Giresun Şehir İçi Ulaşım

Giresun’da şehir içi ulaşım imkânları çok fazla gelişmemiş olsa da toplu taşıma kullanmak isteyenler için çeşitli seçenekler mevcuttur. Şehir içi ulaşım genellikle dolmuşlar, az sayıda güzergâhta hizmet veren belediye otobüsleri ve taksiler ile yapılmaktadır.

2016 öncesinde özel firmaların elinde bulunan şehir içi otobüs hizmetleri, özelleştirmelerde yaşanan sorunlar doğrultusunda 2016 yılında tekrardan belediyenin kontrolü altına alınmış ve üç otobüsle birlikte belirli hatlarda belediye otobüsleri toplu taşımaya başlamıştır. 2017 yılında belediye otobüsleri fiyatları tam 1,50 TL, öğrenci ise 1,00 TL’dir. Belediye otobüsleri sabahları 07.15 ile akşamları 19.15 arasında seferlerini düzenlemektedir.

Ordu – Giresun arasında deniz doldurularak yapılan ilk havalimanı olan Ordu – Giresun Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için taksi veya firmaların servis imkânları bulunmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından Giresun’a ulaşım yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Taksi ile ulaşım ücretleri gidilecek yere göre 60 TL – 70 TL arasında değişirken, havalimanı servislerinin fiyatları 2018 başı itibariyle 12 TL’dir. Şehrin merkezine 5-6 kilometre uzaklıkta bulunan Giresun Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden şehir merkezine 14 TL – 15 TL gibi bir ücret karşılığında taksi ile ulaşmak mümkündür.

Şehir içi ulaşım imkânlarının sınırlı olduğu Giresun ilinde gezmek için bir diğer ulaşım alternatifi şüphesiz ki araba kiralamaktır. Araba kiralayarak Giresun’un hem merkezini, hem de çevre ilçelerini rahatlıkla dolaşmak mümkündür. Ordu – Giresun Havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama firmalarından araba kiralamak mümkündür.