Google+

Pamukkale

image_placeholder
Pamukkale - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon6℃
 • Şubweather-icon7℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon7℃
Nüfus: 320.142 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi ve Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Nüfus olarak Denizli’nin en büyük ilçesi olan Pamukkale; antik çağlardan beri çok önemli kültürlerin merkezi olan, şifalı kaplıcaları ile ünlü bir yerleşim yeridir. Kalsiyum oksit içeren termal suların oluşturduğu travertenleriyle ünlü Pamukkale, dünyanın sayılı doğal alanlarındandır. Adını, pamuk gibi bembeyaz travertenlerin görüntüsünden alır. Pamukkale ile iç içe olan antik kent Hierapolis ise, adını, şehri kuran Bergama kralının karısı Hiera’dan alır.

Helenistik dönemden beri güçlü uygarlıklara ev sahipliği yapan Pamukkale, Türkiye’nin dünya çapında tanınan biricik sembolüdür ve yıl boyunca yerli-yabancı turistlerin akın ettiği bir turizm cennetidir. Pamukkale, hem doğal hem de kültürel varlıkları sebebiyle, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Pamukkale, doğanın mucizevi oluşumlarının yanı sıra hayranlık uyandırıcı bir tarihe de ev sahipliği yapıyor. Pamukkale’de gezilecek yerleri sizler için derledik.

Pamukkale Travertenleri

6117 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri

Denizli’nin ve Türkiye’nin sembolü olan, her yıl yerli yabancı sayısız turistin ziyaret ettiği Pamukkale Travertenleri kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile meydana gelen kaya oluşumlarıdır. Bölgedeki termal su havayla buluştuğunda, kayaların üzerinde kalsiyum karbonat birikir ve travertenlerin eşsiz pamuksu görüntüsünü oluşturur. Pamukkale Travertenleri UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

-

Pamukkale lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Venus Suite Hotel, Bellamaritimo Hotel, White Heaven Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Artemis Yoruk Hotel, Anatolia Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Kale Hotel, Ozbay Hotel, Hotel Dort Mevsim otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Pamukkale aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Antik Havuz

5717 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Antik Havuz

Kalp hastalığı, damar sertliği, romatizma, tansiyon, raşitizm gibi pek çok hastalığa derman olan şifalı suları ile meşhur Antik Havuz, Antik çağlardan bu yana şifa veren bir yer olarak biliniyor.

-

Hierapolis Antik Kenti

6417 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Hierapolis Antik Kenti

M.Ö. II. yüzyıl başlarında Bergama kralı II. Eumenes tarafından kurulduğu bilinen Hierapolis Antik Kenti, içinde pek çok dini yapı barındırmasından dolayı, arkeoloji dünyasında “Kutsal Kent” olarak tanınıyor. Pamukkale Travertenleri ile birlikte Dünya Mirası listesinde bulunan Hierapolis’te görülmeye değer başlıca yapılar şunlar: Frontinus Caddesi, agora, Kuzey Bizans Kapısı, Güney Bizans Kapısı, gymnasium, tritonlu çeşme binası, tiyatro, surlar, Apollon Kutsal Alanı ve su kanalları.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Ege Bölgesi’nin doğusunda, Denizli şehir merkezinin 22 kilometre kuzeyinde yer alan Pamukkale, Denizli’ye bağlı bir ilçedir. Büyük Menderes Nehri’nin bir kolu olan Çürüksu Çayı’nın doğduğu bölgede yer alır. Kuzeyde Güney, batıda Buldan, Sarayköy ve Merkezefendi, doğuda Çal ve Honaz, güneyde ise Tavas ilçeleriyle komşudur.

Geolocation

pamukkale.jpg

Pamukkale iç bölgelere geçiş yolunda olduğundan, Akdeniz ikliminin yanı sıra karasal iklimin de etkisi altındadır. Ege Bölgesi’nin sıcaklıkları göz önüne alındığında, Pamukkale ortalamanın biraz altında kalabilir. Dağlar denize dik olduğundan rüzgârlara açıktır. Yıllık ortalama sıcaklıklar kış aylarında 5-6, yaz aylarında ise 27-28 derece arasındadır.

