Google+

Uludağ

Uludağ - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon7℃
Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Yarı Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün
Uludağ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ, Bursa ili sınırları içinde yer almaktadır. 2.543 metre yüksekliğindeki bu heybetli dağ, Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan bir doğa harikasıdır. Yıl içinde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan dağ, kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanır ve 40 kilometrelik bir alana yayılır. Genişliği ise 15 ila 20 kilometre arasındadır. Uzaktan çok net seçilebilen Uludağ, dik ve heybetli bir görünüşe sahiptir. Bu dağın Bursa'ya bakan yamaçları kademeli, güneye Orhaneli'ne bakan tarafları ise düz ve daha diktir. En yüksek noktası ise göller bölgesinde 2.543. metrenin yer aldığı Uludağ tepedir.

Hem Bursa'ya yaklaşılırken hem de oteller bölgesinden görülen yüksek tepe genellikle dağın zirvesiymiş gibi algılanır. Ancak zirve gibi görünün yer Keşiş Tepe’nin ta kendisi olup 2.486 metre yüksekliğindedir. Zirve olan yer, bu yerin 5 kilometre güneydoğusunda kalır. Uludağ etrafında ayrıca kuzey kesimde yaylalar bulunur. Bu yaylalar Sarıalan, Kirazlı, Kadı ve Sobra adlı yaylalardır. Yaz aylarında serin ve yemyeşil olan bu yerlerde harika doğa manzaraları görülür.

Uludağ’da Gezilecek Yerler

Uludağ, Bursa’nın en önemli merkezlerinden biridir. Daha çok kış turizmiyle hatırda kayak anılarıyla kalan Marmara Bölgesi’nin yegâne tatil yerlerinden biri olan bu yerde, muhteşem doğa manzaraları yer alır. Uludağ üzerinde dört mevsimde de gidilebilecek tesisler, kamp yerleri ve ziyaret edilecek yerler mevcuttur. Uludağ, tatil için gelindiğinde kış sporlarıyla ilgilenmenin yanı sıra, hem dağ eteklerinde hem de yayla etrafında birbirinden harika gezilecek doğal yerlere sahiptir.

Uludağ Milli Parkı

010 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Uludağ’da Gezilecek Yerler-1

Uludağ Milli Parkı, 1961 yılında milli parklar arasına katılmıştır. Koruma altına alınmış olan alan 12.762 hektarlık bir araziyi kapsamaktadır. Ardından bu alan 27.300 hektara çıkartılmıştır. Patika yollar, vadiler ve tepelerle çevrili alana ulaşım kolaydır. Hem teleferikle hem de kara yolu ile milli parka gelebilmek mümkündür. Milli park içerisinde birbirinden değerli endemik bitki ve hayvan türleri de doğal yaşamın parçası olarak bulunmaktadır.

Bölgede Wolfram madenine uzanan yamaçtan itibaren başlayan bölüm dokunulmaz tabiat alanı ilan edilmiştir. Jeolojik yapısı, bitki toplulukları ve ekoturizme olan katkılarıyla Uludağ Milli Parkı, uluslararası statüde büyük saygınlık kazanmış bir alandır. Kamp alanlarının bulunduğu ve kış sporlarının aktif olarak düzenlendiği bu gözde yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

-

Uludağ lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Le Chalet Yazici, Ulukardesler Otel, Bof Hotel Uludağ Ski & Convention Resort. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Kar Hotel, Ağaoğlu My Mountain gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Monte Baia, Grand Yazici Ski Hotel & Spa, Uludag Uslan Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Uludağ aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Uludağ Çobankaya Yaylası

010 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Uludağ’da Gezilecek Yerler-2

Uludağ üzerinde yer alan Çobankaya Yaylası, 1.700 metre yüksekte yer alır. Çobankaya'ya oteller bölgesinden geçmekte olan karayolu veya Sarıalan'dan itibaren gelen yürüyüş parkuru üzerinden ulaşılabilmektedir. Burası, doğa ve kamp tutkunlarının vazgeçilmez yerlerinden biridir. Çobankaya, 150 çadır ve 1.000 kişi kapasiteli bir alandır. Çobankaya orman içi kamp ve dinlenme alanında Kızılay kampı, bir tane kır gazinosu ve büfesi bulunur. Ayrıca Milli Park Müdürlüğü'ne ait bir adet işçi pansiyonu, bir adet sıhhi tesis kompleksi ve cami gibi hizmetler de yer almaktadır.

