Google+

Pamukkale

Pamukkale - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon6℃
 • Şubweather-icon7℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon7℃
Nüfus: 320.142 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi ve Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Pamukkale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nüfus olarak Denizli’nin en büyük ilçesi olan Pamukkale; antik çağlardan beri çok önemli kültürlerin merkezi olan, şifalı kaplıcaları ile ünlü bir yerleşim yeridir. Kalsiyum oksit içeren termal suların oluşturduğu travertenleriyle ünlü Pamukkale, dünyanın sayılı doğal alanlarındandır. Bu nedenle "Dünyanın Sekizinci Harikası" olarak adlandıran Pamukkale ölmeden önce görülecek yerler listenizde mutlaka olmalı. Adını, pamuk gibi bembeyaz travertenlerin görüntüsünden Pamukkale ile iç içe olan antik kent Hierapolis ise, şehri kuran Bergama kralının karısı Hiera’ya ithafen isimlendirilmiştir.

Dünyanın dört bir yanında, Çin'den İran'a, ABD'den Afganistan'a kadar pek çok dramatik traverten terasları var. Ancak dünyanın hiçbir yerinde, binlerce yılda oluşmuş kireçtaşı üzerine kurulmuş kaplıcalarla kaplı pitoresk traverten oluşumlarının bulunduğu başka bir yer yok. Üstelik burası sütunlu sokaklar, tapınaklar, hamam evleri, nekropolis ve pastoral bir yerleşim yeri olan bir spa kenti. Siz de Hierapolis ziyaretinizde Romalıların yaptığı gibi travertenlerde yıkanabilir, sıcaklığı yaklaşık 36°C olan mineral zengin sularla dolu antik havuzda eski çağlardan kalma batık sütunlar arasında yüzebilirsiniz. Bu kaplıca sularının kalp, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. 

Antik bölgeye yaklaşmanın en iyi yolu, güney kapısından ören yerine başlayarak traverten yolundaki oluşumlar boyunca ilerlemektir. Bunu yapmak için ayakkabı ve hatta sandalet giymeye (yumuşak kalsit yataklarının aşınmasını veya lekelenmesini önlemek için) izin verilmez, bu nedenle ayakkabılarınızı (ve antik kalıntıları keşfetmek için ihtiyacınız olan her şeyi) bir çanta ile getirin. Mayo getirmek, yol boyunca ılık, akuamarin havuzlarına girmenize ve terasın tepesindeki antik havuzda yüzmenize izin verir. Bütün gün travertenleri, havuzları ve kalıntıları en iyi şekilde yaşayarak fotoğraflayabilirsiniz. 

Helenistik dönemden beri güçlü uygarlıklara ev sahipliği yapan Pamukkale, Türkiye’nin dünya çapında tanınan biricik sembolüdür ve yıl boyunca yerli-yabancı turistlerin akın ettiği bir turizm cennetidir. Pamukkale, hem doğal hem de kültürel varlıkları sebebiyle, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Pamukkale ve çevresinde yapabileceğiniz şeyler sadece travertenlerin bulunduğu bölge ile sınırlı değil. Tarihi ve doğa turizmi açısından adeta bir cennet olan bölgede pek çok keşfedilecek şey mevcut. Gezinize biraz macera katmaya meraklı iseniz Pamukkale üzerinde yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Bölgenin ılıman iklimi her mevsim uçuşa izin veriyor. Eğer daha önce yamaç paraşütü denemedi iseniz bu bölgenin amatörlere oldukça uygun olduğunu belirtmekte fayda var. 70 metre yüksekliğindeki alçak tepeden kendinizi beyaz traverten manzarası eşliğinde rüzgara bırakabilirsiniz. Alternatif turizm meraklıları için bu oldukça ilgi çekici bir aktivite olacaktır. Pamukkale dışında bölgede pek çok yamaç paraşütü yapılan yer mevcut. Kaklık, Çameli, Honaz bunlardan birkaçı olup 2 bin metre yüksekliğe sahip Honaz, sadece profesyoneller için kullanılan bir pist. Kaklık'ta ise 300 metre yüksekliğe sahip alanda rüzgarın şiddetine göre 5 saate kadar havada süzülebilirsiniz. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale, doğanın mucizevi oluşumlarının yanı sıra hayranlık uyandırıcı bir tarihe de ev sahipliği yapıyor. Denizli'nin 18 km kuzeyinde yer alan ve jeolojik aktiviteler sonucu oluşmuş Pamukkale'de muhteşem manzaralara tanık olacaksınız. 2300 yıldır sağlık ve şifa merkezi olan Pamukkale'nin birbirinden etkileyici gezilecek yerlerini keşfettikten sonra, dilerseniz yamaç paraşütü ve ya balon turu da yapabilirsiniz.

