Giresun’daki Festivaller

Karadeniz’de yeşille mavinin buluştuğu bir konumda bulunan Giresun ilinde yıl boyunca çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festivallerin bazılarında yöre halkının geleneksel olarak kutladığı günler kutlamakta ve yörenin tanıtımı amaçlanmaktadır. Giresun ili sınırları içerisinde düzenlenen festivallerin bazılarının detayları aşağıdaki gibidir.

Uluslararası Karadeniz Giresun Aksu Festivali: Giresun Aksu Festivali, her yıl 20 mayısta Rumi takvime göre mayısın yedisinin kutlandığı güne denk gelmektedir. Festival boyunca birçok gelenek sürdürülür ve festival ateşi yakılır. Festival 3 – 4 gün sürmektedir ve Aksu Çayı’nın denize döküldüğü yerde düzenlenir. Her yıl düzenlenen festivalde yöre halkı 4.000 yıllık gelenek ve göreneklerini devam ettirirken şehrin en büyük festivallerinden biri gerçekleştirilir.

Uluslararası Dereli Kümbet Kültür ve Sanat Festivali: Her yıl temmuz ayının ortalarına denk gelen bir hafta sonunda Kümbet Yaylası’nda düzenlenen festival 30 – 40 bin kişinin katılımıyla gerçekleşir. Festivalde, yöreye özgü fotoğraf ve el sanatları sergileri ile birlikte turizm ile ilgili söyleyişiler yapılır. Festivalin en ilgi çekici etkinliklerinden biri de sembolik olarak yapılan ‘Yayla Ağalığı’ seçimleridir.

Kuşdili Kültür Turizm ve Sanat Festivali: Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy’de düzenlenen festivalde, UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasları Listesi Adayı da olan ıslıkla haberleşme türü olan kuşdilinin unutturulmaması ve gelecek nesillere aktarılması hedeflenmektedir. Yöre halkının nesillerdir kullandığı kuşdilini tüm dünyaya tanıtmak için aktivitelerin düzenlendiği ve en son 2017 yılında 20.’sinin düzenlendiği festival, her sene temmuz ayının ikinci yarısında üç günlük bir programla gerçekleştirilmektedir.

Çıkrıkkapı Yayla Şenliği: Giresun’un Yağlıdere ilçesinde düzenlenen Çıkrıkkapı Yayla Şenliği, yöresel sanatçıların katıldığı konser gibi etkinliklerle birlikte yayla kültürünün yaşatıldığı bir şenliktir. Gurbette yaşayan Giresunlular ile yöre halkını buluşturan festival temmuz ayı içerisinde düzenlenmektedir.

Yukarıda detaylarını belirttiğimiz festivallerle birlikte Giresun ili merkezi ve ilçelerinde yıl içerisinde Dizgine Hıdırellez Kültür Turizm Sanat Festivali, Yavuz Kemal Ağaç Başı Şenliği, Bedrama Kültür ve Sanat Festivali, ve Kuzu Gölü Yaylası Otçu Göçü Şenliği gibi bir sürü şenlik ve festival düzenlenmektedir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.