Google+

Arama formu

Giresun

Karadeniz’de yeşille mavinin buluştuğu, 4.000 yılı aşkın bir geçmişi...
Devamı oku
İklim açısından bakıldığında, Giresun her dönem yağmur alabilen bir...
Devamı oku
Yeşilin maviyle buluştuğu eşsiz doğası ile birlikte ziyaretçilerini...
Devamı oku
Giresun’da şehir içi ulaşım imkânları çok fazla gelişmemiş olsa da...
Devamı oku
Tarihi ile geniş bir kültür yelpazesine sahip Giresun’da yemek...
Devamı oku
Karadeniz Bölgesi’nin en önemli illerinden biri olan Giresun’da gece...
Devamı oku
Karadeniz’de yeşille mavinin buluştuğu bir konumda bulunan Giresun...
Devamı oku
Giresun denince akla gelen ilk şey fındıktır. Şehirde fındık ve...
Devamı oku
Jandarma: 156 Ambulans: 112 Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü: 0...
Devamı oku
Giresun, Karadeniz’in doğusunda bulunan bir ildir. Karadeniz Sahil...
Devamı oku
Giresun, Karadeniz Bölgesi’nin doğu Karadeniz bölümünde bulunan ve 2016...
Devamı oku
Karadeniz Bölgesi’nin doğu Karadeniz bölümünde bulunan Giresun iline...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 7℃
Şub 7℃
Mar 8℃
Nis 11℃
May 15℃
Haz 20℃
Tem 22℃
Ağu 22℃
Eyl 20℃
Eki 16℃
Kas 12℃
Ara 9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 444.467 / İklim: Karadeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Giresun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Giresun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Giresun, Karadeniz’in doğusunda bulunan bir ildir. Karadeniz Sahil Otoyolu D010 üzerinde bulunan Giresun, her dönem yağış almasıyla yeşilin her türlü tonunu içinde barındırmaktadır. 444.467 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 44. ili olan Giresun’da 16 ilçe bulunmaktadır. Nüfusun yaklaşık %30’u merkez ilçesinde toplanmış olan Giresun ilinin en düşük nüfuslu ilçeleri Güce, Çanakçı, Doğankent ve Çamoluk’tur. Karadeniz’e 122 kilometrelik bir sahil bağlantısı bulunan Giresun, yeşilin maviyle buluştuğu eşsiz doğal güzellikleri barındıran illerden biridir. Giresun, doğusunda Trabzon ve Gümüşhane, güneyinde Sivas ve Erzincan, batısında ise Ordu illeri ile komşudur. Şehrin kuzey sınırı ise Karadeniz ile çevrelenmiştir. Şehir; Aksu ve Batlama Vadileri arasında kalan bölgede, denize uzanan bir yarımada üzerinde kurulmuştur. İl merkezinin karşısında, Karadeniz’in insan yerleşimine imkân veren tek adası olan Giresun Adası bulunmaktadır.
 

Tanıtım Videosu:

Giresun Gezilecek Yerler

Giresun Gezilecek Yerler

Karadeniz’de yeşille mavinin buluştuğu, 4.000 yılı aşkın bir geçmişi olan Giresun ili gezilecek görülecek yerler konusunda hem tarihî, hem de doğal seçenekler bakımından zengin bir içerik sunar. Şehir merkezinde gezilecek yerler her ne kadar birbirine yakın olsa da Giresun’da gezilip görülmesi gereken yerler geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Şehir merkezinde görülmesi gereken yerler bir gün gibi kısa bir sürede tamamlanabilirken, özellikle il merkezi dışında kalan ilçeler ve yaylalar için ek olarak 1 - 2 gün daha ayırmak gerekmektedir. Giresun’da sınırlı bir toplu taşıma imkânı bulunması nedeniyle şehir merkezi dışında kalan doğal güzellikleri görmek ve Giresun gezisinden maksimum verimi alabilmek için araba kiralamak veya özel araç ile gitmek faydalı olacaktır.

Giresun Nerededir?

Giresun, Karadeniz Bölgesi’nin doğu Karadeniz bölümünde bulunan ve 2016 verilerine göre nüfusu 444.467 olan bir ilimizdir. Nüfus bakımından Türkiye’nin en kalabalık 44. ili olan Giresun’da toplam 16 ilçe bulunur. Kuzeyinde Karadeniz ile çevrili olan ilin güneyinde ise Kuzey Anadolu Dağları bulunur. Giresun ilinin plaka numarası 28’dir.