Çobankaya’nın hakim olduğu yerde Sarıalan'dan uzanan parkurun bitiminde sola dönüldüğünde bölgeye adını veren Çobankaya Yaylası görülür. Çobankaya'dan başlayarak bölgedeki meşhur patikalarda yürüyüş yapmak son derece keyiflidir.

-

Softaboğan Şelalesi

010 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Uludağ’da Gezilecek Yerler-3

Bakacak'ın güneydoğusundaki Dombay Çukuru Vadisi’nde kalan Softaboğan Şelalesi, bölgenin en ünlü şelalelerinden biridir. Softaboğan, aslında çok yüksekten akmamaktadır, ancak yine de etkileyici manzarasıyla sık ziyaret edilen doğal güzelliklerdendir. Çobankaya kamp alanı karşısındaki Sultan Selim Çamlığı’nın kuzeyinde yer alan şelale, etrafındaki dereler nedeniyle doğal havuzlara sahiptir. Çam ormanları arasındaki patikalarla Bakacak istikametine doğru yürürken dere aralarından devam ettiğiniz zaman şelaleye yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede kalırsınız.

Softaboğan Şelalesi adının, Yavuz Sultan Selim'in taht mücadelesi yaptığı kardeşi Şehzade Ahmet'in beş nefer biraderzadesini bir av sırasında burada boğdurmasını nedeniyle verildiği rivayet edilir ve bu durumdan Solakzade tarihinde bahsedilir. Sultan Selim Senaberliği olarak bilinen çamlığın ismi de bu olaydan kalmadır.

-

Uludağ, Marmara Bölgesi’nin Bursa ili sınırları içerisinde Marmara Denizi’nin güneyinde yer alır. 2.543 metrelik zirvesi ile bölgenin en yüksek dağıdır.

Geolocation

Uludağ’a Ne Zaman Gidilir?

Uludağ keyfi her mevsim ayrıdır. Elbette Uludağ için kayak mevsimi olan kış gidilmesi gereken en ideal zamandır. Ancak dağ havası almak isteyenler için yaz aylarında ferah bir ortam sunan Uludağ’a piknik malzemelerinizle gelebilirsiniz.
Aralık ayından itibaren şubat dönemine kadar genellikle Uludağ’da şiddetli kar yağışı görülür. Soğuk hava dalgaları sayesinde de kar uzun süre dağ bölgesinde tutunur. Bu zamanlarda asıl sezon açıldığından Uludağ, kış sporları ve özellikle kayak sporu için oldukça elverişli olur ve tam gidilmesi gereken zamanları yaşar.

kocayayla-4.jpg

Uludağ’a hava, kara ve deniz yolu ile ulaşım sağlanabilir. Çeşitli illerden Bursa’ya uçuş seferleri yapıldıktan 95 kilometre sonra misafirler Uludağ’a ulaşabilirler. Karayolu ile bölgeye ulaşmak isteyenler de yine öncelikli olarak Bursa’ya ulaşırlar. Bursa üzerinden kısa bir yolculukla hedefe ulaşılabilir. Özel araç seçeneğinin dışında Uludağ’a otobüs seferleri de bulunmaktadır. Deniz yolculuğunu tercih edecekler ise, Bursa’ya feribot ya da deniz otobüsü ile ulaştıktan sonra otobüs ya da şehir merkezinden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlayabilirler.

Uludağ’da Nerede Kalınır?

 

Uludağ, meşhur bir kayak merkezi olduğu için buradaki tesisler de birbirinden güzel ve çeşitlidir. Kalacak kişilerin konforu Uludağ’ın işletmecileri tarafından bir hayli önemsenmektedir. Uludağ planınız hangi mevsim olursa oluşun burada farklı bütçelere uygun seçenekler bulabilirsiniz. Ancak aslen kış sezonunda çoğu tesis hizmete açıldığı için tatil planınız önceden belli ise yoğunluk durumunda istediğiniz tesiste istediğiniz fiyata kalamama durumuna karşı erken rezervasyonla konaklama yerinizi garantiye almanızı tavsiye ederiz.

Uludağ’da oteller 1. gelişim bölgesi, eski kalkınma bölgesi, 2. gelişim bölgesi ve bu yerlerden birkaç kilometre uzaklıktaki yeni kalkınma bölgesi alanlarında dağılmış durumdadır. Bakacağınız oteller bu bölgelerde olacaktır. 1. gelişim bölgesinin olduğu yer, 2. gelişim bölgesinin olduğu yere göre daha canlıdır. Buralardaki oteller genel olarak kış sporlarıyla ilgilenenler ve kayak sporu tutkunlarına hitap ettiği için yaz aylarında ne yazık ki açık değildir. Onlar için sezon havaların soğuması ile açılır.

