Google+

Giresun Gezilecek Yerler

363309 Ara 2015Lokasyon Detay

Giresun'da gezilecek yerler deyince akla bozulmamış doğasıyla, çam kokulu yaylalarıyla ve yemyeşil vadileriyle keşfedilmeyi bekleyen binbir manzara gelir.

Giresun Gezilecek Yerler

Karadeniz sahil kentlerinden biri olan Giresun'un gezilecek yerleri arasında şehir merkezindeki müzeler ve tarihi yapıtlar da bulunuyor. Bunun yanı sıra yaz sezonunda deniz turizmi canlandığı için Giresun’da Arif Kumaş Plajı, Emniyet Plajı, Jandarma Plajı ve Belediye Plajı gibi görülmeye değer plajlar da vardır. Giresun gezilecek yerler listemizde sizin için bu sahil kentinin en güzel gezi yerlerini derledik.

Giresun lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Serenti Pamuk Hotel, Hotel New Jasmin, Lonca Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Kale, Serenti Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Damcılar Hotel, Çarıkçı Hotel, Giresun Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Giresun aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Giresun Gezilecek Yerler 

Giresun Adası

Giresun Gezilecek Yerler-1
aydindere.com

Giresun gezilecek yerler listemize karadenizin mitolojik adası Giresun Adası ile başlıyoruz. Kentin yıllardır taşıdığı özelliklerinden sıyrılıp, başı başlına gizemlerle ve efsanelerle dolu bir adadır Giresun Adası. Karadeniz’de bulunan iki adadan biridir. Özellikle son yıllarda düzenlenen özel temalı turlarıyla dikkat çeken ada, bölgede Akdeniz iklimine sahip tek yerdir. Giresun Valiliği ve Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın ortak işbirliğiyle Giresun Adası’nın daha fazla öne çıkarılması bir süredir planlanıyor.

 • Ulaşım: Giresun Adası’na düzenlenecek turlar için adaya tekne ile ulaşım yapılmaktadır. Tekneyle yolculuk yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Giresun Kalesi

Giresun Gezilecek Yerler-2
islamiforumlar.net

Kentin tarihiyle iç içe bir tatil geçirmek isterseniz, Giresun'da gezilecek yerler arasından gezinize Giresun Kalesi ile başlayabilirsiniz. Giresun Kalesi adeta şehri ikiye bölen konumuyla Giresun’a kuşbakışı bakıldığında mükemmel bir manzara sunar. I. Pharnakes tarafından yaptırıldığı öne sürülen kale, şehirde en çok ziyaret edilen tarihi yerlerden biri olma özelliğini taşıyor.

 • Ulaşım: Giresun Kalesi’ne şehir merkezinde bulunan Kale Mahallesi üzerinden varabilirsiniz. Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’ne oldukça yakındır.

Kümbet Yaylası

Giresun Gezilecek Yerler-3
giresun.turkproforum.net

Giresun'da gezilecek yerler deyince akla ilk olarak çam kokulu yemyeşil yaylalar gelir. Giresun’da yayla turizmi oldukça gelişmiş olup, kentin çevresinde gezebileceğiniz pek çok yayla mevcuttur. Giresun’daki yaylalar arasında en çok ziyaret edilen olan Kümbet Yaylası, yemyeşil doğasıyla gelenleri karşılar. Temiz havası ve huzurlu ortamı, şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenlere biçilmiş kaftandır. Kümbet Yaylası’nda kır kahvelerinde çayınızı yudumlayabilir ya da mangal yapan restoralarda güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Ayrıca bölgede belirli tarihlerde yayla şenlikleri düzenlenmektedir. 

 • Ulaşım: Kümbet Yaylası şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıktadır. Giresun’dan Dereli - Şebinkarahisar yolunu takip edip sonrasında Dereli’den Yüceköy sapağına doğru gittiğinizde yaylaya varabilirsiniz. Alternatif bir güzergâh olarak Şebinkarahisar’dan Uzundere’ye giden yoldan da gidilebilmektedir. Kümbet Yaylası’na özel aracınızla gitmenizde fayda vardır. 

Giresun Müzesi

Giresun Gezilecek Yerler-4
neyiilemeshur.com

Tarihi bir dokunuş arıyorsanız Giresun'un gezilecek yerleri içinde şehir merkezinde olan Müze sizin için iyi bir alternatif olabilir. Gogora Kilisesi olarak da bilinen Giresun Müzesi, 18. Yüzyıldan kalma bir tarihi eserdir. Kilise 1988 yılından beri müze olarak hizmet etmektedir. Tarihten pek çok farklı izi tek bir yapıda taşımayı başaran Giresun Müzesi, üç katlıdır ve içerisinde pek çok tarihi eser barındırır.

 • Müzeyi 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Ulaşım: Giresun Müzesi merkezde bulunan Sokakbaşı’nda bulunmaktadır. Müzetye toplu taşımayla, taksiyle ya da özel aracınızla kolaylıkla gidebilirsiniz.

 Giresun'da Gezilecek Diğer Yerler (Vakti Bol Olanlar İçin);

 • Tirebolu Kalesi
 • Bedrama Kalesi
 • Seyyid Vakkas Türbesi
 • Hacı Miktat Camisi
 • Giresun Kale Camisi

Giresun'un Şehre Yakın Gezilecek Yerleri;

 • Aymaç Mesire Alanı
 • Bektaş Yaylası
 • Kulakkaya Yaylası
 • Despot Suyu
 • Paşakonağı Yaylası
 • Gölyanı Yaylası
 • Sisdağı Yaylası
 • Kümbet Yaylası

Yeşil Giresun'un gezilecek yerlerini sizin için listeledik. Giresun gezi rehberine buradan ve Giresuna özgü yöresel yemekler için Giresun Mutfağı yazılarına buradan göz atabilirsiniz. 

Giresun ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-