Ege Bölgesi’nin doğusunda, Denizli şehir merkezinin 22 kilometre kuzeyinde yer alan Pamukkale, Denizli’ye bağlı bir ilçedir. Büyük Menderes Nehri’nin bir kolu olan Çürüksu Çayı’nın doğduğu bölgede yer alır. Kuzeyde Güney, batıda Buldan, Sarayköy ve Merkezefendi, doğuda Çal ve Honaz, güneyde ise Tavas ilçeleriyle komşudur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

pamukkale.jpg

Pamukkale iç bölgelere geçiş yolunda olduğundan, Akdeniz ikliminin yanı sıra karasal iklimin de etkisi altındadır. Ege Bölgesi’nin sıcaklıkları göz önüne alındığında, Pamukkale ortalamanın biraz altında kalabilir. Dağlar denize dik olduğundan rüzgârlara açıktır. Yıllık ortalama sıcaklıklar kış aylarında 5-6, yaz aylarında ise 27-28 derece arasındadır.

Doğal güzellikleri, şifalı suları ve antik kentleri ile kültür ve kaplıca turizmine hizmet ettiğinden, Pamukkale’ye yıl boyunca gidilmesi mümkündür. Ancak kışların yağışlı geçmesi nedeniyle daha çok bahar ve yaz aylarında gidilmesi önerilir.

Pamukkale’ye havayolu, demiryolu ya da karayolu ile ulaşım mümkündür. En yakın havalimanı yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Denizli Çardak Havalimanı’dır. Buradan araç kiralayarak ya da saat başı kalkan minibüsler ile birkaç saat içinde Pamukkale’ye ulaşılabilir.

Karayolu ile ulaşım tercih edilir ise, önce Denizli’ye gitmek gerekir. Otobüsle gidecekler için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Denizli seferi bulunmaktadır. Denizli şehir merkezinden 20 dakikada bir kalkan minibüslerle yarım saatte Pamukkale’ye ulaşılır.

Özel araçları ile seyahat edecekler, bulundukları noktadan en yakın karayoluna bağlanarak Denizli’ye ulaşabilirler.

Tren ile seyahat edecekler, İstanbul-Denizli tren seferini kullanarak yaklaşık 12 saatlik bir yolculukla Denizli’ye ulaşabilir. Tren garına varışı takiben otobüs, minibüs veya taksi seçeneklerinden biri tercih edilerek yarım saat içinde Pamukkale’ye varılır.

Pamukkale’nin merkezinde ve Karahayıt’ta 2, 3, 4 ya da 5 yıldızlı pek çok büyük otel, butik otel ve termal otel mevcuttur. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Lüks oteller genelde Pamukkale ve Karahayıt bölgesinde yer alır. Ayrıca şehir merkezinde de çok sayıda otel var. Pamukkale ve Karahayıt’ta 40’a yakın dört ve beş yıldızlı otel hizmet verir. Bunların çoğunluğunu termal oteller oluşturmaktadır. Collosae Termal, Doğa Thermal, Pam Thermal Clinic & Spa, Richmond Pamukkale Termal, Polat Termal, Özdemir Termal ve Herakles Termal Otelleri Denizli-Pamukkale, Karahayıt bölgesinin en çok tercih edilen termal otelleridir. Bu oteller yılın her mevisimi turizme açık olup yoğun mineralli termal suyun hiçbir işleme tabi tutulmadan açık ve kapalı havuzlarda kullanıma sunulmasını sağlar. Günün belli saatlerinde kişisel odalara da termal su verilebilmektedir. Termal otellerde sunulan sağlık hizmeti; fizyoterapi, spa, masaj, kese ve cilt bakımı şeklinde sıralanabilir. Pamukkale'ye 4 km mesafedeki Pam Termal Clinic & Spa Oteli ise Türkiye'deki ilk A Tipi Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi konumundadır.

Tesislerin SPA ve wellness bölümünde; hamam, sauna, jakuzi, kapalı havuz, buhar odası, masaj, kese ve cilt bakımı gibi olanaklar sunulmaktadır. Birçok tesiste akşamları canlı müzik yapılmaktadır. Bazı otellerde ayrıca; petank, bocce, basketbol, badminton ve mini golf sahaları mevcuttur. 

Karahayıt bölgesindeki termal oteller kaplıca turizmi için en çok tercih edilen tesislerdir. Suyun ana kaynağından 55 derece çıkan Karahayıt'ın kırmızı ve şifalı termal suyu, dinlenme havuzunda bekletilir ve 1.30 metre derinliğindeki termal havuza verilerek sağlık turizmine sunulur. Bölgeye gelenler termal suyun iyi geldiği bilinen; romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, siyatik, bel-boyun fıtığı, kireçlenme, dolaşım sistemi hastalıkları, insomnia, böbrek taşları gibi rahatsızlıklara çözüm ararlar.

