Giresun Nerededir?

Giresun, Karadeniz Bölgesi’nin doğu Karadeniz bölümünde bulunan ve 2016 verilerine göre nüfusu 444.467 olan bir ilimizdir. Nüfus bakımından Türkiye’nin en kalabalık 44. ili olan Giresun’da toplam 16 ilçe bulunur. Kuzeyinde Karadeniz ile çevrili olan ilin güneyinde ise Kuzey Anadolu Dağları bulunur. Giresun ilinin plaka numarası 28’dir.

Karadeniz bölgesinin doğusunda bulunan Giresun’un komşu illeri batısında Ordu, güneyinde Sivas ve Elazığ, doğusunda ise Gümüşhane ve Trabzon’dur. Komşu illerinden en yakın il merkezi yaklaşık 50 kilometre uzaklıkla bulunan Ordu’dur. En büyük komşu ili olan Trabzon ile Giresun merkez arasındaki uzaklık ise 130 kilometredir.

Giresun; İstanbul’a Bolu, Tosya, Merzifon, Samsun, Ordu rotası üzerinden 935 kilometre uzaklıkta bulunur. Türkiye’nin başkenti Ankara’dan ise Çorlu, Merzifon, Samsun ve Ordu rotası ile 607 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca Ege Bölgesi’nin en büyük şehri İzmir’e 1202 kilometre, Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Antalya’ya ise 1089 kilometre uzaklıkta bulunur.