Giresun’a Nasıl Gidilir?

or-gi-havalimani.jpg

Karadeniz Bölgesi’nin doğu Karadeniz bölümünde bulunan Giresun iline çeşitli ulaşım imkânları bulunmaktadır. Karadeniz Sahil Otoyolu D010 üzerinde olan Giresun’a karayolu ile rahatlıkla ulaşılabilirken ulaşım için havayolunu tercih edecekler ise Ordu il sınırları içerisinde, Ordu – Giresun arasında deniz doldurularak yapılan Ordu – Giresun Havalimanı’na gitmelidirler. Giresun merkezinde bulunan Giresun Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne Türkiye’nin birçok şehrinden özel otobüs firmalarının seferleri düzenlenmektedir. Bu firmalar İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerle birlikte birçok Anadolu şehrinden Giresun’a ulaşım imkânı sağlamaktadır.

Giresun’a özel araçla ulaşmak için İstanbul’dan sırasıyla Sakarya, Bolu, Tosya, Merzifon, Samsun rotası üzerinden 934 kilometre yol alarak 11 - 12 saatlik bir yolculuk ile ulaşılabilir. Türkiye’nin başkenti Ankara’dan ise Kırıkkale, Çorum, Merzifon ve Samsun üzerinden yaklaşık 600 kilometrelik bir yolculuk sonrası 7 saat 30 dakikada Giresun’a ulaşmak mümkündür.

Ordu – Giresun arasına yapılan ve Türkiye’nin deniz üzeri doldurularak yapılan ilk havalimanı olan Ordu – Giresun Havalimanı’na İstanbul ve Ankara’dan her gün düzenlenen karşılıklı uçuşlar bulunmaktadır. Hafta içinde belirli günlerde farklı şehirlerden de uçuşların yapıldığı havalimanı aynı zamanda Almanya’dan direk uçuşlar ile Giresun yurtdışına da bağlamaktadır. Ordu – Giresun Havalimanı, Giresun merkezinin 26 kilometre uzağında bulunur. Havalimanına inen uçaklar için Giresun şehir merkezine servisler bulunmaktadır. Bu servisler her uçak inişinden yaklaşık 30 dakika sonra kalkar ve şehre ulaşım 30 dakika sürmektedir. 2018 başı itibariyle bilet fiyatları 12 TL’dir. Giresun’a her ne kadar trenle ulaşım imkânı olmasa da Trabzon’a yapılacak olan Yüksek Hızlı Tren projesi duraklarından biri olarak Giresun da düşünülmektedir. Bu projenin ne zaman tamamlanacağı ve detayları tam netleşmese de gelecekte Giresun’a trenle ulaşım da muhtemel seçeneklerden biri olacaktır.