Google+

Çorum

Çorum - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon11℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon1℃
Nüfus: 525.180 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

1237-1748x1166.jpg

Yaklaşık 7000 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Çorum, Medeniyetler Beşiği Anadolu’nun bilinen en eski başkentidir. Binlerce yıl Anadolu’nun en eski ve güçlü uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Hatti ve Hitit uygarlıklarını da içine alan pek çok çağda önemli bir yerleşim yeri olan Çorum, 1800’lü yıllardan beri arkeoloji dünyasının da ilgi odağıdır. Hititler’in başkenti Hattuşa ve dünya tarihini dahi etkileyen bulguların ortaya çıktığı Alaca Höyük, Çorum’un başlıca ören yerleridir. Dünyanın ilk yazılı anlaşması olan Kadeş’in kil tabletten bir kopyası, Hattuşa kazılarında bulunmuştur.

Çeşitli kaynaklarda bir açık hava müzesi olarak betimlenen Çorum, tarihi mirasının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkar. Bitki ve hayvan türleri bakımından oldukça zengin olan bölgenin yaylaları, ovaları, mesire alanları ve tabiat parkları da görülmeye değer.

Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan eşsiz konumu sayesinde tarih boyunca büyük uygarlıkların merkezi olan Çorum, çeşitli alanlarda yaptığı atılımlarla günümüzde de Türkiye’nin ticaret ve sanayi merkezi olmaya aday. Yem, gıda, toprak, kağıt, oto radyatörü, makina, seramik, çelik döküm gibi pek çok alanda hızla gelişen bir il olan Çorum; leblebi, pirinç, yumurta gibi gıdaların yanı sıra kiremit ve tuğla üretiminde de ülke çapında söz sahibidir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Antik Çağ’dan günümüze kadar çeşitli uygarlıkların yerleşim yeri olan Çorum’un geçmişi M.Ö. 4000-3000 yıllarına dek uzanır. Sınırları içinde bir çok önemli uygarlık kalıntısı vardır. Dünya çapında ünlü ören yerlerinin yanı sıra yaylaları da görülmeye değerdir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Çorum Müzesi, Alaca Höyük Müzesi, Boğazköy Müzesi, Hitit Yolu, Şapinuva, Çorum Kalesi, İskilip Kalesi, Çorum Saat Kulesi, Yazılıkaya Tapınağı, Ulu Camii, İskilip Kaya Mezarı, Kargı Yaylası, Abdullah Yaylası, İskilip Yaylası, Bayat Yaylası, Osmancık Yaylası, Çatak Tabiat Parkı.

Alacahöyük

7211 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Alacahöyük

Çorum’un 45 kilometre güneyinde, Alaca ilçesinin kuzeybatısında bulunan Alacahöyük, ilk kez 1835 yılında bilim dünyasına tanıtılmıştır. 1907-1935 yılları arasında kazı çalışması yapılamamasına rağmen, ünü arkeoloji dünyasında hızla yayılmıştır. İlk milli kazılar ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1935 yılında başlamıştır. Alacahöyük’te yapılan araştırmalar sonucunda Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig dönemlerini kapsayan dört kültür katı açığa çıkmıştır. Eski Tunç Çağı’na ait 13 kral mezarı, sfenksli kapı ve mabet-saray binası ilk yıllardaki kazılarda ortaya çıkan önemli kalıntılardan bazılarıdır. Ankara Üniversitesi, Eti Bisküvileri, Hitit Gıda ve Hitit Seramik gibi birçok kuruluşun simgesi haline gelen ünlü Hitit Güneş Kursu da Alacahöyük kazılarında bulunmuştur.

-
Çorum şehrini ziyaret etmeyi planlıyorsanız bu indirimli otellere mutlaka göz atın: Anitta Hotel (279.19 - 162.86 TRY). Ayrıca bu şehirde en fazla beğenilen Bilge Suite Hotel (4.7/5) otellerini de tercih edebilirsiniz.

