Google+

Çorum’da Gezilecek Yerler

101511 Ağu 2016Lokasyon Detay

Çorum’da Gezilecek Yerler

Antik Çağ’dan günümüze kadar çeşitli uygarlıkların yerleşim yeri olan Çorum’un geçmişi M.Ö. 4000-3000 yıllarına dek uzanır. Sınırları içinde bir çok önemli uygarlık kalıntısı vardır. Dünya çapında ünlü ören yerlerinin yanı sıra yaylaları da görülmeye değerdir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Çorum Müzesi, Alaca Höyük Müzesi, Boğazköy Müzesi, Hitit Yolu, Şapinuva, Çorum Kalesi, İskilip Kalesi, Çorum Saat Kulesi, Yazılıkaya Tapınağı, Ulu Camii, İskilip Kaya Mezarı, Kargı Yaylası, Abdullah Yaylası, İskilip Yaylası, Bayat Yaylası, Osmancık Yaylası, Çatak Tabiat Parkı.

Alacahöyük

6611 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Alacahöyük

Çorum’un 45 kilometre güneyinde, Alaca ilçesinin kuzeybatısında bulunan Alacahöyük, ilk kez 1835 yılında bilim dünyasına tanıtılmıştır. 1907-1935 yılları arasında kazı çalışması yapılamamasına rağmen, ünü arkeoloji dünyasında hızla yayılmıştır. İlk milli kazılar ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1935 yılında başlamıştır. Alacahöyük’te yapılan araştırmalar sonucunda Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig dönemlerini kapsayan dört kültür katı açığa çıkmıştır. Eski Tunç Çağı’na ait 13 kral mezarı, sfenksli kapı ve mabet-saray binası ilk yıllardaki kazılarda ortaya çıkan önemli kalıntılardan bazılarıdır. Ankara Üniversitesi, Eti Bisküvileri, Hitit Gıda ve Hitit Seramik gibi birçok kuruluşun simgesi haline gelen ünlü Hitit Güneş Kursu da Alacahöyük kazılarında bulunmuştur.

-

Hattuşaş

6911 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Hattuşaş

Çorum’a 84 kilometre uzaklıkta bulunan Boğazkale ilçesindeki Hattuşaş (Boğazköy) Anadolu’nun bilinen ilk başkentidir. 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Bölgede yapılan kazılarda Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemine ait kültür katları ortaya çıkmıştır. Hattuşaş, yukarı şehir ve aşağı şehir olarak iki bölüme ayrılır: Yukarı şehirde tapınaklar ve diğer kutsal alanlar, aşağı şehirde ise Büyük Tapınak ve halka ait yaşam alanları bulunur.

-

İncesu Kanyonu

6311 Ağu 2016Gezilecek Yerler

İncesu Kanyonu

İncesu Kanyonu Çorum’un Ortaköy ilçesindeki İncesu Köyü’nde bulunur. 12 kilometre uzunluğundaki kanyondur. Halk arasında “uzun geçit” olarak bilinir. Çorum’un tarihi ve doğal değerlerinin bir arada görülebildiği bu alanda M.Ö. 2000 yılına ait duvar kalıntıları, su sarnıçları ve ahşap hatıl oyukları yer alır. Bölgedeki önemli kalıntılardan biri de sol elinde aslan yavrusu tutan tanrıça kabartması Kybele’dir. İncesu Kanyonu çok çeşitli bitki ve hayvan türlerinin de yuvasıdır. Şahin, akbaba, balıkçıl, tatlı su yengeci, sazan, kefal ve su samuru kanyonda yaşayan canlılardan bazılarıdır.

-

Çorum ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-