Doğal güzellikleri, şifalı suları ve antik kentleri ile kültür ve kaplıca turizmine hizmet ettiğinden, Pamukkale’ye yıl boyunca gidilmesi mümkündür. Ancak kışların yağışlı geçmesi nedeniyle daha çok bahar ve yaz aylarında gidilmesi önerilir.

Pamukkale’ye havayolu, demiryolu ya da karayolu ile ulaşım mümkündür. En yakın havalimanı yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Denizli Çardak Havalimanı’dır. Buradan araç kiralayarak ya da saat başı kalkan minibüsler ile birkaç saat içinde Pamukkale’ye ulaşılabilir.

Karayolu ile ulaşım tercih edilir ise, önce Denizli’ye gitmek gerekir. Otobüsle gidecekler için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Denizli seferi bulunmaktadır. Denizli şehir merkezinden 20 dakikada bir kalkan minibüslerle yarım saatte Pamukkale’ye ulaşılır.

Özel araçları ile seyahat edecekler, bulundukları noktadan en yakın karayoluna bağlanarak Denizli’ye ulaşabilirler.

Tren ile seyahat edecekler, İstanbul-Denizli tren seferini kullanarak yaklaşık 12 saatlik bir yolculukla Denizli’ye ulaşabilir. Tren garına varışı takiben otobüs, minibüs veya taksi seçeneklerinden biri tercih edilerek yarım saat içinde Pamukkale’ye varılır.

Pamukkale’nin merkezinde ve Karahayıt’ta 2, 3, 4 ya da 5 yıldızlı pek çok büyük otel, butik otel ve termal otel mevcuttur. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Pamukkale onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Pamukkale Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Pamukkale Otelleri

En Uygun Fiyatlı Pamukkale Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Pamukkale Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Pamukkale Otelleri

Pamukkale’de ulaşım belediyeye ait özel halk otobüsleri, minibüsler ve taksi ile sağlanıyor. Şehir içinde her semte sefer bulmak mümkündür.

formunukoruu_1343481282128.jpg

Pamukkale’de genel olarak Denizli’nin sebze ve et ağırlıklı yöresel yemekleri yapılıyor. Keşkek, Buldan kapaması, güveçte mantar, kuzu kapama, ayran ufaklaması, un çorbası, yoğurtlu patlıcan gömmesi ve et kapaması yöreye özgü başlıca yemekler arasındadır. Denizli turşusu, evde yapılan bazdırma ve şipit ekmekleri, börülce ve ebegümeci salataları ile “yat geber ekmeği” bölgeye has diğer ünlü tatlardan...

Popüler restoranlar

Kayaş Restoran & Bar: Kale Mahallesi’nde bulunan ve bir aile işletmesi olan restoran leziz et yemekleri ile ünlü. Kahvaltı, öğle veya akşam yemeği için tercih edilebilir. Denizli’nin lezzetli şaraplarını denemek için de uğrayabilirsiniz.

White House Restoran: Pamukkale’nin merkezinde samimi ve temiz bir mekânda güzel yemekler yemek için tercih edilebilir.

Lamuko’s Lokanta: Kale Mahallesi’ndeki bu Uzakdoğu lokantası, Pamukkale’de farklı tatlar arayanlar için ideal.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Pamukkale’de turizm, kültür ve kaplıca tatili etrafında geliştiğinden, hareketli bir gece hayatından söz edilemez. Merkezde bulunan kafe, bar ve restoranlar ile bölgedeki otellerin restoran ve barları, gece gezmeleri için tercih edilebilir.

Denizli Bisiklet Festivali (Mayıs)

Pamukkale Festivali (Haziran)

Laodikeia-Aphrodisias Gençlik ve Spor Festivali (Ağustos)

Pamukkale’nin merkezinde bulunan dükkân ve mağazalarda Denizli’nin dünyaca ünlü ev tekstil ürünlerini bulabilirsiniz. Buldan kumaşları ve giysileri, el yapımı toprak ve cam ürünler, Çalkarası üzümlerinden yapılan şaraplar, Pamukkale kartpostalları ve Denizli’nin simgesi olan horoz figürlü türlü objeler Pamukkale’den alabileceğiniz başlıca ürünler...

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 444 9 220