Hattuşaş

7011 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Hattuşaş

Çorum’a 84 kilometre uzaklıkta bulunan Boğazkale ilçesindeki Hattuşaş (Boğazköy) Anadolu’nun bilinen ilk başkentidir. 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Bölgede yapılan kazılarda Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemine ait kültür katları ortaya çıkmıştır. Hattuşaş, yukarı şehir ve aşağı şehir olarak iki bölüme ayrılır: Yukarı şehirde tapınaklar ve diğer kutsal alanlar, aşağı şehirde ise Büyük Tapınak ve halka ait yaşam alanları bulunur.

-

İncesu Kanyonu

6711 Ağu 2016Gezilecek Yerler

İncesu Kanyonu

İncesu Kanyonu Çorum’un Ortaköy ilçesindeki İncesu Köyü’nde bulunur. 12 kilometre uzunluğundaki kanyondur. Halk arasında “uzun geçit” olarak bilinir. Çorum’un tarihi ve doğal değerlerinin bir arada görülebildiği bu alanda M.Ö. 2000 yılına ait duvar kalıntıları, su sarnıçları ve ahşap hatıl oyukları yer alır. Bölgedeki önemli kalıntılardan biri de sol elinde aslan yavrusu tutan tanrıça kabartması Kybele’dir. İncesu Kanyonu çok çeşitli bitki ve hayvan türlerinin de yuvasıdır. Şahin, akbaba, balıkçıl, tatlı su yengeci, sazan, kefal ve su samuru kanyonda yaşayan canlılardan bazılarıdır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde bulunan Çorum, bölgenin iç kısmındaki kilit konumu ve coğrafi yapısının oluşturduğu doğal geçitler sayesinde, bulunduğu bölgeyi Anadolu’ya bağlar. Batıda Çankırı, doğuda Amasya, güneybatıda Kırıkkale, güneyde Yozgat, kuzeyde ise Kastamonu, Sinop ve Samsun illeri ile komşudur.

Orta Anadolu platosunun kuzey kısmında yer alan ve denizden yüksekliği 801 metre olan Çorum’un İskilip, Bayat, Osmancık ve Kargı ilçelerinde ormanlık alanlar, iç kısımlarda ise stepler görülür. İl sınırları içinde pek çok dağ, ova ve gölet vardır. En önemli akarsu ise, Türkiye sınırları içindeki en uzun akarsu olan Kızılırmak’tır.

 

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Çorum’a havayolu ya da karayolu ile ulaşım mümkündür. En yakın havalimanı 67 kilometre uzaklıktaki Amasya Merzifon Havalimanı’dır. Buradan araç kiralayarak ya da otogara giderek otobüsle, yaklaşık bir saatte Çorum’a ulaşılabilir. Otobüsle gidecekler için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Çorum seferi bulunmaktadır. İstanbul-Çorum arası 628 kilometre (yaklaşık 7 saat), Ankara-Çorum arası 242 kilometre (yaklaşık 3 saat), İzmir-Çorum arası 832 kilometre (yaklaşık 9 buçuk saat), Antalya-Çorum arası ise 728 kilometredir (yaklaşık 8 buçuk saat). Marmara Bölgesi’nden Çorum’a gidecek olanlara İstanbul-Samsun karayolunu kullanmaları önerilir.

Toplam 13 ilçeden oluşan Çorum’un merkezinde, Boğazkale, Sungurlu ve Osmancık ilçelerinde konaklayabilirsiniz. Bu bölgelerde 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller, termal oteller, konuk evleri ve apart oteller mevcuttur. Otel fiyatları, sunulan imkanlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.


