Uludağ’da Nerede Kalınır?

BOF-Hotels-Uludag-Ski---Conv.-Resort-Genel-11446.jpg

Uludağ, meşhur bir kayak merkezi olduğu için buradaki tesisler de birbirinden güzel ve çeşitlidir. Kalacak kişilerin konforu Uludağ’ın işletmecileri tarafından bir hayli önemsenmektedir. Uludağ planınız hangi mevsim olursa oluşun burada farklı bütçelere uygun seçenekler bulabilirsiniz. Ancak aslen kış sezonunda çoğu tesis hizmete açıldığı için tatil planınız önceden belli ise yoğunluk durumunda istediğiniz tesiste istediğiniz fiyata kalamama durumuna karşı erken rezervasyonla konaklama yerinizi garantiye almanızı tavsiye ederiz.

Uludağ’da oteller 1. gelişim bölgesi, eski kalkınma bölgesi, 2. gelişim bölgesi ve bu yerlerden birkaç kilometre uzaklıktaki yeni kalkınma bölgesi alanlarında dağılmış durumdadır. Bakacağınız oteller bu bölgelerde olacaktır. 1. gelişim bölgesinin olduğu yer, 2. gelişim bölgesinin olduğu yere göre daha canlıdır. Buralardaki oteller genel olarak kış sporlarıyla ilgilenenler ve kayak sporu tutkunlarına hitap ettiği için yaz aylarında ne yazık ki açık değildir. Onlar için sezon havaların soğuması ile açılır.

Uludağ, aynı zamanda büyük bir milli parka ev sahipliği yaptığı için kimi turistler buralarda kamp kurarlar. Bu her ne kadar düşük bütçeli bir seçenek olsa da engebeli arazi koşullarından dolayı genellikle macera peşinde koşmak yerine misafirler otelleri tercih ederler. Ormancılık Bakanlığı tarafından işletilen örgütlü kamplar, çadır başına gecelik 10 liralık bir ücret karşılığında, biraz dar ve nispeten kalabalık koşullarla Sarıalan'da ve Çobankaya'da bulunabilir. Turizm kalkınma bölgelerinden (yani Sarıalan'da restoran kümesi, Çobankaya'daki resmi kamp yeri ve otellerdeki konglomera) ve tabii parkurlardan çıktıkça, dağın hemen her yerinde vahşi doğada kamp yapmak mümkündür. Ve aslında, vahşi doğada kamp, zirvede ve buzul gölleri alanındaki tek seçeneğiniz. Bununla birlikte bu alan, ağaç çizgisinin üstündeki diğerleriyle birlikte, dünyanın en kırılgan ekosistemlerinden bazıları olan yüksek çayırlarla kaplıdır, bu nedenle burada kılavuzları izlemek önemlidir.

Merkezi ısıtma, kablosuz internet bağlantısı, TV bulunan odalar, şömineli lüks oda seçenekleri, otel içinde konferans salonları, kendi kayak pisti ve bir dizi teleskis ve kapalı yüzme havuzu neredeyse tüm oteller tarafından sunulmaktadır. Kayak ve snowboard ekipmanları otellerden kiralanabilmektedir. Ancak yine de bu şartları ayrıca otellerinizle görüşmeniz de faydalı olacaktır.

Genellikle 1. ve 2. gelişim bölgesinin olduğu otellerde çocuklar için bakım hizmetleri ve kayak eğitimleri de yer almaktadır. Otellerin yıldızları arttıkça özellikle kış sporlarında sizler için sunduğu imkanlar da her şey dahil seçeneğine doğru uzanır. Bazı otel zincirleri yıl boyunca açıktır. Buralarda daha farklı sporları gerçekleştirme fırsatı bulabileceğiniz gibi doğa manzarası konusunda da oda seçiminde seçici davranmanız seyahatinizi daha keyifli hale getirecektir. Lüks otel seçeneklerinde teleksi hatları da yer almaktadır. Otelinizi seçerken gerçekten tam olarak nasıl bir hizmet almayı tercih ettiğinizi özelliklerine göre karar vermeniz daha doğru olacaktır çünkü bölgede aynı zamanda bir rekabet olduğu için oteller arasında karar vermek biraz zor olabilir.