Pamukkale onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Pamukkale Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Pamukkale Otelleri

En Uygun Fiyatlı Pamukkale Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Pamukkale Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Pamukkale Otelleri

Pamukkale'nin bulunduğu Denizli ilinde ulaşım belediyeye ait özel halk otobüsleri, minibüsler ve taksi ile sağlanıyor. Şehir içinde her semte sefer bulmak mümkündür. Pamukkale ve Karahayıt Kaplıcaları'na ulaşmak isteyenler otogardan kalkan minibüsler ile her 20 dakikada bir ulaşabilirler. Otogar şehrin merkezinde bulunmaktadır. Minibüs ve otobüs güzargahlarına ulaşmak için tıklayın.

Pamukkale ve çevresinde gezilecek o kadar çok yer var ki toplu ulaşım sizin için sıkıntı olabilir. Bu durumda araba kiralamak oldukça mantıklı bir fikir. Bölgede araba kiralama firmalarından istediğiniz modeli kiralayarak Pamukkale ve Denizli çevresinde özgürce tatil yapabilirsiniz. Ayrıca son gün havalimanında bulunan park yerlerinde, kiraladığınız firmanın görevlilerine teslim edebilirsiniz. Araba kiralamak şehir merkezinden 1 saat uzaklıktaki havalimanına ulaşımınızı da kolaylaştıracaktır. Çardak Havalimanı şehrin biraz dışında olup pek fazla toplu ulaşım seçeneği sunmamaktadır. Havalimanı servisleri Denizli otogara kadar sefer yapıyorlar. Araba kiralama firmalarına ulaşmak için tıklayın.

Kendi otomobiliniz ve ya kiralık araç ile Pamukkale'ye nasıl gideceğiniz ise oldukça basit. Aydın-Denizli ya da Manisa-Denizli karayolundan gelenler Denizli il merkezine girmeden Sarayköy ilçesini üzerinden 2 km geçtikten sonra Pamukkale-Karahayıt yoluna girebilirler. Eğer Denizli üzerinden giderseniz yolunuz yaklaşık 50 km uzayacaktır. Karahayıt-Denizli arası 23 km olup Pamukkale-Karahayıt arası 4 km'dir.

Eğer Denizli'ye demir yolu aracılığı ile gelmişseniz tren garı, otogar ve kent merkezine 200 metre uzaklıktadır. Hemen otogara geçerek şehir içi minibüslere binebilirsiniz.

Pamukkale ve Denizli'yi doyasıya gezdik, gördük ve son gün havalimanına gitmemiz gerekiyor ise seçenekler şunlar; taksi ve BAYTUR servisleri. Önceden belirttiğimiz gibi havalimanı şehrin dışında ve yaklaşık 60 km mesafede yer alıyor. Uçak saatlerine göre hizmet veren servisler, İstiklal Caddesi Zafer Gazoz Fabrikası önünden kalkıyor. Kalkış saatlerine öğrenmek için tıklayınız. 

Pamukkale Mutfağı

Pamukkale Denizli Mutfağı'nın yöresel yemek türleri ve beslenme alışkanlıklarını sürdürmektedir. Kedi börülcesi çorbası,Mercimek çorbası,Domates çorbası, kuru börülce çorbası, Tarhana çorbası, ovmaç çorbası gibi yöreye özgü çorba türleri ile Pamukkale seyahatinizde karşılaşabilirsiniz. Et yemeklerinin başlıcaları ise tas kapaması, kumbar dolması, sirkeli et, nohutlu et, Tandır, kol dolması, ciğer sarma, saçta işkembedir. Ege Mutfağının etkisi altındaki Denizli mutfağında tabi ki mutfak temelini sebzeli yemekler oluşturur. Özellikle patlıcandan yapılan yemekler oldukça çeşitlidir. Kuru patlıcan dolması, patlıcan gözlemesi bunların başında gelir. Taratorlu börülce salatası, ebe gümeci salatası, filiz salatası ise yörede sıkça yapılan salatalardır. 

Börek ve tatlı türlerinde de Ege Bölgesi özellikleri görülür. Yufka, şipit, bazdırma evlerde yapılan ekmeklere verilen isimlerdir. Yöredeki beslenme alışkanlıklarından biri de yatmadan önce yenen “yat geber ekmeği”dir. Kışın darı, kavurga, ceviz, kestane; yazın ege meyveleri, salatalık, kavun, karpuz sıkça tüketilir.

