir katında farklı mimari özellikler sergilenmiştir. Kulenin her katında ince uzun bir pencere bulunmaktadır. Geçirdiği restorasyonlar sonucu günümüzde aktif olarak çalışan Saat Kulesi’nin yanındaki banklarda soluklanabilir, çevresindeki kafelerde çay ve kahve içebilirsiniz. İzmit Saat Kulesi’ni gece ışıklandırması ile de görmenizi tavsiye ederiz.

İzmit Sarayı


 

Saat Kulesi’nin yanında yer alan İzmit Sarayı Kasr-ı Hümayun olarak da bilinmektedir. Saray Sultan Abdülaziz’in Av Köşkü’dür ve İstanbul dışında yaptırılan ilk saray olma özelliği taşımaktadır. IV. Murad döneminde ilk olarak inşa edilen yapı çıkan yangın sonrası harabeye dönmüş, Sultan Abdülaziz döneminde barok stilinde tekrar inşa ettirilerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Cephesi mermer kaplı saray iki katlıdır, tavan süslemeleri hayranlık verecek güzelliktedir. Fransız ressam Sason’a ait olan işlemelerde Osmanlı motiflerini ve Abdülaziz’in tuğrasını görmek mümkündür. 1967 yılında kadar Vilayet ve Ziraat Odaları olarak kullanılan saray sonrasında İzmit Müzesi olarak hizmet vermeye başlamış, 1999 depremi sonrası ağır hasar görerek geniş çaplı restorasyona alınmıştır. 2007 yılından itibaren Saray Müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir. Osmanlı Dönemi’ne ait izleri yakından görmek isterseniz Pazartesi günü hariç diğer günler mesai saatleri içerisinde 5 TL ücret ödeyerek gezebilirsiniz. Müzekart’ınız varsa ücretsiz girebilirsiniz.

Kocaeli Müzesi (Arkeoloji ve Etnografya Müzesi)

193125,arkeoloji-ve-etnografya-muzesi.png

Kocaeli’nde görülmesi gereken bir diğer müze Kocaeli Müzesi’dir. Eski Gar Alanı inşa edilerek oluşturulan müzede Tamir Atölyesi, Su Deposu, Tekel Deposu ile Lojman Binası yer almaktadır. Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi’ne ait eserlerin sergilendiği Kocaeli Müzesi 2007 yılından bu yana hizmet vermektedir. Roma Dönemi’ne ait Zeus ve tanrı heykelleri ile dikkat çeken müzenin bahçesindeki eserleri de ziyaret etmeyi unutmayın. Kozluk Mahallesi İstasyon Caddesi üzerinde bulunan müzeyi Pazartesi günleri hariç haftanın her günü mesai saatleri içerisinde 5 TL ücret ödeyerek gezebilirsiniz. Müzekart’ınız varsa müzeye giriş ücretsiz.

Maşukiye

sapanca-turu-galerisi4161.jpg

İstanbul’a sadece 1,5 saat uzaklıkta bulunan Maşukiye, Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı cennet gibi bir tatil yeridir. Bir yanında Sapanca Gölü diğer yanında Kartepe’nin etekleri bulunan Maşukiye Kocaeli’nin saklı cennetidir. Günübirlik gelinebileceği gibi konaklama seçenekleri de bulunan Maşukiye mis gibi havası, el değmemiş doğası ile ziyaretçilerine huzur dolu anlar yaşatmaktadır. Maşukiye’de kahvaltı yapabileceğiniz pek çok tesis yer almaktadır. En taze ürünler ile hazırlanan köy kahvaltısı sonrası yediklerini eritmek için Maşukiye’nin muhteşem doğasında yürüyüşe çıkabilirsiniz. Beldenin alabalık restoranları da oldukça meşhurdur. Alabalık üretim çiftliği bulunan Maşukiye’de kiremitte balık yemenizi tavsiye ederiz. Meydanda satılan köy ekmeği, ev salçası, peynir gibi yöresel ürünlerden almadan Maşukiye’den dönmeyin. Kocaeli’den kalkan 261 ve 265 numaralı otobüslerle Maşukiye’ye ulaşabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Piknik yapmak, mis gibi doğada yürümek ve kamp kurmak isterseniz Gebze’ye 10 kilometre mesafede yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı’na mutlaka uğrayın. Barındırdığı hayvan ve bitki örtüsü zenginliği nedeniyle 1995’te milli park ilan edilen Ballıkayalar şehir gürültüsünden uzak huzur dolu anlar yaşayabileceğiniz eşsiz bir yer. Eğer doğa tutkunu biriyseniz Ballıkayalar’da trekking yapabilirsiniz. Farklı zorluklardaki trekking parkurları ile öne çıkan Ballıkayalar’da gürül gürül akan akarsular da size eşlik edecek. Kireçtaşı kayalarına sahip olması ile kaya tırmanışı için de en ideal noktalardan biri olan Ballıkayalar bu konuda da maceraseverlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında kamp kurmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği Kocaeli il sınırları içerisindeki Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda yıldızların altında uyuyarak unutamayacağınız bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Kirazlı Yaylası