Çorum Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Çorum Otelleri

Çorum’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksiyle mümkündür. Çorum Belediyesi’nin geçen yıllarda halk otobüslerini kullananlar için hayata geçirdiği akıllı durak projesi ve ücretsiz mobil uygulaması toplu taşıma hatları, ücret tarifeleri, kart dolum noktaları ve otobüsün nerede olduğu ile ilgili bilgilere cep telefonlarından kolaylıkla ulaşılmasını sağlar.

iskilip-dolmasi.jpg

Hititlere başkentlik yapmış Çorum topraklarının köklü tarihi ve zengin kültürü, bölgenin mutfağını da oldukça etkilemiştir. Yöresel yemeklerin bin bir çeşidi arasından öne çıkanları şöyle sıralanabilir: Narlı kuzu budu Zalpa, bakır kazanlarda 16 saatte pişen ünlü İskilip dolması, elle yırtılarak parçalanan asma yapraklarıyla hazırlanan yırtma çorbası, söbelik dolması, kuru mantı, madımak, leblebi tozuyla hazırlanan özgün tatlı teltel, mayalı, yanıç, cızlak, kömbe, oğmaç, hingal, haşhaşlı çörek, borhani, helise, çullama, tirit, keşkek, kara çuval helvası ve hedik.

Popüler restoranlar

Katipler Konağı: Şehir merkezinde bulunan tarihi konakta tüm yemekler aslına uygun olarak hazırlanmaktadır. Katipler Konağı Çorum’un dillere destan yöresel tatlarını denemek için en doğru adreslerden biri.

Veli Paşa Konağı: Çorum’un tarihi konaklarından bir diğeri olan Veli Paşa Konağı’nın restoranı, şehir merkezinde otantik bir ortamda yemek yemek isteyenlere tavsiye edilir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Çorum’da eğlenceli vakit geçirmek isteyenler genellikle müzik dinlemek ve içki içmek için şehir merkezinde bulunan türkü evlerine, kafelere ve barlara gidiyor. Canlı müzik dinlemek, maç yayınlarını seyretmek ve nargile içmek için Ata Türkü Bar, Mekan Bar, Shot ve Cafe Hertelden gibi kimi otantik kimi modern pek çok seçenek vardır.

Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali (Haziran veya Temmuz/Şehir merkezi) Her kesime yönelik konser, sergi, yarışma ve eğlenceler ile renklenen festival ünlü sanatçılara da ev sahipliği yapıyor. Festival boyunca ünlü sanatçılar, tiyatro gösterileri, açık hava film gösterileri, konserler ve animasyon gösteriler Çorum halkıyla buluşturuluyor.

Kargı Panayırı (Kasım ayının ilk haftası/Kargı)Kargı’nın sosyal, ekonomik, kültürel ve sportif faaliyetlerini içeren en önemli etkinliğidir.

Çaldağ Pazarkaşı Yayla Festivali (Temmuz ayının ilk haftası/Osmancık)

Osmancık Pirinç Kültür ve Sanat Festivali (Ekim/Osmancık)

Hattuşaş Kültür ve Gastronomi Festivali (Ekim/Boğazkale)

Hıdırellez Şenlikleri (Mayıs/Çorum merkez ve çeşitli ilçeler)

corumlu-leblebicilerden-formumu-leblebiye-borcluyum-diyen-hulya-avsara-tesekkur-IHA-20131204AW000786-2-t.jpg

Coğrafi olarak tescillenen ilk leblebi olan Çorum leblebisinin geçmişi 300 yıl öncesine uzanır. Çorum adı ile özdeşleşen leblebinin bu denli üne kavuşmasında nohutun leblebiye dönüştüğü 15 günlük terbiye sürecinin de büyük etkisi vardır. Çorum leblebisini şehrin dört bir yanında bulunan leblebici dükkanlarından satın alabilirsiniz. Osmancık ve Kargı’da yetişen pirinç türleri ile Oğuzlar cevizi, bölgede yetişen ve kolaylıkla bulabileceğiniz diğer ürünlerdir. İskilip’teki ağaç oyma işlerini, bölgenin en önemli el sanatına ait bakır eşyaları, kilim ve sepetleri hediyelik eşya mağazalarında, çarşılarda ve ya civar köylerin pazarlarında bulabilirsiniz.

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0364 333 0 333