Giresun’da Alışveriş

hazelnuts-264824_960_720.jpg

Giresun denince akla gelen ilk şey fındıktır. Şehirde fındık ve fındık ile yapılan onlarca ürünün satıldığı yerler bulunur. Giresun merkezde bulunan Fiskobirlik Satış Reyonu’ndan veya Giresun Fındık Evi’nden fındığın kabuklu, çiğ, kavrulmuş, kıyılmış ve pikola gibi çeşitleri ile birlikte fındık ezmesi, fındık kreması, fındık yağı gibi doğal ürünleri almak mümkündür.

Giresun merkezde, Atatürk Bulvarı etrafında yörenin doğal olarak üretilen tereyağı, peynir ve çeşitli sütürünlerinin alınabileceği birçok dükkân bulunmaktadır. Karadeniz özellikle tereyağı ile özdeşleşmiş bir bölge olduğu için burada üretilen tereyağı da bölgenin en kaliteli seçeneklerinden bazılarının sunmaktadır.

Giresun’dan alınabilecek doğal ürünlerden bir diğeri de Şebinkarahisar ilçesinde bulunan pekmez, pestil ve köme çeşitleridir. Karadut pekmezi, fındıklı pestil gibi ürünler Giresun seyahatinden eve dönerken alınmak istenecek ürünlerden birkaçıdır.

Giresun seyahatinde iken deneyimlenmesi gereken fındıklı tel kadayıf, Giresun seyahatinden dönerken alınabilecek ürünlerin de başında gelir. Meşhur Tel Kadayıfçı Mustafa Patar’dan kilo olarak satın alınabilecek fındık ezmeli tel kadayıflar tazeliğini bir haftaya kadar koruyabildiği için hem kendiniz için hem de hediye etmek için Giresun’dan alınabilecek en lezzetli yiyeceklerden biridir.

Şebinkarahisar ilçesinde yapılan Tamzara dokuması kumaşlar 1800’lü yıllardan beri geleneksel olarak üretilmeye devam etmekte ve son yıllarda yapılan tanıtımlarla birlikte yeniden hayat bulmuştur. Giresun’dan geleneksel tarzda alınabilecek ürünlerin başında gelen tamzara dokumasının tanıtılması için son yıllarda Giresun’da çeşitli defileler yapılmaktadır.

Giresun’dan dönerken bir anı veya hediyelik eşya almak isteyenler için ise Giresun merkezde birçok hediyelik eşya satan dükkân bulunduğunu söyleyebiliriz. Buralardan şehre özel anahtarlık, magnet gibi ürünlerle birlikte birçok farklı çeşit hediyelik eşya bulmak mümkündür.