Karadeniz bölgesinin doğusunda bulunan Giresun’un komşu illeri batısında Ordu, güneyinde Sivas ve Elazığ, doğusunda ise Gümüşhane ve Trabzon’dur. Komşu illerinden en yakın il merkezi yaklaşık 50 kilometre uzaklıkla bulunan Ordu’dur. En büyük komşu ili olan Trabzon ile Giresun merkez arasındaki uzaklık ise 130 kilometredir.

Giresun; İstanbul’a Bolu, Tosya, Merzifon, Samsun, Ordu rotası üzerinden 935 kilometre uzaklıkta bulunur. Türkiye’nin başkenti Ankara’dan ise Çorlu, Merzifon, Samsun ve Ordu rotası ile 607 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca Ege Bölgesi’nin en büyük şehri İzmir’e 1202 kilometre, Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Antalya’ya ise 1089 kilometre uzaklıkta bulunur.

Giresun’a Ne Zaman Gidilir?

Giresun’a Ne Zaman Gidilir?

İklim açısından bakıldığında, Giresun her dönem yağmur alabilen bir il olduğu için bir Giresun seyahatinde yağmurla karşılaşmak çok olasıdır. Ancak doğru dönemi seçerek en azından bu olasılığı biraz olsun düşürmek mümkündür.

Giresun’a Nasıl Gidilir?

or-gi-havalimani.jpg

Karadeniz Bölgesi’nin doğu Karadeniz bölümünde bulunan Giresun iline çeşitli ulaşım imkânları bulunmaktadır. Karadeniz Sahil Otoyolu D010 üzerinde olan Giresun’a karayolu ile rahatlıkla ulaşılabilirken ulaşım için havayolunu tercih edecekler ise Ordu il sınırları içerisinde, Ordu – Giresun arasında deniz doldurularak yapılan Ordu – Giresun Havalimanı’na gitmelidirler. Giresun merkezinde bulunan Giresun Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne Türkiye’nin birçok şehrinden özel otobüs firmalarının seferleri düzenlenmektedir. Bu firmalar İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerle birlikte birçok Anadolu şehrinden Giresun’a ulaşım imkânı sağlamaktadır.

Giresun’a özel araçla ulaşmak için İstanbul’dan sırasıyla Sakarya, Bolu, Tosya, Merzifon, Samsun rotası üzerinden 934 kilometre yol alarak 11 - 12 saatlik bir yolculuk ile ulaşılabilir. Türkiye’nin başkenti Ankara’dan ise Kırıkkale, Çorum, Merzifon ve Samsun üzerinden yaklaşık 600 kilometrelik bir yolculuk sonrası 7 saat 30 dakikada Giresun’a ulaşmak mümkündür.

Ordu – Giresun arasına yapılan ve Türkiye’nin deniz üzeri doldurularak yapılan ilk havalimanı olan Ordu – Giresun Havalimanı’na İstanbul ve Ankara’dan her gün düzenlenen karşılıklı uçuşlar bulunmaktadır. Hafta içinde belirli günlerde farklı şehirlerden de uçuşların yapıldığı havalimanı aynı zamanda Almanya’dan direk uçuşlar ile Giresun yurtdışına da bağlamaktadır. Ordu – Giresun Havalimanı, Giresun merkezinin 26 kilometre uzağında bulunur. Havalimanına inen uçaklar için Giresun şehir merkezine servisler bulunmaktadır. Bu servisler her uçak inişinden yaklaşık 30 dakika sonra kalkar ve şehre ulaşım 30 dakika sürmektedir. 2018 başı itibariyle bilet fiyatları 12 TL’dir. Giresun’a her ne kadar trenle ulaşım imkânı olmasa da Trabzon’a yapılacak olan Yüksek Hızlı Tren projesi duraklarından biri olarak Giresun da düşünülmektedir. Bu projenin ne zaman tamamlanacağı ve detayları tam netleşmese de gelecekte Giresun’a trenle ulaşım da muhtemel seçeneklerden biri olacaktır.

Giresun şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Giresun Nerede Kalınır?

Giresun Nerede Kalınır?

Yeşilin maviyle buluştuğu eşsiz doğası ile birlikte ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Giresun’da konaklamak için birçok seçenek bulunmaktadır. Giresun’da il merkezinde konaklamak mümkün olduğu gibi TireboluGörele gibi büyük ilçelerle birlikte yayla turizminin gelişmiş olduğu Dereli ilçesinde birbirinden güzel konaklama imkânları bulunur. İl ve ilçe merkezlerindeki konaklama seçenekleri klasik otel, pansiyon gibiyken yaylalarda dağ evi gibi seçenekler ziyaretçilerine doğa içinde eşsiz bir konaklama fırsatı sunar.