Kocaeli’nde en çok ziyaret edilen yeşil alanlardan bir diğer ise Kartepe ilçesinde bulunan Kirazlı Yaylası’dır. Oldukça büyük bir piknik alanına sahip olan Kirazlı Yaylası’nda cırcır böceklerinin ve kuş cıvıltılarının eşliğinde pikniğinizi yapabilir, doğanın huzurlu kollarında ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Dilerseniz Kirazlı Yaylası’nda doğa yürüyüşüne çıkabilir, Sapanca ve İzmit’in muhteşem manzarasını bir de tepeden izleyebilirsiniz. Şehrin kalabalığından uzak, temiz havada aileniz ve sevdiklerinizle keyifli bir gün geçirmek isterseniz Kirazlı Yaylası’na uğramanızı tavsiye ederiz. Yazın serin havasıyla da Kocaelililerin ferahlamak için tercih ettiği KirazlıYaylası Kartepe tabelasını takip ettikten kısa bir süre sonra karşınıza çıkacak.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Hayvanat bahçeleri küçük büyük herkesin ilgisini çeken hayvan dostlarımızla bir buluşma durağıdır. Bambaşka bir dünya olan hayvanlar aleminin kapılarını açar. Tavus kuşlarının, maymunların, ayıların ya da kaplanların ilk defa görülmüş olması hayat boyu hafızalardan silinmeyecek anılar yaratır.Bu anlamda ülkemizin en önemli hayvanat bahçelerinden biri de DARICA HAYVANAT BAHÇESİ
Kocaeli gezinizde farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız Darıca Hayvanat Bahçesi olarak da bilinen Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’na uğrayabilirsiniz. Önceleri kuş parkı olarak kurulan hayvanat bahçesi sonrasında iş adamı Faruk Yalçın’ın büyük destekleri ile pek çok bitki türü ve hayvanların da getirilmesiyle büyük bir parka dönüştürülmüştür. 1993 yılından bu yana ziyaretçilerine hizmet veren Darıca Hayvanat Bahçesi’nde 286 hayvan türü ile birlikte 3.600’e yakın hayvan bulunmaktadır. Farklı bitki türlerini görmek isterseniz botanik kısmında 600 çeşit bitki türü ile 8000’den fazla bitkiyi yakından inceleme şansı bulabilirsiniz. İstanbul’a olan yakınlığı ile de öne çıkan Darıca Hayvanat Bahçesi’nde çocuklarınıza hayvanları tanıtabilir ve hep birlikte keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Darica-Hayvanat-Bahcesi-Aslanlar.jpg

Adı Değişti: Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı
Devamını Oku

Kefken

kefken-pembe-kayalar.jpg

Kocaeli’nin gözde tatil beldelerinden biri olan Kefken, Kandıra ilçesinde yer alır. Yemyeşil doğası, tertemiz denizi ve salaş balıkçıları ile sahil kasabası olan Kefken İstanbul’a yakınlığı sayesinde yaz aylarında binlerce tatilciyi ağırlamaktadır. Kumcağız ve Kovanağzı plajları yaz aylarında sıkça tercih edilen Karadeniz sahilleridir. Belde sadece yazın değil kışın da eşsiz manzara eşliğinde lezzetli deniz ürünlerini tatmak isteyenlerin uğrak noktasıdır. Kefken’e yolunuz düştüğünde meşhur PembeKayalıkları’da görmenizi tavsiye ederiz. Kocaeli’nin doğa harikalarından biri olan Pembe Kayalıklar Karadeniz’in dev dalgaları arasında sizlere harika kareler sunuyor. Doğa ile baş başa birkaç gün geçirmek isterseniz Kefken’de kamp yapabilir, karavanınızla da burada konaklayabilirsiniz. Kandıra’ya 20 kilometre mesafede bulunan Kefken’deki Erim Tepesi’nde gün batımını izlemenizi öneririz.

Soğuksu Piknik Alanı

soguksu-cafe-restaurant.jpg

Kocaeli’nde piknik yapabileceğiniz en iyi yerlerden biri olan Soğuksu mesire alanı Başiskele ilçesinin Bahçecik beldesinde bulunmaktadır. Körfez manzarasına karşı bir şeyler yemek ve yemyeşil ağaçların altında dinlenmek için tercih edebileceğiniz Soğuksu Piknik Alanı yaklaşık 1000 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Dört bir tarafı ağaçlarla çevrili cennet gibi alanda çocuklarınızla oyun oynayabilir, doğa ile iç içe olmanın tadını çıkartabilirsiniz. Kocaeli kaplıcaları ile de meşhur bir ilimizdir. Özellikle Soğuksu şifalı sularının geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olduğuna inanılır. Mide rahatsızlığı için her yıl pek çok kişi Soğuksu’ya gelerek tedavi olmaktadır.

Kartepe

afdecff3c43c40adc0e2bae115d00ab2_1313640007.jpg

Kış turizminin en gözde rotalarından biri olan Kartepe Samanlı Dağları’nın zirvesini oluşturmaktadır. İstanbul’a bir saat uzaklıkta olması ile özellikle hafta sonları kayak tutkunlarını ağırlayan Kartepe ülkemizin en yeni kayak merkezlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Kartepe Kayak Merkezi her zorluk derecesine uygun pistleri ve telesiyej sistemi ile öne çıkmaktadır. Sapanca Gölü manzarası eşliğinde kayak yapmanın keyfini çıkartabilir, kar bisikleti ile etrafı turlayabilirsiniz. Kartepe’ye günübirlik gelebileceğiniz gibi civardaki otellerde keyifli bir kış tatili geçirebilirsiniz. Kartepe piknik yapmak isteyenlerin de en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Zirveye çıkmadan yol üzerindeki piknik alanlarında mangal yakabilir, karlar altındaki eşsiz doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Sadece kış aylarında değil bahar ve yaz aylarında da Kartepe’deki doğa aktivitelerine katılabilirsiniz.