1934'ten beri üretilen ve ülke genelinde oldukça sevilen Zafer Gazozu ise bölgenin adeta simgesi haline gelmiştir. Efsaneleşmiş bu gazoza, pamukkale seyahatinizde de mutlaka yer vermelisiniz. 

Pamukkale’de Alışveriş

Pamukkale’nin merkezinde bulunan dükkân ve mağazalarda Denizli’nin dünyaca ünlü ev tekstil ürünlerini bulabilirsiniz. Buldan kumaşları ve giysileri, el yapımı toprak ve cam ürünler, Çalkarası üzümlerinden yapılan şaraplar, Pamukkale kartpostalları ve Denizli’nin simgesi olan horoz figürlü türlü objeler Pamukkale’den alabileceğiniz başlıca ürünler.

Denizli’nin en önemli sektörünün tekstil olduğunu bilmeyen yoktur. Ünleri dünyaya yayılmış havlu, bornoz ve örtülerde epey meşhur olan bölgede bu ürünleri birarada bulabileceğiniz en önemli adres, Babadağlılar İşhanı. Denizli’nin sembollerinden olan bu hanın vitrinleri renk renk tekstil ürünlerinden oluşuyor. Çeyizlik alışverişinizin bir kısmını gelmişken buradan yaparak kalitesi herkesçe onaylanan bir çeyiz hazırlayabilirsiniz.

Pamukkale ve çevresinden alabileceğiniz yöresel ve ünlü ürünlerden biri de Buldan Bezi. Buldan ilçesi evleri ve bezi ile meşhur bir yer. Burada yüzyıllardan beri Buldan bezi dokumacılığı ve işlemeciliği yapılıyor. Evlerde hala dokuma tezgahları mevcut. Rengârenk bezler ve bu bezlerden üretilen peştamal, örtü, elbise gibi ürünler oldukça popüler. Osmanlı sarayında Osman Bey döneminden itibaren kullanılan Buldan bezi, saray giyiminin vazgeçilmez hammadesi olmuş. Bezin sırrı ise boyama işleminde gizli; ceviz yaprağı, meyan kökü, mazı, defne, palamut, soğan kabuğu, kestane ve çehriden yapılan ‘yeminli boya’ ile boyanıyor. Bez ustaları boyama tekniğini ve yepılma şeklini saklı tutuyor. El tezgâhlarında peştamal, çarşaf, havlu, Buldan Bükülü Bezi, el bezi ve mendil haline gelen Buldan iplikleri, Buldan ilçesinde yeni sahiplerini bekliyor.

Pamukkale ilçesinde gece hayatının aktif olduğu söylenemez. Ancak Denizli'de en hareketli akşamlar Çamlık'ta geçer. Sosyal hayatın kalbinin attığı Çamlık’ın caddelerinde onlarca restoran, kafe ve eğlence merkezi bulabilirsiniz. Ünlü yerli ve yabancı restoran ile kahve markalarının şubelerinin de yer aldığı Çamlık, haftanın hemen her günü kalabalıktır. 

Denizli'de sayabileceğimiz eğlence mekanları; Imagine Bar, Pasha Disco, Baron Gece Kulübü, Jazz Rock Bar, Keyif Bar, Taçev Cafe, The Smoke Bar. Bunların dışında Denizli'deki AVM'lerde keyifli vakit geçirebilir, içindeki mekanlarda soluklanabilirsiniz. Teras Park Avm içindeki Black Jack Cafe Bar bunlardan biri. Bar ve kulüplerin dışında canlı müzik yapan çeşitli mekanlar da mevcut. Woops Cafe & Restaurant, haftanın 7 günü canlı müzik eşliğinde Türk ve dünya mutfağından oluşan menüsüyle hizmet veriyor. Haftanın her günü farklı tarzda müziklerin sahnelendiği restoranda gece 2'ye kadar keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Honaz Kiraz Festivali (Honaz Cherry Festival) Mayıs'ın son haftası ya da Haziran'ın ilk haftası/ Honaz İlçesi

Civril Kültür ve Elma Festivali 17 Eylül / DENİZLİ 

Akalan Karpuz ve Kavun Festivali 3 -9 Eylül / DENİZLİ 

Buldan Yenicekent Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali 2 -8 Haziran / DENİZLİ

Uluslararası Pamukkale Müzik ve Kültür Festivali 1 -30 Eylül / DENİZLİ

Acıpayam Kültür Festivali 29-31 Ağustos / DENİZLİ

Yeşilyuva Ayakkabıcılar Festivali 17-19 Haziran / DENİZLİ 

Biber Festivali 1 -31 Haziran / DENİZLİ 

Yenicekent Üzüm Festivali Haziran'ın son haftasıYenicekent - Buldan

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 444 9 220