Giresun pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Giresun Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Giresun Otelleri
En Uygun Fiyatlı Giresun Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Giresun Otelleri
Giresun Ev Kiralama

Giresun Şehir İçi Ulaşım

Giresun Şehir İçi Ulaşım

Giresun’da şehir içi ulaşım imkânları çok fazla gelişmemiş olsa da toplu taşıma kullanmak isteyenler için çeşitli seçenekler mevcuttur. Şehir içi ulaşım genellikle dolmuşlar, az sayıda güzergâhta hizmet veren belediye otobüsleri ve taksiler ile yapılmaktadır.

Giresun Mutfağı

Giresun Mutfağı

Tarihi ile geniş bir kültür yelpazesine sahip Giresun’da yemek kültürü de bir hayli gelişmiştir. Fındığı ve yeşilin maviyle buluştuğu doğal güzellikleriyle öne çıkan Giresun’da yemek kültürü genellikle sebze yemekleri ve Karadeniz’in birçok bölümünde olduğu gibi deniz mahsulleri üzerinedir.

Karadeniz’de sıklıkla tüketilen karalahana, Giresun mutfağında da önemli bir yer kaplar. Karalahana ile yapılan lahana diblesi Giresun’da en çok tüketilen yemeklerin başında gelir. Giresun halkı karalahanaya “yayla pancarı” demektedir ve lahana diblesi, yayla pancarı ve pirincin birleşimiyle ortaya çıkan lezzetli bir sebze yemeğidir.

Giresun’da Gece Hayatı

Giresun’da Gece Hayatı

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli illerinden biri olan Giresun’da gece hayatı pek de aktif değildir. Giresun’da akşamları müzik dinlenebilecek birkaç kafe tarzı mekân bulunabilirken, otellerde bulunan barlar ve kafeler gece vakit geçirmek isteyenlerin sınırlı seçeneklerinden bazılarıdır. Giresun gece hayatı her ne kadar pek de renkli olmasa da şehirden bu konunda beklentileri olan seyahatseverlere birkaç mekân sunmaktadır.

Giresun’daki Festivaller

Giresun’daki Festivaller

Karadeniz’de yeşille mavinin buluştuğu bir konumda bulunan Giresun ilinde yıl boyunca çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festivallerin bazılarında yöre halkının geleneksel olarak kutladığı günler kutlamakta ve yörenin tanıtımı amaçlanmaktadır. Giresun ili sınırları içerisinde düzenlenen festivallerin bazılarının detayları aşağıdaki gibidir.

Uluslararası Karadeniz Giresun Aksu Festivali: Giresun Aksu Festivali, her yıl 20 mayısta Rumi takvime göre mayısın yedisinin kutlandığı güne denk gelmektedir. Festival boyunca birçok gelenek sürdürülür ve festival ateşi yakılır. Festival 3 – 4 gün sürmektedir ve Aksu Çayı’nın denize döküldüğü yerde düzenlenir. Her yıl düzenlenen festivalde yöre halkı 4.000 yıllık gelenek ve göreneklerini devam ettirirken şehrin en büyük festivallerinden biri gerçekleştirilir.

Giresun’da Alışveriş

Giresun’da Alışveriş

Giresun denince akla gelen ilk şey fındıktır. Şehirde fındık ve fındık ile yapılan onlarca ürünün satıldığı yerler bulunur. Giresun merkezde bulunan Fiskobirlik Satış Reyonu’ndan veya Giresun Fındık Evi’nden fındığın kabuklu, çiğ, kavrulmuş, kıyılmış ve pikola gibi çeşitleri ile birlikte fındık ezmesifındık kremasıfındık yağı gibi doğal ürünleri almak mümkündür.

Giresun merkezde, Atatürk Bulvarı etrafında yörenin doğal olarak üretilen tereyağıpeynir ve çeşitli süt ürünlerinin alınabileceği birçok dükkân bulunmaktadır. Karadeniz özellikle tereyağı ile özdeşleşmiş bir bölge olduğu için burada üretilen tereyağı da bölgenin en kaliteli seçeneklerinden bazılarının sunmaktadır.

Giresun İçin Faydalı Bilgiler

Jandarma: 156

Ambulans: 112

Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü: 0 454 215 71 94

Giresun Valiliği: 0 454 282 02 82

Giresun Belediyesi: 444 4 028