Uludağ onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Uludağ Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Uludağ Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Uludağ Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Uludağ Otelleri

Dağ bölgesi kısıtlı olduğu için Uludağ’a özel bir ulaşım ağı yoktur. Ancak oteller ve kısa bölge arasında şehirden gelen minibüsler, otellerin servis araçları ve özel araçlar kullanılabilir. İstek halinde taksi de hizmetinizde olacaktır. Bunun haricinde Uludağ’da teleferik ile konumunuzu değiştirebilirsiniz.

Uludağ Mutfağı

Uludağ mutfağını şüphesiz ki karakteristik olarak Bursa şekillendirmektedir. Ancak burada tadabileceğiniz birbirinden eşsiz Bursa yemeklerinden önce Uludağ’da tatmanız gereken bazı lezzetlerden söz etmeden olmaz. Uludağ’a geldiğinizde burada size ilk olarak tavsiye edilecek yiyecek mangalda pişmiş sucuk ekmek ve sıcak şarap olacaktır. Dağ havasında mis gibi bir mangal yapmak Uludağ’ın en büyük keyiflerindendir. Hem yazın hem de kışın gerek yaylalarda gerekse turistik alanlarda yapılan mangalın tadı gerçekten de çok başkadır. Bölgede de sucuk ekmek, köfte ekmek, mangalda şiş satan yerlerde ekmeğinize eklenen bölgenin domates ve biberi de ayrı bir tat vermektedir. Sarıalan çevresinde çok fazla kendin pişir kendin ye alanına rastlayabilirsiniz. Aksi halde otelinizle sınırlı kalırsanız sadece otelin restoranından faydalanabilirsiniz. Uludağ’a gelmişken bu doğal ortamın içinde şarabın ve dağın kendisinden gelen doğal içme sularının da lezzetine varmanızı tavsiye ederiz.

Uludağ’da Gece Hayatı ve Festivaller

Uludağ’da gece hayatının mevsimsel olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle pek çok konaklama yeri asıl sezonun başladığı kış aylarında faaliyet gösterir. Zaten yerli ve yabancı turistlerin bölgeye yoğun olarak geldiği zamanlar da bu zamanlardır. Bu nedenle kış dışında diğer mevsimlerde bölgede yoğun bir hareketlilik görülmez. Bu zamanlarda canlı bir gece hayatı için Bursa’ya inmeniz gerekir.

Ancak kış sezonuyla birlikte geceleri varillerde kamp ateşleri yanar ve hem dışarıda hem de konaklama yerleri içerisinde hareketli saatler başlar. Genellikle Uludağ’ın gece hayatını çeken yerler büyük oteller olur. Otellerde verilen konserler, sponsorlu etkinlik sonundaki müzik ve diğer etkinliklerle birlikte geceler canlı geçer. Bar, disko ve canlı müzik yapan restoranların bulunduğu yerlerde misafirleri güzel bir eğlence bekler. DJ performansları eşliğinde düzenlenen kamp ateşi etrafındaki eğlenceler genellikle gençlerin en fazla tercih ettiği gece aktivitelerindendir. Profesyonel kayakçılar, geceleri meşaleler eşliğinde turistlere keyifli şovlar düzenlemektedir. Bazen geceleri de yine profesyonel kayak hocaları eşliğinde aydınlatılan parkurlarda kayak yarışları düzenlenir. Otellerde kimi zamanlarda ise ortak bir alanda kartopu savaşları, kardanadam yapma yarışları gibi toplu eğlenceler de düzenlenir.

pic-grand-yazici-uludag-1476947710.jpg

Uludağ, daha çok sakin bir tatil yeri olduğu için ne yazık ki misafirlerine alternatifli bir alışveriş olanağı sunamamaktadır. Uludağ’ın alışveriş seçenekleri, otellerdeki küçük dükkanlar ve elbette merkeze inildiğindeki şehir içinde bulunan yerlerden ibarettir. Buralardaki yerlerden hediyelik eşya gibi anılık objeler alabilirsiniz. Ayrıca sezonda kayak takımı ve kıyafeti satan spor dükkanlarına da rastlayabilirsiniz.

1 Ocak Yılbaşı Tatili

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155